Trumpova politika, která ekonomy děsí nejvíce. Měnové swapy v Číně

Autor: Daniel Moravec

V tomto článku:

Americká ekonomika vytvořila v srpnu méně pracovních míst, než se očekávalo, zatímco míra nezaměstnanosti klesla. Údaje z Bureau of Labor Statistics zveřejněné v pátek ukázaly, že trh práce přidal v srpnu 142 000 nefarmářských mzdových míst, což je méně než 165 000, které ekonomové očekávali.

Míra nezaměstnanosti mezitím klesla na 4,2 % z červencových 4,3 %. Srpnový nárůst pracovních míst byl vyšší než revidovaných 89 000 přidaných v červenci. Celkově revize červnových a červencových zpráv o práci ukázaly, že americká ekonomika vytvořila o 86 000 pracovních míst méně, než bylo v těchto měsících původně hlášeno. Růst mezd, který je důležitým měřítkem pro měření inflačních tlaků, meziročně vzrostl na 3,8 % z 3,6 % meziročního růstu v červenci. Nejvíce štědří v srpnu byli zaměstnavatelé služeb v soukromém sektoru a v průměru zvýšily platy nejvíce v procentuálním vyjádření.  Zvýšila se také mzda ve státní správě, zatímco mzdy u výrobců klesly.

Kandidát na prezidenta spojených států Donald Trump ve svých prohlášeních potvrdil budoucí záměry na snížení daní, jejichž příjem do státní kasy by měly nahradit tarify na dovážené zboží. Ve svých dřívějších vyjádřeních zmiňoval čísla jako 60% tarif na zboží dovážené z Číny a 10 % z okolních zemí. Tento týden zmínil, že bude uvažovat i nad 20 % clem na dovážené zboží z okolích zemí.

Teoreticky by takto bezprecedentní zvýšení cel mohlo získat biliony dolarů, tedy prostředky, které by pomohly pokrýt náklady na daňové škrty. Mnoho ekonomů však varuje, že tato cla by mohla ve výsledku selhat. A to především zvýšením cen pro americké rodiny, zabíjením pracovních míst a rozpoutáním globální obchodní války.

Podle analytiků Trumpova ekonomická politika, zejména v oblasti obchodu, způsobí pokles americké ekonomiky. Naproti tomu návrhy hospodářské politiky viceprezidentky Kamaly Harrisové ekonomiku podpoří.

„Je to jeden z těch magických ekonomických návrhů, které mohou ve skutečnosti způsobit inflaci a zároveň vás dostat do recese.“

David Kelly, hlavní globální stratég společnosti JPMorgan Asset Management

Kelly varoval, že cla jsou dokonalým stagflačním strojem, hrozí rozkolísáním dodavatelských řetězců a vyvolají trestající reakci obchodních partnerů.

Ceny ropy v tomto týdnu zažily výrazný pokles, a to navzdory snížení zásob v USA o 6,9 milionů barelů v minulém týdnu, které oznámila EIA. OPEC+ v tomto týdnu odložil plánované snížení omezení těžby o dva měsíce.  Rozhodnutí OPEC+ přišlo poté, co se ceny dostaly na devítiměsíční minimum. Původní plány počítaly s návratem produkce 180 000 bpd počínaje říjnem, v závislosti na podmínkách na trhu. Obavy z poptávky a tím další tlak na ceny ropy však přetrvávají kvůli obavám z růstu čínské ekonomiky. Analytici předpokládají podporu cen v rozmezí 70 až 72 dolarů ropy Brent.

Agresivní využívání měnových swapů v Číně vystavuje státní banky potenciálním ztrátám. Skrze tyto finanční instrumenty vybudovaly krátké dolarové pozice přesahující 100 miliard USD a navyšují své pozice v juanu, čímž podporují juan bez čerpání svých rezerv. Tento přístup, který je dlouhodobou reakcí na neúspěšnou devalvaci z roku 2015, vytváří pro investory na druhé straně swapů téměř bezrizikové výnosy. I když se tyto výnosy od té doby zmírnily a existuje šance, že čínské banky mohou nakonec profitovat, pokud jüan posílí. Odborníci odhadují, že banky nashromáždily ztráty z vývoje měnového kurz od 5 miliard do 16 miliard dolarů, když měna dříve propadla.

Tento způsob nepřímé podpory jüanu pomáhá vládě stabilizovat měnu v souladu s vizí Si Ťin-pchinga. Nedostatek transparentnosti v těchto transakcích vyvolávají u některých dalších účastníků měnových trhů obavy. 

„Výhody využití státních bank pro intervence tohoto typu jsou celkem zřejmé. Zakrývá roli státu na trhu a vyhýbá se kontrole, která přichází s přímým zásahem Čínské centrální banky, jak veřejné, tak mezinárodní kontrole.”

Brad Setser, vedoucí pracovník Rady pro zahraniční vztahy

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNN: The Trump policy that scares economists the most (6. 9. 2024); edition.cnn.com/2024/09/05/business/trump-economy-tariffs/index.html

OilPrice: Oil Prices Set for Weekly Decline Despite Inventory Draw and OPEC+ Update (6. 9. 2024); oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Oil-Prices-Set-for-Weekly-Decline-Despite-Inventory-Draw-and-OPEC-Update.html

Bloomberg: China’s $100 Billion Short Against Dollar Enriches Hedge Funds (6. 9. 2024); bloomberg.com/news/features/2024-09-05/china-s-banks-build-100-billion-short-on-us-dollar-to-prop-up-yuan-cny-usd

Yahoo Finance: August jobs report: Unemployment rate falls to 4.2%, labor market adds 142,000 jobs (9. 9. 2024); finance.yahoo.com/news/august-jobs-report-unemployment-rate-falls-to-42-labor-market-adds-142000-jobs-182656446.html

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.


Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.