Akcie Apple si oproti většině technologických titulů pořád drží velkou část předešlých kurzových zisků. Stabilita ceny akcie Apple je v kontextu doby neuvěřitelná. A na cenovém grafu si to brzy ukážeme. Prvně si rozebereme novinky. Goldman Sachs a Apple rozšiřují spolupráci. Apple naopak stahuje část výroby z Číny. Uvedeme si také možné býčí faktory pro akcie Apple.
Nebudou samozřejmě chybět ani hospodářské výsledky společnosti Apple a cenový graf AAPL a jeho rozbor.
Apple rozšiřuje spolupráci s Goldman Sachs
Banka se rozhodla rozšířit své partnerství s technologickým gigantem Apple. Aby došlo k posílení jejich byznysu zaměřeného na spotřební odvětví. V důsledku toho Goldman Sachs zajistí instalaci platebních nástrojů, které umožní Applu vylepšit služby. Goldman Sachs se již v roce 2019 podílel na spolupráci s Apple kvůli uvedení kreditní karty v roce 2019.
Obě firmy také pracují na vývoji nabídky v podobě „kup teď, zaplať později“. Což je mimochodem reklamní slogan na spotřebitelské úvěry používaný již v počátku minulého století. A je stále používán. Dále v říjnu letošního roku obě společnosti oznámily vývoj spořícího účtu s vysokým úrokem. Tam by se měly ukládat finance z cash backu držitelů karet Apple (Apple Card).
Apple už roky žádá velké americké banky, aby umožnily jejich zákazníkům vidět zůstatky na vkladových účtech ve své digitální peněžence. Apple našel jen málo zájemců, protože většina bank nechtěla přenechat kontrolu nad nástroji určených pro zákazníky.
Goldman Sachs je v oblasti spotřebitelského bankovnictví relativním nováčkem. A jejich dceřiná spotřebitelská banka Marcus se šest let po uvedení na trh ještě nedostala do zisku. Banky a technologické společnosti se předhánějí ve vývoji nových finančních aplikací, teré zákazníkům umožní používat bankovní služby, platit a investovat. Apple v současnosti nabízí Apple Pay, což je oblíbený platební prostředek pro držitele iPhone.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Šest býčích faktorů pro akcie Apple
Stejně jako mnoho jiných technologických společností, i Apple trpěl v důsledku makroekonomického vývoje v roce 2022. Avšak investiční společnost Citi uvádí hned šest býčí faktorů pro akcie Apple. Prvním faktorem je zaměření Applu na trh v Indii. Což firmě pomůže hlavně v dlouhodobém horizontu, protože indický trh velmi rychle expanduje. Dle analytika Jima Suva se očekává, že indická střední třída rychle vzroste. Má se zdvojnásobit a tím přesáhnout podíl 51 % ze všech tamních domácností. To dělá až 200 milionů potenciálních zákazníků, na které chce Apple cílit. Apple proto v Indii otevírá nové prodejny.
Druhým faktorem je, že analytik Citi neočekává pokles tržeb na konci roku 2022. Třetím faktorem je očekávané zvýšení příjmů ze služeb za rok 2023. A to díky příjmům z reklamy, které by prý měly v roce 2023 růst. Jelikož Apple připravuje nový inventář grafických reklam.
Mezi poslední tři faktory se například řadí vstup společnosti do segmentu tzv. rozšířené reality díky speciálním headsetům. Ty prý čeká uvedení na trh právě v roce 2023. Dalším impulsem pro růst příjmů se může stát uvedení slibovaného automobilu. Ale to se nejspíš nestane dříve jak v roce 2025.
Apple přemístí část své produkce MacBooků do Vietnamu
Apple údajně zvažuje některé možnosti, jak pokračovat v diverzifikaci svých výrobních kapacit. Tentokrát se zaměřuje na přesun části výroby svých počítačů řady MacBook z Číny do Vietnamu.
Apple požádal Foxconn, také známý jako Hon Hai Precision, aby začal vyrábět MacBooky ve Vietnamu hned v květnu. Začátkem tohoto měsíce bylo oznámeno, že do Vietnamu přejde výroba pouze špičkové verze počítačů Mac. Ve Vietnamu se již nyní vyrábí některé Apple produkty jako jsou Airpody, Ipady a Apple Watch.
Podobná diverzifikace výroby napříč státy není pro Apple nic nového. Apple v posledních letech mírně pokročil v diverzifikaci svých výrobních kapacit. A to mimo Čínu. Přesto je ale na čínské výrobě pořád hodně závislý. V září Apple mimo jiné potvrdil, že v Indii se bude vyrábět část produkce iPhone 14.
Velkou motivací pro stěhování výroby z Číny jsou aktuální deglobalizační trendy. Čína se čím dál více jeví jako nespolehlivá. Jednak kvůli geopolitickému napětí a jednak kvůli extrémním lockdownům, které omezují výrobu. A tím pádem poškozují značky, které jsou na čínských kapacitách závislé.
Apple a Ericsson uzavřel patentovou licenční smlouvu
Společnosti Apple a Ericsson uzavřely globální licenční smlouvu na patentovaný celulární standard. Což je základní technologie pro síť. Licenční dohoda rovněž uděluje určitá patentová práva a ukončuje všechny probíhající patentové právní spory mezi společnostmi.
Firma Ericsson již dříve obvinila Apple z porušení patentů týkajících se čipů 5G používaných v telefonech iPhone. Mezitím Apple podal proti společnosti Ericsson protižalobu, aby došlo k zákazu dovozu bezdrátových základnových stanic této společnosti do Spojených států.
Firmy Ericsson a Apple se ale nakonec dohodly na posílení své obchodní spolupráce, včetně vývoje technologií, interoperability a standardů. Společnost Ericsson očekává, že obchodní dohoda vygeneruje ve čtvrtém čtvrtletí výnosy z licencování práv duševního vlastnictví ve výši 5,5 až 6 miliard SEK (575 milionů USD). Zatímco pro Apple to bude velký výdaj, pro Ericsson nemalý příjem.
Fundamentální analýza akcie Apple
Kvartální výsledky
Akcie Apple za čtvrtý (třetí kalendářní) kvartál meziročně zaznamenaly růst obratu o 8,14 % na více jak 90 miliard USD. Jedná se dle mého určitě o dobrý výsledek. Provozní výnos meziročně vzrostl o 4,66 % na 24,9 miliardy USD. Zatímco provozní výdaje dosáhly výše 13,2 miliardy USD. A jsou tím pádem nejvyšší za sledovaná období.
Čistý zisk si meziročně nijak nepohoršil, ale ani nepřilepšil. Drobný růst o 0,83 % na 20,72 miliardy USD. Úroveň EBITDA meziročně mírně vzrostla o 3,68 % na 27,76 miliardy USD.
Hrubá marže je za třetí kalendářní kvartál 42,26 %. To nijak nevyčnívá oproti předešlým výsledkům. Provozní marže je téměř beze změny, 27,62 %. Pro čistou marži platí to samé, činí 23 %.
Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,29 bodů. Ukazatel P/E je ke konci třetího kalendářního kvartálu 24,65 bodů. Teď se nachází na 21,61 bodech. Tak nízké P/E jsme tu neměli od roku 2019. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 175,46 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) překračuje 58 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k poslednímu kvartálu 0,85 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,88 bodů. Od předešlého kvartálu se hodnoty příliš nezměnily.
Společnost Apple má v hotovosti 21,48 miliardy USD. Krátkodobé investice představují 26,83 miliardy USD. Což je v tomto ohledu nejméně při zakončení roku za předešlých několik let.
Celkové závazky Applu přesahují 302 miliard USD. Vlastní kapitál je proto jenom přes 50 miliard USD. Je to meziroční pokles o skoro 20 %. A nejhorší výsledek za mnoho let.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E dosahuje 2,6 bodů. Jedná se dle mého o dost vysokou úroveň, která implikuje nemalou finanční páku. Celkový dluh vzrostl mezikvartálně o skoro 13 miliard USD na 132,5 miliardy USD. Takový dluh už ale firma měla v minulém roce. Zatímco čistý dluh představuje 84 miliardy USD, který soustavně roste. I kdyby Apple splatil všechny své dluhy, musí ještě doplatit přes 84 miliard USD.
Technická analýza akcie Apple
Akcie Apple jsou kurzově pořád poměrně blízko od svého historického maxima z prosince roku 2021. V relativních číslech jsme pod historickým maximem asi 29,5 %. To je podle mého bez nadsázky opravdu dobré číslo, zejména s ohledem na kurzové ztráty mnohých technologických titulů. Je zde ovšem jedno velké ale.
Jak vyplývá z přiloženého grafu, cena akcie Apple se pořád drží na důležitém supportu kolem 130 USD. Po opakovaných odrazech směrem vzhůru se ale zatím nedaří rostoucí směr udržet. Když býci nejsou schopni využít podporu pro déle trvající růst a kurz se opakovaně k supportu vrací, roste pravděpodobnost průlomu směrem dolů. V takovém případě je další silná hladina kolem 105 USD.I kdyby však cena Apple akcie klesla až sem, je to dle mého v kontrastu s jinými tituly pořád dobré.
Závěrem
Akcie Apple je na první pohled fundamentálně silným titulem. Zejména při pohledu na obrat, zisk a marže. Pokud se však koukneme na další fundamentální ukazatele podrobněji, zjistíme, že to už taková hitparáda není. Apple to vše táhne nahoru díky finanční páce, která není malá. Díky tomu je tak vysoké ROE. A to může být v období ekonomické recese vnímáno jako velký nedostatek. Kombinace recese, vysokých úrokových sazeb a inflace je potom pro zadluženou firmu velkou zátěží.
Další použité zdroje:
Editorial credit: Ggamies / Shutterstock.com
Apple Inc. Fourth Quarter Results [online]. Vydáno 27. 10. 2022 [cit. 28. 12. 2022]. Dostupné zde.
Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.