Akcie Intel se za uplynulých několik týdnů dramaticky propadly. Je to ale špatně? Cenné papíry této společnosti se vrací na ceny, které začínají být velmi zajímavé, což si ukážeme v rámci analýzy cenového grafu.
Poptávka po čipech a polovodičích navíc zůstává silná. Dokonce došlo ke snížení čekací doby na nové čipy. V USA ale došlo k omezení vývozu některých důležitých materiálů pro výrobu čipů. A to z bezpečnostních důvodů. Jak si tedy aktuálně vedou akcie Intel?
Poznejte výsledky společnosti za poslední kvartál. Přinášíme vám také aktuální technickou analýzu a cenový graf INTC akcie.
Trh s polovodiči v roce 2022 vzroste na 633 miliard USD
Světová obchodní statistika pro polovodiče (WSTS) předpovídá silnou poptávku po čipech a to po celém světě. Proto se předpokládá, že trh s čipy za rok 2022 vzroste o téměř 14 % na 633 miliard USD. Zatímco za rok 2021 trh vzrostl o 26,2 %.
Některé kategorie polovodičů má čekat dokonce dvojciferný růst. U logických obvodů to má být až 24,1% meziroční růst. Analog o něco méně, téměř 22 %. Senzory o 16,6 %. Dle regionů nejvíce posílí Amerika, o 23,5 %. Evropa o 14 % a Japonsko 14,2 %.
Dle prognózy má v roce 2023 vzestup zpomalit, neboť se odhaduje růst pouze o 4,6 % na 662 miliard USD. To nám potvrzuje, že rok 2021 byl skutečně rekordní a jen tak se zřejmě nezopakuje. Zkrátka se vracíme do normálu. Ale to není žádný problém. Pořád je tu nemalý potenciál pro růst akcie Intel.
Čekací doba na nové čipy se v roce 2022 snížila
Ohledně čipů jsme v souvislosti s jejich nedostatkem mluvili již mnohokrát. Samozřejmě z jejich nedostatku ve velkém těžily výrobci. Jelikož jejich cena šla závratně nahoru. Celý rok 2021 byl proto ve znamení ohromného nedostatku. Proto se taky čekací doba na jejich dodání v roce 2021 protáhla o více jak 50 %.
Nicméně dle přiloženého grafu se v roce 2022 tempo růstu čekací doby začalo zpomalovat. A v půlce roku dokonce došlo asi vůbec poprvé k viditelnějšímu poklesu. To znamená, že se trh s čipy pravděpodobně dostává do tržní rovnováhy. A když se trh dostane do rovnováhy, růst cen čipů se zastaví.
Z nedostatku čipů hodně těžily právě firmy jako jsou Intel, AMD a Nvidia. Díky enormní poptávce a růstu cen byl pro většinu z nich rok 2021 výsledkově naprosto rekordní. Existuje i možnost, že ceny půjdou do jisté míry dolů. Což se dle přiloženého grafu půl roku i děje. Před půl rokem se růst cen zpomalil a za posledních pár měsíců dokonce klesly.
Zastavení a pokles cen čipů může být pro jejich výrobce problém. Důvodem jsou investice do nové výroby a výzkumu. Vůbec největší investici realizuje právě Intel na americké půdě a nejvyšší odhady počítají s částkou 100 miliard USD. Intel letos také oznámil, že v Německu bude vybudována nová továrna za 19 miliard USD. Plánované investice jsou tedy ohromné. Myslím si ale,, že je pravděpodobné, že firmy s utlumením poptávky počítaly. A jde jim hlavně o střednědobý a dlouhodobý horizont.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
USA z bezpečnostních důvodů omezují vývoz polovodičových materiálů
Spojené státy oficiálně zakázaly vývoz čtyř technologií spojených s výrobou polovodičů. Prý jde o zákaz, který je nezbytný pro národní bezpečnost. Zákaz, který v pátek oznámil Úřad pro průmysl a bezpečnost (BIS) amerického Ministerstva obchodu se týká vývozu dvou polovodičových materiálů s ultra širokým pásmovým odstupem.
Zákaz se vztahuje i na některý software jako je PGC a automatizace elektronického počítačového navrhování (ECAD). Což je kategorie softwarových nástrojů pro navrhování elektronických systémů, jako jsou integrované obvody a desky s plošnými spoji.
Konkrétně BIS uvedla, že polovodičové materiály (oxid gallia a diamant) budou podléhat vývozním kontrolám. Úřad tvrdí, že díky svým vlastnostem jsou materiály užitečné ve zbraňovém průmyslu. Mohou totiž fungovat za extrémnějších teplotních a napěťových podmínek.
Software ECAD napomáhá navrhování široké škály obvodů. Přichází ve specializovaných formách, které podporují tranzistory s hradlovým efektem pole (GAAFET), které se používají ke škálování polovodičů na 3 nanometry a méně.
Všechny položky jsou klasifikovány podle § 1758 zákona o reformě kontroly vývozu, který pokrývá výrobu pokročilých polovodičů a motorů s plynovými turbínami. Na tyto typy technologií se vztahuje také Wassenaarské ujednání uzavřené v roce 2013 mezi USA a 41 dalšími zeměmi, které funguje jako širší smlouva o kontrole zbrojení.
Konkurenční firmy AMD a Nvidia obdržely varování od federální vlády
V souvislosti s tím společnosti AMD a Nvidia oznámily, že obdržely varování od federální vlády. Varování spočívalo v tom, aby výrobci polovodičů omezili import čínských polovodičových produktů do Ruska. Jelikož by se mohly využít ve zbraňovém průmyslu. V důsledku toho klesaly kurzy i jiných polovodičových titulů jako jsou Qualcomm a Marvell Technology.
Brookfield Infrastructure Partners zainvestuje do Intelu 15 miliard USD
Ke konci srpna oznámila společnost Brookfield Infrastructure Partners, že mají v plánu investovat 15 miliard USD do rozšíření továrny Intelu na čipy. Konkrétně jde o komplex Intelu nacházející se v Chandleru v Arizoně.
Komplex byl založen v roce 1980. Za investici má Brookfield získat až 49% podíl na nově rozšířené výrobě. Obě firmy dohromady vyjde investice na 30 miliard USD. Dohoda mezi firmami je téměř definitivní.
Nově ohlášená investiční akce je rozšířením už tak velkého obnosu peněz, který Intel dává do rozšíření výroby a výzkumu. Opakovaně můžeme sledovat, že firma uskutečňuje nové investice za desítky miliard USD.
To jsou mimochodem zisky Intelu za několik let. Pro srovnání, konkurenční AMD má za pět let průměrný zisk pouze 1,265 miliardy USD. Jsou to proto investice, které jsou pro konkurenci nedosažitelné. Proto si i myslím, že Intel ve střednědobém horizontu AMD převálcuje. Tak jako v předminulé dekádě.
Akcie Intel: Fundamentální analýza (Q2 2022)
Pro Intel nebyl druhý kvartál v letošním roce zrovna příznivý, neboť nastal významný pokles obratu. Meziročně mluvíme až o 22% poklesu na 15,3 miliardy USD. Mezikvartálně je to skoro 17 %. Avšak trh počítal s poklesem na 18 miliard USD. Provozní zisk logicky též klesl, a to o 110 % na -613 milionů USD. Mezikvartálně máme pokles o 120 %.
Intel tím pádem utržil ztrátu ve výši 454 milionů USD. Něco takového asi moc investorů nečekalo, protože firma utržila za předešlých 12 let ztrátu pouze jednou. A to ve výši téměř 700 milionů USD za poslední kvartál roku 2017. Ještě před rokem činil čistý zisk Intelu přes 5 miliard USD. Zatímco v prvním kvartálu to bylo dokonce 8,11 miliardy USD. Proto se jedná o obrovské překvapení. Zejména pro mnohé méně informované investory.
Hrubá marže za druhý kvartál dosáhla více jak 36 %. Když se podíváme na předešlá období, vidíme jeden velký propad. Pro provozní marži platí samozřejmě to samé. Předchozí čtvrtletí se pohybovaly v intervalu 20 až 30 %, nyní činí -4 %. Čistá marže byla za sledovaná období hodně proměnlivá, ale obecně vzato se držela ve vysokých číslech. Zatímco za první kvartál to bylo přes 44 %, nyní -3 %. Ten rozdíl z kvartálu na kvartál je velký.
Zisk na akcii (EPS) je -0,11 bodů. Ukazatel P/E je na úrovni 7,8 bodů. Tak nízko se titul za předešlou dekádu snad nenacházel. A díky nemalým čerstvým kurzovým poklesům nyní dělá 6,8 bodů. Prismatem tohoto ukazatele jsou proto akcie Intel dle mého vážně levné. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je ve výši 20,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) přesahuje 15 %. Oba ukazatele dva roky soustavně klesají.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) činil za druhý kvartál 1,41 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) 1,86 bodu. Oba ukazatele jsou tudíž na přijatelných úrovních. V hotovosti má společnost 4,4 miliardy USD. Kdežto v krátkodobých investicích až 22,65 miliardy USD.
Celková aktiva firmy jsou v hodnotě více jak 170 miliard USD. Celková aktiva meziročně stoupla o 10 %. Celkové závazky představují 69,2 miliardy USD. Vlastní kapitál je proto 101,22 miliardy USD. Meziročně tak vlastní kapitál stoupl o 19 %.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,35 bodů. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,21 bodů. Celkový dluh dosahuje 35,5 miliard USD. Oba ukazatele jsou na velmi nízkých hodnotách, takže jsou přijatelné.
Intel akcie (INTC): Technická analýza
Akcie Intel od dubna 2021 soustavně klesají. Za tu dobu jejich hodnota klesla o cca 55 %. Tím pádem se kurz akcie Intel vrátil zpátky k cenovým úrovním, kde byl titul posledně v polovině roku 2016. Technicky došlo k největšímu zhoršení situace při průlomu S/R levelu, který je kolem 43 USD.
Jak vyplývá z grafu, uvedená úroveň fungovala jako vskutku spolehlivý support po několik let. Avšak na jaře letošního roku hladina prodejní tlak neustála. Což vyvolalo další cenový pokles. Díky tomu se potvrdil medvědí trend, který respektuje zakreslenou rezistenční diagonálu. Vidíte, jak je aktuálně kurz daleko od ní? Propad je velmi strmý.
Mezitím trh přišel o druhý důležitý support a tím je S/R level 35 USD. Pokles akcie Intel pokračuje, díky čemuž se přibližujeme k hladině 29 USD. Zde by mělo minimálně nastat zvolnění v poklesu.
Domnívám se, že na trhu začíná ryzí panika poháněná emocemi. Myslím si, že investoři dostávají strach a snaží se z trhu utéct. Proto poslední dva týdny trh jenom klesá. Navíc prodejní objemy jsou vážně velké.
Když si ale zachováte chladnou hlavu, zjistíte, že jsme se s cenami hodně vrátili v čase. Propady mohou logicky i nadále pokračovat, ale z dlouhodobého hlediska jsme na cenách, které už jsou zajímavé. Navíc z pohledu týdenního indikátoru RSI začíná být trh přeprodaný. A to není na týdenním grafu tak často k vidění.
Závěrem
Akcie Intel fundamentálně hodně ztratily, ale pokud jste byli alespoň trochu v obraze, poslední kvartální výsledky vás nemohly až tolik překvapit. Intelu se několik let zrovna příliš nedaří. A při zhoršení makroekonomického prostředí se to akorát naplno projevilo.
To ovšem dle mého vůbec nijak nevadí. Produkty Intelu jsou kvalitní, byznys funguje dlouhodobě. A hlavně tu máme obrovské investice, o kterých jsme výše mluvili. Na hospodářství podniku se to časem začne snad pozitivně projevovat. Musíte ale počítat s tím, že to je otázka třeba i jedné dekády. Ani Řím nebyl postaven za jediný den.
Technická analýza nám ukazuje silný medvědí trend. Na druhou stranu se dostáváme na cenové úrovně, kde akcie Intel nebyly roky. Což s sebou nese jisté příležitosti. Je ale potřeba kalkulovat s tím, že platí medvědí trend a hrozí recese. Proto poklesy kurzu mohou i nadále pokračovat. Investování je velmi rizikové a zejména v této době je dobré dbát zvýšené opatrnosti.
Obchodujte akcie Intel prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com
Intel Inc. Quarter Results [online]. Vydáno 28. 07. 2022 [cit. 6. 9. 2022]. Dostupné zde.
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker