Akcie Google (Alphabet) za předešlých pár týdnů umazaly menší část ztrát, což si ukážeme během technické analýzy cenového grafu. K cenovému růstu dopomohly i slušné hospodářské výsledky za druhý kvartál. Akcie Google mají mimo jiné po splitu akcií. Příjmy podniku jsou ohroženy v důsledku nižší poptávky po reklamě. Společnost Alphabet také čelila antimonopolní žalobě v Austrálii. Přinášíme vám také aktuální technickou analýzu. Odhalte důležité oblasti v cenovém grafu GOOGL akcie.
Akcie Alphabet mají po splitu akcií v poměru 20:1
V posledních několika měsících oznámil split kromě Google, i Shopify, Tesla, Gamestop a Amazon. Všechno jsou to velké a rozhodně velmi známé společnosti, které mohou spustit novou vlnu ještě nedávno téměř upuštěné praktiky. Split (štěpení akcií) jsme řešili v předešlých analýzách mnohokrát.
Takže pouze pro zopakování, split akcií nic z fundamentálního hlediska nemění. Držitel akcie Google po obdržení nových akcií ve větším počtu není bohatší. Jelikož jejich tržní hodnota je naprosto stejná jako toho původního drženého počtu.
Jediné opodstatnění spočívá v tom, že akcie nejsou po splitu tolik drahé. Tím se rozšíří okruh investorů, kteří si mohou koupi dovolit. Teoreticky se tak může dosáhnout lepší likvidity na trhu. Hlavně podle mého jde ale o psychologický efekt. Myslím si, že má každý rád, když má v košíku více malých vajíček než jedno velké.
Akcie Alphabet se tedy v červenci rozdělily v poměru 20:1. Když měl investor ve svém portfoliu 1 kus akcie společnosti, po dokončeném splitu jich tam má 20. Avšak celková tržní hodnota se nezměnila.
Příjmy společnosti Google jsou ohroženy v důsledku inflace
Jak si často opakujeme, inflace ohrožuje podnikům jejich marže. I přes větší obrat tak ziskovost klesá. Proto hledají výdajové položky, na kterých lze ušetřit. Typická výdajová položka, na které firmy sáhnou, je reklama. A právě pro společnost Google je advertising klíčový segment pro generování příjmů. Firma za druhý kvartál dosáhla obratu téměř 70 miliard USD. Z toho činí podíl z reklam až 56,3 miliardy USD. Do toho spadají příjmy z Google search, YouTube a Google network.
Jak vyplývá z přiloženého grafu, jen za rok 2021 dosáhl Google výnosu z reklam ve výši skoro 62 miliard USD. Za rok 2022 to má být přes 70 miliard USD. Ale po výsledcích za druhý kvartál víme, že uvedenou hodnotu Google do konce roku nejspíš překoná. To se ale bude hodně odvíjet od snahy šetřit na výdajích na reklamu.
Ve zpomalení růstu tempa inflace mohou někteří vidět signál, že firmy nemusí na reklamách šetřit. Inflace v USA skutečně klesla. Respektive tempo růstu cenové hladiny v USA za červenec kleslo na 8,5 % z červnových 9,1 %. Nic to ale nemění na faktu, že meziroční růst cenové hladiny o 8,5 % je pro hospodářství firem dostatečně velký problém. Musí jednoduše někde ušetřit. Proto výše řečený postoj je minimálně hodně optimistický.
Dále nesmíme zapomínat na růst úrokových sazeb a také na to, že trhy počítají s recesí ekonomiky. Alespoň na základě trhu s dluhopisy. Výnosová křivka je totiž převrácená. Do podoby výnosové křivky se propisují očekávání investorů. Proto je její převrácená podoba dlouhodobě považována za určitý předcházející indikátor pro recesi.
Recese znamená nižší poptávku po zboží a službách. A tudíž nižší příjmy firem. V kombinaci s vysokou inflací je to velmi špatná kombinace, která opravdu nutí firmy šetřit. Respektive se snaží o zachování kapitálu, aby měli v případě zhoršení situace rezervy. Z toho makroekonomického vývoje proto vyplývají pro Google velká rizika. Jak jsme si před chvílí ukázali, Google je na příjmech z reklam naprosto závislý.
Společnost Google čelila antimonopolní žalobě
Společnosti Google nařídil federální soud zaplatit pokutu ve výši 42,7 milionů USD. Australský regulační orgán zjistil, že technologický gigant Google uvedl uživatele v omyl ohledně shromažďování jejich osobních údajů.
Podle zprávy australské komise pro hospodářskou soutěž a spotřebitele soud již dříve zjistil, že společnosti Google LLC a Google Australia porušily australský zákon na ochranu spotřebitele. A to tím, že někteří uživatelé systému Android si nastavili pouze shromažďování dat ohledně „Historie polohy“. Ve skutečnosti bylo také použito nastavení „Aktivita na webu a v aplikacích“.
Dle předsedkyně regulačního orgánu jde o významný trest, který vysílá silný signál digitálním platformám a dalším podnikům, že nesmí uvádět spotřebitele v omyl ohledně toho, jak jsou jejich data shromažďována a používána.
Soud uvedl, že společnost Google uváděla zákazníky v omyl mezi lednem 2017 a prosincem 2018. Google však již na konci roku 2018 podnikl kroky k vyřešení problému. Odhaduje se, že bylo postiženo 1,3 milionu uživatelů smartphonů s Androidem.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Poptávka po cloudové infrastruktuře celosvětově roste
Cloud je momentálně zásadním segmentech pro big tech jako je Google. Přestože rostou obavy z inflace a ekonomické recese, trh s cloudovými výpočetními službami vykazuje jen málo známek zpomalení. Hodnocení technologické výzkumné firmy Canalys uvádí, že celosvětové výdaje na služby cloudové infrastruktury ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhly 62,3 miliardy USD, což je o 33 % více než ve stejném období v roce 2021.
Dle řečené firmy byl růst poptávky po cloudové infrastruktuře veden několika faktory. Mezi ně patří rostoucí poptávka po analýze dat, strojové učení, konsolidace datových center a migrace podnikových aplikací do cloudu. Podle Canalys se tržby za služby cloudové infrastruktury zvýšily o 15 miliard USD od druhého čtvrtletí minulého roku a o 6 miliard USD od prvního čtvrtletí letošního roku.
Viceprezident Canalys Alex Smith tvrdí, že závody o investice do cloudové infrastruktury jsou taženy snahou o udržení tempa s rychle sílící poptávkou po úložištích. Což s sebou ovšem nese těžkosti související s inflací a úrokovými sazbami, které implikují rostoucí náklady.
Mezi tři největší společnosti na trhu cloudové infrastruktury patří Amazon, Microsoft a Google. Amazon se podílí na výdajích do cloudové infrastruktury ze 31 %. Microsoft z 24 % a Google má 8% podíl na celkových výdajích. Ostatní poskytovatelé se na výdajích podílejí ze 37 %.
Fundamentální analýza akcie Google (Alphabet)
Akcie Alphabet dle kvartálního reportu meziročně zaznamenaly vzestup obratu o 12 % na 69,31 miliardy USD. Mezikvartálně jde o růst o 2,3 %. Vyššího obratu bylo dosaženo pouze za poslední čtvrtletí minulého roku (75 miliard USD). Poslední výsledek je proto velmi dobrý.
Provozní výnos je přes 19 miliard USD. To je meziročně pokles o 1,5 %. Mezikvartálně též mírný pokles. Čili tato hospodářská úroveň je v kontextu pořád solidní. Čistý zisk ale meziročně zaznamenal znatelný pokles o 13,6 % na 16 miliard USD. To je druhý nejhorší výsledek za předcházejících sedm kvartálů. EBITDA meziročně mírně stoupla, o 3 % na 23 miliard USD.
Hrubá marže je za druhý kvartál 56,57 %. Provozní marže je 27,52 %. Perspektivou předešlých čtvrtletí obě hodnoty nijak nevybočují z řady. Čistá marže je ale vůbec nejnižší, přes 23 %.
Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,21 bodů. Ukazatel P/E klesl na 20,3 bodů. Jde o nejnižší hodnotu za sledovaných sedm kvartálů. V současnosti jeho hodnota činí 22,64, neboť se do ukazatele ihned propsal slušný hospodářský výsledek za poslední kvartál. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je slušných 29,22 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 26,41 %. Oba ukazatele nijak nevyčnívají.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je za druhý kvartál 2,8 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je též 2,8 bodů. Ukazatele likvidity jsou proto v pořádku. Tím pádem Google dokáže vícenásobně pokrýt okamžitou splátku krátkodobých závazků.
V hotovosti Google drží skoro 18 miliard USD. Zatímco v krátkodobých investicích až 125 miliard USD. Typickou krátkodobou investicí jsou dluhopisy se splatností do jednoho roku.
Celková aktiva společnosti Google jsou ve výši 355 miliard USD. Ty za předešlá čtvrtletí soustavně rostou. Celkové závazky dosahují skoro 100 miliard USD. Vlastní kapitál proto dosahuje 255,42 miliardy USD. Vlastní kapitál si meziročně polepšil o 7,5 %.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí 0,11 bodů. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je téměř nulový. Z výše uvedených ukazatelů je na tom Alphabet skvěle. Celkový dluh představuje 28,81 miliard USD. Čistý dluh je proto -96,19 miliard USD. Čistý dluh vyjadřuje, kolik podniku zbyde likvidity, když okamžitě splatí všechny své dluhy. Uvedená hodnota znamená, že Googlu by v této hypotetické situaci zbylo více jak 96 miliard USD.
Technická analýza akcie Google (Alphabet)
Akcie Google od svého all time high z 2. února zaznamenaly nemalé ztráty. Avšak v kontrastu s jinými růstovými tituly můžeme určitě konstatovat, že je titul vcelku stabilní. Akcie Alphabet ztratily po lokální low kolem 105 USD z května zhruba 32 %. Řečená hladina od té doby funguje jako silný support, který opakovaně brání dalšímu poklesu. Nicméně k odrazu, který by aspoň pár týdnů vydržel, došlo až koncem července. Cena akcie Google od řečené doby vzrostla o více jak 17 %.
Název společnosti | Symbol | Měna | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Zavírací cena předchozího dne | Den | Týd. | Měs. | Půl roku | 1 rok |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alphabet A | GOOGL | USD | 1.118,41 | 191,41 | 1,36 % | -1,35 % | 17,75 % | 8,01 % | 37,12 % |
Po relativně krátkém růstu se však kurz dostal k rezistenci, která je kolem 126 USD. Tato rezistence poměrně dlouho fungovala jako support. Proto lze předpokládat, že pro býky nebude úplně jednoduché ji zase prorazit. Vlastně se level jeví jako potenciální místo pro otočku v kurzovém průběhu. Nesmíme totiž zapomínat na to, že nynější akciový růst stále považujeme za bear market rally.
Závěrem
Akcie Google jsou dle mého z fundamentálního hlediska velmi silný titul. Z uvedených čísel je možné sledovat zpomalení pouze na čistém zisku. Čistá marže zkrátka klesla v důsledku rostoucích nákladů. Bohužel tento trend bude kvůli soustavně rostoucím nákladům i nadále pokračovat. Tempo se bude odvíjet hlavně od toho, jestli recese opravdu přijde. Taky je rozhodující, jak moc Federální rezervní systém bude „utahovat kohoutky“ v podobě růstu úrokových sazeb.
Obchodujte akcie Google prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com
Alphabet Inc. Quarterly Earnings [online]. Vydáno 26. 7. 2022 [cit. 16. 08. 2022]. Dostupné zde.
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX