Microsoft akcie jsou nyní pod drobnohledem regulačních orgánů díky plánované akvizici s firmou Activision Blizzard. Povede se akvizici dokončit i přes průtahy ze strany orgánů? Nemalou zajímavostí je, že CEO společnosti Microsoft Satya Nadella prodal velké objemy držených akcií.
V článku vám také nabídneme pohled na výsledky společnosti. Nebude chybět ani aktuální rozbor cenového grafu. Poznejte významné supporty a rezistence, které mohou mít vliv na další vývoj ceny akcie Microsoft.
Microsoft a akvizice s Activision Blizzard
Když chce jakákoliv velká společnost provést akvizici, nemá v tomto ohledu vůbec volné ruce. Představte si, že byste byli živnostníci a chtěli koupit stánek konkurenta. V takovém případě není většinou žádný problém a po podepsání smlouvy a zaplacené smluvní částky je stánek váš. Ovšem pro firmy, které mají blízko k monopolu, platí v tzv. moderních ekonomikách jiná pravidla.
Když chce proto velký korporát převzít jiného konkurenta, musí s tím jít prvně k antimonopolnímu úřadu. K čemuž si firmy platí specializované právní firmy, které jim zpracují jimi potřebné studie. Cílem je dokázat, že koupí konkurenta nijak nepoškodí menší konkurenci a spotřebitele.
A Microsoft právě plánuje akvizici s Activision Blizzard. Vzhledem k tomu, že se jedná o videoherní společnost, nemůžeme tvrdit, že je Activision vyloženě konkurence. Nicméně pod taktovkou Activison Blizzard se produkuje nespočet mainstreamových herních sérií. Ty ročně generují několik miliard USD. A pokud se v této branži trochu orientujete, víte, že Microsoft má svou vlastní herní konzoli Xbox.
Jakmile Microsoft dokončí akvizici, má plnou moc nad tím omezit distribuci pro konkurenční platformy jako je Playstation od Sony. Nejvíce se mluví o herních sériích Call of Duty a World of Warcraft.
Britský a EU regulační orgán má s akvizicí problém
Samotná akvizice má hodnotu 69 miliard USD a největší komplikace nastaly u regulačních orgánů EU a Velké Británie. V současnosti se očekává, že akvizice bude podrobena hloubkové kontrole ze strany evropských orgánů. Čili vyjednávání stále pokračují.
Microsoft se právě hloubkovějšímu vyšetřování chtěl vyhnout, ale to prý nebylo následně prakticky možné. Evropské regulační orgány rozhodly, že dojde k hloubkové kontrole akvizice.
Microsoft má však dostatek prostředků, aby akvizici dotáhl do zdárného konce. Samotná realizace se ale může protahovat, což s sebou nese další náklady.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Australský regulační orgán rozhodnutí odložil
Kromě evropských regulačních orgánů Microsoft narazil i u protinožců. Australská komise pro hospodářskou soutěž a spotřebitele odložila své rozhodnutí o plánovaném odkupu videoherního gigantu Activision společností Microsoft za 69 miliard USD. Přitom oficiální datum bylo stanoveno na 15. září.
Satya Nadella prodal část svých akcií MSFT za téměř $300 milionů
Když se obchodují akcie, nikdo nemá stejné informace o obchodovaných titulech. Jednoduše řečeno je na tom někdo lépe, jiný hůře. Často se proto používají pojmy jako jsou insider a outsider. Outsider může být drobný investor, ale i velká investiční společnost. Zatímco insider může být konkrétní osoba, nebo skupina, která je uvnitř společnosti.
Insideři díky tomu teoreticky znají mnohem lépe situaci uvnitř firmy. Přirozeně je i informační asymetrie mezi insiderem z nižšího a vysokého managamentu firmy. Pokud máte insider informace, měli byste být schopni mnohem ziskověji obchodovat akciový titul. Jelikož máte lepší informace než outsideři.
Není tomu ale vždy. To dokazuje například legendární spekulant André Kostolany ve své knize Peníze a burza. Na několika příkladech ze svého burzovního života uváděl, jak se mohou i tzv. insideři mýlit. A to dokonce i samotní majitelé společností. Z čehož plyne, že insider informace nejsou všechno.
Přesto jsou insideři velkých firem sledováni a když prodají větší obnos, okamžitě se o tom začne mluvit. To je příklad CEO Microsoftu Satya Nadella, který na ceně 348 USD za akcii prodal obnos v hodnotě 285 milionů USD. Zde je vhodné zdůraznit, že historické maximum je téměř 350 USD. Takže CEO svůj prodej trefil prakticky na vrcholu.
Satya Nadella ale ve svých prodejích pokračuje a nedávno prodal své akcie na ceně 258 USD v hodnotě 14 milionů USD. K němu se přidala i CFO Microsoftu Amy Hood, která prodala na průměrné ceně 259,5 USD akcie v hodnotě téměř 20 milionů USD.
Investoři dle mého názoru velké aktivity insiderů často sledují a domnívám se, že zmíněné prodeje nemusí brát zrovna kladně. Může to být známka toho, že insideři považují kurz akcií za nadhodnocený. A to i přesto, že poslední prodeje insiderů jsou zhruba 26 % níže od historického maxima.
Fundamentální analýza Microsoft akcie
Akcie Microsoft: Kvartální výsledky (Q4 2022)
Akcie Microsoft za čtvrtý účetní kvartál meziročně zaznamenaly růst obratu o 12,4 % na téměř 52 miliard USD. Zatímco mezikvartálně jde o růst v několika jednotkách procent – 5,5 %. Provozní zisk dosahuje 20,5 miliardy USD, což je meziročně růst o 7,54 %. Mezikvartálně jde o zanedbatelný pokles. Co se týká provozních nákladů, ty stále rostou a za poslední kvartál dosáhly téměř 15 miliard USD. Čistý zisk meziročně vzrostl o lehkých 1,7 % na 16,74 miliardy USD. Mezikvartálně je to růst zisku prakticky nulový. EBITDA se meziročně vyšplhala o 9,24 % na 24,51 miliardy USD.
Hrubá marže je za druhý kalendářní kvartál 68,32 %. Provozní marže dosahovala necelých 40 %. V kontextu předešlých čtvrtletí jde o ten lepší výsledek. Zatímco čistá marže je přes 32 %. Ze sledovaných období se jedná o nejslabší výsledky, ale pořád jsou velmi slušné.
Zisk na akcii (EPS) je 2,23 bodů. Ukazatel P/E je skoro 25,38 bodů. Přitom průměr byl za předešlé čtyři roky asi 38 bodů. Čili jsou Microsoft akcie mnohem levnější, než za předchozích pár let. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je velmi slušných 47,15 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje 32,16 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahoval 1,75 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) 1,78 bodů. Oba ukazatele jsou tudíž přijatelné. V hotovosti Microsoft drží skoro 14 miliard USD. Zatímco v krátkodobých investicích už je to mnohem vyšší suma, téměř 91 miliard USD. Microsoft tedy drží hodně likvidity, ale za předešlé kvartály je tu znatelný úbytek.
Celková aktiva firmy představují necelých 170 miliard USD. Ty meziročně vzrostly o 9,31 %. Celkové závazky dělají přes 198 miliard USD. Vlastní kapitál proto činí 166,54 miliardy USD a ten meziročně vzrostl o 17,3 %. Vlastní kapitál Microsoftu soustavně roste v dvojciferných relativních číslech.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,47 bodů. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,21 bodů. Oba ukazatele jsou v pořádku. Celkový dluh představuje 78,4 miliardy USD. Čistý dluh je -26,36 miliardy USD.
Akcie Microsoft: Roční výsledky (2022)
Společnost Microsoft za celý účetní rok 2022 zaznamenala historicky rekordní obrat ve výši 198,27 miliardy USD. Meziročně růst o 18 %. Provozní zisk meziročně vzrostl o 19,26 % na 83,4 miliardy USD. Čistý zisk stoupl o 18,72 % na 72,74 miliardy USD. EBITDA vzrostla o 21 % na téměř 98 miliard USD.
Technická analýza Microsoft akcie
Akcie Microsoft se od vrcholu z konce listopadu 2021 propadly o cca 31 %. A čerstvě se vytvořilo nové roční tržní minimum. Poslední rally začala po odrazu od S/R pásma 240 USD z poloviny června. Růst trval několik týdnů a dokonce se na několik dnů podařilo překonat zakreslenou rezistenční diagonálu. V relativních číslech šlo o zhodnocení o více jak 21 %. Avšak trh poté selhal a vrátil se zpět pod křivku. A tím pádem došlo k návratu do medvědí tržní struktury.
Cena akcie MSFT se tedy propadla zpátky k S/R pásmu 240 USD. A vytvořilo se nižší low. Support drží, ale zatím nevidíme v pásmu žádnou pozitivní price action. Respektive nám tam chybí větší aktivita nakupujících. Všichni prozatím zřejmě čekají. V případě, že support prodejní tlak neustojí, další velmi silná hladina je až na S/R levelu 195 USD.
Závěrem
Kvartální čísla jsou v obecné rovině pořád velmi dobrá. Avšak i u Microsoftu můžeme sledovat, že dochází k jistému zhoršení a růstu nákladů. Na každou firmu zřejmě doléhá současný makroekonomický vývoj v podobě vysoké inflace a růstu úrokových sazeb. Roční výsledky společnosti Microsoft jsou v historii firmy naprosto rekordní, čímž se laťka zvedla hodně vysoko. Dokáže i v aktuálním prostředí Microsoft novou laťku překonat? To se uvidí zase až za rok.
Obchodujte akcie Microsoft prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: The Art of Pics / Shutterstock.com
Microsoft Inc. Earnings Release FY22 Q4 [online]. Vydáno 26. 7. 2022 [cit. 20. 9. 2022]. Dostupné zde.
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker