Microsoft má v plánu koupit firmu Nuance Communications, která se zabývá vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Rozhodně se nejedná o zanedbatelnou transakci.
Microsoft má také dodat augmentované „google brýle“ s virtuální realitou armádě USA. Kromě toho společnost uvádí na trh další řady notebooků Surface Laptop 4.
Tuto společnost ale zastihly i negativní události v podobě hackerských útoků, s čímž jim podle dostupných zdrojů musela pomoci i americká FBI. Tudíž si toho v rámci dnešní analýzy rozebereme opravdu hodně.
Zajímavosti kolem Microsoftu
Začneme asi tou nejhlavnější zprávou, čímž je koupě Nuance Communications. Jak bylo již řečeno, společnost se zabývá vývojem umělé inteligence. Samotná transakce má mít hodnotu téměř 19,7 miliard USD, což rozhodně zanedbatelné není. Microsoft se touto transakcí chce posunout kromě cloudových služeb i do sektoru zdravotnictví.
Technologie společnosti Nuance Communications slouží k automatizaci zdravotnické dokumentace. Tomu nahrává i aktuální trend, kdy díky epidemii Covid 19 museli lékaři dost své práce dělat online. V současnosti používá produkty Nuance více jak polovina amerických soukromých lékařů a 77 % amerických nemocnic. Produkty společnosti jsou tedy zavedené a generují čím dál vyšší zisk. Za rok 2020 stouply tržby Nuance o 37 %.
Čtěte také: Ustojí akcie Nike bojkotování na čínském trhu?
Microsoft dále podepsal kontrakt s americkou armádou, které má dodat augmentované brýle s virtuální realitou v počtu 120 tisíc kusů. Celková hodnota zakázky se má v průběhu deseti let vyšplhat až na 22 miliard USD. Společnost také zkouší obnovit svou dřívější řadu notebooků Surface Laptop. Zákazníci si mohou produkt koupit ve variantách s čipem od AMD nebo Intelu.
Akcie Microsoft si však prošly i neklidným obdobím, neboť hackeři využili slabost jejich programu Microsoft Exchange. Uvedenou aplikaci využívají především firmy, neboť slouží ke sdílení dat a komunikaci v rámci společnosti. Samotné napadení je tedy obrovský problém, protože bylo napadeno až 60 tisíc vládních institucí a firem nejen v USA.
Pravděpodobně došlo k velkému úniku dat, takže se do toho musel zapojit i americký úřad pro vyšetřování (FBI). Microsoft každopádně reagoval docela rychle a po identifikování slabého místa vydal záplatu, která by měla další útoky znemožnit.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Čím se zabývá společnost Microsoft?
Microsoft je americká akciová nadnárodní společnost se sídlem v Redmondu ve státě Washington. Zabývá se vývojem, výrobou, licencováním a podporou široké škály produktů a služeb, které jsou spjaté především s počítači.
Byla založena 4. dubna 1975 za účelem vývoje a prodeje programovacího jazyka BASIC pro Altair 8800. Poté společnost začala v polovině osmdesátých let dominovat trhu s operačními systémy pro domácí počítače se systémem MS-DOS. Poté následovala série operačních systémů Microsoft Windows.
Postupem času Microsoft ovládnul trh i s kancelářskými programy, kde mu k tomu pomohl Microsoft Office. Společnost zlikvidovala své konkurenty v podstatě tím, že začala všechny kancelářské programy prodávat v jednom balíčku. Tehdejší konkurence takhle nefungovala a nestačila na tento krok zareagovat.
Čtěte také: Technologické akcie: 9 nejlepších akcií roku 2023, které musíte znát!
S Microsoftem se také pojí jméno jeho spoluzakladatele Billa Gatese. Gates je nyní znám jako dobrý byznysmen a filantrop. Do poloviny 90. let to byl velmi tvrdý hráč, který se nebál svým obchodním partnerům často lhát. Kromě toho se spekuluje, že spoustu nápadů doslova okopíroval od konkurence.
Gates měl totiž velký sociální kapitál, jak ze školy, tak i z obchodních jednání. A nebál se toho využívat. Doteď se spekuluje, kolik prototypů na přelomu 70. a 80. let od konkurence okopíroval, aby je poté sám uvedl na trh. Ještě za svého života ho zakladatel Apple Steve Jobs ve své biografii kvůli tomu označil za člověka bez vlastních nápadů. Obecně bylo totiž známé, že Bill Gates implementuje hlavně nápady jiných.
V každém případě od uvedení operačních systémů Microsoft Windows v 90. letech jsou produkty Microsoftu v domácnostech a firmách nejrozšířenější. Nějakou dobu měla společnost nepochybný monopol, čehož zneužívali ve svých obchodních praktikách. To potvrdila i vyšetřování Evropské komise a amerického ministerstva spravedlnosti.
V současné době má Microsoft globálně asi 150 tisíc zaměstnanců. Údaj ovšem zahrnuje stálé pracovníky, takže spolu s dalšími externími spolupracovníky v rámci outsourcingu může být číslo mnohonásobně vyšší.
Fundamentální analýza akcie Microsoft (účetní období 2020)
Společnost Microsoft vyplácí držitelům akcií dividendy a to kvartálně. Za rok 2020 by tedy měli dostat vyplaceno přes 2 USD na akcii. V absolutní hodnotě už léta dividenda stoupá, ale v relativních číslech výnos naopak klesá. V současnosti se pohybuje kolem 1 %, což asi nikoho zrovna nevytrhne. Zas na druhou stranu, firma je stabilní a dlouhodobě expanduje. Tudíž je v tomto případě dividendový výnos jen takový bonus.
Ukazatel price/earnings ratio je na cca 39 bodech, což je nad konzervativním maximem. Tím konzervativním maximem je přibližně 15 bodů, ale některé zdroje uvádí ještě přípustnou hodnotu do 20 bodů. Návratnost vlastního kapitálu (ROE) máme na necelých 43 %, což není ani náhodou špatné číslo. Standard je v rozmezí 15-20 %, takže tady má akcie Microsoft splněno.
Technická analýza akcie Microsoft
Nyní se dostáváme k technické analýze a začneme pěkně popořádku. Velký pád, který se uskutečníl v březnu 2020 znamenal pro akcie Microsoft ztrátu asi 30 %. Za těch pár týdnů se jedná o docela mohutné znehodnocení. Leč support kolem 134 USD vydržel a od té doby titul stabilně expanduje. Zpočátku byla expanze velmi akcelerovaná, ale v polovině minulého roku začal růst pomalu slábnout.
Začátkem září se vytvořil vrchol na téměř 233 USD. Posléze kurz zarotoval a došlo k otestování S/R pásma 192 USD. Pokles byl na řečené podpoře zastaven a následná konsolidace pro trh znamenalo pomalou tvorbu nové tržní rovnováhy. Tržní rovnováha měla podobu symetrického trojúhelníku a v kontextu celkého trhu se jednalo o býčí událost.
Po dokončení popsané struktury většinou dochází k průrazu a pokračování v expanzi do vyšších cenových úrovní, což se i stalo. Cena během postupu prorazila S/R level okolo 233 USD, ale následná rotace kurzu donutila trh otestovat vrchní polovinu naší tržní rovnováhy. Po otestování struktury se cena odrazila zase zpátky nad 233 USD, kde po mnoho dnů konsolidovala.
Pak nastal silný odraz, který znamenal zhodnocení asi o 12 %. Nicméně setrvačnost expanze pozbyla očividně sil a zase tudíž hrozí rotace a návrat ceny k 233 USD. Že k tomu dojde naznačuje i denní indikátor RSI, kde je menší medvědí divergence. Vzhledem k zaváhání trhu bych si dovolil tvrdit, že je dost velká šance na uplatnění tohoto signálu.
Navíc objemy jsou poslední dobou nižší, než tomu bylo v předchozích 12 měsících. Je tu zkrátka znát klesající tendence. Jestli tedy pozitivní setrvačnost zcela selže, určitě akcie Microsoft zarotuje k nejbližšímu supportu.
Závěrem
Z hlediska fundamentální analýzy se akcii Microsoftu bezesporu daří. Vlastně je to takový stroj na peníze a díky aktuální situaci z toho společnost těží ještě více, než kdy dříve. Z pohledu technické analýzy ale akcie MSFT očividně ztrácí dech. Cena sice soustavně drží růstový kurz, ale objemy mají naopak klesající tendenci. Nějaká hlubší korekce se tedy dá v dohledné době očekávat, ale zatím nemáme k dispozici žádný jasný signál, který by něco takového avizoval.
Obchodování akcií prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Editorial credit: The Art of Pics / Shutterstock.com
Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.