Poznejte aktuální novinky, rozbor grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.
- Čínská ekonomika stále čelí problémům
- Akcie Alibaba: Pokles zisku o 86 %
- Čínský akciový trh patří mezi nejlevnější
- Akcie Alibaba: Firma využívá sílu AI technologií
- Alibaba čelí tvrdé konkurenci
- Jedna z největších nadací prodává akcie Alibaba
- Akcie Alibaba: AI model překonává čínské rivaly a slibně konkuruje GPT
- Čína podává nejvíce patentů na AI na světě
- Zákaz vývozu čipů z USA omezuje růst čínského AI odvětví
- Fundamentální analýza akcie Alibaba
- Technická analýza akcie Alibaba
- Závěrem: Akcie Alibaba jsou pro trpělivé investory
Čínská ekonomika stále čelí problémům
Čínská ekonomika všeobecně pořád stoupá, ale nová data nejsou vůbec uspokojující. Každý akciový investor musí chápat, že reálná ekonomika poskytuje jednotlivým byznysům příjmy. Proto je třeba brát v potaz i ekonomiku jako takovou.
Tamní hospodářství ve druhém čtvrtletí sice rostlo, ale méně, než činil tržní konsenzus. Slabá spotřeba byla do značné míry kompenzována začínajícím oživením výrobní činnosti a průmyslové výroby. Průmyslová aktivita byla největším přispěvatelem k udržení čínské ekonomiky v růstovém teritoriu.
Hrubý domácí produkt v Číně vzrostl za druhý kvartál meziročně o 4,7 %. Výsledek byl tudíž výrazně menší než konsenzus, který byl 5,1 %. Za první čtvrtletí roku představovalo HDP 5,3 %. Jde proto o nemalé zpomalení.
Faktem je, že růst kolem 5 % je sen spousty západních ekonomik. Nicméně pro „fabriku světa“ jde podle mého osobního názoru o zoufale nízká čísla. V roce 2021 rostlo čínské HDP o 8,1 %. Mezi roky 2015 až 2019 mělo HDP klesající tendenci a pohybovalo se mezi 7 až 6 %. Dlouhodobá klesající tendence ovšem začala po finanční krizi z roku 2008. Ještě v roce 2007 rostlo HDP o 14,2 %. Od té doby platí klesající tendence.
Data každopádně naznačila, že čínská ekonomika se stále ochlazuje, protože počáteční efekt z řady stimulačních opatření vlády z počátku tohoto roku zeslábl. Slabé spotřebitelské výdaje a zasažený trh s nemovitostmi byly klíčovými faktory tohoto poklesu. Přesto data indikují, že Čína stále směřuje k dosažení svého cíle růstu HDP o 5 % v roce 2024.
Samostatná data z pondělí ukázala, že průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 5,3 % oproti očekáváním zvýšení o 4,9 %. Sektor však může čelit krátkodobým výzvám kvůli zvýšeným obchodním omezením ze strany západu na největší čínská odvětví.
Míra nezaměstnanosti v Číně zůstala stabilní na 5 %. Investice do fixních aktiv v červnu vzrostly o 3,9 % podle očekávání. Zatímco ceny nemovitostí klesaly zrychleným tempem.
Ceny nových domů v Číně v červnu klesly nejrychleji za posledních devět let. Prodej a investice do nemovitostí se hluboce propadly, což zvyšuje tlak na politiky, aby přijali další stimulační opatření pro podporu zasaženého sektoru. Nemovitostní krize tudíž dle mého pokračuje bez viditelného konce.
Ceny nových nemovitostní klesly o 4,5 % oproti předchozímu roku (u starších domů o 7,9 %). To je nejnižší úroveň od června 2015. Investice do nemovitostí klesly v prvním pololetí 2024 o 10,1 % oproti předchozímu roku. Zároveň prodej domů klesl o 19,0 % (dle velikosti plochy).
Výkon čínské ekonomiky je klíčový pro celý svět. Jak jsem psal výše, Čína je podle mého taková globální fabrika. Když ekonomika slábne, může to znamenat, že slábne globální spotřebitel. Ačkoliv průmyslová aktivita opětovně sílí, přesto mi tamní situace dělá obavy.
Jediné pozitivum dle mého je, že Čína do celého světa exportovala deflační tlaky skrze nižší ceny svých vyrobených produktů. Leč to může být jenom krátkodobé.
Akcie Alibaba: Pokles zisku o 86 %
Společnost Alibaba Group Holding v květnu oznámila 86% pokles zisku za čtvrté čtvrtletí. Především kvůli změnám ocenění z kapitálových investic.
Společnost také oznámila, že obnoví plán představený v roce 2022 na povýšení svého sekundárního kótování v Hongkongu na primární kótování. Vedle toho si však zachová své primární kótování v New Yorku. Tuto dvojitou primární kotaci plánuje dokončit do srpna.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Největší čínská e-commerce skupina podle tržního podílu měla za sebou bouřlivý rok od oznámení největší restrukturalizace ve své 25leté historii. Restrukturalizaci představila v březnu 2023, kdy se rozdělila na šest jednotek. Zaměřila se na své klíčové podniky, včetně domácího e-commerce.
Spotřebitelé v Číně také utrácejí mnohem opatrněji po pandemii Covid-19, což jsme si ukázali výše. A to zejména kvůli ekonomickému zpomalení a dlouhotrvající krizi na trhu nemovitostí.
Alibaba se zaměřila na levné zboží v reakci na opatrné spotřebitelské výdaje, což pomohlo zvýšit domácí prodeje e-commerce.
Čínský akciový trh patří mezi nejlevnější
Pořád platí, že čínský akciový trh patří mezi vůbec ty nejlevnější. Prismatem indexu MSCI China dosahuje price to earnings necelých 12 bodů. Takové Spojené státy jsou na 26 bodech. Když se podíváte na valuace čínských a amerických big tech, jsou zde ohromné rozdíly. Přitom čínské technologické společnosti jsou též na špici.
Levnější je již pouze Brazílie s price to earnings přes 7 bodů. Proto se osobně již delší dobu zaměřuji právě na brazilský a čínský akciový trh. Jelikož jde v globálním měřítku o jedny z nejlevnějších trhů.
Samozřejmě Čína a Brazílie nejsou jedinými v rámci rozvojových trhů. Ještě je zde například Indie nebo Argentina, které jsou potenciálně zajímavé. Avšak dostatečně informovaně investovat v nějakém regionu vyžaduje dost času.
Price to earnings akcie Alibaba dosahuje skoro 18 bodů, ale ještě před více jak půl rokem se multiple pohyboval kolem 10 bodů. Částečně vlivem růstu ceny a částečně kvůli poklesu earnings.
I v rámci rozvojových trhů je Čína vskutku levná. Prismatem ETF pro rozvojové trhy činí price to earnings kolem 15 bodů. Zatímco u Číny je dle benchmarkového large cap ETF price to earnings pouze nad 9 body. Obzvláště dle velkých akciových titulů je čínský akciový trh za malý peníz.
Akciové trhy v Číně a Brazílii sice mohou nabízet investiční příležitosti, které mohou přinést vysoké výnosy, ale zároveň s sebou nesou i značná rizika. Při zvažování investic do těchto trhů je důležité pečlivě vyhodnotit ekonomické podmínky, politickou stabilitu, transparentnost a další specifická rizika spojená s těmito regiony.
Z přiloženého grafu vyplývá jedna zásadní informace. Čína je obecně opozdilec. Zatímco zbytek světa se minimálně rok a půl těší z růstu, čínské akcie jsou pořád relativně blízko dna.
Valuace čínských large cap společností jsou (mimo jiné) více jak -1 směrodatnou odchylku od 20letého, 10letého a 5letého průměru. To znamená, že jsme vcelku daleko od běžných hodnot, respektive jsme odchýlení od normálu.
Směrodatná odchylka je statistickým měřítkem rozptylu datového souboru vzhledem k jeho průměru. Pokud jsou datové body dále od průměru, je v datovém souboru vyšší odchylka. Čím větší odchylka, tím větší pravděpodobnost, že se tržní situace vrátí ke svému průměru.
Akcie Alibaba: Firma využívá sílu AI technologií
Alibaba neustále usiluje o posílení svého segmentu Alibaba International Digital Commerce Group (AIDC), který zahrnuje společnosti jako Lazada, AliExpress, Trendyol, Alibaba.com a další podniky působící na mezinárodních maloobchodních a velkoobchodních trzích.
Alibaba aktuálně využívá technologie generativní umělé inteligence k posílení svých globálních trhů, včetně AliExpress a Lazada. AIDC používá nástroje poháněné AI, aby pomohly obchodníkům v oblasti přeshraničního obchodu s překladem, tvorbou obsahu a vracením produktů.
Podle zprávy od Statista se očekává, že globální e-commerce trh vygeneruje v roce 2024 tržby ve výši 4,12 bilionu dolarů. Číslo by mělo do roku 2029 dosáhnout 6,48 bilionu dolarů, což znamená průměrný roční růst (CAGR) ve výši 9,5 % v období 2024-2029. Posílení segmentu AIDC umožní společnosti Alibaba využít solidní růstové příležitosti přítomné v e-commerce prostoru.
Alibaba vytvořila synergii mezi AliExpress a přeshraničními logistickými operacemi Cainiao, aby posílila pětidenní a desetidenní doručovací služby AliExpressu.
Alibaba také zvýšila investice na klíčových trzích za účelem zlepšení zákaznické zkušenosti, rozšíření spotřebitelské základny a posílení tržní pozice AliExpressu na globální úrovni.
AliExpress oznámil několik propagačních kampaní pro nakupující a společnost byla jmenována exkluzivním globálním e-commerce partnerem UEFA EURO 2024. Propagační kampaně mají za cíl zlepšit uživatelskou zkušenost a podpořit solidní zákaznickou dynamiku mezi mezinárodními nakupujícími a sportovními nadšenci na platformě AliExpress, čímž by se měl rozšířit její globální dosah.
Kromě toho Alibaba.com nedávno spustila službu Alibaba Guaranteed pro globální malé a střední podniky. Alibaba Guaranteed je platforma, která zjednodušuje B2B přeshraniční obchod tím, že nabízí spolehlivost dodavatelského řetězce. Poskytuje bezpečný nákup produktů za pevné ceny s garantovaným doručením do 72 hodin.
Výše zmíněné úsilí bude i nadále zřejmě pohánět výkon segmentu AIDC, který je v současnosti klíčovým růstovým motorem společnosti.
Alibaba čelí tvrdé konkurenci
Alibaba čelí silné konkurenci na globálním e-commerce trhu od gigantů jako Amazon a eBay. Stejně jako od svého domácího konkurenta JD.com. Amazon je v čele e-commerce trhu díky silnému hybnému momentu Prime, robustní distribuční síle, rozšiřující se síti a rostoucím vztahům s třetími stranami.
eBay na druhé straně soustředěně cílí na podporu prodejců, čímž dále upevňuje svou pozici v e-commerce prostoru. Nedávno společnost zavedla aktualizovaný nástroj eBay Advertising, který zjednodušuje inzerci. Dále zvyšuje viditelnost seznamů a podporuje silnější rychlost prodeje s cílem pomoci prodejcům zvýšit jejich prodeje na platformě.
JD.com rozšířila svou mezinárodní expresní doručovací službu z Guangzhou a Shenzhenu do téměř každého okresu v Číně, což zvýšilo její popularitu mezi malými a středními podniky. Služba nabízí efektivní logistická řešení pro různé produkty, včetně dokumentů a oděvů, přičemž hlavními destinacemi jsou Spojené státy, Spojené království a Německo.
Jedna z největších nadací prodává akcie Alibaba
Jedna z největších nadací na světě, podle držených aktiv, před několika dny oznámila, že výrazně snížila své investice ve dvou čínských technologických společnostech.
Wellcome Trust z Londýna ve druhém čtvrtletí prodávala nemalé objemy akcií Alibaba a JD.com. Nadace tak výrazně snížila držbu pozic v těchto titulech.
Wellcome je charitativní nadace zaměřená na vědu a zdravotnictví, která spravuje přibližně 48 miliard dolarů v aktivech. Wellcome uvádí, že jejich portfolio rostlo průměrnou roční mírou 12%. To překonává medián ročního zisku indexu S&P 500, který činí přibližně 10 %.
Wellcome prodala 2,3 milionu amerických depozitních certifikátů (ADR) Alibaba, čímž na konci druhého čtvrtletí snížila svou pozici na 465 900 kusů ADR. Akcie Alibaba poklesly v první polovině roku o 7,1 % ve srovnání se 14% růstem indexu S&P 500.
Americký depozitní certifikát je obchodovatelný cenný papír, který představuje cenné papíry zahraniční společnosti a umožňuje obchodování s akciemi této společnosti na finančních trzích v USA. Konverzní poměr není vždy 1:1. V případě akcie Alibaba je to 1:8. To znamená, že za 1 ADR Alibaba můžete mít 8 kusů akcií na burze v Hong Kongu.
Nadace také prodala 4,3 milionu ADR JD.com, čímž snížila svou držbu na 975 000 kusů na konci druhého čtvrtletí. Akcie JD.com poklesly v první polovině roku 2024 o 11 %.
Navzdory tomu ADR Alibaba a JD.com ve třetím čtvrtletí (první dva týdny) překonávaly trh, když vzrostly o 11 % a 8,7 %. Ve srovnání s růstem o 3 % u indexu S&P 500.
Akcie Alibaba: AI model překonává čínské rivaly a slibně konkuruje GPT
Alibaba se stala jedním z lídrů mezi čínskými vývojáři umělé inteligence (AI). Jeden z jejích modelů Qwen předčil konkurenci z domácího trhu a umístil se na třetím místě celosvětově. A to hned za všemi známými modely od OpenAI a Anthropic.
Qwen2-72B-Instruct je nejpokročilejší verze modelů Qwen. Open source verze Tongyi Qianwen se umístila těsně za GPT-4o od OpenAI a Claude 3.5 Sonnet od Anthropic v žebříčku SuperClue. Uvedená benchmarkovací platforma hodnotí modely na základě metrik jako jsou výpočty, logické uvažování, kódování a porozumění textu.
Pět čínských modelů od Alibaby, start-upu Deepseek, hongkongské společnosti SenseTime, výrobce chytrých telefonů Oppo a společného projektu univerzity Tsinghua a start-upu Zhipu AI překonalo GPT-4 Turbo. Což je dle mého jeden z nejlepších modelů od OpenAI financované Microsoftem.
Dle žebříčku od SuperClue se zdá, že se rozdíly mezi čínskými a americkými AI modely zmenšují. Čína totiž dosáhla významného pokroku v rozvoji domácích velkých jazykových modelů a stačila jim k tomu pouze první polovina letošního roku.
Čína podává nejvíce patentů na AI na světě
Vynálezci z Číny podali největší počet patentů na generativní umělou inteligenci. Čína celkově podala šestkrát více patentů než nejbližší konkurent v podobě Spojených států.
Podle zprávy Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) bylo v dekádě do roku 2023 podáno asi 54 000 přihlášek souvisejících s generativní AI. Z toho více než 25 % bylo podáno v samotném roce 2023. Více než 38 000 podání generativní AI pocházelo z Číny v letech 2014 až 2023 (V USA došlo k 6 276 podáním ve stejném období). Na třetím místě se umístila Jižní Korea následovaná Japonskem a Indií, přičemž Indie rostla nejrychleji.
Deset největších žadatelů o patenty na generativní AI byli Tencent (2 074), Ping An Insurance (1 564), Baidu (1 234), Čínská akademie věd (607), IBM (601), Alibaba (571), Samsung Electronics (468), Alphabet (443), majitel TikToku ByteDance (418) a Microsoft (377).
Patenty na generativní AI pokrývají širokou škálu sektorů a oborů. Od přírodních věd (5 346) až po správu a publikování dokumentů (4 976).
Zákaz vývozu čipů z USA omezuje růst čínského AI odvětví
Podle zprávy od The Information omezuje zákaz vývozu vysoce kvalitních čipů používaných pro aplikace umělé inteligence z USA do Číny růst tohoto sektoru. Čínské technologické firmy omezují počet uživatelů, kteří mají přístup ke generativním modelům AI a aplikacím, aby se vyhnuly vyčerpání výpočetní kapacity.
Společnosti jako jsou Alibaba, Baidu a ByteDance údajně vytvořily čekací seznamy pro firemní zákazníky, kteří chtějí přístup k jejich velkým jazykovým modelům prostřednictvím aplikačních programovacích rozhraní (API). Toto opatření je důsledkem nedostatku pokročilých AI čipů, jako jsou ty vyráběné společností NVIDIA, které jsou potřebné pro provoz datových center.
Spojené státy poprvé zavedly zákaz vývozu v roce 2022 a zvažují ještě přísnější opatření.
Fundamentální analýza akcie Alibaba
Společnost Alibaba opětovně dosáhla za poslední kvartál meziročně mírného růstu výnosů o 1,43 % na 30,87 miliardy dolarů. Růstová tendence se tedy pořád drží, ale mezikvartálně vidíme drobný pokles. Provozní výnosy meziročně klesly o 7,8 % na 2,05 miliardy dolarů. Mezikvartálně je to z 4,29 miliard dolarů hluboký pokles. Provozní náklady jsou 7,92 miliardy dolarů a náklady na prodané produkty dosahují skoro 21 miliard dolarů.
Jak jsme si řekli na začátku příspěvku, čistý zisk klesl meziročně o více jak 86 % na 455 milionů dolarů. EPS je tedy 0,18 dolarů za akcii. EBITDA klesla o 8,27 % na 3,29 miliardy dolarů.
Price to cash flow je 7,81 bodů. Price to earnings akcie Alibaba je ke dnu psaní analýzy skoro 18 bodů. Důsledek markantního poklesu v earnings a růstu ceny akcie Alibaba.
Hrubá marže je za poslední kvartál skoro 32,31 %. Provozní marže je 6,65 %. Čistá marže je pouhých 1,47 %.
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje necelých 8 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) atakuje téměř 6,77 %. Ukazatel ziskové výnosnosti akcie Alibaba představuje 5,6 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a běžná likvidita (current ratio) je 1,71 a 1,77 bodů. Hodnoty jsou pořád robustní, což znamená, že společnost Alibaba má dostatek likvidity.
Alibaba má v hotovosti pořád horentní objem hotovosti ve výši 38,61 miliardy dolarů. V krátkodobých investicích má aktiva za 44,68 miliardy dolarů. V cash on hand má tudíž dohromady 83,29 miliardy dolarů.
Celkové závazky jsou 90,24 miliardy dolarů. Celkový kapitál meziročně klesl o 5,8 % na 154 miliardy dolarů.
Dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E) dosahuje 0,21 bodů, což je vskutku robustní hodnota. Celkový dluh je 28,45 miliard dolarů, čistý dluh představuje -54,84 miliardy dolarů. To znamená, že přebytek likvidity je 54,84 miliardy dolarů. V tomto ohledu Alibaba soustavně vyniká, respektive mají hromady hotovosti.
Technická analýza akcie Alibaba
Jak bylo uvedeno výše, akcie Alibaba měly v letošním roce docela dynamický vývoj. Leč po technické stránce se pořád držíme relativně blízko od historických minim. Osobně jsem před měsíci doufal, že se cena vrátí k dlouhodobému supportu na 60 dolarech, který jsme otestovali v říjnu 2023.
Název společnosti | Symbol | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Zavírací cena předchozího dne | Den | Týd. | Měs. | Půl roku | 1 rok | 5 let |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alibaba | BABA | 219,81 | 95,42 | -3,81 % | -5,12 % | -16,67 % | 14,67 % | 11,57 % | -49,70 % |
Trh v letošním roce vytvořil minimum lehce nad supportem a poté se povedlo vytvořit růstovou vlnu s průlomem z klesajícího kanálu, díky které se cena dostala nad S/R level 85 dolarů. Ačkoliv jenom na krátko.
V současnosti se akcie Alibaba obchodují v rámci dané klesající struktury. Cena ovšem nevytváří nižší minima, takže medvědi rozhodně oslabili. A osobně se domnívám, že trh se připravuje na změnu, což na druhou stranu může trvat ještě dost dlouho.
Závěrem: Akcie Alibaba jsou pro trpělivé investory
Akcie Alibaba jsou dle mého názoru kvalitní titul, který však (jako zbytek čínského trhu) z různých důvodů trpí. Od obchodní války v podobě různých zákazů a cel až po oslabení tamní ekonomiky. Tyto tituly nejsou podle mě rizikové v tom, že by byl jejich fundament špatný. Riziko spočívá v geopolitických bojích a vnitřních ekonomických problémech.
Slabý spotřebitel a krachující nemovitostní trh nejsou zrovna signály pro nákup čínských akcií. Nicméně čínské tituly jsou obecně vskutku levné a některé z nich jsou dle mého názoru technologické špičky, takže lze předpokládat, že časem fundament investoři pozitivně propíší do kurzů.
Nikdo vám ovšem nepoví, jak dlouho to ještě potrvá. Víme jen, že sentiment okolo trhu je za poslední dekádu absolutně nejhorší. Proto zastávám názor, že čínské akcie jsou z kontrariánského hlediska zajímavé, protože kontrariánský investor chce být tam, odkud většina ostatních utíká. Ne každý na to ovšem mentálně má. Proto nejsou akcie Alibaba pro každého. Mít je v portfoliu vyžaduje trpělivost.
Použité zdroje:
Editorial credit: testing / Shutterstock.com
Investing.com: China GDP disappoints at 4.7% in Q2 as weak spending weighs (15.07.2024);www.investing.com/news/economy-news/china-june-new-home-prices-fall-at-fastest-pace-in-9-years-3518299
Investing.com: China’s economy falters as property, consumer pain worsens (15.07.2024);www.investing.com/news/economy-news/chinas-economy-seen-slowing-in-q2-as-stimulus-calls-grow-3518280
Yahoo: Alibaba’s (BABA) Generative AI Efforts to Boost AIDC Segment (15.07.2024);www.finance.yahoo.com/news/alibabas-baba-generative-ai-efforts-162900063.html
Yahoo: Alibaba’s AI model outperforms Chinese rivals, ranks just behind OpenAI, Anthropic (15.07.2024);www.finance.yahoo.com/news/alibabas-ai-model-outperforms-chinese-093000274.html
Barrons: Big Foundation Slashes Stakes in Chinese Stocks Alibaba, JD.com (15.07.2024);www.barrons.com/articles/alibaba-stock-jd-com-china-ec1fa1f1?siteid=yhoof2
Seekingalpha: Alibaba using gen AI tools to help foreign merchants – report (15.07.2024);www.seekingalpha.com/news/4122993-alibaba-using-gen-ai-tools-to-help-foreign-merchants
Seekingalpha: China leads generative AI patent filings globally, says UN data (15.07.2024);www.seekingalpha.com/news/4121978-china-leads-generative-ai-patent-filings-globally-says-un-data
Seekingalpha: China AI growth struggles as US maintains stingy chip policy: report (15.07.2024);www.seekingalpha.com/news/4120205-china-ai-growth-struggles-as-us-maintains-stingy-chip-policy-report
Worldperatio.com: China Stock Market: current P/E Ratio (15.07.2024); www.worldperatio.com/area/china/
CNN: China’s Alibaba profit tumbles 86% though revenue beats estimates (15.07.2024);www.edition.cnn.com/2024/05/14/tech/china-alibaba-stock-earnings-report-intl-hnk/index.html
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX