Budou akcie Qualcomm díky nedostatku čipů na trhu i nadále růst?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Qualcomm
ISIN: US7475251036
|
Symbol: QCOM --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Qualcomm Akcie

V dnešní analýze se podíváme na situaci ohledně nedostatku čipů. V této souvislosti se detailněji zaměříme na akcie Qualcomm (QCOM), protože tato společnost z technologického odvětví se výrobou čipů zabývá. Qualcomm nedávno odkoupil společnost Veoneer, čímž si upevnil pozici v automobilovém průmyslu. Ten je výpadkem čipů silně zasažen.

Vedle fundamentální analýzy se také podíváme na technickou analýzu a cenový graf QCOM, protože se aktuálně nacházíme poblíž významného supportu, který je pro další růst akcie Qualcomm důležitý.

Nedostatek nabídky čipů potrvá i příští rok

Podstatná část výkonných ředitelů (CEO) výrobců čipů proklamovalo, že problém s nedostatkem čipů se nevyřeší dříve jak v roce 2022. Dost možná až během roku 2023. Pouze CEO Intelu Pat Gelsinger prohlásil, že by se trh s čipy mohl „odrazit ode dna“ někdy během druhé poloviny roku 2021.

Výrobci čipů (NvidiaAMD, Intel, Qualcomm) přirozeně z této situace maximálně těží a všichni jsou nyní závislí na jejich produkci. Nedostatkem čipů zřejmě nejvíce trpí automobilový průmysl (FordGM, Stellantis), kdy i Škoda auto nedávno oznámila, že pozastavuje výrobu. Tudíž se problém s nedostatkem čipů začíná přímo dotýkat i tuzemské ekonomiky, která je na produkci automobilového průmyslu hodně závislá.

Vzhledem k tomu, že se u nás vyrábí celý produkt, tak má tento sektor velký multiplikační efekt. Laicky řečeno je na českém automobilovém průmyslu závislých mnoho dalších podniků. Přes nejrůznější dodavatele až po agenturní společnosti.

 Producentům čipů roste odbyt a cena jde nahoru, takže jejich výnosy jdou meziročně i o 100 % nahoru. Což je zrovna případ akcie AMD. Mimochodem CEO AMD Lisa Su avizuje, že nedostatečná nabídka čipů může přetrvat i po roce 2022. Ovšem dle vyjádření vedení těchto firem je zřejmé, že se poptávku skutečně snaží nasytit. Respektive mají snahu navyšovat výrobní kapacity.

 Intel v březnu letošního roku například oznámil stavbu zcela nové továrny na čipy za 20 miliard USD. Dle zářijových zpráv už stavba začala, což je něco neskutečného. O stavbě továrny se rozhodlo vcelku nedávno a již nyní se „koplo do země“. Qualcomm ale pozadu není, protože CEO Cristiano Amon v září prohlásil, že firma markantně navyšuje výrobní kapacity. Mimo jiné je toho názoru, že problém s nedostatkem čipů by se v roce 2022 měl dočkat řešení.

Iniciativa je tudíž z jejich strany skutečně značná. Tím chci říct, že se dost možná dočkáme nasycení poptávky mnohem dříve, než by se třeba původně mohlo zdát. Je zřejmé, že se situace dynamicky vyvíjí. Ale i tak je racionální předpokládat, že převis poptávky nad nabídkou zůstane silný i během následujícího roku.

Hodí se i zmínit, že vláda Spojených států uvažovala o použití tz. Defense Production Act. Jedná se o nástroj, kterým by de facto nařídila vyrábět čipy přednostně. Slabá nabídka čipů momentálně ohrožuje i vojenskou oblast a bezpečnostní složky, které samozřejmě využívají nejmodernější techniku. A tato nejmodernější technika potřebuje servis a nutné opravy. Což bez nových čipů nejde.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Společnost Qualcomm odkoupila firmu Veoneer

Qualcomm přeplatilo konkurenční nabídku od Magna International, díky čemuž má nyní ve svém portfoliu firmu Veoneer. Transakce stála 37 dolarů za akcii, což je 18% premium nad nabídkou konkurenční Magna. Veoneer je švédský výrobce automobilových technologií. Specializují se na design, vyvíjí a vyrábí inovativní software, hardware a systémy pro vozidla. Mezi to patří řídící asistent a spolupracující, či zcela automatizované řízení vozidla.

Zajímavé je, že Veoneer byl již s Magna v pokročilé fázi obchodních jednání. Veoneer jim totiž musí zaplatit 110 milionů USD za definitivní ukončení obchodu. I přesto se jim jejich krok evidentně vyplatil. Qualcomm tak získalo výrobce pro komplementární technologie pro automobilový průmysl. Společnost má totiž velké ambice, co se týče systému pro automatické řízení vozidla. A tahle transakce z nich v podstatě udělala lídra v oboru.

Vzhledem k tomu, že výrobce čipů vstoupil do automobilového sektoru, může Qualcomm vyrábět produkty dle svých přesných představ. Kromě toho získá mnohem větší podíl z celkového produktu. Každý rok se prodá na desítky milionů vozidel a podstatnou část jejich hodnoty tvoří nejrůznější elektronika a systémy. A tento podíl každým rokem stoupá. Tudíž na autech již nebude nejdražším komponentem motor nebo podvozek, ale pokročilé technologie.

Sjednocení nejrůznějších odvětví výroby a inovací do jednoho dodavatele, zajistí zákazníkům Qualcomm (výrobci automobilů) mnohem větší profit margin. Jde pořád o jeden a ten samý termín, o kterém často mluvím – výnosy z rozsahu. Pro automobilku je mnohem levnější, když si vše koupí od jednoho dodavatele. Jakmile jsou objednávky rozděleny mezi nejrůznější dodavatelské subjekty, vše se pak prodraží.

Představení společnosti Qualcomm

Qualcomm je americká společnost založená v roce 1985 studenty z Cornellovy univerzity, University of California a MIT. Sídlo má v San Diegu a aktuálně má díky 224 pobočkám působnost po celém světě. Zaměřuje se na bezdrátová telekomunikační zařízení a služby založené na jimi vyvinuté CDMA a jiných technologiích.

První CDMA umožňovala současně přenos hlasu a dat maximální rychlostí 14,4 Kbps. Což bylo někdy kolem roku 2003 a jednalo se o revoluční technologii. Firma měla významný podíl na vývoji 3G/UMTS. Po odkoupení části společnosti AMD též produkuje grafické čipy Adreno užívané ve svých čipsetech pro mobilní zařízení.

Fundamentální analýza akcie Qualcomm (QCOM)

Kvartální výsledky

Začneme nejprve s kvartálními výsledky. Poslední, respektive třetí kvartál činil výnos 8,06 miliardy USD. Vzhledem k tomu, že druhý kvartál byly výnosy 7,93 miliardy USD, mezikvartálně došlo k drobnému zlepšení. Profit margin se ale markantně zlepšil, z 22,21 % na 25,15 %, takže výsledný zisk byl o 15 % vyšší. Konkrétně činil 2,03 miliardy USD. Tady můžete vidět, že to skutečně není pouze o výnosech, ale především o schopnosti generovat z těchto výnosů zisk. Růst výnosů automaticky neimplikuje vyšší zisky.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály.
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Co se týče provozního výnosu, ten též mezikvartálně vzrostl jenom minimálně. Konkrétně o 1,34 % na 2,19 miliardy USD. EBITDA pak činila nějakých 2,6 miliardy USD. Také zde nedošlo k žádnému markantnímu navýšení. Volné cash flow však vzrostlo o 18 % na 2,87 miliardy USD.

Zisk na akcii (EPS) činí 1,77 bodů, což je mezikvartálně zlepšení o 15,6 %. Poměrový ukazatel P/E je na 17 bodech, což je na technologickou společnost trochu zvláštní. U velkých technologických titulů jsme na mnohem vyšších hodnotách. Ještě před rokem bylo P/E akcie Qualcomm přes 37 bodů. Každopádně je těch 17 bodů přívětivých. Akcie Qualcomm není předražená.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činí neuvěřitelných 160 %. Uvedené ROE je hrozně vysoké a mohlo by samo o sobě značit, že společnost je „přepákovaná“. Když se podíváme na dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E), zjistíme, že aktuálně tento poměr činí téměř 2 body. To je dost, ale nikoliv extrém. Když se ale podíváme rok zpátky, tehdy bylo D/E až 5 bodů. To je 150 % nad jakousi hranicí normální úrovně. Pravda je, že poměr soustavně klesal. Nicméně bych si dovolil tvrdit, že dřívější vysoký poměr D/E je důvod pro tak vysoké ROE.

Roční výsledky

Co se týká ročních výsledků, z grafu vyplývá, že Qualcomm generuje stabilní objem výnosů. Za rok 2020 to dělalo 23,53 miliardy USD. Při profit marginu 22 % se dosáhlo zisku o 5,2 miliardách USD. Meziroční navýšení o 18,5 %. Mimochodem ta velká ztráta z roku 2018 byla prý způsobena změnou daňového zákona, díky čemuž musela firma v USA jednorázově zaplatit 6 miliard USD.

Zisk a výnos za jednotlivé roky.
Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnos je za rok 6,23 miliardy USD, meziročně zhoršení o 23 %. EBITDA je o 19,64 % horší, 7,62 miliardy USD. Volné cash flow si taktéž pohoršilo, v relativních číslech o 31 % na 4,41 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) činil 4,52 bodů, čímž si ukazatel polepšil o 25,84 %. Poměrový ukazatel P/E byl za rok 2020 25,31 bodů. Zatímco ROE dosahovalo 94,63 %.

Technická analýza akcie Qualcomm (QCOM)

Základní technickou analýzu si zpracujeme na denním grafu. Akcie Qualcomm mají své all time high na 168 USD z ledna letošního roku. Od té doby klesají, navzdory dobrým hospodářským výsledkům. Zas na druhou stranu, od března 2020 až do ledna 2021 se titul zhodnotil o téměř 200 %. Proto si myslím, že komplexnější korekce je na místě.

Denní graf akcie Qualcomm

Nicméně je nutné, aby S/R level 123 USD za každou cenu vydržel. Těch odrazů zde máme dohromady tři. Nyní řečenou úroveň testujeme počtvrté. Je nanejvýš důležité, aby nakupující hladinu ubránili, protože další silnější support je až kolem 91 USD. Pád až sem by hodně bolel.

Dost znepokojující je i gap kolem 97 USD z 30. července minulého roku. Uvedená mezera zde tudíž „straší“ již poměrně dlouho. A jak jsem mnohokrát říkal, trhy mají tendenci tyto mezery vyplňovat. Jednoduše proto, že se snaží být efektivní a zjisti, zda jsou zde kupci. Gap je ale také i na opačné straně – kolem 156 USD. Oba dva gapy jsou hodně velké a dovolil bych si tvrdit, že pravděpodobnost jejich vyplnění je obdobná.

Co se týče aktuálního vývoje, jak jsem říkal, lze očekávat, že aktuální support nápor prodejců ustojí. Jedná se o silnou hladinu. I dle indikátoru RSI je trh přeprodaný – hodnoty indikátoru jsou 21 bodů. Průlom nelze sice úplně vyloučit, ale odraz nahoru by dával technicky smysl. A pokud se tak stane, první rezistence je kolem 141 USD. Následně pak 152 USD.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je očividné, že se firmě Qualcomm daří. Navíc je už nyní zřejmé, že výnosy za celý rok 2021 markantně převýší výnosy z předešlých let. Předešlých sedm let se pohybovaly v rozmezí 22-26,5 miliardy USD. Nyní je skoro jisté, že za rok 2021 to bude víc jak 30 miliard USD. To je i zřejmě důvod pro to, proč je ROE tak vysoké.

Co se týká technické analýzy akcie Qualcomm, aktuální support musí vydržet, protože v opačném případě hrozí relativně velký pád do nižších cenových hladin. Pokud ale support vydrží, můžeme se těšit z odrazu, který by měl cenu dovézt alespoň po první silnější rezistence, kde se následně uvidí, co dál.

Obchodujte s akciemi Qualcomm prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.


Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.