Alibaba akcie čerstvě klesly o zhruba 82 % ze svého historického maxima, které se datuje do října 2020. Poslední hluboké propady jsou zřejmě zapříčiněné nynější politickou kauzou, kdy čínský prezident Xi začal v živém přenose nahrazovat dosavadní členy politbyra. Což dle mého zapříčinilo mohutné poklesy na čínských akciích.
Dále se podíváme na restrikce zaměřující se na zákaz exportu čipů ze Spojených států do Číny. A stručně si zmíníme i důležitý milník v podobě zasedání Federálního rezervního systému (Fed), které se koná 2. listopadu. Fed bude pokračovat v růstu sazeb, což snižuje poptávku. A slabší poptávka implikuje pokles obratu firmám jako je Alibaba. Nebude chybět ani rozbor grafu akcie BABA.
Listopadové rozhodnutí Fed
Jak jsem říkal v úvodu, 2. listopadu se koná předposlední zasedání Fed v letošním roce. Názory na další zasedání se v mnohém různí. Ale všichni ví, že americká centrální banka odhlasuje růst základní úrokové sazby počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu.
Jak i vyplývá z Fed Watch, skutečně s tím dle mého téměř celý trh počítá. Když tedy Fed zvýší sazby 0,75 procentního bodu, tržní reakce by podle mého názoru měla být minimální. V případě menšího růstu lze počítat s pozitivní reakcí trhu. Zatímco s vyšším „hikem“ logicky negativní. Mějte na paměti, že čím vyšší úrokové sazby, tím slabší poptávka. A právě tituly jako jsou akcie Amazon a akcie Alibaba mají poté nižší obrat. Co je totiž cílem centrální banky? Aby ekonomické jednotky (domácnosti a firmy) šetřily.
Nicméně nemalá část trhu pořád doufá v jednu zásadní věc. Že nám Fed po listopadovém zasedání oznámí, že změní směřování měnové politiky. Respektive začnou s jejím uvolněním. Na uvedené opravdu hodně spekulantů a investorů čeká.
Aby bylo zcela jasno, Fed to nemusí podat úplně explicitně. Myslím si, že stačí pouze pár střípků informací, že je zde jistá možnost pro obrat v jejich dosavadní politice. Kdo se měnové politice centrálních bank nějakou dobu věnuje, ví, že přesně takhle s veřejností pracují. Prvně naznačují, poté avizují a poté reálně s novou politikou začnou. Jelikož centrální bankéři pracují s očekáváním.
Nestabilita na čínském trhu kvůli nahrazení politbyra
Možná vám neunikly záběry ze sjezdu čínského politbyra, kde byl v přímém přenosu odveden bývalý prezident Číny Hu Jintao. Hu Jintao evidentně nic takového nečekal. A vlastně to zřejmě nečekal ani nikdo jiný. Představuje to mocenskou změnu ve prospěch současného čínského prezidenta Xi.
Trhy na to zareagovaly a v novém týdnu čínské tituly otevřely hlubokým poklesem. Například Golden Dragon China ETF kleslo o 14,5 % na nejnižší cenové úrovně od roku 2009. Prakticky celý čínský akciový trh padl na nejnižší úrovně od roku 2009. Jednoduše čínské tituly za předešlé dva roky smazaly zisky za cca 10 let. Trhy potřebují politickou stabilitu. A nyní investoři a spekulanti Čínu za politicky stabilní zřejmě nepovažují.
Neví se, jak konkrétně se politbyro změní. V tomto ohledu se spekuluje. A ani se neví, co se fakticky v Číně děje. Je to nějaká větší změna režimu? Nebo jen upevnění moci v podobě navýšení šancí, že Xi bude opětovně zvolen prezidentem? Bude to mít za následek odlišné směřování hospodářské politiky Číny? Informací je zatím málo. Čína je oproti západu specifická tím, že si spíše potrpí na symboliku než na explicitní vyjádření.
Bude nové politbyro pro větší participaci státu v ekonomice?
Za předešlých několik let se současný prezident Číny Xi zasahoval spíše o větší zásahy státu do tamní ekonomiky. Proto se i očekává, že nově prosazení členové politbyra budou stejného smýšlení. To je velké riziko pro velké technické giganty jako jsou například Alibaba akcie, akcie Tencent, akcie JD.com a další.
Uvedené tituly již dříve dost trpěly kvůli „zakleknutí“ čínských státních orgánů. Což spustilo na těchto trzích medvědí trh, který trvá doteď. Za tu dobu mnoho čínských „šampionů“ přišlo o větší část ze své původní tržní hodnoty.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Restrikce na export čipů do Číny
Spojené státy již dříve omezily vývoz čtyř technologií spojených s výrobou polovodičů. Prý jde o zákaz, který je nutný pro národní bezpečnost Spojených států. Týkalo se to vývozu dvou polovodičových materiálů s ultra širokým pásmovým odstupem.
Avšak Bidenova administrativa začátkem října rozšířila omezení amerických dodávek polovodičů do Číny. Má jít o kontroly vývozu, včetně opatření k odříznutí Číny od určitých polovodičových čipů vyrobených kdekoliv na světě pomocí amerických technologií. Čímž se značně rozšířil dosah restrikcí ve snaze zpomalit technologický a vojenský pokrok Pekingu.
Restrikce se například týkají společností KLA Corp, Lam Research Corp a Applied Materials. Nová pravidla vstoupila v planost okamžitě. Ty zakazují zasílání nových součástek do továren, které jsou plně ve vlastnictví Číny.
Nová nařízení také výrazně omezí export zařízení z USA čínským výrobcům paměťových čipů. Týká se to společností jako jsou Nvidia a Advanced Micro Devices (AMD). Tím se omezí dodávky čipů používaných v superpočítačových systémech do Číny. Na jejichž vývoj spoléhají státy po celém světě. Týká se to i jaderných zbraní a dalších vojenských technologií.
Alibaba akcie (BABA): Fundamentální analýza
Kvartální výsledky (Q1)
Hospodářský výsledek za první účetní kvartál (druhý kalendářní) meziročně zaznamenal pokles obratu o 2,44 % na téměř 31 miliard USD. Takže v meziročním podání nedošlo k žádné velké změně. Ziskovost firmy meziročně klesla o 51 % na 3,44 miliardy USD. Avšak je dobré si uvědomit, že ziskovost společnosti Alibaba je velmi nestálá.
Hrubá marže dosahovala skoro 36 %. Provozní marže je 12 %, což patří mezi ty lepší výsledky za sledovaná období. Čistá marže je za předešlý kvartál 11 %. To též patří spíše k těm lepším výsledkům za předchozí necelé dva roky.
Zisk na akcii (EPS) je 1,29 bodů. Poměrový ukazatel P/E nyní dosahuje skoro 40 bodů. To je vcelku paradox. Vzhledem k tomu, že Alibaba akcie ztratily většinu ze své hodnoty. V době, kdy kurzy byly na historických maximech, se hodnota P/E pohybovala v rozmezí 25 – 30 bodů.
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pouhých 3,33 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 2,92 %. Za sedm sledovaných období jde o vůbec nejhorší výsledek.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je za první kvartál 1,72 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje též 1,72 bodů. Čili má Alibaba slušnou likvidní pozici pro případ nutnosti splatit všechny své závazky.
Celkové závazky Alibaba představují 91,43 miliardy USD, kdežto vlastní kapitál činí 163,78 miliard USD.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,16 bodů, což je velmi dobré číslo. Celkový dluh je jenom ve výši 22,71 miliardy USD a čistý dluh představuje -52,35 miliard USD – přebytek likvidity po splacení všech dluhů.
Technická analýza Alibaba akcie (BABA)
Alibaba akcie od října 2020 ztratily téměř 82 % ze své all time high úrovně. Jak můžete vidět z grafu, máme před sebou pořád velmi strmý medvědí trend bez konce. Jistou šancí na lepší vývoj byl průlom kurzu skrze klesající diagonálu z června letošního roku. Avšak pouhý průlom trendové čáry sám o sobě nestačí. Je to jenom prvotní pozitivní signál.
Proto je třeba sledovat celou škálu signálů. Nikoliv jen jeden. Každopádně růst tehdy začal na S/R levelu 83 USD a vydržel do poloviny července. Tedy několik týdnů. Od té chvíle pokles trvá, což nakonec vygradovalo v průlom skrze 83 USD a propad až k S/R levelu 59 USD.
Alibaba akcie klesly na ceny z počátku roku 2016. Trh se vrátil o více jak 6 let dozadu. S tím přirozeně i roste příležitost, protože má investor šanci nakupovat za ceny, o kterých se mu ještě před rokem ani nesnilo. Na příkladu Alibaba je neoddiskutovatelné, že pocit „ujel mi vlak“ je v dlouhodobém horizontu neopodstatněný.
Samozřejmě nelze vyloučit, že akcie Alibaba nebudou pokračovat v medvědím trendu. Na druhou stranu jsme na cenách, které začínají být dlouhodobě zajímavé. Opatrnost je ale vždy na místě a zejména v této době plné nejistoty. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové.
Závěrem
Alibaba akcie jsou z technického hlediska po mnoha letech na velmi zajímavých cenách, o kterých si mnoho investorů do nedávna mohlo jenom nechat zdát. Nicméně nelze na titul pohlížet pouze tímto prismatem. Nesmíme ignorovat makroekonomickou situaci ve světě, politiku v ČLR a fundament Alibaba.
Makroekonomická situace a politika v Číně není dle mého zrovna příznivá. A fundamentálně na tom bývala Alibaba dříve mnohem lépe. Zastávám však názor, že jde o titul, který současnou krizi s největší pravděpodobností nějak přejde.
Další použité zdroje:
Editorial credit: testing / Shutterstock.com
Alibaba Group Holdings Ltd. June 2022 Quarterly Results [online]. Vydáno 5. 8. 2022 [cit. 25. 10. 2022]. Dostupné zde.
Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.