Akcie Twitter (TWTR) se v současnosti skloňují zejména v souvislosti se spoluzakladatelem Tesly Elonem Muskem. Ten ustoupil od svého plánu Twitter odkoupit. Celá věc bude mít soudní dohru. V článku se podíváme na možné scénáře toho, jak by daný soud mohl dopadnout. Společnost Twitter nedávno také zveřejnila své kvartální výsledky. Nebude tedy chybět ani fundamentální analýza a technická analýza, kde si rozebereme výsledky společnosti a aktuální cenový graf Twitter akcie.
Twitter podal na Elona Muska žalobu
V dubnové analýze na akcie Twitter jsme zrovna tohle téma již řešili. Ale za relativně krátký čas se to vyvinulo v něco, co asi málokdo čekal. Pro úplnost si musíme uvést, že Elon Musk před několika měsíci koupil 9,2% podíl ve společnosti Twitter. A náhle zakladatel společnosti Tesla oznámil, že chce koupit i zbytek akcií za celkovou hodnotu 44 miliard USD.
Tehdy dle mého nikdo moc ani nechápal, o co Muskovi vlastně jde. Jestli je to zase nějaká svéráznost a způsob, jak se zviditelnit. Nebo chce skutečně expandovat i do oblasti sociálních sítí. Představenstvo Twitteru ale zpočátku nechtělo na nabídku Muska přistoupit. Přijalo plán práv akcionářů – tzv. poison pill. Ten měl zabránit konsolidaci kontroly ve společnosti ze strany nového majoritního akcionáře Muska.
I přesto ale firma s nabídkou souhlasila. Což bylo zvláštní vzhledem k předešlé reakci. Vtip je v tom, že Elon Musk si dohodu o koupi náhle rozmyslel. Zatímco předtím představenstvo Twitteru bojovalo proti koupi, nyní bojuje o to, aby Musk dohodu dodržel. Respektive se se svérázným zakladatelem automobilky Tesla soudí. Společnost už prý vynaložila 33,1 milionu USD na transakční výdaje spojené se zmiňovanou akvizicí.
Musk měl odkoupit akcie Twitter za 54,2 USD za akcii. Cena je teď mnohem nižší
Generální ředitel společnosti Pentwater Capital Matt Halbower věří, že Musk není nad zákon a žaloba bude úspěšná. Generální ředitel Tesly se totiž dohodou zavázal, že stanovený objem akcií koupí. Osobně si myslím, že Musk chce od dohody odstoupit, protože mu to někdo z jeho okolí vymluvil. Možná si i sám uvědomil, že je to z finančního hlediska krajně nevýhodné. Musk totiž není burzovní analytik. Což dle mého potvrdil svými transakcemi v souvislosti s tzv. memecoiny. Nebo koupí bitcoinu jeho vlastní firmou zrovna v době, kdy byla cena blízko svých historických maxim. Což se mu vymstilo a Tesla musela 75 % svého portfolia v bitcoinu nedávno prodat.
Abychom se vrátili k akciím Twitteru, jejich kurz je nyní cca 39,85 USD. Musk se ale zavázal, že jednu akcii odkoupí za 54,2 USD. To dělá premium více jak 36 %. Abyste zaplatili tak velké premium, musíte k tomu mít hodně dobrý důvod. A ten Musk zřejmě neměl.
Twitter vs. Musk: 4 možné scénáře, jak soud dopadne
Musk 8. července prohlásil, že ukončuje dohodu o převzetí Twitteru (TWTR) za 54,20 USD za akcii. A to prý kvůli nesrovnalostem v tom, jak společnost určuje, které z jejích účtů jsou buď spam, falešný účet nebo bot. Společnost Twitter (TWTR) poté zažalovala Muska u soudu v Delaware. Úvodní slyšení o urychlení procesu je stanoveno na 19. července.
Celá popsaná kauza může mít několik zakončení. První možností je, že Elon Musk skutečně odstoupí od dohody, aniž by musel platit jakoukoliv pokutu. To by ale musel celý soudní proces vyhrát. To je prý nejméně pravděpodobná varianta. Další možností je, že Musk zaplatí smluvní pokutu ve výši 1 miliardy USD. Tato částka totiž byla uvedena v původních podmínkách akvizice jako odstupné. Ani tato varianta se ale dle dostupných zdrojů nejeví jako pravděpodobná.
Dle dalšího scénáře by Musk nemusel Twitter odkoupit, ale soud by mu udělil pokutu v řádu několika miliard USD. Jelikož tím Twitter poškodil. A poslední je samozřejmě povinnost dostát svým závazkům vyplývajícím z dohody a koupit akcie Twitter za dohodnutou cenu.
Mimochodem, dle nedávného dokumentu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Muska a jeho právníky vyslýchala. A to kvůli prohlášením o dohodě, které právě Musk tweetoval. Kauzou se proto nemusí zabývat jenom soud, ale i federální regulační orgán jako je právě SEC. Tím chci říct, že těch pokut může přijít vícero. Investoři dle mého tuto kauzu navíc bedlivě sledují a její vývoj může zasahovat i do ceny akcie Twitter.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Jak je na tom konkurenční Snap?
Snap minulý týden zveřejnil čtvrtletní výsledky, které investoři vůbec nepřijali. Což spustilo lavinu výprodejů akcií společnosti Snap. Navzdory nárůstu denních aktivních uživatelů a růstu obratu. Finanční údaje giganta sociálních médií poukazovaly na zhoršující se metriky platformy, což vedlo ke značné ztrátě za čtvrtletí.
Téměř 40% pokles, který SNAP zažil během jediné obchodní seance, jej přivedl na nejnižší úroveň od minima ze začátku roku 2020. Aktuálně se akcie Snap obchodují za necelých 10 USD. Historické maximum 82,5 USD se datuje do září 2021.
Firma ve své zprávě o výsledcích oznámila čistou ztrátu ve výši 422,1 milionu USD, neboli 26 centů na akcii. Mezitím tržby vzrostly o 13 % oproti minulému roku a dosáhly tak 1,11 miliardy USD. Tento nejvyšší růst však zaostával za nárůstem denních aktivních uživatelů, který se vyšplhal asi o 18 %. Uvedený nesoulad naznačoval, že společnost měla problémy s monetizací své činnosti.
Ještě více znepokojivé pro investory bylo, že společnost uvedla, že má potíže s předpovědí krátkodobé ekonomické situace. Firma odmítla poskytnout prognózy pro 3. čtvrtletí a jako důvod uvedla „nejistoty související s provozním prostředím“.
Výsledky SNAP vyvíjejí tlak na ostatní akciové tituly patřící k sociálním médiím a internetu. To zahrnovalo poklesy Meta Platforms (META), Alphabet (GOOGL) a Pinterest (PINS).
Špatná očekávání mohou již být v ceně akcie započítána
Minulý týden byl pro akciový trh zelený. K tomu přispěl dle mého fakt, že reporty hospodářských výsledků velkých firem byly v kontextu doby víceméně uspokojivé. Nebyly dobré, ale trhy s tím dlouho počítaly. Čili případný špatný fundament je již jistou dobu v cenách akcií započítán.
Dobrým příkladem jsou akcie Netflix. Přestože Netflix reportoval úbytek skoro milion předplatitelů, kurz akcie od té chvíle vzrostl o dalších 20 %. Jak je to možné? Netflix to avizoval už na konci prvního kvartálu a investoři mohli tuto informaci započítat do svých očekávání. Proto je nutné hlavně v krátkodobém horizontu s očekáváním pracovat. Protože i špatný fundament může vyústit v kurzový růst, když s ním trh počítal.
Fundamentální analýza akcie Twitter (TWTR)
Společnost Twitter za druhý kvartál v letošním roce utržila 1,18 miliardy USD, což je v meziročním podání pokles o více jak 1 %. Mezikvartálně je to z 1,2 miliardy USD též jenom mírný pokles. A v kontrastu s předchozími obdobími výsledek nějak obzvlášť nevyčnívá. Firma zaznamenala ztrátu ve výši 270 milionů USD. Předchozí kvartál Twitter dosáhl zisku 513 milionů USD. Ve třetím kvartále 2021 činila ztráta skoro více jak dvojnásobek – 536 milionů USD.
Provozní výnosy jsou taktéž záporné, -344 milionů USD. Záporný provozní výnosy jsou dva kvartály po sobě. Předtím se provozní výnos pohyboval v desítkách až stovkách milionů USD. EBITDA je také v záporných číslech, -170 milionů USD. A to vůbec poprvé za sledovaných sedm čtvrtletí. Volné cash flow je k prvnímu čtvrtletí -46 milionů USD.
Hrubá marže je ve výši 54 %. Vzhledem k předešlým sedmi měsícům, je to nižší výsledek. Provozní marže je hluboko v záporu, činí -29 %. Vůbec nejhorší za sledovaná období. Čistá marže je -23 %. Třetí kvartál minulého roku činil dokonce -42 %.
Zisk na akcii (EPS) je -0,35 bodů. Poměrový ukazatel P/E nepočítáme, protože společnost Twitter za předešlých 12 měsíců v úhrnu nevygenerovala zisk. P/E máme akorát z prvního kvartálu letošního roku a druhého kvartálu minulého roku. První hodnota dosahuje 170 bodů a druhá 147 bodů. Tudíž jde o velmi vysoké hodnoty. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je -1,6 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je skoro -0,9 %. Čísla jsou špatná, ale nikoliv nejhorší za sledovaná období. Rentabilita se drží při nízkých číslech.
Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 7,15 bodů a ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dělá 6,58 bodů. Twitter má v likvidních aktivech 6,13 miliardy USD. Z toho je v krátkodobých investicích 3,44 miliardy USD a v hotovosti 2,7 miliardy USD. Čili společnost nemá vůbec žádný problém v případě okamžité potřeby splatit krátkodobé závazky.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí 1,13 bodů a poměr dluhu vůči aktivům je 0,49 bodů. První ukazatel je na hraně, druhý je v přijatelném rozmezí. Díky tomu víme, že Twitter není předlužený.
Celková aktiva firmy dosahují 13,6 miliardy USD. Závazky jsou ve výši 7,65 miliardy USD. Z toho vyplývá, že vlastní kapitál dosahuje 5,93 miliardy USD. Ještě v roce 2019 činil vlastní kapitál 8,7 miliardy USD. Jde proto o významný pokles. Celkový dluh je v současnosti 6,72 miliardy USD.
Technická analýza akcie Twitter (TWTR)
Akcie Twitter mají své historické maximum na ceně 80,75 USD, které se datuje do března 2021. Od té doby trvá soustavný pokles. A ten má prozatím dno z února letošního roku kolem S/R levelu 34 USD. Zde nastala automatická reakce v podobě agresivního růstu. Jakmile je trh přeprodaný, jsou podobné kurzové průběhy častým jevem. Během pár týdnů se akcie Twitter zhodnotily o více jak 70 %, ale pak nastal opětovný kolaps. Cena se rychle vrátila zpátky na S/R level 34 USD.
Název společnosti | Symbol | Měna | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Zavírací cena předchozího dne | Den | Týd. | Měs. | Půl roku | 1 rok |
---|
I na podruhé se propad kurzu na řečené hladině zastavil. A není divu, protože historicky jde o velmi spolehlivou cenovou hladinu. Lze zde identifikovat mnoho cenových obratů.
Poslední dva týdny jsou pro Twitter víceméně zelené. Jakmile se kurz ale obrátí, aktuální „držák“ v podobě cenového supportu další prodejní tlak nemusí ustát. V takovém případě je nutné počítat s poklesem po druhý cenový support, který se nachází kolem 25 USD. Řečený level patří mezi jedny z nejsilnějších. I na dlouhodobou investici má dle mého daná úroveň již smysl.
Závěrem
Akcie Twitter jsou spíše pro spekluativní obchodníky a investory. Když se podíváme na výsledky z předešlých několika let, titul nikdy fundamentálně nijak obzvlášť nevyčníval. Twitter primárně těží z toho, že se jedná o hodně známou platformu. Má mnoho uživatelů, kteří chod platformy vůbec umožňují.
Aktuálně je fundament přirozeně špatný, ale zas na druhou stranu se cena akcie Twitter nachází v zajímavých cenových oblastech. I když vzhledem k současné situaci se o úplné dno zřejmě ještě nemusí jednat. Proto je vždy důležité mít dobře nastavený risk a money management. Bude také zajímavé sledovat, jak dopadne spor mezi Elonem Muskem a jaký dopad to bude mít na případný vývoj ceny akcie TWTR.
Obchodujte akcie Twitter prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Twitter Inc. Twitter Announces Second Quarter 2022 Results [online]. Vydáno 22. 7. 2022 [cit. 26. 7. 2022]. Dostupné zde.
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX