Akcie Apple jsou díky očekávanému oznámení iPhone 14 a dalších produktů zase středobodem zájmu. O Apple se také ale zajímá americké ministerstvo spravedlnosti, které proti společnosti připravuje žalobu.
Jak si akcie Apple momentálně vedou v době, kdy Jerome Powell varuje před dalším zvyšováním úrokových sazeb? Poznejte aktuální výsledky společnosti Apple a odhalte důležité supporty a rezistence v cenovém grafu akcie AAPL.
Co Jerome Powell signalizoval v Jackson Hole?
Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell měl v pátek na Ekonomickém symposiu krátkou řeč. Ekonomické symposium v Jackson Hole je konference, která trvá pár dní a účastní se ji centrální bankéři z celého světa. Trhy ovšem primárně zajímalo vystoupení samotného předsedy Fed. Jeho řeč trvala ani ne 10 minut, ale byla přitom klíčová.
Jerome Powell vlastně jenom opakoval to, co nám on sám a jiní členové Federálního výboru pro volný trh (FOMC) již jistou dobu říkají. Proč byla tedy řeč klíčová, když nic nového nezaznělo? Každá centrální banka na světě musí pracovat s očekáváním. Když bych to měl hodně zjednodušit, Fed chce trhy přesvědčit, že to s inflací myslí opravdu vážně. Že je to jejich priorita. Tímto způsobem centrální bankéři krotí inflační očekávání, které se promítá do mezd a dodavatelských kontraktů a tím pádem po určitě době do skutečné (ex-post) cenové hladiny.
Powell proto zdůraznil, že boj s inflací je pro ně největší prioritou. Dokonce zmínil, že jsou si vědomi toho, že domácnosti a firmy budou kvůli jejich politice „trpět“. Čili základní úroková sazba půjde nahoru, i když to znamená pokles HDP Spojených států.
Řeč byla každopádně naprosto klíčová v tom, že tím Powell trhům naznačil, ať se začnou chovat podle jejich nastavené politiky. Jelikož úrokové sazby zvyšovat budou a nechají je „vysoko“ po delší dobu. Současný předseda dokonce zmiňoval legendárního jestřába a bývalého předsedu této instituce Paula Volckera. Respektive se odkazoval na historickou zkušenost, že na inflaci platí především růst úrokových sazeb.
Přesto jistou dobu sleduji, že část spekulantů a investorů se dle těchto informací plynoucích z Fed nechovají. Naopak jdou proti tomu. Proč tomu tak je? Domnívám se, že spekulují, že Fed nejspíš blafuje a brzy svou politiku zase uvolní.
Oznámí Apple 7. září iPhone 14?
Apple pořádá 7. září ve svém sídle v Cupertinu v Kalifornii zahajovací akci. A očekává se, že zde firma oznámí nové modely iPhone. Jako každé září od roku 2012. Apple používá pro své zahajovací akce od začátku roku 2020 předem nahraná videa. Nepřekvapivě je to kvůli omezením z důvodu pandemie. Čili toto bude první uvedení iPhonu od roku 2019, které proběhne naživo. Apple taktéž streamuje událost online na svých webových stránkách a YouTube. Některá média však zve přímo do svého kampusu.
Podzimní uvedení nových produktů na trh je pro Apple významnou událostí. Obvykle přitáhne miliony diváků na YouTube. Tím firma získá pozornost z celého světa a připraví si půdu pro marketing na zbytek roku. Neboť poslední kvartál v roce má Apple ty největší prodeje.
Očekává se, že Apple oznámí uvedení čtyř nových modelů smartphonu. Pokud konvence pojmenování společnosti Apple vydrží, budou se jmenovat iPhone 14. Letos Apple pravděpodobně ukončí výrobu „mini“ modelu s 4,7palcovou obrazovkou. Místo toho může Apple nabídnout dvě velikosti, jednu s 6,1palcovou obrazovkou a jednu s 6,7palcovou obrazovkou, z nichž každá přichází ve standardním modelu a v dražším modelu „Pro“.
