Akcie Coinbase (COIN) se za předcházejících pár týdnů zhodnotily o více jak 150 %. Uvedený růst si rozebereme na cenovém grafu v rámci technické analýzy. Společnost Coinbase také čerstvě reportovala výsledky za druhý kvartál. Ještě předtím se ale zaměříme na několik důležitých zpráv souvisejících s akciemi Coinbase. Hrstka senátorů v USA chce regulovat bitcoin. Společnost Coinbase uzavřela partnerství s BlackRock. Cathie Wood prodala 1,42 milionů akcií Coinbase. Firma Coinbase je vyšetřována ze strany SEC kvůli listingu některých krypto aktiv a insider tradingu bývalého zaměstnance. Pojďme tedy zjistit vše důležité o akciích Coinbase.
Společnost Coinbase je vyšetřována ze strany SEC
Společnost Coinbase čelí vyšetřování ze strany amerického regulačního orgánu SEC. A to z důvodu možného neoprávněného umožnění obchodování s digitálními aktivy americkým rezidentům. Spojené státy jsou v tomto ohledu hodně přísné. Proto taky spousta platforem vůbec nedovoluje americkým rezidentům přístup. Jelikož pak musí podléhat regulaci ze strany orgánů jako je SEC. Avšak Coinbase nabízí americkým rezidentům obchodování až s 150 krypto aktivy.
Kontrola Coinbase ze strany SEC se zvýšila, protože platforma rozšířila počet tokenů, se kterými nabízí obchodování. SEC zahájilo vyšetřování kvůli údajnému insider tradingu, což i minulý týden vedlo regulátora k žalobě na bývalého manažera Coinbase. Insider trading je založen na obchodování interních informací, které jsou neveřejné. Tímto způsobem získají zasvěcené osoby klíčovou výhodou na trhu. Ve Spojených státech je popsaná praktika nelegální.
Bývalý zaměstnanec firmy porušil pravidla tím, že dopustil únik informací ohledně zalistování nových tokenů. A to těsně předtím, než byly zalistovány. Konkrétně mělo jít o předání informací jednomu rodinnému příslušníkovi a kamarádovi.
SEC začal konat hlavně kvůli velkým kurzovým propadům, kterým trh s krypto aktivy za více jak půl roku čelil. Regulační orgány se také domnívají, že společnosti provozující obchodní platformy mají mnohem více chránit drobné investory. Čili jde o určitou formu paternalistické politiky.
Cathie Wood prodala 1,42 milionu akcií Coinbase
Fond ARK Investment, jehož CEO je Cathie Wood, prodal téměř 1,42 milionu akcií Coinbase. To je vůbec první prodej akcií Coinbase v letošním roce ze strany této investorky. ARK Innovation ETF prodalo na 1,13 milionu kusů akcie Coinbase. ARK Next Generation Internet ETF téměř 175 tisíc kusů akcií. ARKT Fintech Innovation ETF prodalo více jak 110 tisíc těchto cenných papírů. Za tržní ceny v době prodeje to znamenalo prodej v hodnotě zhruba 75 milionů USD.
ARK Invest prodal zmíněný objem akcií hned po oznámení, že Coinbase čelí vyšetřování ze strany SEC. Regulační orgán uvedl, že některá digitální aktiva související s insider tradingem, která jsou obchodovatelná na platformě Coinbase, spadají pod „cenné papíry“. Leč společnost Coinbase se této klasifikaci brání. Dle jejich tvrzení žádné cenné papíry nenabízejí.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Společnost Coinbase navázala spolupráci s BlackRock
Firma Coinbase navázala spolupráci s finančním gigantem BlackRock. To je americká celosvětově operující investiční korporace a správce finančních fondů se sídlem v New Yorku. V současné době se jedná o vůbec největšího správce finančních aktiv na světě. A to s objemem spravovaných aktiv ve výši 8 680 miliard USD.
BlackRock začal spolupracovat s Coinbase, aby usnadnil institucionálním investorům správu a obchodování s bitcoinem. Coinbase tak přivádí největšího světového správce aktiv na trh s kryptoměnami. Skrze Coinbase Prime institucionální klienti BlackRock získají přímý přístup k platformě, kde mohou nakupovat a prodávat krypto aktiva. A celé to začne právě bitcoinem.
Dle společnosti BlackRock u jejich institucionálních investorů roste zájem o expozici v digitálních aktivech jako je bitcoin. K čemuž jsou potřeba vhodné nástroje pro správu těchto aktiv. Díky partnerství s Coinbase bude klientům umožněno řídit obchodovat bitcoin a jiné kryptoměny.
Digitálním aktivům se věnuji po několik let a každým rokem sleduji, jak zájem o tento segment stoupá. Už se nejedná o trh, který se těší přízně několika nadšenců. Ve skutečnosti do kryptoměn a souvisejících odvětví čím dál více investují instituce a široká veřejnost. Domnívám se, že trh s bitcoinem a kryptoměnami je přesto pořád poměrně malý. Proto je tu zde dle mého názoru obrovský potenciál do budoucna.
Snahy regulovat bitcoin a další kryptoměny sílí
Ještě předtím, než skončil býčí trend na bitcoinu, jsem varoval před sílící snahou regulovat trh s krypto aktivy. Jakmile totiž jakákoliv investiční bublina splaskne, dostane se obvykle hodně investorů do problémů. A to s sebou přináší zájem politiků. Ti dle mého totiž rádi hájí zájmy „poškozených“, protože se jedná o potencionální voliče. A paternalistická politika politikům historicky zajišťovala hlasy voličů.
Proto pro mě není žádným překvapením, že se v medvědím trhu dostal bitcoin do popředí zájmů politického spektra. Hrstka amerických senátorů chce proto zmocnit Commodity Futures Trading Commission k regulaci bitcoinu a etherea. Návrh zákona uvedené kryptoměny chápe jako digitální komodity.
V regulacích můžeme nalézt ale i pozitivní prvky. Větší regulace a silnější legislativní ukotvení může bitcoin zpřístupnit pro nový kapitál. Silnější legislativní ukotvení také implikuje menší dilema institucionálních investorů. Ti jsou obvykle pod větším dohledem a snaží se proto předcházet jakýmkoliv krokům, které by je dostaly do problémů s regulátory. Nastavení regulací a pravidel v podobě zákona by tak institucionálním investorům mohl paradoxně pomoci v tom, že bude jasně stanovené, co je přípustné a co ne.
Nejdéle fungující krypto burza Bitstamp obdržela v Itálii licenci
Krypto burza Bitstamp funguje na trhu od roku 2011. Tím zaujímá místo vůbec nejdéle fungující krypto burzy. Velkou novinkou je, že se burza v Itálii zaregistrovala jako provider virtuálních aktiv. Bitstampu bylo oficiálně povoleno nabízet svou obchodní platformu pro drobné investory a instituce. Dceřiná společnost Bitstamp Europe obdržela licenci od italského regulačního orgánu Organismo Agenti e Mediatori. Zmíněný regulační orgán se zabývá ochranou proti praní špinavých peněz.
Vidina v podobě potencionálních nových klientů ze strany retailových investorů a institucí je podle mě důvod, proč se Bitstamp snažil licenci získat. Instituce mohou skrze licencované platformy investovat a drobní investoři se cítí bezpečněji, když svěřují své peníze společnostem, které podléhají regulacím.
Akcie Coinbase (COIN): Fundamentální analýza
Akcie Coinbase dle kvartálního reportu zaznamenaly meziroční pokles ve výnosech o téměř 64 % na 808 milionů USD. Zatímco mezikvartálně je to pokles o 31 %. Provozní výnos meziročně klesl o 155 % na -534 milionů USD. EBITDA si pohoršila o 149 % na -486 milionů USD. Coinbase tak dosáhl ztráty ve výši 1,1 miliardy USD.
Hrubá marže je na úrovni 79,3 %. Jeden z nejmenších výsledků za existenci firmy. Provozní marže je samozřejmě záporná a jde vůbec o nejhorší hodnotu za krátkou historii společnosti Coinbase, -66 %. Čistá marže klesla na hlubokých -135 %. Čili náklady výrazně převyšují výnosy.
Zisk na akcii (EPS) je -5 bodů. Ukazatel P/E nelze vypočítat kvůli nerentabilitě podniku za předcházejících 12 měsíců. Za první kvartál ale poměr činil 16,7 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje -5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je -3,5 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k prvnímu kvartálu více jak 1 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je též více jak 1 bod. Oba ukazatele jsou proto na hraně přijatelnosti. Díky tomu, že je pohotová likvidita (acid test) 1 bod, je jisté, že Coinbase dokáže splatit všechny krátkodobé závazky okamžitě. V hotovosti firma drží slušných 5,7 miliardy USD. Coinbase tedy má dostatek likvidity, aby podnik přežil i nepříznivý makroekonomický vývoj.
Celková aktiva jsou v hodnotě 105,5 miliardy USD (včetně „Customer crypto assets“). Celkové závazky jsou ve výši 99,7 miliardy USD (včetně „Customer crypto liabilities). Vlastní kapitál tudíž zaznamenal meziroční růst o 25,7 % na slušných 5,81 miliardy USD. Čistý dluh zakotvil na -2,45 miliardy USD. To znamená, že po zaplacení všech dluhů firmě zbyde přebytek hotovosti ve výši 2,45 miliardy USD.
Technická analýza akcie Coinbase (COIN)
Akcie Coinbase ještě v den uvedení na trh (IPO) dosáhly ceny 420 USD. Tržní cena pro uvedení byla stanovena na 250 USD. Vysokého kurzu akcie Coinbase dosáhly ještě v listopadu 2021, kdy se povedlo vyšplhat až na 360 USD. Jak ale vyplývá z grafu, od té chvíle kurz soustavně klesá. Od historického maxima 420 USD po historické minimum 42 USD akcie Coinbase v relativních číslech ztratily cca 90 %.
Pokles to byl proto vskutku strmý a během relativně krátkého času akcie COIN ztratila většinu ze své hodnoty. Trh každopádně našel support kolem 48 USD. A dle mého se jedná o velmi efektivní support. Jelikož k otestování uvedené hladiny došlo hned několikrát. A pokaždé se level potvrdil jako dostatečně silný pro odraz kurzu.
Navíc si všimněte těch markantně zvýšených objemů ve chvíli, kdy jsme level poprvé otestovali. Od té doby zůstávají objemy velmi vysoké. Čili je v těchto hladinách nemalý zájem nakupovat.
Při posledním odrazu od 48 USD se kurz vyšplhal až na S/R level 120 USD. Růst od 48 USD k této úrovni znamenalo zhodnocení akcie Coinbase o cca 183 %. Pro další růst ceny akcie je důležité, aby došlo k prolomení nejbližší rezistence. V takovém případě by se cena v ideálním případě mohla vyšplhat až k 160 USD, kde se nachází další S/R level.
Závěrem
Akcie Coinbase se fundamentálně v průběhu minulého roku slušně rozjížděly. To ale skončilo ruku v ruce s medvědím trhem. Nyní firma víceméně bojuje o to, aby současnou makroekonomickou nepřízeň zvládla. A k tomu mohou pomoci hotovostní rezervy, které drží. Dostatečná likvidita je právě v těchto dobách pro firmy klíčová.
Domnívám se, že pokud se trhu s krypotměnami bude dařit, firma Coinbase poroste. A trh s krypto aktivy v průběhu času sílí.
Obchodujte akcie Coinbase prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Coinbase Inc. 2022 Quarterly Earnings [online]. Vydáno 9. 8. 2022 [cit. 12. 08. 2022]. Dostupné zde.
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker