Akcie Intel: Firma plánuje továrnu na čipy za 100 mld. USD

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Intel
ISIN: US4581401001
|
Symbol: INTC --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Intel Akcie

Akcie Intel jsou aktuálně probírané v souvislosti s mnoha důležitými zprávami. Intel zveřejnil hospodářské výsledky za poslední účetní čtvrtletí a rok, což si podrobně rozebereme v rámci fundamentální analýzy.

Firma také plánuje značné investice do nové výroby. Celkově má jít o investici čítající až 100 miliard USD. To z nové továrny ve státě Ohio udělá zřejmě největší výrobní komplex pro nové čipy. Intel mimo jiné vyhrál spor s evropským antimonopolním úřadem, který mu již dříve vyměřil pokutu 1,2 miliardy USD.

Nebude chybět ani technická analýza cenového grafu akcie Intel. Seznámíme se s důležitými oblastmi, které by mohly mít vliv na další vývoj ceny akcie INTC.

Intel plánuje továrnu na čipy za 100 miliard USD

Společnost Intel již dříve avizovala velké investice do nové výroby čipů. Tentokrát nemá jít jen o obyčejné rozšíření, ale postaví se zcela nová továrna ve státě Ohio. Původně se mluvilo o částce, která dosahovala 20 miliard USD. Intel aktuálně uvádí, že výsledná částka celé investice se může vyšplhat až na 100 miliard USD. Pokud se suma skutečně dostane až na tak vysoké číslo, je zřejmé, že továrna v Ohio bude vůbec největší na světě.

Cílem je využít sitauce s aktuálním nedostatkem čipů, který dle mého prakticky všichni výrobci komponentů do značné míry podcenili. Za několik desítek let je to vlastně první případ, kdy je nějakého počítačového komponentu takový nedostatek a výrobci musí jednat.

Musí investovat ohromné částky do nové výroby nebo rozšiřovat stávající. Výstavba továrny je součástí strategie CEO Intelu Pata Gelsingera, který chce obnovit dominanci své firmy na americkém trhu. Mimo jiné si přeje snížit americkou závislost na výrobcích čipů z Asie.

Stavba nové továrny samozřejmě nijak nepomůže akutnímu nedostatku nabídky čipů. Tak velký projekt logicky zabere hodně času. Bude trvat léta, než se nové linky v Ohio uvedou do provozu. První funkční čipy by nová továrna měla vyrábět až v roce 2025. Vzhledem k tomu, že se tím vytvoří pracovní místa až pro 3 000 lidí, stát Ohio plánuje poskytnout Intelu investiční pobídku v hodnotě až 2,1 miliardy USD.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Intel meziročně navyšuje dividendu o 5 %

Společnost Intel vyplácí dlouhodobě dividendu, kterou vcelku stabilně navyšuje. Díky tomu je dividenda i v relativním vyjádření vcelku solidním nominálním výnosem. Intel meziročně navýšil dividendu o 5 % na 1,46 USD za akcii. Což v současnosti dělá roční dividendový výnos asi 3 %. Poslední dekádu se dividendový výnos vlastně drží kolem 3 %, což je dle mého docela solidní. Nicméně reálný výnos byl v předešlých letech přirozeně mnohem větší. Nyní je díky vysoké inflaci záporný.

Vyplácené dividendy společnosti Intel. Zdroj: macrotrends.com (08.02.22)

Můj názor je, že dividendové výnosy okolo 3 % vám nyní nabídne už kterákoliv banka jako úrok na spořícím účtu. To samozřejmě platí jenom pro ČR, kde naše centrální banka zvyšuje sazby a brzy budeme až na 5 %. Jsme malá země, takže nemáme dle mého na globální trhy prakticky žádný vliv. Jiná situace ale nastane, až třeba Federální rezervní banka (Fed) zvedne sazby na 2-3 %. Což jsou úrovně, kam se základní úroková sazba skutečně může v následujících dvou letech dostat.

To dle mého bude pro dividendové akcie, které mají výnosy do nějakých 3 %, dost velký problém. Investoři totiž ztratí jakoukoliv motivaci investovat do finančního instrumentu, který je ze své podstaty rizikový a nabízí úplně stejný výnos jako třeba běžný spořící účet, který je bez rizika. Už jsem to určitě v dřívějších analýzách zmiňoval, jedná se o typický příklad tzv. opportunity cost.

Intel vyhrál odvolání kvůli pokutě za 1,2 miliardy USD

Intel vyhrál odvolání, které se týkalo dost velké pokutě ze strany evropského antimonopolního úřadu. Pokuta byla v celkové částce 1,2 miliardy USD, což není rozhodně málo dokonce ani pro Intel. Pokuta byla na Intel uvalena už v roce 2009. Soud dal ale nakonec zapravdu Intelu. Docházelo prý k legislativním chybám, díky kterým nebylo možné dokázat, že Intel narušoval zdravou hospodářskou soutěž. Analýza zpracovaná antimonopolním orgánem byla navíc nekompletní. A nedá se z ní dostatečně vycházet při posuzování antimonopolního chování firmy.

Intel plánuje investice v Itálii za 9 miliard USD

Intel vede rozhovory s Itálií kvůli investici, která má přesáhnout 9 miliard USD. Konkrétně má jít o jakousi technologicky vyspělou „balírnu“ na nové čipy. Nemělo by se tedy jednat o vyloženě novou výrobu. Intel tvrdí, že má na starém kontinentě nyní v plánu investovat až 90 miliard USD. Část z toho má připadnout právě Itálii. Jako hlavní důvod investice se opětovně uvádí nedostatek nabídky na trhu s čipy. 

Fundamentální analýza akcie Intel (INTC)

Kvartální výsledky

Na základě posledních reportovaných čísel za čtvrtý účetní kvartál roku 2021 dosáhl Intel výnosu  20,53 miliardy USD. Předešlé kvartály byly slabší, ale většinou se také blížily k 20 miliardám USD. Dle mého se tedy jedná o stabilní obrat. U zisku to už ovšem tolik neplatí, neboť tu máme dost velké výkyvy. Mezikvartálně se zisk zhoršil o 32 % na 4,62 miliardy USD. Třetí kvartál činil zisk až 6,82 miliardy USD, což byl vůbec nejlepší výsledek za předchozí čtvrtletí.

Hrubá marže činila 53,63 %. Provozní marže je 24,44 %, což je v kontrastu s předešlými kvartály asi nejslabší výsledek. Čistá zisková marže dosahovala 22,52 %. Předešlý kvartál byla až 35,55 %. U jednotlivých kvartálů je možné vypozorovat výkyvy u ziskové marže.

Zisk a výnos společnosti Intel za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com (08.02.22)

Provozní výnosy jsou 5 miliard USD, což je mezikvartálně mírné zhoršení o necelých 5 %. Provozní výnosy jsou ve srovnání s dřívějšími několika kvartály nejmenší. EBITDA je málo přes 8 miliard USD. Volné cash flow bylo za poslední čtvrtletí roku 2021 záporné, -1,83 miliardy USD. 

Zisk na akcii (EPS) je 1,13 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 10,5 bodů. Tak nízká úroveň je u technologických akcií něco nevídaného. Jenom pro představu, u akcií AMD se P/E blíží k 50 bodům. Je to docela dramatický rozdíl. Můžeme z toho dle mého usuzovat, že investoři nemají o Intel takový zájem. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 22,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 16,25%.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,71 bodů. První ukazatel likvidity by se měl pohybovat kolem 1 bodu. My díky tomu víme, že firma je schopna okamžitě zaplatit dluhy, které ve velmi krátké době dosáhnou splatnosti. A k něčemu takovému jsou třeba hodně likvidní aktiva. Ukazatel proto kalkuluje jenom s aktivy, které lze prakticky okamžitě převést do likvidní formy. Vyšší poměr každopádně neznamená automaticky lepší situaci. Příliš likvidní aktiva totiž většinou nepřináší dostatečný výnos.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,10 bodů, což je dle mého ideální hodnota. Ukazatel běžné likvidity bere v potaz aktiva, která nelze ihned převést do likvidní formy. Lze je převést na likviditu za trochu delší dobu, ale maximálně do jednoho roku.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,4 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,2 bodů. Oba poměry jsou podle mě velmi přijatelné.

Roční výsledky

Co se týká ročního výkonu, pro Intel je rok 2021 historický rekord, ačkoliv se pomyslná laťka nahoru příliš neposunula. Obrat za rok 2021 dosahoval 79 miliard USD. Za rok 2020 šlo o necelých 78 miliard. I přesto se domnívám, že z dlouhodobého hlediska se jedná o velký úspěch. Ještě v roce 2015 byl výnos pouze 55 miliard USD. Co se týče zisku, firma za rok 2021 dosáhla necelých 20 miliard USD. 

 Hrubá marže dělala 55 %. Provozní marže činila za celý rok 2021 skoro 27,7 % a čistá zisková marže 25,14 %. Z pohledu marží nebyl rok 2021 tím nejsilnějším obdobím, ale ani ne nejslabším.

Zisk a výnos společnosti Intel za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com (08.02.22)

Provozní výnosy jsou za celý rok 21,87 miliardy USD, což je meziročně pokles o 7,6 %. EBITDA oslabila o více jak 6,25 % na 33,66 miliardy USD. Volné cash flow je 9,66 miliardy USD. Za rok 2020 bylo přitom více jak dvojnásobné. Zisk na akcii (EPS) je 4,86 bodů.

Technická analýza akcie Intel (INTC)

Jak můžete okamžitě z cenového grafu vypozorovat, trh akcie Intel se od počátku roku 2020 nikam neposunul. Dá se vlastně říct, že trh je na mrtvém bodě již od první poloviny roku 2018. Cena akcie INTC se totiž už několik let drží v dost širokém rozmezí, které je vymezeno 43 – 68 USD. Máme tu v podstatě dlouhodobý pohyb do strany. Tržní volatilita ale není rozhodně malá. Jak vyplývá z grafu, od tržního minima až po vrchol je kurz schopen se dostat za několik týdnů.

cenový graf akcie Intel
Týdenní graf akcie Intel od začátku roku 2017 do února 2022. Zdroj: LYNX+ (08.02.2022)

Vůbec nejvíce klíčový support je v našem případě S/R level 43 USD. V předchozích letech na řečenou hladinu cena akcie Intel reagovala nesčetněkrát. Pokud tato oblast neustojí prodejní tlak, mohlo by dojít k dalšímu silnému poklesu. Vrchol se vytvořil na S/R levelu 68 USD. A to hned dvakrát. Dalšími důležitými úrovněmi jsou 60 a 52 USD.

Aktuálně se cena akcie INTC nachází relativně blízko od klíčového supportu 43 USD. Dle mého lze předpokládat, že by ho cena mohla v blízké době otestovat. Domnívám se, že vzhledem k předchozímu vývoji by mohlo opět dojít k silnému odrazu směrem vzhůru. Pokud ne, byl by to obrovský problém. Jinak samotná struktura trhu je pozitivní v tom smyslu, že kurz se vyvíjí víceméně očekávatelně. Máme zde široce vymezené pásmo s jasně viditelnými silnými hladinami, na které cena akcie Intel v posledních letech vždy reagovala. V této souvislosti si ale stojí za to připomenout, že předešlý historický vývoj ceny akcie není zárukou budoucích pohybů.

Závěrem

Fundamentálně Intel poslední zhruba tři roky stagnuje. Obrat je pořád stejný a v zisku jsou velké výkyvy. Čili tu nevidíme žádný progres jako to je vidět u hlavního konkurenta v podobě AMD. Bylo by ovšem nemoudré tvrdit, že je Intel fundamentálně špatný titul. Sice tu není žádný velký pokrok kupředu, ale drží si svou relativně vysokou laťku. Rozhodně to není špatný titul a dokonce je dle mého názoru velmi levný. Obzvlášť v porovnáni s jinými konkurenty.

Obchodování s akciemi Intel prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com

Intel Inc. Fourth-Quarter and Full-Year 2021 Financial Results [online]. Vydáno 26.01.2021 [cit. 08.02.2021]. Dostupné na: https://www.intc.com/news-events/press-releases/detail/1522/intel-reports-fourth-quarter-and-full-year-2021-financial

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX