Akcie Apple jsou již velmi blízko od jednoho důležitého milníku v podobě 3 bilionové tržní kapitalizace. K úplnému dosažení cíle může Applu pomoci rostoucí tržní podíl notebooků značky Mac. Mimo jiné se Applu v Číně daří překonávat konkurenci v prodejích svých telefonů. Apple také vyjednává o možnostech vysílání baseballové ligy v rámci streamovací služby Apple TV+.
Jakmile si uvedeme všechny důležité novinky, dáme se na to nejpodstatnější – fundamentální analýzu a technickou analýzu. Rozebereme si cenový graf akcie Apple a podíváme se na důležité oblasti v grafu, které mohou mít vliv na další vývoj ceny této akcie.
Akcie Apple na dosah od 3 bilionové tržní kapitalizace
Akcie Apple jsou momentálně na dosah od 3 bilionové hranice, co se týče tržní kapitalizace. Vlastně se titulu povedlo této magické hranici téměř dosáhnout. Stalo se tak ovšem jenom na krátkou dobu začátkem letošního roku. Cena tehdy vyšplhala zhruba na 183 USD za akcii. Dle mého můžeme s nadsázkou říct, že uvedená tržní kapitalizace zafungovala jako rezistence, neboť nastal rychlý pullback. Sice se tedy firmě Apple jako první v historii podařilo dosáhnout tolik vysoké tržní hodnoty, ale už si jej nebyla schopná udržet.
Applu dále šlape na paty Microsoft s tržní kapitalizací kolem 2,5 bilionu USD. Třetí v pořadí je Alphabet (Google) s téměř 2 bilionovou kapitalizací. Čtvrtý Amazon má o něco méně a na pátém místě je Tesla, která má tržní kapitalizaci nad 1 bilion USD.
V každém případě má dosažení 3 bilionové tržní kapitalizace, byť jen na krátkou dobu, významný psychologický efekt. Domnívám se, že to může mít vliv na budoucí očekávání. Pokud se to Applu povedlo jednou, mohla by se úroveň otestovat i v budoucnu. A tentokrát se nad úrovní Apple třeba udrží.
Na druhou stranu je dobré připomenout, že Apple měl ještě začátkem roku 2018 tržní kapitalizaci asi 850 miliard USD. Čili tržní kapitalizace za tři roky v relativních číslech stoupla o 252 %. A jak zní ta vůbec nejzákladnější poučka v investování? Nic neroste do nebes. Tržní kapitalizace technologických firem neskutečně nabobtnala. Může samozřejmě bobtnat i nadále, ale spolu s tím roste logicky i riziko. Benjamin Graham ve své asi nejznámější publikaci několikrát upozorňoval na jednu důležitou věc. Pokud akciový trh v posledních letech dosáhl velmi silného zhodnocení, v letech následujících bude zhodnocení spíše nižší. Vysoko nastavená laťka se zkrátka těžko brzy překonává.
Apple posiluje svou pozici na trhu s počítači
Apple pokračuje v dobrém vývoji na trhu s počítačovou technikou, protože jejich Macy rostly ve čtvrtém čtvrtletí dvakrát rychleji než trh s ostatními PC. Apple dle odhadů dodal za poslední kvartál roku 2021 na trh 7,8 milionu Maců, což je oproti třetímu čtvrtletí o 9 % více. Celkově je tak tržní podíl na trhu s počítači 8,5 %. Na konci roku 2020 to bylo 7,9 %. Růst je v tomto ohledu tedy o 0,6 procentního bodu.
Statistiky za celý rok čítají na 29 milionů dodaných kusů, což je meziroční nárůst o slušných 28,3 %. Pro srovnání, na širokém PC trhu došlo k meziročnímu růstu právě jenom zhruba o polovinu – 15 %. Celkově jde o 341 milionů dodaných kusů. Pokud jde o stolní počítače, notebooky a jiné pracovní stanice, Apple je na trhu pořád silným hráčem.
Masivní poptávka po počítačích byla akcelerována nedostatečnou nabídkou součástek, především nedostatkem čipů. Myslím si, že v takových situacích je tendence impulsivně nedostatkové produkty vykupovat. Je to dáno zase očekáváním – pokud spotřebitelé předpokládají, že cenová hladina poroste, raději nakupují už nyní.
Celkově trh s počítači vzrostl meziročně o 1 % z 91 milionu dodaných kusů na 92 milionů dodaných kusů. Za celý rok získali zákazníci na 341 milionů kusů. Meziročně tak jde o 15% růst . Z pohledu objemů tam jde vůbec o nejsilnější rok za poslední dekádu.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Apple kupuje sportovní obsah pro Apple TV+
Apple vyjednává ve věci možného streamování sportovního obsahu. Konkrétně by se mělo jednat o baseballovou ligu (Major Baseball League). Pokud to nevíte, Apple má svou vlastní streamovací službu, která má název Apple TV+. A pokud se dohoda uskuteční, bude to pro Apple významný krok. Jde o sledovanost. Sportovní americké ligy sledují i desítky milionů diváků. Čili jsou v tom obrovské peníze. Pokud se uvedený obsah dostane na Apple TV+, služba si tím může zajistit miliony nových předplatitelů.
Konkurenční Amazon Prime Video utratilo už jednu miliardu dolarů, aby jejich služba mohla vysílat Thursday Night Football. Čili zakoupení nového sportovního obsahu je z hlediska konkurenčního boje pro Apple zásadní. Apple TV+ má za sebou již několik úspěchů díky jiným programům, které přilákaly nové předplatitele. Nicméně v poslední době počty nových zákazníků stagnují, takže nový sportovní obsah může být tou pravou vzpruhou, kterou služba potřebuje.
Někdo by mohl namítat, že Apple TV+ není příliš podstatnou částí této velké firmy. Přece jde především o prodej technologických produktů. Apple TV+ je sice skutečně ta menší část, ale trh se streamovacími službami je vskutku obrovský. Čili potenciál na trhu je natolik velký, že se jedná o strategické odvětví v rámci celého ekosystému Applu.
Smartphony Apple bodují na čínském trhu
Apple si upevnil pozici nejprodávanějšího smartphonu v Číně. Nová data říkají, že popularita nového vlajkového produktu iPhone 13 posílil tržní pozici společnosti na čínském trhu. Apple dle posledních dat drží až 23,6 % v rámci čínského trhu. Největším konkurentem pro Apple je na tomto trhu čínský výrobce chytrých telefonů Vivo. Vivo drží 17,8 % tržního podílu v Číně. Z toho vyplývá, že Apple má slušný náskok před konkurencí.
Fundamentální analýza akcie Apple (AAPL)
Kvartální výsledky
Za poslední účetní kvartál roku 2021 (třetí kalendářní kvartál 2021) dosahují výnosy horentních 83,36 miliardy USD, což je mezikvartálně střídmý růst o 2,3 %. Vůbec nejsilnější byl první účetní kvartál roku 2021, se svými 111,54 miliardami USD se jednalo o naprostý rekord. Od té doby je však laťka stále vcelku vysoko.
Zisk je velmi solidních 20,55 miliardy USD, mezikvartálně jde o 5,5% pokles. Nicméně se pořád držíme na vysokých úrovní. Nejsilnějším obdobím byl samozřejmě první účetní kvartál se svými 28,75 miliardami USD. Hrubá marže je pěkných 42,2 % a kolem 40 % se drží posledních několik kvartálů. Provozní marže dosáhla 28,5 %. Čistá zisková marže je moc pěkných 24,65 %.
Provozní výnosy dosahují 23,79 miliardy USD, což je mezikvartálně mírné zhoršení o 2 %. Poslední tři kvartály jsou provozní výnosy nad 20 miliardami USD, nejsilnější byl samozřejmě první účetní kvartál roku – téměř 34 miliard USD. EBITDA klesla o 1,27 % na 26,77 miliardy USD. Volné cash flow je téměř 17 miliard USD. Většina plyne ze zisku, malá část je z odpisů a amortizace. Nějaké kladné peněžní toky jdou taktéž z investičních aktivit.
Zisk na akcii (EPS) je 1,24 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 26,2 bodů. Poslední tři čtvrtletí se hodnota ukazatele pohybuje kolem 26-27 bodů. Předtím jsme se nacházeli až na 36 bodech. Dost tedy osciluje. Každopádně není hodnota 26,2 bodů nijak extrémní. Co se týče technologického titulu. Leč ideál by byl pod 20 bodů, protože jakmile zisky znatelněji klesnou, P/E bude zase vyšší.
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 147 %, což je dle mého neskutečně vysoká úroveň. Z toho hned víme, že Apple využívá nemalé finanční páky. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 53 %, což je vskutku solidní.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,02 bodů. Čili se jedná o přijatelnou úroveň, protože nám ukazatel říká, že podnik je schopen prakticky okamžitě umořit své dluhy v krátkodobém horizontu. Tudíž disponuje s dostatečným objemem aktiv, které lze ihned převést do likvidní formy. Obecně vzato je cokoliv nad 1 bodem v podstatě přijatelné. Upozorňuji ovšem, že vyšší poměr, neznamená automaticky lepší situaci. Likvidní aktiva totiž většinou nepřináší uspokojivý výnos.
Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 1,07 bodech. Druhý uvedený ukazatel by se měl pohybovat až kolem 2 bodů. Ukazatel běžné likvidity totiž kalkuluje i s aktivy, které nelze okamžitě převést do likvidní formy. Čili i s takovými, které lze převést na likviditu za delší dobu, ale maximálně do jednoho roku.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 2,16 bodů – uvedená hodnota je už docela vysoká a projevuje se to i na ROE. Celkově mají závazky Applu hodnotu 288 miliard USD – samozřejmě všechny závazky nejsou dluhem. Proto je taky poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu 0,34 bodů. Když je poměr do 0,5 bodů, obecně vzato je to přijatelné. Je ovšem dobré si uvědomit, že poměr 0,34 bodů znamená, že je dlouhodobý dluh asi 120 miliard USD.
Roční výsledky
Co se týče ročních výsledků, za celý účetní rok 2021 firma dosáhla historického rekordu. Obrat činil téměř 366 miliard USD, což je meziroční posun o 33,5 %. Jak vyplývá i z přiloženého grafu, poslední účetní rok skutečně znatelně převyšuje ty předešlé. Čistý zisk dosahoval též rekordní úrovně, 94,68 miliardy USD. Meziročně je to růst o 65 %.
Hrubá marže činila za celý rok 2021 téměř 42 %. Provozní marže dosáhly skoro 33 % a čistá zisková marže je téměř 26 %. Hrubá marže a provozní marže nijak v kontrastu s předešlými šesti lety nevyčnívá. Ovšem zisková marže už je znatelně vyšší než předchozí roky.
Provozní výnosy dosahují téměř 109 miliard USD, což je meziročně růst o 67 %. EBITDA vzrostla o více jak 57 % na 120 miliard USD. Volné cash flow je téměř 93 miliard USD. Většina zase plyne ze zisku, malá část je z odpisů a amortizace. Zisk na akcii (EPS) je 5,61 bodů.
Technická analýza akcie Apple (AAPL)
Jak jsme si výše řekli, tržní kapitalizace Applu vzrostla o zhruba 252 %. A pro cenu akcie Apple je to samozřejmě obdobné. Kurz od počátku roku 2018 vzrostl o zhruba 300 %. Domnívám se, že se jedná skutečně o velmi dobré zhodnocení za relativně krátký časový úsek. Dále jsme si řekli, že cena akcie Apple otestovala cenovou hladinu 180 USD. Zde ovšem trh dlouho nevydržel. Cena akcie AAPL posledních několik týdnů ve svém postupu sice stagnuje, ale pořád je dle mého téměř na vrcholu. Blízko svého historického maxima, které je nad 180 USD.
Akcie Apple se každopádně za celý minulý rok zhodnotily o více jak 40 %. To je též slušný výsledek. Pokud trh nebude schopen pokračovat v dalším růstu, první podpora je kolem S/R levelu 156 USD. Další a mnohem silnější support se nachází kolem S/R hladiny 142 USD. Třetí v pořadí je úroveň kolem 122 USD. Poslední řečená úroveň by neměla padnout. Když se sem někdy v budoucnu cena dostane, případný průlom uvedeného supportu bude dle mého významný problém.
Co se týká týdenního RSI indikátoru, trh má od konce roku 2020 problém se udržet nad hraničními 70 body. To je podle mého názoru známka toho, že nakupující nejsou schopni na trhu udržet delší dobu pozitivní momentum. Dále si povšimněte, že od konce roku 2020 se tržní struktura docela volatilní. Za popsaných podmínek si musí každý účastník trhu dávat pozor. I poslední týdny jsou celkem volatilní.
Závěrem
Apple sice využívá velké finanční páky, ale jedná se o bohatou firmu, která si něco podobného může dle mého názoru dovolit. Majetek společnosti roste, takže si dovolí držet větší dluh. A pokud jsou ukazatele likvidity víceméně v pořádku, asi žádný problém nehrozí. Co se týká hospodářské výkonnosti, poslední účetní rok je pro Apple obrovským úspěchem. Bohužel ve spojitosti s tím vyvstává otázka, zda tuhle ohromně vysokou laťku dokáže Apple v blízkých letech překonat. Rekordní výnosy a zisk jsou zkrátka dvojsečné. A jak už velmi dobře víme, na akciovém trhu není nikdy nic jisté a předchozí výsledky nejsou zárukou budoucího vývoje.
Obchodování s akciemi Apple prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: Ggamies / Shutterstock.com
Apple Inc. 2021 Financial Results [online]. Vydáno 09.11.2021 [cit. 11.01.2021]. Dostupné na: https://investor.apple.com/investor-relations/default.aspx
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX