Varšavská burza cenných papírů
Varšavská burza cenných papírů (WSE) je největší burzou v regionu střední a východní Evropy a překonává dokonce i CEESEG, konglomerát zahrnující vídeňskou a pražskou burzu. Burza byla založena v roce 1991 za účelem privatizace státního majetku.
Už od začátku tak měla jiné poslání než burza pražská, a to zajištění financování podniků pomocí emisí akcií a dluhopisů. S naší politickou zkušeností je zajímavé, že všechny polské vlády si byly vědomy důležitosti burzy pro polskou ekonomiku a jejich práce na sebe navazovala. Zatímco v České republice je obvyklým zdrojem financování podniků bankovní sféra, v Polsku je to burza.
Podívejte se také >> PX index: oficiální index Burzy cenných papírů Praha
Varšavská burza vždy směřovala k růstu a mezinárodnímu uznání. Důležitého mezníku dosáhla v září roku 2018, kdy byla jako první a zatím jediná burza z regionu CEE zahrnuta společnostmi FTSE Russell a Stoxx mezi rozvinuté trhy. Dnes najdeme polské akcie i v indexu EuroStoxx600.
Rozdělení Varšavské burzy cenných papírů
Obchodním systémem WSE je NYSE Euronext, burza má tři důležité trhy: regulovaný “Hlavní trh” s blue chips, neregulovaný NewConnect pro malé mladé podniky a dluhopisový trh Catalyst.
Na Hlavním trhu je obchodováno se 472 akciovými tituly a dále s ETF, futures, opcemi, investičními certifikáty a dalšími instrumenty. Nejdůležitějším indexem je WIG20 zahrnující dvacet největších polských podniků. Indexů je celkově 33 a jsou tvořeny jednak dle odvětví tak dle velikosti podniku. Sledovat se vyplatí indexy mWIG40 a sWIG80 se 40 středními resp. 80 malými podniky. V indexu mWIG40 jsou zahrnuty i akcie samotné Varšavské burzy (ticker GPW).
Významné polské akcie obchodované na Varšavské burze
Polské společnosti jsou zajímavé tím, že rády expandují na zahraniční trhy. Řadu z nich známe i u nás, asi nejznámějším reprezentantem je majitel společnosti Unipetrol, PKN Orlen.
Akcie PKN Orlen
Na burzu byla tato petrochemická společnost uvedena v listopadu 1999 a její současná tržní kapitalizace činí 47 mld. zlotých. Společnost je aktivní v Polsku, ČR, Litvě a Německu.
Zajímavostí je, že společnost je i výrobcem elektrické energie a tepla s instalovaným výkonem 2024 MW a 354 Mwe. Společnost za 3Q 2018 dosáhla EBITDA LIFO 2,4 mld. zlotých, zpracovala 8,7 milionu tun ropy.
Akcie MOL holding
Další u nás známou petrochemickou společností je maďarský MOL, který na rozdíl od Orlenu uspěl s přejmenováním pump svým jménem. Jistě není bez zajímavosti, že obě společnosti spolehlivě vyplácejí dividendu (3,5 a 4,2 %).
Akcie PKO Bank Polski
Bohatě je na WSE zastoupen bankovní sektor. Počet společností dosahuje čísla 15, z u nás známých jmenujme např. mBank. My se ale zaměříme na největší polskou banku, kterou je holding PKO Bank Polski (nezaměňovat s Pekao) s tržní kapitalizací 51, 5 mld. zlotých a aktivy ve výši 297 mld. zlotých. Banka s takřka stoletou historií je aktivní jak v základních bankovních službách (podíl na trhu hypoték činí cca 17,7 %), tak i na poli faktoringu, leasingu a penzijního zabezpečení.
Kromě české polostátní společnosti je to jeho polský polostátní konkurent PGE (taktéž se chystá budovat jaderné bloky, půjde ale o vůbec první JE v Polsku) tak na obnovitelné zdroje zaměřenou společnost Enea, v Ostravě aktivní Tauron nebo černouhelného těžaře JSW, jednoho z největších producentů koksovatelného uhlí v EU.
Akcie ENEA
Energetická společnost Enea (ENA) se sídlem v Poznani vlastní přenosovou soustavu na severo-západě Polska, obchodně samozřejmě působí po celém Polsku. Vlastní nyní modernizovanou černouhelnou elektrárnu Kozienice a řadu elektráren větrných, vodních a bioplynových. Celkový instalovaný výkon dosahuje 6,2 GW, z toho 443 MW je obnovitelných zdrojů.
Kromě výroby elektrické energie a tepla převzala trochu nuceně v roce 2016 známého černouhelného těžaře Lubelski Wegiel Bogdanka. Má zhruba 2,5 milionu zákazníků a ovládá 18 % polského energetického trhu. Tržní kapitalizace dosahuje 4,6 mld. zlotých.
Akcie Tauron
Tauron (TPE) – Tauron Polska Energia S.A. se sídlem v Katovicích je energetická skupina s hodnotou přes 18 mld. zlotých. Zabývá se těžbou a zpracováním uhlí, výrobou a distribucí elektrické energie a tepla. Převládajícím zdrojem energií je černé uhlí doplněné 6,5 % obnovitelné energie. EBITDA za první tři čtvrtletí činila 2,9 mld. zlotých.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Akcie Jastrzebska Spólka Weglowa SA
Společnost Jastrzebska Spólka Weglowa SA (JSW) zahrnuje čtyři těžební oblasti s výnosem 10,7 milionu tun uhlí. Většinovým akcionářem je Polská republika, na burze se s akciemi obchoduje od roku 2011. Generální ředitel 23. listopadu uvedl, že hospodářský výsledek za letošní rok umožní vyplatit dividendu. Ta by měla činit 25-30 % zisku.
Akcie PKP Cargo
Šíři záběru akcií zastoupených na WSE dobře dokresluje společnost PKP Cargo (PKP). Jedná se o obdobu ČD Cargo, tedy železničního nákladního dopravce. I tato společnost působí v Česku, a sice prostřednictvím ostravské společnosti AWT, kterou převzala od Bakalovy RPG Transport/OKD Doprava.
Jedná se o druhého největšího nákladního železničního dopravce v ČR. Skupina PKP Cargo zajišťuje individuální dopravu zboží pro několik tisíc zákazníků v Polsku, Česku, Slovensku, Německu, Rakousku, Belgii, Nizozemí, Maďarsku a Litvě. Společnost loni přepravila 119 milionů tun nákladu a dosáhla tržeb 4,74 mld. zlotých. Společnost usiluje o vznik moderního železničního koridoru z jižní Evropy do Polska – cílem je přeprava zboží z jižních přístavů.
Akcie KGHM Polska Miedź SA
Vraťme se ještě na chvíli k těžebnímu sektoru, a sice k těžaři mědi známého pod zkratkou KGHM. Celý název zní KGHM Polska Miedź SA (KGH) a jedná se o holding s tržní valuací 18 mld. zlotých, aktivní na třech kontinentech – kromě Evropy jde o Jižní a Severní Ameriku. Výčet zemí je ještě zajímavější: kromě Polska se jedná o Chile, USA a Kanadu.
Společnost se zabývá těžbou a zpracováním mědi, niklu, kobaltu, molybdenu a drahých kovů. Nejvýznamnější akvizicí byly chilské doly Sierra Gorda, ve kterých vlastní 55 %. KGHM ročně vyprodukuje 700 tisíc tun mědi. Prostřednictvím podílu ve společnosti Nano Carbon Sp. zoo. se podílí na vývoji a produkci grafenu.
Akcie Orange
Orange (OPL) je jedním z největších polských telekomunikačních operátorů s velikostí 6,2 mld. zlotých. V roce 2017 měla 10,7 mobilních zákazníků, 3,7 pevných linek. Společnost je také největším vlastníkem síťové infrastruktury. To je dáno její historií, protože se jedná o původní Telekomunikacja Polska, obdobu SPT Telecom.
Nadpolovičním vlastníkem je Orange S.A. (ex-France Telecom). V loňském roce dosáhla společnost tržeb 11,38 mld. zlotých, EBITDA přesáhla 3 mld zlotých. Za loňský rok nebyly dividendy vyplaceny.
Obchodování akcií prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers