Moderna akcie zaznamenaly za více jak půl roku až rok nemalé ztráty. Stejně jako jiné biotechnologické akcie. Patří mezi ně i akcie BioNTech, Pfizer a Novavax. Nejhorší poklesy by však uvedené tituly mohly mít minimálně ze střednědobého hlediska spíše za sebou.
Co stojí za poklesem v biotechnologickém sektoru? Jak se americká FDA připravuje na podzimní vlnu onemocnění Covid? To vše se dozvíte v našem článku. Nebudou chybět ani kvartální výsledky a aktuální cenový graf a technická analýza akcie Moderna.
Jak si vede biotechnologický sektor?
Ještě před rokem byly technologické tituly jako jsou akcie Moderna, Pfizer a BioNTech na svém vrcholu. Tehdy cenový růst gradoval, protože se objevovaly zprávy o tom, že firmy mají nový odbyt pro své vakcíny. Dle mého názoru bylo očekávání o budoucích výnosech na velmi vysoké úrovni. Už jsem také párkrát zmiňoval, že v reálném čase má na tržní průběh vliv primárně očekávání a psychologie trhu. Spekulanti a investoři tak do cen započítávají fundament, který se teprve na hospodářství podniku časem projeví.
Bohužel to nevypadá, že koronavirus řekl své poslední slovo. Proč se tedy biotechnologickému sektoru nyní nedaří? Stále existuje nemalá pravděpodobnost, že vir se může na podzim zase rychle šířit. Podobně tomu bylo i v předešlých letech. A to by mohlo znamenat zvýšenou poptávku po vakcínách proti Covid. Což může být příležitost pro výše zmíněné společnosti. Jistý odbyt totiž implikuje růst cash flow a zisk.
Jenomže makroekonomické prostředí má přednost před mikroekonomickou situací podniku. Šanci přežít nepříznivé makroekonomické podmínky mají dle mého zejména fundamentálně silné firmy. Každopádně Moderna akcie a další růstové akcie dostaly velký zásah díky restriktivní měnové politice Federální rezervní banky (Fed). Růstové tituly historicky velmi špatně reagují na růst základní úrokové sazby, protože primárně těží z přebytku likvidity. Hodnotové tituly (např. akcie Coca-Cola, Pepsi a McDonald’s) naopak makroekonomickou nepřízeň snáší mnohem lépe.
Přiložený graf nám vizualizuje ztráty za první pololetí letošního roku. Nejhůře jsou na tom akcie Novavax, které za půl roku zaznamenaly ztrátu více jak 64 %. Na druhém místě jsou akcie BioNTech, které za stejné období klesly na ceně o více jak 44 %. Třetí příčku drží Moderna akcie se ztrátou téměř 44 %. Biotech ztratil přes 33 %. Zatímco akcie Pfizer se dle mého celkem drží. Půlroční ztráta činí pouze 12,65 %. Ztráta na rozdíl od konkurence není tak veliká. Pfizer akcie je zhruba 15 % pod svým historickým maximem z prosince 2021.
Co stojí za propadem biotechnologického sektoru? Do značné míry se na tom dle mého může podílet pokles případů onemocnění koronavirem. Nejnovější údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) naznačují, že týdenní případy klesly o 89 % z maxima, které se datuje do poloviny ledna. A počet úmrtí souvisejících s Covidem klesl z únorového maxima o 94 %.
FDA žádá po výrobcích vakcín ochranu proti různým variantám omikronu
Na konci června se sešel poradní panel americké FDA. Ten doporučil, aby budoucí posilující dávky vakcíny zahrnovaly ochranu proti subvariantám omikronu. Dané projednání bylo vlastně součástí příprav na podzim, kdy se očekává, že hrozba ze strany viru opět posílí. A právě před podzimem se počítá s přeočkováním. Čili by nové posilující dávky měly být jednak efektivní proti původnímu viru a zároveň proti subvariantám omikronu.
Ke konci června odhady Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukázaly, že dvě vysoce přenosné subvarianty omikronu představovaly více než 50 % všech případů koronaviru. Konkrétně jde o podvarianty BA.4 a BA.5, které se stávají na americké půdě dominantními. Ve stejnou dobu agentura Evropské unie pro prevenci nemocí uvedla, že BA.4 a BA.5 se šíří rychleji než jiné varianty koronaviru, což by mohlo vést k většímu počtu hospitalizací a úmrtí. Výrobci vakcín Pfizer, BioNTech a Moderna nicméně zjistili, že jejich aktuální vakcíny generují nižší protilátkovou reakci proti řečeným podvariantám.
V samotném závěru června Federální úřad pro potraviny a léčiva (FDA) uvedl doporučení, aby výrobci vakcín aktualizovali svou výrobu a přidali složku na ochranu před nejnovějšími podvariantami omikronu. Vedoucí odboru FDA pro vakcíny Peter Marks ve svém prohlášení uvedl, že aktualizovaná posilovací dávka musí být navržena způsobem, aby byla efektivní i proti subvariantám jako jsou BA.4 a BA.5. Jejich využití se plánuje již do poloviny podzimu 2022.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Akcie Moderna: CDC doporučilo vakcíny Moderna pro nezletilé
Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučilo vakcínu Moderna proti koronaviru pro děti a dospívající ve věku 6 až 17 let, což pro nezletilé zpřístupní další možnou volbu mezi několika vakcínami. Ředitelka CDC Rochelle Walensky uvedla, že očkování této věkové skupiny může rodinám poskytnout větší jistotu, že jejich děti a dospívající jsou ve školách a během dalších mimoškolních aktivit chráněni před onemocněním koronaviru. Doposud bylo možné zmíněnou věkovou skupinu očkovat jedině vakcínami Pfizer/BioNTech. Pro Modernu se tak jedná o velký posun vpřed.
Fundamentální analýza Moderna akcie (MRNA)
Kvartální výsledky
Výnos za první kvartál meziročně stoupl o více jak 212 % na 6,05 miliardy USD. Mezikvartálně však došlo k poklesu přes 15 % z 7,14 miliardy USD. Přesto se ale jedná o jeden z nejlepších výsledků pro firmu. Ostatně ještě v roce 2020 měla Moderna obrat řádově ve stovkách milionů USD. Co se týká zisku, meziročně si na této úrovni Moderna polepšila o skoro 200 % na 4,21 miliardy USD. Leč stejně jako u obratu, mezikvartálně firma zaznamenala pokles o téměř 25 % z 5,34 miliardy USD.
Hrubá marže dosahuje velmi solidních 82 %. Obdobně vysoká čísla lze sledovat i v předešlých čtvrtletích. Provozní marže je za první kvartál v roce skoro 70 %. Taktéž podobně solidní čísla lze spatřit i v předešlých čtvrtletích. Avšak ještě v roce 2020 se hodnoty provozní marže pohybovaly v záporných číslech. Čistá marže je přes 60 %, což je též velmi dobrá ziskovost. Předchozí čtyři čtvrtletí se čistá marže nacházela mezi 60 % a 70 %.
Provozní výnosy dosáhly 4,21 miliardy USD, což znamená meziroční růst o 233 %. Mezikvartálně jde zase o pokles o téměř 21 % z 5,34 miliardy USD. Jelikož jsou provozní výnosy za první čtvrtletí druhé nejvyšší v historii firmy, pořád jde o velký úspěch. EBITDA meziročně stoupla o 235 % na 4,3 miliardy USD. Mezikvartálně leč klesla o skoro 21 %. Volné cash flow je k prvnímu čtvrtletí 2,64 miliardy USD.
Zisk na akcii (EPS) je 8,58 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahoval za první čtvrtletí 5 bodů. Momentálně je na úrovni 4,2 bodů, protože cena od posledního reportu klesla. Bohužel nemá moc smysl P/E s předešlými obdobími porovnávat, protože daná historie je velmi krátká. Leč v porovnání se stejným ukazatelem u Pfizeru a BioNTech jsou si momentálně hodnoty vcelku blízké. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je horentních 140 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 134 %. Oba ukazatele jsou skutečně na výborných hodnotách.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 1,56 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,77 bodů. Oba ukazatele jsou rozhodně na přijatelných úrovních. Můžeme konstatovat, že Moderna oplývá dostatkem likvidity, aby bylo možné okamžitě splatit závazky s blízkou splatností. Nezapomínejme, že v období makroekonomické nepřízně jsou tyto ukazatele důležité.
Společnost Moderna ve své rozvaze drží hotovost a krátkodobé investice ve výši 10,12 miliardy USD. Z toho dělá hotovost přes 5 miliard USD, kdežto krátkodobé investice taktéž přes 5 miliard USD.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E a poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům činí skoro 0 bodů. Čili Moderna nemá skoro žádné dluhy, v kontrastu s kapitálem a aktivy. To je druhá důležitá informace v souvislosti s aktuální situací.
Celková aktiva společnosti jsou v hodnotě 27,61 miliard USD, meziročně růst o 117,5 %. Celkové závazky meziročně vzrostly o 19 % na 10,53 miliardy USD. Tudíž vlastní kapitál je ve výši 17 miliard USD. To je meziroční nárůst o 345 %. Pro představu, ke konci roku 2020 činil vlastní kapitál společnosti 2,56 miliardy USD. Celkový dluh představuje pouze 947 milionů USD.
Technická analýza Moderna akcie (MRNA)
Od historického maxima ze srpna 2021 po roční minimum z letošního roku dělá ztráta zhruba 77 %. Aktuální kurz Moderna akcie je mírně právě nad ročním minimem. Co se týče tržní struktury, nejstrmější pokles skončil začátkem letošního roku. Předtím byl cenový vývoj velmi turbulentní. Respektive s obrovskou volatilitou na obě strany trhu. Od té chvíle je sice volatilita stále lehce zvýšená, ale už to není takový extrém.
Hlavně má trh tendenci konstruovat strukturu, která začíná připomínat minimálně lokální dno. Ta konsolidace v rozmezí S/R hladin 185 USD až 120 USD je vlastně jedno široké obchodní rozpětí. Při značném úsilí by se mohlo povést ji prorazit směrem vzhůru. Možný je samozřejmě i další pokles ceny akcie Moderna. Nicméně trh dle mého klesal poměrně dlouho, aniž by došlo ke slušnému retracementu do proti trendu.
Všimněte si, jak kurz kolem S/R pásma 120 USD reaguje. Při opakovaných dotycích pokaždé přišel odraz, což dokazuje zvýšenou agresivitu v blízkosti této úrovně. Domnívám se, že býci považují ceny kolem 120 USD za velmi příznivé. A jsou ochotni agresivně vstupovat do trhu. Tudíž je hladina opravdu ideálním kandidátem pro nějaké střednědobé dno. Prvně je ovšem nutné spravit první krok. A tím je průlom skrze S/R level 185 USD.
Závěrem
Společnost Moderna si fundamentálně získala vskutku silnou pozici. A to hlavně díky předešlým dvěma rokům. Firmě vzrostly markantně výnosy. Dokonce začala dosahovat dost slušného zisku. Hlavně ROE a ROIC ukazují, jak je byznys firmy rentabilní. A rychlý růst vlastního kapitálu firmy je taky moc pěkný. Moderna mimo jiné není vůbec zadlužená a drží dostatek likvidity.
I kdyby se nyní nedařilo, firma současnou nepřízeň dle mého ustojí bez problémů. Navíc je tato společnost schopna již konkurovat ostatním biotechnologickým konkurentům. Ještě podotýkám, že dle ukazatele P/E jsou Moderna akcie hodně levné.
Obchodujte akcie Moderna prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Editorial credit: StanislavSukhin / Shutterstock.com
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker