Poznejte klíčové novinky související se společností ČEZ. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.
- ČEZ snižuje fixní ceny plynu a elektřiny
- Od ledna ČEZ sníží ceny pro zákazníky se smlouvou na dobu neurčitou
- ÚOHS vyšetřuje ČEZ, EPH a Veolia pro podezření z kartelu
- ÚOHS: Jaderný tendr byl v pořádku
- ČEZ bude spolupracovat s Rolls-Royce na modulárních reaktorech
- Generální ředitel Beneš povede ČEZ do roku 2029
- Akcie ČEZ: Hospodářské výsledky
- Technická analýza pro akcie ČEZ
- Akcie ČEZ: jsou stabilní byznys
ČEZ snižuje fixní ceny plynu a elektřiny
Společnost ČEZ 15. listopadu 2024 snížila fixované ceny plynu a elektřiny. Nabídka dodávek energií se závazkem bude cenově o desítky procent výhodnější než na začátku letošního roku. Od ledna se plánuje zlevnění i u nefixovaných produktů. Snižování cen energií postupně realizují i další dodavatelé.
ČEZ letos upravuje ceny fixovaných produktů už počtvrté, naposledy tak učinil v květnu 2024. ČEZ bude například nabízet dvouletou fixaci ceny plynu za 1150 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. To je o polovinu méně oproti začátku roku. Dle tvrzení ČEZ jde aktuálně o nejnižší cenu plynu na trhu. Plyn s ročním závazkem má stát 1390 Kč za MWh s DPH. To činí pokles o 38 % oproti lednu. Elektřina na rok vyjde na 3255 Kč za MWh s DPH, což je meziroční snížení o 26 %.
Modelový příklad ukazuje, že domácnost, která elektřinou jen svítí a vaří, při roční spotřebě 2,5 MWh ušetří téměř 2900 Kč. Domácnosti, které elektřinou topí (tarif D57) a spotřebují 10 MWh ročně, ušetří více než 10 000 Kč. ČEZ proklamuje, že zlevní meziročně o čtvrtinu i další fixované produkty.
Generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec zdůraznil snahu motivovat zákazníky k využití online sjednání.
Stačí nahrát elektronickou fakturu od současného dodavatele a aplikace automaticky předvyplní většinu údajů. Proces zabere přibližně deset minut. Klienti získají za online sjednání finanční bonusy.“
Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej
Od ledna ČEZ sníží ceny pro zákazníky se smlouvou na dobu neurčitou
Od ledna ČEZ sníží ceny energií také pro 1,7 milionu zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou. Cena plynu klesne o zhruba 6 % na 1346 Kč za MWh bez DPH. Cena elektřiny v běžné sazbě DO2 bude činit 3388 Kč za MWh bez DPH. To je pokles o 570 Kč za MWh oproti začátku roku. Co se týče plynu, zde bude pokles činit 440 Kč za MWh.
Další energetičtí dodavatelé jako jsou Pražská energetika (PRE), E.ON, innogy či Pražská plynárenská, také postupně snižují ceny. PRE od září zlevnila energie až o 20 % pro téměř 700 000 odběratelů. E.ON, Centropol, epet a další firmy připravují nové ceníky pro příští rok.
Klesající ceny energií na burze jsou hlavním důvodem tohoto vývoje. Cena MWh elektřiny na burze k 25. listopadu činí přibližně 2 600 Kč (103 eur). Kdežto cena plynu se pohybuje kolem 1 200 Kč (47 eur) za MWh.
Od jara ceny na burze zaznamenaly mírný nárůst o několik eur za MWh. Nicméně prismatem dlouhodobosti jsme na 3letých minimech. Ačkoliv roční trend je spíše v neprospěch spotřebitele, protože se pomalu vracíme na stejné cenové úrovně z druhé poloviny roku 2022.
ÚOHS vyšetřuje ČEZ, EPH a Veolia pro podezření z kartelu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) od září vyšetřuje skupiny ČEZ, EPH a Veolia pro podezření z kartelové dohody. Úřad se zabývá tím, zda firmy nespolupracovaly na nabídkách v rámci aukce zaměřené na výstavbu kogeneračních elektráren.
Mluvčí ÚOHS Martin Švanda potvrdil, že úřad situaci prověřuje, ale zatím nebylo zahájeno správní řízení. Veolia popřela jakékoli porušení pravidel hospodářské soutěže. ČEZ přiznal, že v jeho prostorách proběhlo vyšetřování, nicméně další podrobnosti odmítli komentovat.
Podnět pro ÚOHS tvrdí, že společnosti koordinovaly své nabídky v aukci na provozní podporu kogeneračních elektráren. Taková spolupráce by mohla být považována za kartelovou dohodu.
Tuto konkrétní aukci vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu během léta. Mechanismus je inspirovaný německým modelem a má za cíl podpořit investice do ekologických technologií. Stát oznámí požadovaný výkon, který hodlá podpořit. Investoři dále soutěží o co nejnižší dotaci na vyrobenou megawatthodinu elektřiny. Měl by vyhrát ten účastník aukce, který potřebuje pro realizaci projektu nejnižší dotaci.
Veolia potvrdila, že v ostravské pobočce její společnosti proběhla kontrola ÚOHS. Firma při ní podle svého zástupce plně spolupracovala a trvá na tom, že žádné pravidlo hospodářské soutěže neporušila. EPH se zatím k vyšetřování nevyjádřilo.
ÚOHS: Jaderný tendr byl v pořádku
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v závěru října 2024 oznámil, že tendr na dostavbu Dukovan proběhl dle pravidel pro ochranu hospodářské soutěže. Primárně si stěžovala americká firma Westinghouse, která se tendru též účastnila. Zatím je však rozhodnutí nepravomocné.
Společnost Westinghouse zpochybnila, že ČEZ nepostupoval podle tzv. bezpečnostní výjimky. Tím pádem měl český energetický podnik postupovat mimo režim zákona. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však tuto část správního řízení ukončil. Westinghouse měl totiž své námitky podat nejpozději 15 dní od chvíle, kdy se o využití výjimky dozvěděl. To ale bylo v březnu 2022. Westinghouse ovšem podal námitku 1. srpna 2024.
Westinghouse i EDF rovněž tvrdily, že byl porušen předpis o zahraničních subvencích. ÚOHS však tyto námitky také zamítl. EDF a Westinghouse dále označily výběr preferovaného dodavatele za nezákonný. Zejména kvůli údajnému nedodržení základních zásad zadávacího procesu. ÚOHS i v této věci správní řízení zastavil.
Korejská společnost KHNP po rozhodnutí ÚOHS uvedla, že nadále pracuje na uzavření smlouvy o výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech, kterou chce dokončit včas. Připravuje se na zajištění dokončení projektu v plánovaném termínu.
Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů a upřednostnila nabídku korejské KHNP před EDF. Zatímco Westinghouse byl ze soutěže vyřazen již dávno předtím.
První reaktor v Dukovanech má být hotový do roku 2036 a odhadované náklady na výstavbu dvou bloků činí 400 miliard korun při současných cenách. ČEZ a KHNP nyní pracují na finalizaci smlouvy, kterou plánují podepsat do konce března 2025.
ČEZ bude spolupracovat s Rolls-Royce na modulárních reaktorech
Společnost ČEZ uzavřela strategickou dohodu se společností Rolls-Royce SMR o spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Součástí dohody je i nákup zhruba 20% podílu v Rolls-Royce za částku v řádu jednotek miliard korun. První modulární reaktor v Česku má být postaven v jaderné elektrárně Temelín v první polovině 30. let.
Dlouhodobá spolupráce zahrnuje nejen nákup hotových zařízení, ale i přímé zapojení ČEZ do vývoje a globální výroby modulárních reaktorů. Premiér Petr Fiala označil tuto dohodu za klíčovou pro energetickou bezpečnost České republiky a zdůraznil příležitost pro české firmy zapojit se do vývoje a dodavatelských řetězců.
Podle ČEZ jde o tlakovodní reaktory s výkonem 470 MW a životností minimálně 60 let, které využívají aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Do roku 2050 plánuje ČEZ vybudovat modulární reaktory s celkovým výkonem 3 GW, což by mělo zajistit teplo a energii například v oblastech, které jsou závislé na uhelných elektrárnách. Modulární reaktory se liší od velkých bloků především menším výkonem a rychlejší, jednodušší výstavbou. Ovšem provoz by měl být srovnatelný.
Pro představu, Dukovany a Temelín mají každý za sebe výkon zhruba 2 GW. Cena modulárních reaktorů bude přiměřená jejich nižšímu výkonu ve srovnání s velkými bloky jaderných elektráren.
Rolls-Royce SMR byl pro tuto spolupráci vybrán před firmami Westinghouse a EDF, které se ucházely i o stavbu velkých bloků. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš zdůraznil, že cílem od počátku bylo nejen získat technologii, ale také se aktivně zapojit do jejího vývoje a výroby. Partnerství by mohlo ČEZ zajistit přístup k projektům doma i v zahraničí. Beneš dokonce nevyloučil navýšení podílu v Rolls-Royce SMR.
Dohodu ocenila i britská strana. Britský velvyslanec Matt Field označil spolupráci za významný krok v česko-britských ekonomických vztazích. Generální ředitel Rolls-Royce Tufan Erginbilgic zdůraznil, že české firmy budou hrát důležitou roli v budoucích dodávkách.
Generální ředitel Beneš povede ČEZ do roku 2029
Společnost ČEZ bude i nadále řídit Daniel Beneš, který v čele firmy stojí od roku 2011. Dozorčí rada společnosti prodloužila jeho mandát předsedy představenstva a generálního ředitele na další čtyři roky. Respektive do roku 2029. Současné funkční období mu skončí na konci roku 2025.
Dozorčí rada rozhodla o obsazení této klíčové pozice více než rok předem, což odpovídá dosavadní praxi. Podle společnosti je v nadnárodních podnicích běžné, že se personální otázky vrcholového vedení řeší s dostatečným předstihem, aby byla zajištěna kontinuita ve vedení.
Akcie ČEZ: Hospodářské výsledky
Obrat ČEZ činil za třetí kvartál roku 2024 82,4 miliardy Kč, což je meziročně růst o 7,3 %. Přitom odhad trhu představoval 76,4 miliardy Kč. EBITDA zaznamenala pokles o 5,2 % na 30,9 miliardy Kč. Čistý zisk meziročně klesl o 58,9 % na 3,7 miliardy Kč. Zisk na akcii je tedy 6,9 Kč. Konsenzus trhu dosahoval až 6 miliard Kč. ČEZ tak za tři kvartály roku 2024 vydělal 23 miliard Kč. ČEZ upravil i rozmezí pro výhled čistého zisku na 126 až 130 miliard Kč.
ČEZ uvádí za hlavní důvody pro meziroční pokles čistého zisku v letošním roce úpravy čistého zisku o mimořádné vlivy a tzv. ostatní náklady a výnosy, kde se nejvíce propsaly úrokové náklady (-2 miliardy Kč), kurzové vlivy (-1,5 miliardy Kč) a vyšší úroky z jaderných a ostatních rezerv (-0,6 miliardy Kč). Dále odpisy kvůli začlenění skupiny GasNet do celku Skupiny ČEZ (-0,5 miliardy Kč) a daň z příjmů. Hodně se na tom propsal i stav energetického trhu. Jenom zisk z tradingu ve třetím čtvrtletí minulého roku dosahoval 1,6 miliardy Kč.
Technická analýza pro akcie ČEZ
Akcie ČEZ se od března letošního roku těšily z postupného růstu, ale pohledem technické stránky věci se trh nedokázal nikam výrazně posunout. V současnosti se ČEZ akcie nachází pod rezistencí 1 009 Kč a pravděpodobně nás čeká otestování této překážky.
Pozitivní je, že trh podle mě ocenil poslední výsledky společnosti. Ačkoliv se energetický trh nachází v jiné situaci, pořád je ocenění společnosti s price to earnings na 22 bodech dle mého názoru relativně vysoké.
Název společnosti | Symbol | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Zavírací cena předchozího dne | Den | Týd. | Měs. | Půl roku | 1 rok | 5 let |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ČEZ | CEZ | 549,83 | 1.022,00 | 3,03 % | 6,58 % | 10,61 % | 15,59 % | 18,98 % | 103,48 % |
Trh má na své straně oblast podpory, která se rozprostírá kolem 912 Kč. Kurzových obratů je v blízkosti této úrovně z předešlých třech let mnoho.
Kladně lze hodnotit i fakt, že kurz není jako na horské dráze. Hluboké propady střídající agresivní cenové růsty jsou totiž dle mého osobního názoru obvykle známkou toho, že trh není schopen najít rovnováhu. V současnosti se mi zdá, že trh pro akcie ČEZ rovnováhu našel, takže je vývoj mnohem více přehledný.
Akcie ČEZ: jsou stabilní byznys
Byznys ČEZ je podle mého zkrátka dlouhodobě stabilní. Můj názor je takový, že vyšší ocenění pro ČEZ akcie se stane standardem vlivem očekávání.
Energetický trh je sice v jiné situaci než v předchozí letech, ale můj dojem je, že obecné přesvědčení je spíše pesimistické. Přesněji řečeno se počítá s tím, že dlouhodobě budou energie zdražovat vlivem zelené politiky EU.
Ať ale budoucnost přinese cokoliv, domnívám se, že moderní člověk potřebuje čím dál více energie, tudíž lze v akciích ČEZ podle mě spatřovat bezpečnou investici.
Hlavní nevýhodou ovšem je, že ČEZ je polostátní podnik a kroky politiků jsou prostě nevyzpytatelné. Celkově si tedy myslím, že byznys jako takový je nesmírně robustní, ale politický vliv to kazí.
- Tato analýza byla vytvořena 25. 11. 2024. Datum publikace analýzy se může lišit. Autor potvrzuje, že v době vytvoření analýzy ve svém portfoliu nedržel akcie dané společnosti.
- Analýza nepracuje s žádnými matematickými modely, na základě kterých by byl predikován pohyb ceny dané akcie. Analýza je založena na technické analýze v kombinaci s rozborem fundamentálních výsledků a je založena čistě na autorových znalostech a schopnostech pracovat s grafy a analyzovat makroekonomické i mikroekonomické údaje.
- Pokud není v analýze řečeno jinak, jedná se zpravidla o krátkodobou předpověď s výhledem na příští 3 měsíce od data vytvoření analýzy. Autor však upozorňuje, že jde čistě jen o odhad, jelikož nelze předem předvídat veškeré faktory, které mohou mít na vývoj ceny analyzované akcie vliv.
- Nejedná se o pravidelnou analýzu a autor nemůže předem zaručit, kdy (a zda vůbec) v budoucnosti dojde k nové analýze na stejný akciový titul, ačkoliv je jeho cílem o jednotlivých akciích informovat opakovaně a reagovat tak na aktuální vývoj.
- LYNX potvrzuje, že autor není v žádném jiném střetu zájmů, který by byl v rozporu s Politikou střetu zájmů společnosti LYNX. Shrnutí Politiky střetu zájmů společnosti LYNX je k dispozici na našem webu zde: Shrnutí Politiky střetů zájmů společnosti LYNX.
- Jaroslav Jarolím: Akcie ČEZ: Návrh dividendy je 52 Kč. Je čas na nákup akcií? (22. 4. 2024); www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-cez-analyza/: „Akcie ČEZ se podle mého názoru hodí hlavně pro dividendové investory, kteří chtějí mít jistotu výplat slušných dividend. Přesto je však třeba nakupovat za rozumné ceny. To znamená nikoliv po cenových pumpách, nýbrž spíše po velkých cenových propadech. Abyste předešli tomu, že koupíte akcie ČEZ třeba na 1 200 Kč a poté se hodnota pozice začne rapidně snižovat. Pro mě osobně se jeví jako zajímavé ceny kolem 739 Kč. Na zmíněné ceně je totiž silný technický level a zároveň by výrazně klesly multiply. Se slevou se totiž podle mého názoru nakupuje s větší jistotou. Vždy ale pamatujte na to, že cena akcie může růst i klesat více, než by se dalo očekávat.“
O autorovi analýzy:
Jaroslav Jarolím je vystudovaný ekonom, který upřednostňuje makro-fundamentalistický přístup, avšak nezapomíná ani na hodnotový přístup vycházející z myšlenek Grahama a Dodda. Specializuje se na makroekonomická témata, finanční trhy (akcie, komodity, dluhopisy, kryptoměny) a technické analýzu. Fascinuje ho ekonomická historie a teorie, které považuje za klíčové pro pochopení fungování ekonomiky a finančních trhů, což považuje za zásadní pro dlouhodobě úspěšné investování.
Na finančních trzích působí již mnoho let a preferuje kontrariánský způsob investování. Kariéru v oblasti publikační činnosti a digitálního marketingu (zejména SEO zaměřeného na finanční segment) zahájil v roce 2018.
Jaroslav se snaží své čtenáře v těchto oblastech vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuje komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika. Jaroslav Jarolím není zaměstnancem společnosti LYNX B.V., ale je jejím externím spolupracovníkem a vytváří především expertní investiční analýzy.
Použité zdroje:
Editorial credit: josefkubes / Shutterstock.com
ČTK: ČEZ od pátku zlevní energie s fixací, oproti začátku roku o desítky procent (25.11.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2595665
ČTK: ČEZ od příštího roku zlevní 1,7 milionu zákazníkům elektřinu i plyn (25.11.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2563088
ČTK: ÚOHS vyšetřuje ČEZ, EPH a Veolia pro podezření z kartelu (25.11.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2594847
ČTK: ČEZ dál povede Beneš, mandát mu byl prodloužen do roku 2029 (25.11.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/cez-dal-povede-benes-mandat-mu-byl-prodlouzen-do-roku-2029/2594491
ČTK: ÚOHS: Jaderný tendr byl v pořádku, EDF a Westingouse se mohou odvolat (25.11.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2588919
ČTK: ÚOHS: ČEZ koupí podíl v Rolls-Royce SMR, spolupracovat budou na reaktorech (25.11.2024); www.ceskenoviny.cz/zpravy/2570261
Skupina ČEZ: Hospodářské výsledky za I.-III. čtvrtletí 2024 (25.11.2024); www.cez.cz/cs/pro-investory/informacni-povinnost/hospodarske-vysledky-za-i.-iii.-ctvrtleti-2024-202360
O energetice: Cena elektřiny (25.11.2024); www.oenergetice.cz/energostat/ceny-aktualne/elektrina