Očekává se, že modely Pro dostanou více upgradů. Alespoň dle analytika společnosti TFI Securities Ming-Chi Kuo. Produkty MackBook a iPad se mají začít masově vyrábět v posledním kvartálu roku a budou mít pravděpodobně již novější procesory. Mimo jiné dojde ke změně na přední straně smartphonů. Od roku 2017 iPhony obsahují v horní části displeje telefonu systém Apple FaceID. Ten je složen z několika senzorů a fotoaparátu. Modely Pro by měly oplývat technickým řešením, které rozšíří displej a zachová právě tyto funkce.
Jednou z největších otázek je, jak Apple nastaví ceny pro své iPhony v období akcelerující inflace a celosvětové hospodářské nejistoty. V obecné rovině se předpokládá, že nové modely produktů podraží. Obzvlášť řada smartphonů Pro. Aby se tím vykompenzovaly rostoucí náklady, kterým firma v posledním roce čelila.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států chystá žalobu na Apple
Právníci Ministerstva spravedlnosti Spojených států (DOJ) jsou v raných fázích přípravy potenciální antimonopolní stížnosti proti společnosti Apple. Což je známkou toho, že dlouhotrvající vyšetřování se může blížit k rozhodnutí a brzy může přijít žaloba. Různé skupiny žalobců v DOJ shromažďují podklady pro potenciální žalobu. Antimonopolní oddělení ministerstva doufá, že podá žalobu do konce roku.
Avšak ministerstvo spravedlnosti neučinilo prozatím žádné oficiální rozhodnutí. Již dříve se vedla antimonopolní řízení proti společnostem Google a Facebook. A tohle by byla první antimonopolní žaloba ministerstva spravedlnosti proti jednomu z technologických gigantů za administrativy prezidenta Joe Bidena.
My víme, že americké Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje Apple od roku 2019 kvůli obviněním, že firma zneužila svou tržní sílu k potlačení menších technologických společností. Včetně vývojářů aplikací a konkurenčních výrobců hardwaru. Což se konkrétně týkalo App Store, kdy měla společnost znevýhodňovat konkurenci.
Vyšetřování společnosti Apple je jedním z řady snah Kongresu, Ministerstva spravedlnosti a Federální obchodní komise (FTC) o usměrnění gigantických technologických společností. Ty totiž dle těchto orgánů „ovládly“ globální internet, sociální média a online reklamu. FTC také pokračuje v antimonopolním vyšetřování Amazonu. Ministerstvo spravedlnosti již vede soudní spor proti Googlu kvůli jeho vyhledávači a připravuje druhou žalobu kvůli jeho reklamním operacím.
V každém případě to bude tvrdý boj. Apple je obrovská firma, takže má téměř nekonečné zdroje na svou právní obranu. Společnost již dříve prokázala ochotu vést soudní spory, aby ochránila svůj lukrativní App Store.
Fundamentální analýza akcie Apple (AAPL)
Akcie Apple za třetí (druhý kalendářní) kvartál meziročně dosáhly mírného růstu obratu o 1,8 % na téměř 83 miliard USD. Je to tedy slušný výsledek, ale v kontrastu s několika předešlými obdobími jde vlastně o jeden z nejslabších výsledků. Mezikvartálně je to pokles o skoro 15 %.
Provozní výnos meziročně klesl o 5 % na 23,1 miliardy USD. Mezikvartálně jde o pokles o 23 % a je to nejslabší čtvrtletí za sledovaná období. Čistý zisk meziročně klesl o 10,6 % na 19,44 miliardy USD. Mezikvartálně je to pokles o 22 %. Jedná se o nejslabší výsledek za sedm sledovaných období. Úroveň EBITDA meziročně klesla o 4,57 % na 25,88 miliardy USD.
Hrubá marže je za druhý kvartál 43 %. To se nijak nevymyká z řady předešlých výsledků. Provozní marže oproti předešlým čtvrtletím mírně klesla na 27,8 %. Čistá marže dosahuje 23,44 %. Nejslabší výsledek, který ale není moc vzdálen od předešlých hodnot.
Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,2 bodů. Ukazatel P/E je ke konci posledního kvartálu 23,41 bodů. Na tak nízkých úrovních byl Apple posledně někdy v roce 2019. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje horentních 147,44 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí 53,36 %. Oba ukazatele jsou za třetí účetní kvartál ty nejlepší.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k poslednímu kvartálu 0,82 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,86 bodů. Obě hodnoty v průběhu čtvrtletí pomalu klesají. Uvedené ukazatele jsou proto pod tolerovanou hranicí. Apple nedrží dostatek likvidity pro případ, kdy by bylo nutné okamžitě splatit všechny krátkodobé závazky.
Když se podíváme na rozvahu, Apple v hotovosti drží 23,82 miliardy USD. Ještě ke konci minulého kalendářního roku to bylo přes 29 miliard USD. V krátkodobých investicích činí majetek firmy 24,41 miliardy USD. Ty klesly z 29,56 miliardy USD z předešlého čtvrtletí. Je tu viditelný klesající trend.
Celková aktiva meziročně stoupla o 2 %. Celkové závazky jsou více jak 278 miliard USD. Vlastní kapitál je tudíž přes 58 miliard USD. Vlastní kapitál šel meziročně dolů o 9,6 %. Je proto za sledovaná období vůbec nejnižší.
Vzhledem k tomu, že ROE dosahovalo 147 %, není překvapující, že poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí více jak 2 body. Když je velmi vysoké ROE, je pravděpodobné, že podnik hodně „pákuje“. Avšak Apple to tímto způsobem vede po několik let. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,36 bodů. Celkový dluh je skoro 120 miliard USD, takže čistý dluh představuje 71,46 miliardy USD. To znamená, že kdyby Apple musel splatit všechny dluhy svým likvidním majetkem, stále dluží zmíněnou částku.
Technická analýza akcie Apple (AAPL)
Akcie Apple jsou dle mého oproti mnohým jiným růstovým titulům atypické tím, že jsou poměrně stabilní jako hodnotové akcie, ke kterým například patří akcie Coca-Cola nebo akcie McDonald’s. Akcie Apple jsou od svého historického maxima v relativních číslech 13 % dole. Když se podíváte na jiné „big tech“ akcie, je to obrovský kontrast. Domnívám se, že investoři zkrátka tomuto titulu věří. Mají důvěru ve fundament byznysu Applu. A to se projevuje na kurzovém vývoji. Přestože makroekonomické prostředí není vůbec příznivé.
Každopádně v grafu před sebou můžete sledovat tři důležité S/R levely. Kolem 176 USD máme snadno identifikovatelnou rezistenci, kde jsou rovnou tři vrcholy. Pak tu máme support kolem 155 USD, ke kterému se cena akcie Apple momentálně blíží. Brzy proto uvidíme, jestli podpora prodejní tlak ustojí. Třetí úrovní je support kolem 132 USD. Je to mimo jiné i klíčová úroveň, která by neměla padnout. Jinak Apple mohou postihnout mnohem hlubší kurzové poklesy.
Závěrem
Akcie Apple se dle mého skutečně velmi slušně drží nad vodou. Z rostoucích akcií jde o jeden z nejsilnějších titulů, který si je schopen udržet většinu své all time high hodnoty z prosince minulého roku. Domnívám se, že investoři titulu věří díky silnému fundamentu a ověřenému byznysu, který funguje několik desetiletí.
Na posledním hospodářskému výsledku už ale můžeme sledovat důsledky globálního zpomalení ekonomiky. Provozní výnos klesá. Marže klesají, takže i čistý zisk jde dolů. Uvidíme tedy, jak dlouho popsaný hospodářský trend firmy vydrží a jak se na tom podepíší nové produkty. Nezapomínejte, že investování na burze je rizikové a opatrnost je vždy na místě.
Obchodujte akcie Apple prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: Ggamies / Shutterstock.com
Apple Inc. Third Quarter Results [online]. Vydáno 28. 07. 2022 [cit. 30. 08. 2022]. Dostupné zde.
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX