Solidní vyhlídky pro akcie Chevron: Dostane se cena ropy na $300?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Chevron
ISIN: US1667641005
|
Symbol: CVX --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Chevron Akcie
Akcie Chevron: Logo společnosti a čerpací stanice
Akcie Chevron v současnosti patří k těm silnějším titulům v energetickém sektoru, což si ukážeme v části s technickou analýzou. Předtím, než si rozebereme graf CVX a hospodářské výsledky firmy, podíváme se na to, kam až může potenciálně vystoupat cena ropy.

Poznejte vše důležité o akciích Chevron. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Proč vůbec investovat do energetického sektoru?

Každý investor do energetického sektoru se musí z podstaty jeho investice zajímat o trh s energiemi. Což je hodně náročná disciplína a málokdodle mého tomuto trhu opravdu rozumí. Proto se domnívám, že investoři mají tendenci se energetickému segmentu vyhýbat a ubírají pozornost spíše směrem k technologickým titulům. Proč? Jelikož má každý telefon nebo počítač a internetové připojení. A ví, co je ChatGPT. Dle mého názoru jsou si investoři zřejmě mnohem jistější, když si koupí například akcie Apple nebo Microsoft. Mají zkrátka pocit, že své investici rozumí.

To je ale chyba, protože energie budeme potřebovat vždy. A cyklicky se opakuje jejich nadbytek a nedostatek. Více jak dekádu jsme se mohli jako spotřebitelé těšit z toho, že byl nadbytek ropy. Když vezmeme v potaz teorii cyklů, musí nyní z logiky následovat období nedostatku ropy. A období nedostatku ropy implikuje růst výnosů a zisků pro společnosti jako jsou Chevron, Exxon Mobil, Shell, ConocoPhillips, Petrobras a jiné.

Poslední roky se také dost mluvilo o významu ropy a zda nepůjde nahradit jinými zdroji energie. Nyní zase zjišťujeme, že tomu tak není. Naopak má trh s energiemi podle mého šanci vyniknout jako tomu bylo v 70. letech.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Posílí tržní cena ropy Brent až na 300 USD za barel?

Podle IEA (Mezinárodní energetické agentury) se očekává , že Čína, Indie a země jihovýchodní Asie budou v roce 2023 dohromady spotřebovávat tři čtvrtiny světové spotřeby uhlí. Implikace jsou proto zřejmé, rozvojové země nebudou obětovat svůj rozvoj na oltář udržitelnosti. Po všech letech dohod, dramatických předpovědí, plánů v EU a USA, obrovských změn v politice, si rozvojové země zvolily levnou energii jako záruku svého vzestupu. Jak to souvisí s ropou?

Ropa je ze své podstaty rozhodně čistším energetickým vstupem než uhlí. Jak budou rozvojové země růst (a možná budou růst dramaticky), jejich žízeň po energii také poroste. Vzhledem k tomu, že HDP na hlavu těchto zemí je pouze zlomkem jejich potenciálu, jejich energetické potřeby jsou tudíž také pouze zlomkem. A tyto potřeby budou růst paralelně s jejich ekonomikami.

Může proto časem ropa vyrůst na 300 USD za barel? Tato myšlenka se může zdát přestřelená, protože představa ropy na těchto úrovních přináší uvědomění si, kolik bude benzín stát na čerpací stanici. Zní to jednoduše jako divoká předpověď. Když se ovšem pozorně podíváme na níže přiložený graf, popsaný scénář se nejeví jako úplně přemrštěný.

Tržní cena ropy upravená o inflaci.
Tržní cena ropy upravená o inflaci. Zdroj: seekingalpha.com (19. 9. 2023)

Tržní cena ropy více jak dekádu víceméně držela klesající trend (až do března 2020). Nejenom že tedy klesala nominální cena ropy, ale i ta reálná. V předešlé analýze na akcie Shell jsme zmínili, že jde o klíčový faktor, který se třeba nemusí líbit Saúdské Arábii. Přestože byla po zmíněné období inflace nízká, úplně nezmizela. Když proto upravíme o inflaci tržní ceny ropy z období 2005 až 2015, dostaneme cenová rozmezí okolo 200 USD za barel. A když očistíme o inflaci ceny z roku 2008, dostaneme se na 300 USD za barel. Je to jednoduchá metodika a dle mého určitě je validní. Očištění o inflaci se ve statistických analýzách dělá běžně.

Vyplývá z toho, že je ropa tak markantně podhodnocená? Ne nutně. Úprava o inflaci nebere v potaz růst produktivity. Výroba je efektivnější a využití ropných výrobků též efektivnější. Mnohé lze i recyklovat. Technologie jsou prostě vyspělejší. To ovšem neznamená, že nemůže cena ropy růst.

Jak jsem psal v příspěvku na Shell, je to o nabídce a poptávce. Spojené státy se snaží soustavně nabídku navyšovat skrze postupné rozpouštění ropných rezerv. Z logiky věci se ale nedá s trhem tímto způsobem manipulovat dlouho. V kombinaci se snižováním produkce ze strany OPEC+, není dle mého názoru jiné východisko, než že cena ropy poroste.

Stát Kalifornie žaluje Chevron a jiné ropné společnosti

Stát Kalifornie začal jeden z nejvýznamnějších soudních případů proti hlavním ropným společnostem za to, co považuje za jejich roli v podporování klimatických změn.

135stránková právní žaloba podaná prostřednictvím kanceláře generálního prokurátora Kalifornie Roba Bonty u Nejvyššího soudu v San Franciscu obviňuje pět velkých ropných společností. Dále ještě obviňuje Americký ropný institut, což je obchodní organizace, která je zastupuje jako celek. Podle žaloby po desetiletí vedly dezinformační kampaň. Aby skryly korelaci mezi výrobou fosilních paliv a klimatickými změnami.

Stát Kalifornie tvrdí, že toto úmyslné zatajení trvá alespoň od 70. let a zpozdilo veřejnou reakci na klimatické změny. Zhoršilo extrémní přírodní katastrofy a způsobilo náklady na obnovu v řádu desítek miliard dolarů. Žalované ropné společnosti jsou BP, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil a Shell.

Stát požaduje, aby žalované firmy vytvořily fond pro nápravu, který bude financovat obnovovací práce na budoucí škody způsobené člověkem v důsledku klimatických změn. Také požaduje, aby ropné společnosti a jejich obchodní skupina zaplatily podíl škod z extrémních povětrnostních katastrof zhoršených klimatickými změnami.

Jedná se o poslední v řadě soudních sporů týkajících se klimatu v souvislosti s ropnými společnostmi ve městech po celé zemi. Vstup Kalifornie do tohoto právního bojiště je obzvláště významný. Velký počet a rozsah extrémních povětrnostních událostí v Kalifornii znamená, že ropné společnosti čelí vyšším nárokům na odškodnění v případě prohry.

Zapojení Kalifornie je velkým signálem pro ostatní jurisdikce v zemi, které si myslí, že tento případ mohou vyhrát,“ řekl Korey Silverman-Roati, hlavní výzkumný pracovník na Sabinově centru pro právo klimatických změn na Kolumbijské univerzitě. „To by mohlo motivovat více lidí, více států, více měst, více okresů k podání žaloby.“

Výše zmíněné informace jsou pro investora též klíčové. Vychází z toho totiž další důležité implikace, že státní instituce a politici jsou vůči ropnému průmyslu více a více obezřetní. Tuto informaci lze brát jako dvojsečnou. Ropné firmy mohou platit nemalé částky za škody, které prý způsobily. Na druhou stranu, toto tažení proti ropným firmám vede zase k nedostatku ropy. Proč?

Už je to mnoho let, co čtu, že ropné společnosti často nedosáhnou na úvěry. Čistě z principu, že jsou to ropné společnosti. Jelikož dle mého banky najely na zelenou doktrínu a zakládají si na tom své PR. Výsledkem je, že za předešlá léta šlo do ropného odvětví málo kapitálu na investice. To dlouhodobě představuje slabší produkci. Máte představu, jak dlouho trvá postavit ropnou plošinu? Jsem laik, takže jsem schopný akorát tak říct, že určitě dlouho. A nemyslím si, že se mýlím.

Chevron i navzdory stávce exportuje LNG z Austrálie

Závody společnosti Chevron v západní Austrálii pokračovaly v exportu zkapalněného zemního plynu (LNG). Navzdory eskalaci stávek v závodě Wheatstone, která snížila produkci až o čtvrtinu.

Pracovníci v Gorgon a Wheatstone, kteří jsou zodpovědní za více než 5 % celosvětových dodávek LNG, zintenzivnili svou stávkovou činnost. Do konce září mohou odbory stávkovat až 24 hodin denně. A odmítnout úkoly jako je nakládání tankerů.

Nicméně tanker Pacific Enlighten ve čtvrtek zakotvil v terminálu Wheatstone a naložil 140 650 kubických metrů LNG. Zmíněný tanker kontroluje největší japonský dovozce LNG JERA a bude směřovat do Japonska. Chevron informoval zákazníka Kyushu Electric Power, že stávky nebudou ovlivňovat dodávky LNG.

Energetický analytik Saul Kavonic řekl, že stávky by byly nejúčinnější v okamžicích jako tento. Protože spuštění zařízení vyžadovalo mnohem více pracovníků. Chevron se podle něj pokouší použít své pracovníky mimo odbory k restartování zařízení. Leč s méně vyškoleným a menším pracovním týmem. Což se může časově propsat do dodávek LNG.

Chevron uvažuje o koupi CrownRock LP

CrownRock LP se chystá zkoumat možnost prodeje, jehož hodnota může přesáhnout 10 miliard USD. A to včetně dluhů. Mohlo by jít o největší obchod pro amerického producenta ropy a plynu za poslední tři roky. Společnost již zahájila jednání s investičními bankami o najmutí poradců, kteří by vedli prodejní proces. Ten má začít nejpozději začátkem roku 2024.

Mezi očekávanými zájemci o CrownRock patří hlavně ropné společnosti jako jsou Exxon Mobil a Chevron. Tyto společnosti by si mohly dovolit koupi zrealizovat. Možný prodej CrownRock je potenciálně největší transakcí v oblasti produkce americké ropy a plynu od doby, kdy ConocoPhillips koupil společnost Concho Resources v roce 2020. Tehdy hodnota transakce představovala 13,3 miliardy USD.

CrownRock vlastní přibližně 86 000 akrů v severní části pánve Midland, která je součástí permského pole v Texasu. Ratingová agentura Fitch v prosinci 2021 uvedla, že CrownRock má více než 15 let zásob ropy a plynu k těžbě ve svých hlavních těžebních oblastech.

Chevron odkládá zahájení projektu v Kazachstánu

Úplné zahájení projektu v hodnotě 45 miliard dolarů na rozšíření produkce v Tengiz bude odloženo do konce roku 2024. Kvůli zpožděním v závěrečných fázích vývoje. V Tengiz je obrovské ropné pole v Kazachstánu, které provozuje Chevron. Chevron přeplánoval již potřetí úplné zahájení projektu, který by měl zvýšit těžbu ropy o 260 tisíc barelů denně (+40 %). Současně Evropa projevuje větší zájem o ropu z Kazachstánu kvůli zákazu dovozu ruské ropy, takže je u projektu nemalý potenciál rychlé návratnosti.

Projekt Tengiz Future Growth, který měl být v plném provozu do roku 2022, již překročil původní rozpočet 37 miliard USD. Poslední scénář předpokládá, že projekt naplánovaný na červen 2024 bude odložen o dalších šest měsíců. Společnost Chevron poznamenala, že zahajovací aktivity neprobíhaly tak rychle, jak se očekávalo.

Tengizchevronoil kontroluje Chevron (50 %), Exxon Mobil (25 %), KazMunayGas (20 %) a Lukoil (5 %).

Akcie Chevron: Firma získala 78% podíl v projektu výroby vodíku

Chevron získal 78% podíl v rozsáhlém projektu výroby vodíku Advanced Clean Energy Storage v Delta v Utahu. A to prostřednictvím nákupu 100 % akcií firmy Magnum Development.

Komplex ACES Delta bude používat elektrolyzéry s kapacitou 220MW od společnosti HydrogenPro, které budou napájeny obnovitelnou elektřinou mimo dobu ve špičce. Aby denně vyprodukovaly 100 tun zeleného vodíku. Tento vodík pak bude skladován ve dvou solných dutinách s kapacitou až 11 000 tun, což odpovídá více než 300 GWh energie.

Už nyní je projekt naplánován tak, aby dodával energii nedaleké elektrárně IPP Renewed o výkonu 840 MW. Tato elektrárna plánuje od roku 2025 provozovat stroje na směs obsahující 30% vodíku a postupně zvyšovat tento podíl až na 100% do roku 2045. Chevron v tiskové zprávě potvrdil, že první fáze projektu je již ve výstavbě. Cena za akvizici však nebyla zveřejněna.

Fundamentální analýza akcie Chevron

Kvartální výsledky

Akcie Chevron za poslední čtvrtletí čelily po velmi dlouhé době výraznému meziročnímu poklesu obratu o téměř 28 % na 47,14 miliardy USD. Jak jsme si vysvětlili v analýze na Shell, uvedený výrazný propad je očekávatelný důsledek propadu cen ropy v letošním roce. Jen se to na hospodaření firmy projevilo s jistým časovým odstupem. Jestli tržní cena ropy nadále poroste, ve výsledcích za 4. kvartál by se to dle mého názoru mělo pozitivně propsat.

EBITDA meziročně klesla o téměř 42 % na 9,76 miliardy USD. Společnost Chevron dosáhla čistého výsledku hospodaření 6 miliard USD. Což je meziročně pokles o více jak 48 %. Provozní výnos klesl o 52 % na 6,2 miliardy USD. Provozní náklady jsou nad 2 miliardami USD. Volné cash flow na meziroční bázi kleslo dramaticky, o 77 % na 2,6 miliardy USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál 17,83 %, což není nejnižší dosažená hodnota za sledovaná čtvrtletí. Provozní marže je však nejslabší za sledovaná období, 13,15 %. Čistá marže dosahuje 12,75 %, druhá nejnižší za sledovaná období.

Zisk na akcii (EPS) je za poslední kvartál 3,2 bodů. Ukazatel P/E je spíše na těch vyšších úrovních za sledovaná čtvrtletí, 10,56 bodů. Nicméně z dlouhodobějšího hlediska (předchozích 7 let), údaj patří k nižším hodnotám. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 19,35 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je skoro 17 %. Rentabilita je tedy pořád v kontrastu s jinými výsledky slušná.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dělá 1,13 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 1,43 bodů. Tím pádem je prismatem těchto ukazatelů společnost Chevron dostatečně likvidní. Respektive jsou hodnoty vcelku robustní.

V hotovosti společnost Chevron disponuje s 9,5 miliardami USD. Celkové závazky představují 92,5 miliardy USD a za jednotlivé kvartály postupně klesá. Zatímco celkový kapitál dosahuje více jak 159 miliard USD a může se těšit s postupného růstu.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je pouhých 0,14 bodů. Tím pádem je dluh ve výši 14 % equity. Chevron nemá ani náhodou problémy se zadlužením. Což znamená silnou odolnost vůči nějakým „haváriím“ v hospodaření. Celkový dluh je 21,51 miliardy USD. Přestože ukazatele vypadají velmi dobře, čistý dluh dosahuje 11,67 miliardy USD. To ale není problém, protože je akorát větší část dluhu dlouhodobého charakteru.

Technická analýza akcie Chevron

Akcie Chevron mají v letošním roce ztrátu v jednotkách procent. Je tady proto velký kontrast s akciemi Shell, kde je prozatím kapitálový výnos něco přes 15 % od počátku roku. Tudíž Shell před Chevronem jednoznačně vede. Chevron je znatelně menší společnost a jak jsem již zmiňoval v některých analýzách, v letošním roce se investoři podle mě zaměřují hlavně na ty největší tituly (neplatí jen pro technologie). To se však může v průběhu času změnit.

Co se týká cenového grafu akcií Chevron, kurz vytvořil lokální low na S/R pásmu 151 USD. Kdežto lokální vrchol je na 168 USD, u kterého je právě kurz akcie Chevron. Jestli se podaří průlom rezistenčního pásma kolem těch 168 USD, otevře se tím technicky prostor pro růst k původnímu historickému maximu.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Měs. Půl roku 5 let
Chevron CVX 289,92 0,18 % -0,11 % 7,21 % 0,30 % 36,08 %
Akcie Chevron: Dlouhodobý cenoový graf a technická analýza
Týdenní graf akcie Chevron od začátku roku 2015 do září 2023. Zdroj: LYNX+ (19. 9. 2023)

Jenže historická maxima jsou vždy poněkud riziková. Respektive jde o oblasti, kde často dochází ke kurzovým obratům. Minimálně má kurz postup nahoru dost obtížný. Není to ale nemožné.

Akcie Chevron: To nejlepší nás možná ještě čeká

Akcie Chevron fundamentálně samozřejmě oslabily, protože tržní cena ropy letos soustavně klesala. V posledních několika týdnech řečené ovšem neplatí. Množí se informace, že nabídka rychle slábne a tlak na růst cen tím pádem sílí. Ekonomická recese je prozatím v nedohlednu. A i její příchod nezaručuje, že poptávka klesne natolik, aby byla nižší než nabídka.

V každém případě jsou vyhlídky pro Chevron solidní. Fundamentálně je na tom firma vůbec nejlépe za dlouhá léta. Dividenda 3,61 % je velmi slušná a lze předpokládat, že se udrží i následující roky. Inteligentní investor musí ale chápat, že jde jenom o předpoklady vycházející z historie a ekonomických teorií. Na trzích není nic zaručeného.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Idealphotographer / Shutterstock.com

Seekingalpha: Oil Could Hit $300 A Barrel (19.9.2023); www.seekingalpha.com/article/4635837-oil-could-hit-300-dollars-a-barrel?

CNBC: California suit against Chevron, Exxon, Shell, others, alleges public deception on climate change (19.9.2023); www.cnbc.com/2023/09/18/california-sues-chevron-exxon-oil-giants-on-climate-change-deception.html

Seekingalpha: Chevron continues LNG exports from Australian plants despite strikes, outage (19.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4012335-chevron-continues-lng-exports-from-australian-plants-despite-strikes-outage?

Seekingalpha: CrownRock exploring potentially biggest U.S. oil and gas sale in three years – Reuters (19.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4011614-crownrock-exploring-potentially-biggest-us-oil-and-gas-sale-in-three-years-reuters?

Seekingalpha: Chevron delays expansion of huge Kazakhstan oil project to end of next year (19.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4011084-chevron-delays-expansion-of-huge-kazakhstan-oil-project-to-end-of-next-year?

Seekingalpha: Chevron buys majority stake in world’s largest hydrogen storage plant (19.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4010972-chevron-buys-majority-stake-in-utah-hydrogen-storage-plant?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX