Akcie Alibaba (BABA) a vůbec celý čínský trh má za sebou masivní cenový odraz. Impuls přišel v podobě oznámení Čínské lidové republiky, že bude podporovat svá IPO v zahraničí. Navíc i regulatorní zásahy zřejmě spějí ke svému konci. Znamená to, že je hrozba delistování čínských akcií na americkém trhu zažehnána?
V článku si rozebereme možné dopady těchto rozhodnutí a také se podíváme blíže na akcie Alibaba. Ty se již delší dobu nacházejí v klesajícím trendu. Společnost se také rozhodla propustit mnoho svých zaměstnanců. Nebudou chybět ani hospodářské výsledky firmy, aktuální cenový graf a technická analýza akcie Alibaba. Poznejte důležité cenové oblasti, které mohou mít vliv na další vývoj ceny této akcie.
Čína je připravena spolupracovat s SEC a podpořit svůj kapitálový trh
Čína zcela změnila kurz ve své politice vůči tamnímu kapitálovému trhu. Tento obrat se dal dle mého očekávat. Restrikce čínských firem totiž dle mého mají negativní vliv na domácí ekonomiku. Čínská lidová republika se nakonec usnesla, že svůj kapitálový trh bude podporovat. V předešlých analýzách jsme zmiňovali, že vláda na svůj technologický sektor tvrdě zaklekla. Restrikce trvaly více než rok. I díky tomu akcie Alibaba od podzimu 2020 zůstávaly v klesajícím trendu. Mnoho investorů si tak jistě kladlo otázku, kdy se tento pokles zastaví. A nyní tu dle mého názoru máme impuls, který by mohl mít vliv na cenu Alibaba akcie.
Čínská vláda nakonec oznámila, že bude podporovat úpisy akcií (IPO) na amerických burzách. Brzy také mají skončit regulatorní zásahy vůči technologickému sektoru. A aby toho nebylo málo, čínská centrální banka prohlásila, že bude nadále bojovat za stabilitu kapitálového a realitního trhu. Což znamená, že domácí trh podpoří uvolněnější měnovou politikou.
Čína taktéž přislíbila, že bude spolupracovat s americkým regulačním orgánem SEC (komise pro cenné papíry). Jde zejména o čínské akcie, které jsou zalistované na amerických burzách. Kromě akcie Alibaba sem patří JD.com (JD), DiDi Global (DIDI) a další. Čína proto připravuje plány, které mají americkým auditorům poskytnout plný přístup ke zprávám z auditu vyjmenovaných firem. Má k tomu dojít zhruba v polovině letošního roku.
Právě nevole k poskytnutí těchto informací byla příčinou dlouhodobého sporu s americkými regulačními orgány. Hrozilo dokonce delistování čínských akcií z burz ve Spojených státech. Aby mohlo dojít k prohloubení spolupráce, čínský regulační orgán pro cenné papíry (CSRC) se rozhodl pozměnit pravidla. Původní pravidla z roku 2009 jsou prý zastaralá a během dubna dojde k jejich aktualizaci.
Jelikož všechna prohlášení přišla téměř ve stejné době, jednalo se dle mého o koordinovanou záležitost čínských státních orgánů. Domnívám se tedy, že na čínské straně panuje shoda ohledně podpory svého trhu. Můj názor je takový, že podobné řešení se dalo očekávat. Myslím si, že Čína by šla sama proti sobě, kdyby si dobrovolně zlikvidovala své nejúspěšnější firmy. A komunistická vláda Číny chápe principy kapitalismu velmi dobře.
Je rally na čínském trhu jen krátkodobá?
Existují ovšem i kritické postoje zpochybňující poslední kroky čínského státu. Háček spočívá v tom, že ne všechna potřebná data budou nakonec zřejmě dostupná. Lze předpokládat, že podstatná část dat bude v podstatě považována za státní tajemství Čínské lidové republiky. Takové dokumenty dle mého Čína určitě nevydá. V této souvislosti se hovoří například o státním podniku PetroChina (PTR), ale jistě se najdou i další. Uvidíme tedy, zda se opravdu nedočkáme delistování vybraných čínských firem z amerických burz.
Rally na čínském akciovém trhu tak může být nakonec pouze jen krátkodobá záležitost. Vše je totiž postaveno na premise, že Čína dostojí svým slibům. Poslední kroky ukazují, že Čína má zájem situaci řešit. Bylo by ale asi naivní kalkulovat s tím, že vše půjde hladce. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude situace nadále vyvíjet.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Alibaba investuje do metaverse technologií
Alibaba navyšuje své investice do metaverse. Konkrétně skrze investice do Nreal, což je čínský výrobce brýlí pro augmentovanou (rozšířenou) realitu. Pokud nemáte tušení, co to znamená, jedná se o vizualizaci digitálních objektů ve skutečném prostoru. Stejně jako ve známé aplikaci Pokemon GO. Alibaba tentokrát do Nreal investovala 60 milionů USD, což činí celkovou sumu 200 milionů USD. Společnost Nreal byla založena v roce 2017 a nyní dosahuje hodnota firmy zhruba 700 milionů USD. Do firmy investuje i jiná čínská společnost NIO (NIO).
Jak jistě víte, do metaverse se nyní pouští mnoho firem. Facebook se dokonce kvůli tomu přejmenoval na Meta Platforms (FB), aby tím firma jednoznačně ukázala, kam chce dlouhodobě směřovat. Jedná se o segment, který dle mého má potenciál. Proto si myslím, že technologické firmy budou do metaverse investovat. Za sebe mohu říct, že opatrnost je na místě. Osobně se obávám, aby se z metaverse časem nestala další spekulativní bublina. Ale asi ne takových rozměrů jako dříve tzv. dotcom bublina z přelomu milénia.
Alibaba propustí desítky tisíc zaměstnanců
Určitě je dobré i zmínit, že Alibaba a Tencent propustí desítky tisíc zaměstnanců. To je přirozeně důsledek regulatorních zásahů. Navíc akcie Alibaba ztratila podstatnou část ze své all time high hodnoty. Nějak se to projevit muselo. V absolutním čísle Alibaba propustí 39 000 zaměstnanců, což je v relativních číslech zhruba 15 % zaměstnanců. Tencent propustí 94 000 zaměstnanců, v relativním vyjádření se pohybujeme mezi 10 až 15 %.
Určitě doporučuji podobné zprávy sledovat. Jakmile velké firmy začínají propouštět hodně svých zaměstnanců, není to dobrá zpráva do budoucna. Podnik nejspíš počítá s tím, že rentabilita se minimálně ve střednědobém horizontu sníží. Tím střednědobým horizontem myslím rozmezí 2-5 let. Firmy se odhodlají k masivnímu propouštění tehdy, když je to vážně nezbytné. Opětovný nábor nové pracovní síly a znovuobsazení pracovních pozic je totiž sám o sobě nákladný a zdlouhavý proces.
Fundamentální analýza akcie Alibaba (BABA)
Obecně vzato byl třetí účetní kvartál (čtvrtý kalendářní) pro Alibabu úspěšným obdobím. Obrat se zvýšil o 22,3 % na skoro 38 miliard USD. Mezikvartálně je to růst o 22,3 %, meziročně o 13,8 %. Dle mého se jedná o solidní progres. Zisk si mezikvartálně polepšil o 285 % na 3,2 miliardy USD. Z 830 milionů USD. Meziročně však došlo ke zhoršení. Za stejné období Alibaba vygenerovala zisk 12 miliard USD. Což je pokles o 73 %. Proto by nikoho nemělo příliš překvapovat, že se rozhodli propouštět. V krátkodobém kontextu můžeme však zisk a obrat pochválit.
Hrubá marže byla za třetí účetní kvartál 38,37 %. Provozní marže dosahovala 13,28 % a čistá marže činila 8,42 %. Právě čistá marže vzrostla o několik procentních bodů. Leč kontrast s Q3 2020 je značný – tehdy zisková marže dosahovala skoro 36 %. Pro Alibabu to bylo nejsilnější období.
Provozní výnosy mezikvartálně stouply o 117 % na 5 miliard USD. Meziročně klesly o 48 %. EBITDA mezikvartálně vzrostla o 70 % na 6,5 miliardy USD.
Zisk na akcii (EPS) je 1,18 bodů. Ukazatel P/E dosahoval za třetí účetní kvartál 31,63 bodů. Aktuálně je to zhruba 30 bodů. Vtip je tedy v tom, že kurz akcie Alibaba dlouhou dobu klesal, ale P/E zůstává na vyšších úrovních. Nejnižší P/E bylo za druhý účetní kvartál, 21,16 bodů. Je to holt dáno tím, že s poklesem kurzu šly dolů i zisky firmy. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 6,87, zatímco rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) 6,12 %.
Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na přijatelných 1,64 bodech. Čili Alibaba drží dostatek likvidních aktiv, které lze v případě nutnosti převést na hotovost. Respektive je podnik schopen splatit své pohledávky se splatností v krátkodobém horizontu.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,12 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,07 bodů. Oba poměry jsou nízké a tudíž přijatelné. Co se týče vlastního kapitálu, mezikvartálně došlo ke zlepšení o 2,5 % na 175,76 miliardy USD. Zatímco dluh klesl z 25,5 miliardy na 22 miliard USD.
Technická analýza akcie Alibaba (BABA)
Akcie Alibaba se od svého historického maxima z podzimu 2020 propadly o 77 %. Jedná se přirozeně o dost hluboký cenový pokles. Cena akcie BABA neklesala jen pouhých několik týdnů. Soustavný pokles trval rok a půl. Medvědí trend byl akorát přerušován druhotnými cenový pohyby do strany nebo nahoru. Většinou trvaly maximálně pár týdnů.
Dosavadní tržní dno máme v blízkosti S/R levelu 85 USD. Že se cenové dno blíží, nasvědčovaly i objemy. Ty totiž postupně s klesajícím kurzem stoupaly. Leč cenový pokles už nebyl tolik markantní – dala se zde identifikovat divergence. To byla známka toho, že panické výprodeje byly vykupovány. Nakonec přišel odraz v doprovodu rekordních objemů. Jednalo se zhruba o pětinásobek týdenního průměru.
Trh tak dle mého na jistý čas ovládli býci. Během sedmi obchodních dnů kurz akcie Alibaba vzrostl o cca 70 %. To je samozřejmě za několik dní extrémní cenové zhodnocení. Volatilita byla enormní i intradenně. I druhý obchodní týden dosahovaly objemy nadstandardních hodnot, ale s nižší volatilitou postupně začaly klesat. Už po několik dní se proto kurz nikam nedostal.
Jak z grafu každopádně vyplývá, trh je stále v medvědím trendu. Respektive se kurzu nepovedlo překonat rezistenční diagonálu. Aby kurz mohl pokračovat ve vzestupném trendu, musí dojít k jejímu průlomu. Jakmile k průlomu dojde, trh nám dává další býčí signál. Do té doby je ovšem racionální počítat s tím, že medvědí trend trvá.
Domnívám se, že ohromné objemy kolem S/R levelu 85 USD dávají trhu velké naděje na obrat vzhůru. Býci projevili nemalou iniciativu. Je ovšem dobré dodat, že hodně nakupujících je už nyní v solidním zisku. Mají proto motivaci prodávat a neriskovat delší držbu akcie Alibaba.
Závěrem
Z fundamentálního pohledu jsou dle mého názoru akcie Alibaba velmi dobrý titul. Zejména v dlouhodobějším kontextu. Z čísel je ale znát, že kalendářní rok 2021 nebyl zrovna úspěšným rokem. Zisk se dramaticky propadl – ale nedá se říct, že by se situace postupně zase nezlepšovala. Obraty zůstaly ne jenom na vysokých úrovních, ale dosáhly i rekordních čísel. Díky tomu je celkový zisk pořád úctyhodný. I další ukazatele jsou dle mého solidní. Vlastní kapitál každým rokem stoupá dvojciferně. Dluh se sice taktéž navyšuje, ale v poměru s vlastním kapitálem je zanedbatelný.
Osobně se mi ale nelíbí vcelku masivní propouštění zaměstnanců. Propustit až 15 % všech svých zaměstnanců nám totiž říká, že Alibaba kalkuluje s příchodem horších časů. Jak jsem výše vysvětloval, nemá smysl propouštět zaměstnance jenom na krátkou dobu. Domnívám se, že pracovní místa tak zůstanou neobsazená asi delší dobu, možná i několik let. Co se technické analýzy týče, kurz se musí dostat ze zmiňované medvědí struktury. Jakmile se to povede, může začít hodně slušná rally.
Obchodování s akciemi Alibaba prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: testing / Shutterstock.com
Alibaba Group. quarterly results [online]. Vydáno 24. 2. 2022 [cit. 5. 4. 2022]. Dostupné na: https://www.alibabagroup.com/en/ir/reports
Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.