Jakmile se umírnila situace kolem Covid-19, ochladly i trhy s biotechnologickými akciemi. Začíná se ovšem mluvit o nové hrozbě v podobě opičích neštovic. Ta by mohla zapříčinit nový úsvit biotechnologických akcií. Otázkou ovšem je, zda jsou opičí neštovice reálnou hrozbou. Pokud ano, biotechnologické akcie by mohly posilovat. V rámci dnešního příspěvku si proto představíme několik biotechnologických společností jako je například Emergent Biosolutions, Chimerix, Siga Technologies a další. Seznámíme vás také s aktuální situací ohledně tohoto druhu neštovic a jak se šíří.
Co to jsou opičí neštovice?
Opičí neštovice jsou infekční virové onemocnění. Své pojmenování si získaly díky prvnímu nálezu v Dánsku u přivezených opic v 50. letech. Začínající projevy onemocnění zahrnují horečku, bolest hlavy, svalů, zduření mízních uzlin a pocit únavy. To je následováno vyrážkou ve formě puchýřků, ze kterých následně vzniknou stroupky. Časová prodleva mezi nákazou a prvními symptomy je přibližně 10 dní a symptomy přetrvávají 2 až 4 týdny. Dle některých odborníků mohou opičí neštovice způsobit vážné zdravotní problémy, které mohou přetrvávat až 4 měsíce.
Opičí neštovice jsou tedy onemocnění způsobené virem ze stejné rodiny jako neštovice. Avšak podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nejsou až tolik závažné. Nicméně CDC dodává, že za určitých okolností mohou opičí neštovice usmrtit až 1 z 10 lidí, kteří se touto nemocí nakazí. A to na základě pozorování v Africe.
V Africe se bojuje s opičími neštovicemi prostřednictvím vakcíny proti pravým neštovicím. Uvedená vakcína je spolehlivá až z 85 %. Avšak proti pravým neštovicím se neočkuje zhruba 40 až 50 let, protože byly zcela vymýceny. Chráněni jsou proto jenom ročníky před rokem 1980.
Jak se opičí neštovice šíří?
Nákaza viru opičích neštovic se v Severní Americe a Evropě primárně šíří pohlavním stykem mezi muži. S přibližně 200 potvrzenými a podezřelými případy v nejméně tuctu zemí, což 23. května uvedli představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO).
Epidemie se během minulého týdne rychle rozšířila po celé Evropě a Severní Americe a očekává se, že nákaza se bude šířit dále. Lékaři se zároveň čím dál více zaměřují na hledání symptomů, které tato nemoc způsobuje. Dva potvrzené a jeden podezřelý případ opičích neštovic ve Spojeném království byly nahlášeny WHO právě před 10 dny. Což je první případ mimo Afriku, kde se virus nacházel posledních 40 let. Jeho cirkulace se ovšem pohybovala na nízkých úrovní.
V Evropě se sice opičí neštovice vyskytovaly, ale pouze u cestovatelů, kteří předtím pobývali v Africe. A to pouze několik případů za předešlých 5 let. Nynější zaznamenané nákazy jsou proto specifické tím, že nakažení s příznaky v Africe vůbec nebyli.
Evropské země již potvrdily desítky případů, což je největší nákazou opičích neštovic na kontinentu. USA a Kanada mají zatím alespoň pět potvrzených a několik podezření. Belgie mimo jiné právě zavedla povinnou 21denní karanténu pro pacienty s opičími neštovicemi. V ČR byl potvrzen první případ nákazy.
Virus se šíří úzkým kontaktem s lidmi, zvířaty nebo materiálem infikovaným virem. Do těla se dostává přes porušenou kůži, dýchací cesty, oči, nos a ústa. Ačkoli se předpokládá, že k přenosu z člověka na člověka dochází také prostřednictvím kapének, tento způsob podle CDC vyžaduje dlouhodobý přímý kontakt s nakaženým.
Virus sám o sobě není pohlavně přenosná infekce, která se šíří pouze spermatem a vaginálními tekutinami. Z dosavadních zpráv by se to mohlo zdát, protože největší nárůst případů je mezi homosexuálními muži. Jak jsme si už ale řekli, opičí neštovice se šíří i běžným osobním kontaktem s nakaženým. Opičí neštovice kromě toho dokážou přežít i mimo tělo hostitele poměrně dlouhou dobu.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Akcie společností vyrábějících vakcíny proti neštovicím
Níže vám přinášíme vybrané biotechnologické společnosti, které se nějakým způsobem podílí na vývoji a výrobě vakcín proti neštovicím. Mějte prosím na paměti, že se v žádném případě nejedná o investiční doporučení. Cílem je poskytnout spíše ucelený přehled o tom, které společnosti se touto problematikou zabývají a o kterých bychom mohli v souvislosti s opičími neštovicemi v blízké době slyšet.
Název společnosti | Symbol | Zavírací cena předchozího dne | Měs. |
---|---|---|---|
Chimerix | CMRX | ||
Emergent Biosolutions | EBS | ||
SIGA Technologies | SIGA |
Emergent Biosolutions (EBS)
Emergent Biosolutions je americká nadnárodní specializovaná biofarmaceutická společnost se sídlem v Gaithersburgu v Marylandu. Vyvíjí vakcíny a protilátková terapeutika pro infekční onemocnění a předávkování opioidy. Taktéž poskytuje zdravotnické prostředky pro účely ochrany proti biologickým hrozbám.
Akcie Emergent Biosolutions markantně vzrostly na ceně na začátku roku 2020 a 2021. V roce 2021 byly firmě uděleny obrovské kontrakty na výrobu dávek vakcíny COVID-19 pro společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson. Nicméně v témže roce inspekce amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odhalila dávky vakcín Johnson & Johnson, které byly kontaminovány látkami pro AstraZeneca.
Akcie společnosti Emergent Biosolutions se brzy na to opětovně hluboce propadly. Společnost v listopadu 2021 oficiálně oznámila, že se s federální vládou dohodla na zrušení smlouvy v hodnotě 628 milionů USD. Tehdy to byla pro firmu ohromná ztráta. Avšak opičí chřipka je pro Emergent Biosolutions potenciální prostředek pro získání nových kontraktů.
Emergent Biosolutions vyrábí vakcíny ACAM2000, které jsou určené proti pravým neštovicím. Jak jsme si již řekli výše, v Africe se vakcíny proti pravým neštovicím používají i proti „opičí“ variantě. Čili ACAM2000 lze potenciálně využít. Spojené státy mají v současné době na 1 milion dávek těchto vakcín. Když by proto mělo teoreticky dojít k plošnému očkování, daný 1 milion přirozeně nestačí. Emergent Biosolutions a jiné firmy by tak zřejmě proto měly šanci získat kontrakty s federální vládou a jinými státy.
Emergent Biosolutions je relativně malá firma s tržní kapitalizací 1,85 miliardy USD. Nejvyšší roční výnos je za rok 2021 o hodnotě 1,8 miliardy USD. Největšího zisku firma dosáhla v roce 2020 v hodnotě 305 milionů USD. Čili ztráta toho kontraktu od americké vlády je pro firmu dosti bolestná.
Chimerix (CMRX)
Chimerix je biotechnologická společnost, která vyvíjí a prodává perorální antivirotika. Má dvě sloučeniny v klinickém vývoji, které mají označení CMX001 a CMX157 (Tembexa). V červnu 2021 FDA schválil Tembexa. To je antivirová léčba neštovic.
Akcie Chimerix ovšem nedávno zkolabovaly, když společnost souhlasila s prodejem Tembexa za 225 milionů USD. A to ve prospěch výše zmíněné společnosti Emergent Biosolutions. Chimerix má dále získat ještě dalších 100 milionů USD a podíl z budoucích prodejů.
Dohoda Chimerix s Emergent investory příliš nepotěšila, protože společnost také poznamenala, že obchodní podmínky mohou být upraveny na základě skutečného množství prodané Tembexy. Investoři Chimerix byli taktéž nepříliš nadšení, protože se společnost více zaměřila na vývoj onkologických léků.
V loňském roce Chimerix koupil výrobce léků na rakovinu s názvem Oncoceutics. Čímž Chimerix získal přístup k experimentální léčbě rakoviny mozku v pozdní fázi vývoje s názvem ONC201. Ukázalo se ovšem, že léčba není ve svém vývoji příliš daleko. Mimo jiné Chimerix oznámil, že před podáním žádosti FDA musí provést dlouhou a nákladnou zkoušku, tzv. fázi 3. Což investory též nepotěšilo a započaly další výprodeje.
Chimerix již vyvinul jednu léčbu schválenou FDA v podobě zmíněné Tembexa. Nebyli ovšem k dispozici žádní pacienti s pravými neštovicemi, díky kterým by mohla proběhnout standardní klinická studie. To znamená, že nikdo vlastně netuším zda je Tembexa účinnou léčbou opičích neštovic.
Společnost Chimerix patří spíše mezi menší burzovně obchodovatelné společnosti s tržní kapitalizací přes 200 milionů USD. Za předešlých 5 let firma dosáhla největšího výnosu ve výši 12,5 milionů USD. Jinak je podnik ztrátový.
SIGA Technologies (SIGA)
SIGA Technologies je americká farmaceutická společnost založená v roce 1995. V současnosti sídlí v New Yorku. Firma prodává farmaceutické přípravky pro antivirovou léčbu neštovic. Konkrétně jde o léčbu zvanou Tpoxx. FDA Tpoxx schválila 19. května. Respektive jeho intravenózní formu, která je mnohem vhodnější pro pacienty, kteří nejsou schopni polykat perorální kapsle. Což byl důvod pro poslední raketový růst této akcie. Jestli tedy přijde větší nákaza opičích neštovic, Tpoxx bude jednoznačně konkurovat Tempexa.
Tpoxx je v Evropě již schválen k léčbě opičích neštovic. Leč v USA je Tpoxx schválen pouze pro léčbu neštovic – FDA zatím nezvážila použití pro léčbu opičích neštovic. SIGA Technologies prohlásila, že Tpoxx byl již použit k léčbě případů opičích neštovic. Dále uvádí, že členské státy EU s pozitivními případy se už nyní s firmou snaží navázat spolupráci.
Bavarian Nordic A/S (BVNRY)
Bavarian Nordic je plně biotechnologická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a komercializaci vakcín pro infekční onemocnění a imunoterapii pacientů s rakovinou. Společnost má sídlo v dánském Hellerup. S jedním výrobním závodem v Kvistgård a druhým závodem v Hørsholmu.
Bavarian Nordic o sobě proklamuje, že se vysoce specializuje na výzkum a výrobu vakcín založených na virových vektorech, které dodávají antigeny zaměřené na infekční onemocnění a rakovinu.
Společnost Bavarian Nordic uvedla, že si zajistila smlouvu s nespecifikovanou evropskou zemí na dodávku své vakcíny Imvanex proti neštovicím. A to v reakci na nové květnové případy opičích neštovic. Díky této zprávě akcie Bavarian Nordic vzrostly 19. května během jednoho dne o 62 %. Leč ještě téhož dne zhruba polovinu zisku umazaly.
Firma uvádí, že jejich vakcína proti neštovicím je v USA schválena pod názvem Jynneos a v Kanadě Imvamune. V obou zemích se dle firmy schválení vztahuje i na opičí neštovice. Imvanex je schválen pro neštovice i v Evropě, ale dříve byl poskytován v tzv. off label režimu i pro použití u případů opičích neštovic.
Bavarian Nordic má tržní kapitalizaci 2,1 miliardy EUR. V roce 2021 firma zaznamenala výnos v hodnotě 254 milionů EUR a ztrátu ve výši 62,5 milionů EUR. V roce 2020 firma dosáhla při výnosu 247 milionů EUR zisku 37,28 milionů EUR.
Tonix Pharmaceuticals (TNXP)
Tonix Pharmaceuticals je farmaceutická společnost se sídlem v New Jersey, která se zaměřuje na léky na onemocnění centrálního nervového systému. Společnost je výrobcem vakcíny TNX-801, která je účinná proti pravým neštovicím a opičím neštovicím.
Tonix Pharmaceuticals začátkem dubna oznámila, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dal zelenou jejich žádosti pro fázi 2 u testování TNX-102 u skupiny pacientů s dlouhotrvajícím COVID syndromem. Lék podstoupí kontrolovanou studii, kde bude hrát roli i placebo. Studie potrvá 14 týdnů a začne během aktuálního čtvrtletí. Léčba se aplikuje na pacienty trpící COVID syndromem. Dohromady jich bude 470.
Inovio Pharmaceuticals (INO)
Inovio je biotechnologická společnost zaměřená na výzkum, vývoj a komercializaci produktů syntetické DNA pro léčbu rakoviny a infekčních onemocnění. V roce 2010 společnost Inovio oznámila, že její DNA vakcína proti pravým neštovicím nabízí 100% ochranu u subhumánních primátů proti vysoce patogennímu napadení opičími neštovicemi po očkování.
Inovio má tržní kapitalizaci 412 milionů USD. Za rok 2021 měla firma obrat ve výši 1,77 milionů USD. Zatímco ztráta dosahovala 303 milionů USD.
Závěrem
Situace ohledně šíření opičích neštovic je, co se týče informací, prozatím dost nepřehledná. Jestli z toho vzejde velký problém, biotechnologické akcie mohou obnovit svůj kurzový růst. Pro každého spekulanta se samozřejmě jedná o případnou příležitost. Jak jsem ale říkal, v současnosti se toho moc o nové nákaze neví.
Investice do akcií společností vyrábějících vakcíny proti opičím neštovicím proto prosím berte jako vysoce rizikové. Situace je prozatím velmi dynamická a vše bude záležet na dalším vývoji.
Obchodování s akciemi prostřednictvím LYNX
Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
FABINO, A. 6 Stocks To Watch Amid Monkeypox Outbreak. Markets Insider [online]. Vydáno 20. 5. 2022 [cit. 24. 5. 2022]. Dostupné na: https://markets.businessinsider.com/news/stocks/6-stocks-to-watch-amid-monkeypox-outbreak-1031479598
Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.