Akcie Visa zažívají pokles. Na vině je spor s Amazonem i obavy z regulací

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Visa
ISIN: US92826C8394
|
Symbol: V --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Visa Akcie

Akcie Visa (V) nemají za sebou zrovna dobré období. A to i navzdory tomu, že jejich hospodářské výsledky jsou úctyhodné. Proč tedy titul čelí tak silnému prodejnímu tlaku? Mezi důvody patří například znovuzvolení Jeroma Powella, spor s Amazonem, negativní očekávaní ohledně dalšího vývoje a rostoucí konkurence ze strany alternativních platebních metod. 

Co se týká fundamentální analýzy, Visa účetně ukončila další fiskální rok. Tudíž si kromě čtvrtletních výsledků uvedeme i čísla za celý fiskální rok 2021. Samozřejmě nebude chybět ani aktuální cenový graf a technická analýza akcie Visa.

Znovuzvolení Jeroma Powella a obava z regulací pro fintech společnosti

Jak se dalo očekávat, americký prezident Joe Biden opětovně nominoval Jeroma Powella do pozice předsedy Federálního rezervního systému (Fed). Stávajícímu předsedovi oficiálně končí funkční období začátkem příštího roku, ale již nyní je téměř jisté, že bude v čele Fedu i následující čtyři roky. Nominaci amerického prezidenta musí ještě posvětit senát. Nicméně Jerome Powell má dost velkou podporu napříč politickým spektrem. Čili ne jenom u demokratů, ale i mezi republikány. Navíc je Jerome Powell v podstatě žákem současné americké ministryně financí Janet Yellen.

Za úřadujícího Jeroma Powella byla měnová politika Federální rezervní banky velmi synchronní s fiskální politikou. Zjednodušeně řečeno, když se centrální vláda zadlužovala díky fiskální expanzi, Fed zatlačil úrokové míry po celé délce výnosové křivky. Tudíž náklady na dluh jsou pak pro stát minimální. Powell tudíž za své funkční období nijak nešel proti zájmům politické reprezentace.

Demokraté mají už delší dobu spadeno na Wall Street a obecně na finanční sektor. Žádají proto mnohem tvrdší regulace. A vzhledem ke vřelým vztahům Powella a demokratické administrativy se obecně očekává, že žádosti o tvrdší regulace vyhoví. Pro úplnost, Fed nevykonává dohled nad finančním trhem sám. Doplňuje se s Komisí pro cenné papíry (SEC). Zatímco Fed reguluje soukromý bankovní sektor, SEC zase burzovní sektor.

Visa právě spadá do soukromého bankovního sektoru. A s Jeromem Powellem lze očekávat, že může přijít mnohem tvrdší dohled nad tzv. fintech. Mezi fintech patří Visa, Mastercard, Paypal a Fiserv. Jedná se tudíž o skutečnou potenciální hrozbu pro celé odvětví. Jak moc velká hrozba to bude, zjistíme ve chvíli, kdy bude zveřejněn nějaký konkrétní koncept nového regulačního dohledu.

Amazon přestane akceptovat karty Visa vydané ve Velké Británii

Amazon oznámil, že v novém roce přestane přijímat kreditní karty Visa vydané ve Velké Británii. Oznámení se tudíž netýká debetních karet Visa. Důvodem jsou vysoké poplatky, které si Visa za transakce účtuje. Visa na začátku tohoto roku citelněji zvedla poplatky za transakce mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Po tomto oznámení cena Visa akcií začala klesat.

Společnost Visa se ke kroku samozřejmě vyjádřila. Šlo pouze o suchou odezvu, ve které řekli, že se cítí být zklamáni. Podle nich Amazon vlastně uvaluje restrikci na zákazníky, kterým brání svobodně se rozhodnout, jak za zboží zaplatí. Amazon na oplátku tvrdí, že je zcela nepochopitelné, že s novými technologiemi jsou platby čím dál dražší. Mělo by to být přesně naopak. Amazon tak využívá svého silného postavení, takže je i dost možné, že Visa nakonec sleví. Malé internetové obchody toho moc nezmůžou a jsou takřka rukojmími platebních společností. Ale Amazon je jiné kafe.

V mainstreamu se pak můžeme dozvědět, že z aktuálního sporu může vzejít vítěz – Mastercard. Existuje šance, že Amazon bude promovat nové platební karty, které budou technologicky stát na infrastruktuře Mastercard. Z potenciálně užší spolupráce s Mastercard může zároveň vzniknout silná páka pro ještě lepší vyjednávací pozici. Teoreticky může rozhodnutí Amazonu otevřít dveře i jiným platebním metodám jako je Fintech Square.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Ohrožuje Visu zhoršení pandemické situace?

Jak ve svých analýzách občas opakuji, jedním z velkých tahounů akciového trhu je očekávání. A pokud je očekávání negativní, podepíše se to samozřejmě i na ceně akcií. A pak je úplně irelevantní, že je třeba fundamentální rovina dobrá. V roce 2020 se akcie Visa zhodnotily o desítky procent. Proto je očekávatelné, že někteří investoři se během aktuálního roku z trhu spíše stahují. Pokud prostě jakékoliv aktivum udělá pěkné zhodnocení, trh to může brát tak, že titul předchozí výsledky nepřekoná.

Mimo jiné má negativní vliv na očekávání omezená nabídka trhu. Dodavatelsko-odběratelské řetězce jsou pořád narušené, díky čemuž je nabídka pořád slabší. Prodeje z e-commerce sice rostou, ale existuje riziko, že během vánočního období objemy retailových prodejů paradoxně ochladnou. Nesmíme zapomínat i na akcelerující inflaci, která může poptávce v maloobchodu zasadit tvrdou ránu.

Vidí Visa v kryptoaktivech příležitost?

Platební společnosti, jako je VISA, začínají vidět v kryptoaktivech příležitost. Vlastně se obecně vztah finančního sektoru ke kryptoměnám dost mění, což je reakce na poptávku zákazníků. Visa tvrdí, že se chce vytvořit nové platební možnosti.

Plán má několik pilířů. Prvním je, aby zákazníci mohli jednoduše nakupovat kryptoaktiva. Proto Visa spolupracuje s mnoha krypto směnárnami a krypto burzami. Druhým pilířem je lehkost při směně kryptoaktiv do FIAT měn. Třetím pilířem je možnost využitelnosti digitálních měn pro klienty bank. Zatím se ovšem jedná o nápad, který je ve svých začátcích. Aby šla Visa s dobou, plánuje i běžné transakce v tzv. stablecoinech jako je USDC. Stablecoiny jsou v podstatě derivátem dolaru. Čili kopírují jeho hodnotu.

Fundamentální analýza akcie Visa (V)

Kvartální výsledky

Prvně si ukážeme kvartální výsledky. Jak vyplývá z přiloženého grafu, výnosy společnosti Visa šly soustavně nahoru. Za poslední účetní kvartál v roce se povedlo dosáhnout výnosu 6,56 miliard USD. Hrubá marže činila 78 %, což je nejlepší výsledek za předešlých sedm čtvrtletí.

Provozní marže dělala téměř 66 %. Zatímco čistá zisková marže dosáhla moc pěkných 54,64 %. Taktéž se jedná o jeden z nejlepších výsledku za předchozí období. Jinak takto vysoké marže nejsou pro tzv. fintech nic zvláštního. Marže jsou tu zkrátka hodně vysoké, ale za to výnosy jsou skromnější. V každém případě činil za poslední kvartál zisk 3,58 miliardy USD. Mezikvartálně došlo k růstu o 42,5 %. Jedná se o skvělý výsledek. Na kurzu akcií se to ovšem vůbec neprojevilo.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály.
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály Zdroj: Yahoo.com

Provozní výnos je za celý kvartál 4,32 miliardy USD. Mezikvartálně číslo stouplo o 6 %. EBITDA je 4,52 miliardy USD. Společnost vygenerovala i slušně cash flow o 3,76 miliardách USD. Pokud jsou data o cash flow dostupná, vždy je dobré se na ty čísla podívat. Je vcelku častým jevem, že firmy generují zisk, ale cash flow mají pořád záporné. To může naznačovat, že podnik může mít časem problémy s likviditou.

Zisk na akcii (EPS) je 4,32 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 40 bodů. Dle ukazatele je tedy titul už poměrně drahý. Ale zase pro upřesnění, je třeba brát v potaz jednak sektor a jednak měnové prostředí, které je hodně uvolněné (nízké úrokové míry). Peníze jsou prostě levné. Pokud byste se ale podívali do knih „ze staré školy“, těch 40 bodů vypadá jako extrém. Leč vzhledem k okolnostem to není úplně pravda. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je skoro 33 % – skvělý výkon. Leč rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je výrazně nižší, 21 %.

Dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E), ale není vůbec vysoký. Poměr ukazuje 0,56 bodů. Což znamená, že dluh je oproti vlastnímu kapitálu 56 %. Dá se říct, že ukazatel splňuje konzervativní rozmezí. Dlouhodobý dluh vůči celkovým aktivům je 0,24 bodů. Zde je taktéž vše v pořádku. 

Roční výsledky

Za celý účetní rok 2021 bylo dosaženo výnosu 24,11 miliardy USD. Meziročně jde v relativních číslech o 10,34% přírůstek. Hrubá marže činila 76 %. Je to o něco méně než u většiny předchozích let. Provozní marže je 65,6 %. Čistá zisková marže dosahuje 51 %. To je nelepší výsledek za předchozích sedm let. Čistý zisk je za celý účetní rok 2021 12,31 miliardy USD, meziročně zlepšení o 17,53 %. Především je vůbec nejvyšší v historii společnosti.

Zisk a výnos za jednotlivé roky.
Zisk a výnos za jednotlivé roky Zdroj: yahoo.com

Provozní výnos vzrostl o 12 % na 15,81 miliardy USD. EBITDA dělá 16,61 miliardy USD, meziročně růst o 11,66 %. Firmě se povedlo vygenerovat volné cash flow o 14,52 miliardách USD. Oproti roku 2020 je částka vyšší o 49,65 %. Tohle je výtečný výkon. Ukazatele si znova neuvádíme, protože by byly úplně stejné – kalkulují se za posledních dvanáct měsíců.

Technická analýza akcie Visa (V)

Technickou analýzu si zpracujeme na denním grafu. Jak bylo již řečeno, akcie Visa se během předešlého roku zhodnotily o desítky procent. Cenový růst však pokračoval až do léta letošního roku, díky čemuž činilo celkové zhodnocení asi 90 %. Leč v létě se postup kurzu zastavil. Od té doby cena postupně klesá, ale není to nic dramatického.

Denní graf akcie Visa
Denní graf akcie Visa

Sestupný trend, co trvá několik týdnů, prozatím působí pouze jako komplexnější korekce v rámci uptrendu. Během několikatýdenního propadu došlo ke znehodnocení o cca 23 %. Mimo jiné se vytvořily dva gapy. A jak si občas říkáme, trhy mají tendenci tyto mezery časem zaplnit. Proč? Protože trhy jsou efektivní. A aby byly efektivní, musí zjistit, zda jsou v těchto mezerách kupci/prodejci.

V rámci korekce se prodejcům povedlo prolomit S/R levely 217 USD a 205 USD. Momentálně kurz testuje S/R level 193 USD. Všimněte si toho růstu v objemech, který trvá už tři týdny. Takové objemy mohou být dobrým signálem, ale je třeba, aby se cena brzy silněji odrazila. Mohli bychom to pak brát tak, že poptávka je silná a zcela absorbuje nabídku. Nyní se nabídce naopak daří poptávku absorbovat, ale to se může u aktuálního supportu změnit.

Navíc dle indikátoru RSI funguje hraničních 30 bodů jako silná podpora. Negativní setrvačnost jednoznačně slábne, což zvyšuje pravděpodobnost pro úspěšný odraz na aktuálním cenovém supportu.

Závěrem

Hospodářsky je na tom Visa skvěle. Výnosy jsou vůbec nejvyšší v historii, pro zisk platí to samé. Firma nemá ani velké dluhy, rentabilita je na dobrých úrovní. Pouze ukazatel P/E může být pro leckoho hodně vysoký. Z technického hlediska jsou akcie Visa pořád v korekci. Nicméně tu jsou signály, které nám avizují, že aktuální support cenu níž tak snadno nepustí. O budoucím vývoji však významně rozhodne právě ono zmiňované očekávání. Uvěří investoři, že Visa své předešlé úctyhodné výsledky překoná i následující období?

Obchodujte s akciemi Visa prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Editorial credit: Tada Images / Shutterstock.com

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers


LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers