Akcie Microsoft (MSFT) mají za sebou dlouhé období silného růstu, který zatím nemá konce. Za posledních pět let se se zhodnotily o zhruba 450 %. V první polovině roku jsme si řekli, že Microsoft chystá akvizici se společností Nuance. Ta se zřejmě chýlí ke svému úspěšnému konci. Čína také omezila internetový vyhledávač Bing, který Microsoft provozuje. Samozřejmě nezapomene ani na to nejdůležitější – hospodářskou analýzu společnosti. Provedeme si také aktuální technickou analýzu akcie MSFT a ukážeme si 3 důležité supporty, které by mohly hrát významnou roli při dalším vývoji ceny akcie.
Plánované odkoupení společnosti Nuance spěje k úspěšnému konci
Již v dubnu jsme si uvedli, že Microsoft čeká nemalá transakce díky plánované koupi Nuance Communications. Firma se zabývá vývojem umělé inteligence, konkrétně technologiemi na rozpoznávání řeči. Společnost Nuance právě spolupracovala na rozpoznávání řeči u systému Siri, což je známý virtuální asistent od Applu. Jejich software taktéž pohání automatizovaný systém, který sám dokáže odpovídat na otázky ohledně koronaviru.
Samotná transakce má mít hodnotu téměř 19,7 miliard USD, což je značná částka. Microsoft se touto transakcí chce posunout kromě cloudových služeb i do sektoru zdravotnictví. Technologie společnosti Nuance Communications taktéž slouží k automatizaci zdravotnické dokumentace.
Tak velká transakce musela být samozřejmě schválená regulatorními orgány. Regulatorní orgány Austrálie a Spojených států dali akvizici vcelku rychle zelenou. Ještě se čekalo na reakci ze strany evropského regulačního orgánu. Během toho se už ozývaly hlasy konkurence, že Microsoft má už nyní speciální verzi office softwaru 365 určený pro zdravotnictví a může tak může prodávat své technologie společně s technologiemi Nuance v jednom balíčku.
Téhle obchodní praktice se označuje za tzv. bundling. Jednoduše řečeno se vícero produktů „zabalí“ do jednoho balíčku k prodeji. Dnes to nikomu nepřijde nijak divné, ale v 90. letech Microsoft tímto způsobem zlikvidoval podstatnou část konkurence. Typickým příkladem je právě Microsoft Office, kde bylo několik druhů softwaru pokrývající širokou škálu činností. Pro zákazníka bylo mnohem levnější si koupit celý balíček, než jednotlivý software od několika vývojářů.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Microsoft byl taktéž průkopníkem v tom, že současně s instalací operačního systému Windows byl již nainstalován i jejich software. Microsoft hodně prosazoval, aby byly i nové počítače prodávány již s jejich předinstalovanými produkty, což trvá dodnes. Microsoft byl za to kdysi dost kritizován, ale evidentně se jim popsaná politika vyplatila. Bundling se proto od 90.let těší velkého zájmu v rámci mikroekonomie, protože je pro konkurenci často zcela devastující. Teoreticky vzato se dle mého jedná o argument, proč Microsoftu akvizici nedovolit.
I Evropská komise dala ale této akvizici zelenou. Dne 21.12.2021 Evropská komise oznámila, že plánovaná transakce nebude mít větší negativní dopad na hospodářskou soutěž.
Microsoft potřebuje i razítko od britského regulačního orgánu, který teprve začal transakci zkoumat. Bylo i naznačeno, že akvizice by mohla vyústit ve slabší konkurenční prostředí na území Velké Británie. Rozhodnout by se mělo na začátku následujícího roku.
Čína omezila vyhledávač Bing
Bing je internetový vyhledávač provozovaný společností Microsoft. Jde o jediný zahraniční vyhledávač, který funguje v Čínské lidové republice. Čínská vláda ovšem z neznámého důvodu vyhledávač Bing omezila. Na 30 dní došlo k pozastavení automatického našeptávače.
Bing pouze oznámil, že rozhodnutí respektuje a vládnímu rozhodnutí se podvolí. Zatím to nevypadá na nějaké větší zakleknutí, ale v souvislosti s Alibabou můžeme vidět, jak je Čína ochotna tvrdě zakročit i vůči domácím internetovým podnikům. Čínská vláda také oznámila, že chce po platformách, aby více protěžovaly hodnoty socialismu. To dle mého není z jejich strany příliš pragmatické.
Již v říjnu Microsoft oznámil, že v Číně ukončí činnost jejich sociální platformy LinkedIn. Důvodem jsou čím dál větší nároky ze strany čínských úřadů.
Akcie Microsoft mají za sebou jeden z největších denních propadů
Akcie Microsoft čelily po zveřejnění meziroční inflace za listopad jednomu z největších propadů v letošním roce. Celkově tak během 13. a 14. prosince došlo k propadu téměř o 6 %. Především 14. prosince činil pokles téměř 4,5 %. Pokles zřejmě souvisel i s blížícím se zasedáním Federální výboru pro volný trh (FOMC), který se uskutečnil 15. prosince.
I přes zmíněný propad dělá roční výkonnost akcie Microsoft zhruba 45 %. Na rozdíl od mnoha jiných technologických akcií se Microsoft pořád drží na svém vrcholu. Federální rezervní banka totiž ve své podstatě nepřišla s ničím, co by trhy víceméně neočekávaly.
Fundamentální analýza akcie Microsoft (MSFT)
Kvartální účetní období
Hospodářské výsledky za první účetní kvartál roku 2022 (třetí kalendářní roku 2021) byly pro akcie Microsoft vskutku rekordní. Výnosy se vyšplhaly na velmi silných 45,32 miliardy USD, což je mezikvartálně mírný pokles. Zisk dosahoval krásných 20,5 miliardy USD. Mezikvartálně jde o 24,59% růst. I když tedy obrat mírně klesl, zisk je o téměř o čtvrtinu vyšší. Pojďme se proto podívat na marže.
Hrubá marže je téměř 70 %. Microsoft si tuto úroveň drží relativně dlouho. Provozní marže dosahuje 44,66 %. A čistá zisková marže je velmi slušných 45,25 %. Předchozích sedm kvartálů se zisková marže pohybovala kolem 35 %. Obdobná marže je při tak vysokých výnosech samozřejmě výborný výkon. Nemyslím si ale, že je to dlouhodoběji udržitelné. V každém případě je zde vidět, že akcelerující inflace nemá viditelně negativní vliv na marže.
Provozní výnosy si polepšily o necelých 6 % na 20,24 miliardy USD. EBITDA vzrostla o 4,51 % na 23,45 miliardy USD. Volné cash flow je horentních 18,73 miliardy USD. Microsoft takřka každé čtvrtletí generuje hodně vysoké cash flow. Zisk na akcii (EPS) je 2,71 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 31,51 bodů, což mi nepřijde jako nějaký extrém. Za posledních sedm let bylo nejnižší číslo 24,37 bodů. Nejvyšší 46,3 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pěkných 49,3 %. Předešlá kvartální období byla o několik procentních bodů slabší. Zatímco Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 32,13 %. Dle mého taktéž velmi dobrá hodnota.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 2,12 bodů, což lze brát kladně a vzhledem ke generovanému cash flow, nijak nepřekvapuje. Pro zopakování pouze uvádím, že obecně literatura uvádí, že se doporučuje poměr roven 1. Z toho důvodu, že když je poměr roven 1, podnik je schopen se vyrovnat se svými závazky okamžitě, aniž by prodával svůj majetek. Nelze ale tvrdit, že čím vyšší je poměr, tím lépe. Likvidita totiž nese nulový nebo velmi nízký výnos. Co se týká ukazatele běžné likvidity (current ratio) je na 2,16 bodů.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,52 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovému kapitálu je 0,22 bodů. Myslím si, že oba uvedené poměry jsou hodně dobré. Respektive jsou spíše nižší, takže Microsoft to dle mého v žádném případě nepřehání s dluhovým financováním.
Roční účetní období
Microsoftu každým rokem stabilně rostou výnosy a zisk. Jenom za účetní fiskální rok 2021 činil celkový výnos 168 miliard USD. Hrubá marže dělala za celý účetní rok skoro 70 %. Zatímco provozní marže dosahovala 41,59 %. Zisková marže byla 36,45 %. To společnosti přineslo za účetní rok 2021 zisk v hodnotě 61,27 miliardy USD. Meziročně zisk stoupl o 17,53 %.
Provozní výnosy jsou za rok 2021 téměř 70 miliard USD, meziročně růst o 32 %. EBITDA je 80,82 miliardy USD, meziročně skok o skoro 24 %. Volné cash flow dosáhlo horentních 56,12 miliardy USD. Každým rokem je hodnota vyšší a vyšší. EPS je za celý rok 2021 8 bodů.
Technická analýza akcie Microsoft (MSFT)
Jak bylo již řečeno, akcie Microsoft se tento rok zhodnotily o zhruba 45 %. Jedná se o vskutku výtečný výkon, kdy si vývoj ceny akcie pořád drží svůj expanzivní směr. Nicméně od konce listopadu se trh nikam výrazně neposunul. Volatilita je značná, ale akcie víceméně stojí na místě. Ztráta od historického maxima je asi 8 %, takže nic velkého. Struktura trhu z posledních týdnů každopádně není moc přívětivá. Chce to nějaký support, od které se lze odrazit.
A taková opora je až v blízkosti S/R levelu 305 USD. Hlavní trend se rozděluje na primární pohyby, které jsou v tomto případě růstové a sekundární pohyby. Sekundární pohyby jsou korekční a mívají konce právě na jednom z blízkých silných supportů. Když tudíž cena klesne k 305 USD, neexistuje záruka, že se zde propad zastaví. Dalšími kandidáty na odraz jsou proto hladiny 283 USD a 260 USD. I když cena klesne pod poslední řečený level, pořád se dle mého názoru jedná o středně hluboký korektivní pohyb.
V případě, že cena klesne hlouběji, může z toho vzejít problém. Respektive to může znamenat mnohem komplexnější korektivní pohyb nebo změnu trendu. Vždy ale záleží na okolnostech. Prozatím ale stačí sledovat uvedené tři supporty. Nelze samozřejmě vyloučit, že cena akcie MSFT nepůjde nahoru i nyní. K určitému pročištění trhu přeci jen došlo. Navíc jsme na denním RSI již v blízkosti časté obratové úrovně, která se nachází na 40 bodech. Pokud se objeví dostatek nakupujících, třeba začátkem roku 2022 akcie Microsoft dosáhnou dalšího all time high.
Závěrem
Hospodářsky je Microsoft na svém historickém vrcholu. Paradoxně to může být i problém, protože je otázkou, zda firma dokáže stále vyšší laťku překonávat. Každopádně jde ale o skvělé výsledky. I navzdory akcelerující inflaci to na první pohled vypadá, že marže zůstávají nedotčené. Což je dle mého dáno odvětvím a silnou tržní pozicí. Díky řečenému jsou zisky velmi dobré. Musím vypíchnout i rekordní volné cash flow za poslední kvartál.
Co se týká technické analýzy, hlavní trend je pořád silný. Sice trh několik týdnů stagnuje, ale zatím bych z toho nedělal žádný problém. Pokud cena půjde dolů, je určitě dobré sledovat reakce na prvních třech relevantních supportech. Jestli se ani na jednom ze supportu propad nezastaví, může to být začátek problému.
Vždy však pamatujme na to, že akciový trh je velmi dynamický a nikdy nelze s jistotou předvídat, co se stane. Přestože jsou akcie Microsoft prozatím v dlouhodobém rostoucím trendu, vůbec to neznamená, že cena akcie nemůže zaznamenat prudký propad podobný tomu, co se odehrál v polovině prosince. Je důležité myslet na rizika spojená s obchodováním a používat pravidla money managementu. Myslete vždy na to, že předešlý růst a výsledky nejsou zárukou budoucího vývoje.
Obchodování s akciemi Microsoft prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: The Art of Pics / Shutterstock.com
Microsoft’s Bing suspends auto suggest function in China at government’s behest. Yahoo Finance [online]. Vydáno 17.12.2021 [cit. 21.12.2021]. Dostupné na: https://finance.yahoo.com/news/microsoft-bing-says-suspended-auto-050042464.html
Microsoft Corporation. Fiscal Year 2022 Q1 Report [online]. Vydáno 26.10.2021 [cit. 21.12.2021]. Dostupné na: https://www.microsoft.com/en-us/investor/earnings/fy-2022-q1/press-release-webcast