Představíme si aktuální výsledky a rozebereme si i cenový graf NFLX. Netflix akcie se totiž po dlohé době vymanila z cenového kanálu a mohla by mít namířeno k novému historickému maximu.
Netflix navíc nedávno oznámil odkoupení firmy Roald Dahl Story Company za více než 686 milionů dolarů. Mělo by jít doposud o největší akvizici vůbec.
Poptávka po streamovacích službách stoupá
V době koronaviru došlo k růstu popularity streamovacích služeb. Hlavně díky rozvoji velké škály rozmanitých produktů, které přilákaly a udržely zákazníky. Samotná pandemie navíc zdůraznila úspěch tohoto odvětví. Poradenská firma Deloitte provedla v říjnu 2020 průzkum. Z něho vyplývá, že až 76 % respondentů uvedlo, že se přihlásili k odběru alespoň jednoho placeného kanálu. Těch 76 % implikuje mezi lety 2018 a 2020 21% růst poptávky po streamovacích službách.
Streamovací průmysl se stal zároveň odvětvím, které spojuje jak spotřebitele, tak tvůrce nabízeného obsahu. Článek publikovaný poradenskou firmou Mckinsey uvádí, že náklady na „spotřebu“ streamovacích služeb ročně porostou o 33 %. Studie portálu Statista pak uvádí, že online streamovací kanály očekávají za rok 2021 růst výnosů o 71,2 miliardy USD. Mezi léty 2021-2025 mají výnosy v průměru meziročně růst o 11 %. Výsledná valuace trhu má v roce 2025 dosáhnout 108 miliard USD.
Streamovací služby začaly být horentně populární hlavně díky pandemii koronaviru. Přirozeně lidé museli trávit mnohem více času doma, když jakákoliv zábava pro volný čas byla nedostupná. Dle Grand View Research byla hodnota streamovacího odvětví 42,6 miliard USD. Jejich projekce počítá s každoročním růstem o 20 % až do roku 2027, kdy má hodnota odvětví atakovat 184 miliard USD.
Inteligentní investor by měl zpozornět, protože uvedené odhady jsou extrémně optimistické. Musíte počítat s tím, že nikdo nedokáže vytvořit akurátní projekce budoucí poptávky. Navíc projekce na první pohled příliš nepočítají se zákonem klesajících výnosů. Je zřejmé, že odvětví zažívá velký boom a silným katalyzátorem byla právě pandemie. Pokud se tedy celý svět neuvrhne do dalšího velkého lockdownu, hlavní katalyzátor bude absentovat.
Co se týče Netflixu, uživatelská základna vzrostla na 28 milionů lidí. Celkové číslo odběrů činí až 200 milionů. Jenom za minulý rok se prodaly služby za více jak 25 miliard USD, což byl rekord. Za posledních dvanáct měsíců výnosy vzrostly o 29,2 %.
Společnost také nedávno uspořádala celosvětovou virtuální akci TUDUM, kde diváci mohli sledovat až 145 hereckých hvězd a tvůrců. Cílem bylo postupně představovat 70 filmů, seriálů a nejrůznějších speciálů Netflixu, které nás mají v příštím roce čekat. Pokud se chcete dozvědět o Netflixu více, doporučujeme náš dřívější článek.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Netflix kupuje Roald Dahl Story Company za více než 686 milionů USD
Netflix oznámil koupi firmy Roald Dahl Story Company, která vlastní práva na slavné britské pohádkové postavy a příběhy – například Karlík a továrna na čokoládu. Dle Financial Times se jednalo o obchod v hodnotě 686 milionů USD. Jde tak o jednu z doposud největších akvizicí, kterou tato streamovací společnost uskutečnila.
Netflix již před několika lety oznámil, že chce vytvořit novou produkci na animované filmy, které budou založeny na práci Roalda Dahla. Mezi jeho další slavná díla patří například Fantastický pan Lišák.
Příklady dalších streamovacích služeb na vzestupu
Předtím, než se podrobně podíváme na technickou a fundamentální analýzu Netflix akcie, stojí za to zmínit si několik společností z oblasti streamovacích služeb, o kterých se poslední dobou mluví.
Jedna z největších telekomunikačních společností AT&T spustila v květnu minulého roku streamovací službu HBO Max. Jen za první kvartál letošního roku má již v USA 40 milionů zákazníků. Aktuální rok má HBO Max expandovat až do 60ti zemí na celém světě. Celkové výnosy AT&T dělají téměř 172 miliard USD.
Další je Warner Music Group, což je firma s dlouhou historií, která se datuje až do roku 1958. Firma právě ohlásila stvrzené partnerství se streamovací službou Twitch. Twitch se sice zaměřuje na streamovaní her, ale silně expanduje a už zde nenajdete pouze „gamingovou“ komunitu. Twitch má Warneru poskytnout svoji platformu pro některé jejich hudební umělce.
Roku je streamovací služba, které též markantně vzrostl počet zákazníků. Hodnota jejich akcií meziročně vzrostla o 175 %. Společnost reportovala, že jejich služba dosáhla za rok 2020 rekordu, co se týče streamovacích hodin – 58,7 miliard.
Curiosity Stream je taková maličkatá konkurence pro Netflix. Služba nabízí dokumenty, televizní show a krátkometrážní videa více jak 13 milionům odběratelů. Jenom za rok 2020 vzrostl počet uživatelů o 23 %. Jedná se o relativně levný titul, ale má krátkou obchodní historii a firma hlavně negeneruje při výnosech 40 milionů USD žádný zisk. Nicméně jejich projekce je optimistická – v roce 2020 mají výnosy dosáhnout 71 milionů USD. Což není na společnost o tržní valuaci 584 milionů USD nic špatného.
Tencent Music Entertainment je již o hodně větší než Curiosity. Tato čínská platforma má více jak 56 milionů uživatelů. Za rok 2020 jim stoupl počet zákazníků o 40 %. Za rok 2020 jim vzrostly výnosy o 14,3 % na 1,28 miliardy USD.
Fundamentální analýza Netflix akcie
Kvartální účetní období
Poslední kvartály jsou pro Netflix vskutku úspěšné. První čtvrtletí letošního roku činil výnos 7,16 miliardy USD při profit marginu 24 %. To implikuje zisk 1,71 miliardy USD. Druhý kvartál zaznamenal o něco vyšší výnosy o 7,34 miliardy USD, ale profit margin byl horší – 18,43 %. Tudíž zisk byl jenom 1,35 miliardy USD, ale obecně pořád dobré číslo. Všimněte si, že čtvrtý kvartál minulého roku byl zisk pouze 542 milionů USD. To je docela zvláštní, protože lockdowny tehdy pořád probíhaly.
Provozní zisk činí za druhý kvartál letošního roku 1,85 miliardy USD, mezikvartálně -5,73 %. Největší provozní zisk Netflix zaznamenal v prvním letošním čtvrtletí – zhruba 2 miliardy USD. Naprostý rekord. EBITDA je za druhý kvartál 4,69 miliardy USD. Provozní cash flow je -174 milionů USD.
Rentability vlastního kapitálu (ROE) dělá 38 %, což je výborná hodnota. Zisk na akcii (EPS) ukazuje 6 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 54,76 bodů. Vysoké P/E nám říká, že titul je dost drahý. Konzervativní rozmezí je do 20 bodů.
Účetní období za fiskální rok
Z grafu vývoje zisků a výnosů za poslední roky je na první pohled zřejmé, že Netflix stabilně roste. Pospolu s výnosem stoupá i zisk, což implikuje, že profit margin jde v průběhu času nahoru. Za rok 2020 si Netflix připsal 25 miliard USD výnosu při profit marginu 11 %, meziročně růst o 24 %. Zisk tedy dělal 2,76 miliardy USD, meziročně zlepšení o 48 %.
Provozní výnos vzrostl o 76 % na 4,6 miliardy USD. EBITDA činila 15,51 miliardy USD. Volné cash flow dosahuje 1,93 miliardy USD, meziročně přírůstek o 161 %. Hlavně za předešlých šest let bylo volné cash flow vždy záporné, nyní nikoliv.
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosáhla 29,62 %, což je výborné číslo. Zisk na akcii (EPS) činil 6 bodů. Poměrový ukazatel P/E ale za celý rok 2020 dosahoval horentních 89 bodů.
Technická analýza Netflix akcie
Pro technickou analýzu nám postačí pouze denní graf. Titul si ode dna z března 2020 připsal zhruba 167 %, což je solidní cenová expanze. Dovolil bych si tvrdit, že se nejedná o žádný extrém – z jiných titulů známe mnohem agresivnější Price Action. Faktem ale je, že z technického hlediska trhu trvalo, než se někam vůbec posunul. Do července 2020 probíhal pěkný růst, ale od té doby cena více jak rok oscilovala v rozmezí S/R hladin 560 USD – 468 USD.
Uvedená oscilace skončila až v září průrazem S/R levelu 560 USD. Cena rostla až na 616 USD, ale momentum se velmi rychle překlopilo a brzy došlo k otestování S/R hladiny 560 USD. Samotné otestování bylo úspěšné. Přesněji řečeno se z bývalé rezistence stal support, protože byl cenový pokles zastaven. Pak se cena mírně odrazila.
Samotná korekce měla logiku, protože RSI bylo vskutku vysoko. Na cca 87 bodech, což je na denním grafu už dost. V případě, že kurz titulu půjde v dohledné době na nové historické maximum, určitě se na indikátoru RSI vytvoří velká medvědí divergence. A uplatnění divergence hlásí další korektivní pohyb.
V každém případě si Netflix akcie tím posledním průrazem otevřely cestu. Navíc je skutečně pozitivní, že nakupující předešlou rezistenci využili jako odrazový můstek.
Závěrem
Z technického pohledu je velký krok vpřed, že se kurz Netflix akcie dostal z tohoto cenového pásma, ve kterém se zasekl na více jak rok. Pomyslné dveře do vyšších cenových úrovní se tak proto otevřely dokořán. Co se týče hospodářského hlediska, čísla jsou obecně skvělá. Stabilně rostou výnosy a profit margin, takže i zisk jde soustavně nahoru. Nicméně to má háček v podobě poměrového ukazatele P/E. I když se růst ceny Netflix akcie na více jak rok zastavil, dle tohoto ukazatele byl titul stejně dost drahý. Aby došlo ke zlepšení, musel by zisk na akcii markantně vzrůst.
Obchodování akcií Netflix prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Editorial credit: FellowNeko / Shutterstock.com
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX