AMD akcie v roce 2022 zažívají období poklesu. Polovodičový sektor navíc stojí tváří v tvář hrozbě v podobě větších restrikcí ze strany americké vlády, co se týče exportu čipů. Společnosti AMD se však povedlo v tržní kapitalizaci překonat hlavního konkurenta Intel.
V článku přinášíme rozbor výsledků AMD. Nebude chybět ani pohled na inflaci a kroky Fedu. V detailním rozboru cenového grafu AMD si prozradíme důležité oblasti, které by mohly mít na vývoj ceny akcie vliv.
USA a rozšíření restrikcí na export čipů do Číny
Jak jsme si řekli v nedávné analýze na akcie Intel, Spojené státy omezily vývoz čtyř technologií spojených s výrobou polovodičů. Jde o zákaz, který je nezbytný pro jejich národní bezpečnost. Týkalo se to vývozu dvou polovodičových materiálů s ultra širokým pásmovým odstupem.
Avšak Bidenova administrativa plánuje příští měsíc rozšířit omezení amerických dodávek polovodičů do Číny používaných pro umělou inteligenci a nástroje na výrobu čipů. Dle dostupných informací má Ministerstvo obchodu v úmyslu zveřejnit nové předpisy založené na omezeních, která byla začátkem letošního roku oznámena.
Restrikce se týkají společností KLA Corp, Lam Research Corp a Applied Materials. Orgány zakazovaly těmto organizacím vyvážet zařízení na výrobu čipů do Číny, které by umožňovalo výrobu pokročilých polovodičů pod 14 nanometrů. A nově se omezení bude nejspíše týkat společností jako jsou Nvidia, AMD a Intel.
Jedná se o pokračování v obchodní válce s Čínou, která začala již za administrativy Donalda Trumpa. Spojené státy se tím zřejmě snaží zamezit transferu některých technologií, které by zvýšily konkurenceschopnost tohoto vojenského a ekonomického rivala.
Dle mého názoru to však odnese americký daňový poplatník, spotřebitelé a výrobci čipů. Ti díky restrikcím přicházejí o obrovské odbytiště, kterým pevninská Čína rozhodně je. Zatímco Číně vzrostou náklady kvůli vývoji svých vlastních technologií.
Masivní subvence v podobě programu CHIPS
Do centra pozornosti se dostal tzv. CHIPS, který minulý měsíc podepsal americký prezident Joe Biden. Americké ministerstvo obchodu vypracovalo plán na pobídky ve výši 50 miliard dolarů prostřednictvím fondu CHIPS for America.
Jedná se o ohromnou sumu, která má podpořit tamní trh s vývojem a výrobou čipů. Na první pohled to nemusí být jasné, ale dle mého názoru by se mohlo jednat o součást obchodní války s Čínou. Navíc čím dál více hrozí, že pevninská Čína obsadí ostrovní Čínu, kde se vyrábí high-tech čipy, jenž jsou kritický důležité pro americký průmysl.
Mimochodem, s těmito subvencemi počítal i Intel, který na „zelené louce“ ve státě Ohio začal se stavbou mega projektu, jehož náklady se mohou vyšplhat až na 100 miliard USD. Společnost Intel dokonce průběh stavby podržel, protože očekával schválení programu subvencí.
Jak to u subvencí bývá, projekty firem musí splňovat určitá kritéria, aby na pobídku nebo dotaci z fondu dosáhly. Fond CHIPS for America má mnoho cílů. Ten nejzákladnější je zřízení a rozšíření domácí výroby špičkových polovodičů, investice do výzkumu a designu a tvorba nových pracovních míst ve výrobě a stavebnictví. Tvorba pracovních míst se má týkat hlavně i začlenění určitých sociálních vrstev. Čili projekty společností, které usilují o získání subvence, musí mít průniky s těmito programovými cíli.
Zhruba 28 miliard USD z těchto subvencí má jít na špičkovou domácí výrobu pokročilých, logických a paměťových čipů. Dalších 10 miliard USD jde do rozšíření výrobních kapacit a 11 miliard USD na výzkum a vývoj.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Akcie AMD: Tržní kapitalizace překonala Intel
Firma AMD nedávno překonala společnost Intel v tržní kapitalizaci. Hodnota společnosti AMD momentálně dosahuje více jak 136 miliard USD. Zatímco Intel necelých 130 miliard USD. Pro AMD je to velký milník, protože Intel je dlouhodobý konkurent. Málokdo přitom ví, že ještě před pár desítkami let AMD pro Intel vyrábělo procesory. Proto je ten vývoj natolik zajímavý.
Tržně jsou obě firmy podobně velké, ale přitom je u nich obrovský rozdíl v cash flow. Zatímco AMD mělo za rekordní rok 2021 obrat ve výši 16,43 miliardy USD a zisk 3,16 miliardy USD, konkurenční Intel dosáhl obratu 79 miliardy USD a zisku skoro 20 miliard USD.
Zásadní rozdíl dle mého spočívá v tom, že Intel vytváří vysoké výsledky soustavně po mnoho let. I když stagnuje, můžeme u něj sledovat stabilnější hospodářský trend než u AMD.
AMD byl na výslunní kolem roku 2005 a to i díky dnes již legendárním procesorům Athlon 64. Každý hráč chtěl mít zmíněný procesor v počítači. Následně se ale společnosti přestalo po technologické stránce dařit a Intel je na mnoho let zcela zastínil.
Inflace a politika Federálního rezervního systému
Ve Spojených státech došlo ke zveřejnění inflace za měsíc srpen. Inflace i tentokrát mírně zpomalila. Z červencových 8,5 % na srpnových 8,3 %. Ale přesto byla úvodní tržní reakce vskutku negativní. Nová data nám totiž potvrdily, že pro Fed se nic nemění. Inflace se drží na vysokých úrovní. A americká měnová autorita se zavázala, že inflaci zkrotí na inflační cílování, které je na 2 %.
Kromě toho jádrová inflace po mnoha měsících zrychlila svoje tempo růstu. Z červencových 5,9 % na srpnových 6,3 %. Přitom od března tempo růstu jádrové inflace klesalo. Jádrová inflace je pro centrální banky též zásadní a trhy to vědí. Proto nastala tolik negativní úvodní reakce.
Díky novým datům se dle Fed Watch dramaticky změnilo očekávání ohledně zářijového „hiku“ v úrokové sazbě. Ještě docela nedávno se většina trhu přikláněla k růstu o 0,5 procentního bodu. Zatímco nyní je konsensus 90 % pro růst o 0,75 procentního bodu a zbytek dokonce kalkuluje s růstem o celý procentní bod. Tak velké jednorázové zvýšení sazeb Spojené státy nezaznamenaly od 80. let.
Jaké jsou z toho implikace? Prvotní reakce trhu nám dle mého názoru říká, že spekulanti a investoři pochopili, že Fed neblafuje. Alespoň tedy určitá část. Již pár týdnů sleduji, že část trhu jede hodně spekulativní hypotézu, že americká centrální banka ve svém boji s inflací rychle zařadí zpátečku. Je to ale velmi riskantní. Jelikož soustavně signalizují úplný opak. Jenom pro zopakování, růstové tituly jako jsou AMD akcie trpí restriktivní měnovou politikou.
AMD akcie: Fundamentální analýza (Q2 2022)
Akcie AMD se mohou za druhý kvartál pyšnit meziročním vzestupem obratu o 70 % na 6,55 miliardy USD. Kdežto mezikvartálně je to růst o 11 %. Asi nikoho nepřekvapí, že zmíněný obrat je pro firmu vůbec nejlepší v historii.
Provozní výnos si ale meziročně pohoršil, a to rovnou o 21,31 % na 661 milionů USD. Navzdory rekordnímu obratu jsou provozní výnosy za sledovaná čtvrtletí jedny z nejhorších. Musíme si uvědomit, že náklady rychle rostou a provozní náklady proto dosahují skoro 6 miliard USD. Přitom během minulého roku byly v průměru poloviční.
Čistý zisk též znatelně klesl, meziročně mluvíme o 37 %. Takže se zisk propadl na 447 milionů USD. Mezikvartálně dokonce o 43 %. Za sledovaná čtvrtletí jde proto o nejhorší výsledek. EBITDA meziročně vzrostla o 96 % na 1,86 miliardy USD. Hned vedle obratu jde o velmi silný výsledek. Tady můžete krásně sledovat, že růst obratu sám o sobě nic neznamená, když marže rychle klesají.
Hrubá marže je za druhý kvartál 36,82 %. Jeden z nejslabších výsledků za sledovaná čtvrtletí. Provozní marže se hrozně propadla a ke druhému kvartálu je zhruba 10 %. Čistá marže klesla na pouhých 6,82 %. Tak slabou marži naposledy pamatujeme z roku 2018.
Zisk na akcii (EPS) je za druhý kvartál 0,27 bodů. Ukazatel P/E klesl ke konci druhého kvartálu na 36,61 bodů. Za předešlé kvartály ukazatel dosti osciloval, takže nelze říct, zda je to vysoká nebo nízká hodnota. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) se však hluboce propadla na 10 %. Respektive již za první kvartál jsme mohli vidět pokles na 11 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 9,51 %, kde platí ta samá slova. Musíme si uvědomit, že AMD uskutečnilo akvizice s Xilinx a Pensando. A to něco stojí.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje skoro 2 body a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,44 bodů. Oba ukazatele jsou proto přijatelné. Jelikož likvidní pozice je solidní. Konkrétně má firma v hotovosti 4,81 miliardy USD, kdežto v krátkodobých investicích 1,18 miliardy USD.
Celková aktiva firmy jsou ve výši 67,5 miliardy USD. Tak mohutný růst v celkových aktivech je právě způsoben řečenými akvizicemi. Celkové závazky dosahují 11,58 miliardy USD. Vlastní kapitál proto činí 55,17 miliardy USD. Tudíž je poměr závazků vůči aktivům v relativních hodnotách solidních 18,27 %.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E a poměr dluhu vůči celkovým aktivům je skoro nulový. Celkový dluh představuje 3,2 miliardy USD, takže čistý dluh je -2,79 miliardy USD. Když by se AMD rozhodlo splatit své dluhy, zbude společnosti v likvidní formě 2,79 miliardy USD.
AMD akcie: Technická analýza
Akcie AMD klesají přesně od 30. listopadu 2021. Lokální tržní minimum se prozatím datuje do 5. července 2022 na ceně 71,6 USD. Čili máme low na klíčovém supportu, který je kolem 74 USD. Od listopadového all time high to znamená ztrátu asi 56 %. Všimněte si, že těch obratů kurzu je na řečeném pásmu historicky mnoho.
Zde došlo k odrazu, který trval asi měsíc. Dokonce se povedlo překonat zaznačenou rezistenční diagonálu, která vlastně tvoří medvědí strukturu. Dokonce se zdálo, že býci protlačí cenu akcie i nad S/R level 98 USD. Následně ale růst zcela selhal a AMD akcie se vrátily zpět do těsné blízkosti 74 USD.
Dá se dle mého určitě očekávat, že na blízkém supportu proběhne druhý pokus o odraz nahoru. Nicméně je i díky neúspěšnému rally dosti možné, že podstatná část býků svou snahu vzdá a raději si počká na nižší ceny. V případě průlomu supportu, je druhou zastávkou hladina kolem 58 USD.
Závěrem
AMD akcie po pár letech na naprostém výsluní musí stejně jako konkurence čelit jednak restrikcím ze strany federální vlády a jednak makroekonomické nepřízni. Proto není nijak zvláštní, že fundamentálně se situace pro firmu zhoršila. Ale přesto si myslím, že se pořád jedná o silný titul, který je schopen konkurovat mnohem většímu Intelu.
Obchodujte akcie AMD prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Editorial credit: Tobias Arhelger / Shutterstock.com
AMD Inc. Second Quarter Financial Results [online]. Vydáno 2. 8. 2022 [cit. 13. 9. 2022]. Dostupné zde.
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX