Varšavská burza cenných papírů
Varšavská burza cenných papírů (WSE) je největší burzou v regionu střední a východní Evropy a překonává dokonce i CEESEG, konglomerát zahrnující vídeňskou a pražskou burzu. Burza byla založena v roce 1991 za účelem privatizace státního majetku.
Už od začátku tak měla jiné poslání než burza pražská, a to zajištění financování podniků pomocí emisí akcií a dluhopisů. S naší politickou zkušeností je zajímavé, že všechny polské vlády si byly vědomy důležitosti burzy pro polskou ekonomiku a jejich práce na sebe navazovala. Zatímco v České republice je obvyklým zdrojem financování podniků bankovní sféra, v Polsku je to burza.
Podívejte se také >> PX index: oficiální index Burzy cenných papírů Praha
Varšavská burza vždy směřovala k růstu a mezinárodnímu uznání. Důležitého mezníku dosáhla v září roku 2018, kdy byla jako první a zatím jediná burza z regionu CEE zahrnuta společnostmi FTSE Russell a Stoxx mezi rozvinuté trhy. Dnes najdeme polské akcie i v indexu EuroStoxx600.
Rozdělení Varšavské burzy cenných papírů
Obchodním systémem WSE je NYSE Euronext, burza má tři důležité trhy: regulovaný “Hlavní trh” s blue chips, neregulovaný NewConnect pro malé mladé podniky a dluhopisový trh Catalyst.
Na Hlavním trhu je obchodováno se 472 akciovými tituly a dále s ETF, futures, opcemi, investičními certifikáty a dalšími instrumenty. Nejdůležitějším indexem je WIG20 zahrnující dvacet největších polských podniků. Indexů je celkově 33 a jsou tvořeny jednak dle odvětví tak dle velikosti podniku. Sledovat se vyplatí indexy mWIG40 a sWIG80 se 40 středními resp. 80 malými podniky. V indexu mWIG40 jsou zahrnuty i akcie samotné Varšavské burzy (ticker GPW).
Významné polské akcie obchodované na Varšavské burze
Polské společnosti jsou zajímavé tím, že rády expandují na zahraniční trhy. Řadu z nich známe i u nás, asi nejznámějším reprezentantem je majitel společnosti Unipetrol, PKN Orlen.
Akcie PKN Orlen
Na burzu byla tato petrochemická společnost uvedena v listopadu 1999 a její současná tržní kapitalizace činí 47 mld. zlotých. Společnost je aktivní v Polsku, ČR, Litvě a Německu.
Zajímavostí je, že společnost je i výrobcem elektrické energie a tepla s instalovaným výkonem 2024 MW a 354 Mwe. Společnost za 3Q 2018 dosáhla EBITDA LIFO 2,4 mld. zlotých, zpracovala 8,7 milionu tun ropy.
Akcie MOL holding
Další u nás známou petrochemickou společností je maďarský MOL, který na rozdíl od Orlenu uspěl s přejmenováním pump svým jménem. Jistě není bez zajímavosti, že obě společnosti spolehlivě vyplácejí dividendu (3,5 a 4,2 %).
Akcie PKO Bank Polski
Bohatě je na WSE zastoupen bankovní sektor. Počet společností dosahuje čísla 15, z u nás známých jmenujme např. mBank. My se ale zaměříme na největší polskou banku, kterou je holding PKO Bank Polski (nezaměňovat s Pekao) s tržní kapitalizací 51, 5 mld. zlotých a aktivy ve výši 297 mld. zlotých. Banka s takřka stoletou historií je aktivní jak v základních bankovních službách (podíl na trhu hypoték činí cca 17,7 %), tak i na poli faktoringu, leasingu a penzijního zabezpečení.
Kromě české polostátní společnosti je to jeho polský polostátní konkurent PGE (taktéž se chystá budovat jaderné bloky, půjde ale o vůbec první JE v Polsku) tak na obnovitelné zdroje zaměřenou společnost Enea, v Ostravě aktivní Tauron nebo černouhelného těžaře JSW, jednoho z největších producentů koksovatelného uhlí v EU.
Akcie ENEA
Energetická společnost Enea (ENA) se sídlem v Poznani vlastní přenosovou soustavu na severo-západě Polska, obchodně samozřejmě působí po celém Polsku. Vlastní nyní modernizovanou černouhelnou elektrárnu Kozienice a řadu elektráren větrných, vodních a bioplynových. Celkový instalovaný výkon dosahuje 6,2 GW, z toho 443 MW je obnovitelných zdrojů.
Kromě výroby elektrické energie a tepla převzala trochu nuceně v roce 2016 známého černouhelného těžaře Lubelski Wegiel Bogdanka. Má zhruba 2,5 milionu zákazníků a ovládá 18 % polského energetického trhu. Tržní kapitalizace dosahuje 4,6 mld. zlotých.
Akcie Tauron
Tauron (TPE) – Tauron Polska Energia S.A. se sídlem v Katovicích je energetická skupina s hodnotou přes 18 mld. zlotých. Zabývá se těžbou a zpracováním uhlí, výrobou a distribucí elektrické energie a tepla. Převládajícím zdrojem energií je černé uhlí doplněné 6,5 % obnovitelné energie. EBITDA za první tři čtvrtletí činila 2,9 mld. zlotých.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Akcie Jastrzebska Spólka Weglowa SA
Společnost Jastrzebska Spólka Weglowa SA (JSW) zahrnuje čtyři těžební oblasti s výnosem 10,7 milionu tun uhlí. Většinovým akcionářem je Polská republika, na burze se s akciemi obchoduje od roku 2011. Generální ředitel 23. listopadu uvedl, že hospodářský výsledek za letošní rok umožní vyplatit dividendu. Ta by měla činit 25-30 % zisku.
Akcie PKP Cargo
Šíři záběru akcií zastoupených na WSE dobře dokresluje společnost PKP Cargo (PKP). Jedná se o obdobu ČD Cargo, tedy železničního nákladního dopravce. I tato společnost působí v Česku, a sice prostřednictvím ostravské společnosti AWT, kterou převzala od Bakalovy RPG Transport/OKD Doprava.
Jedná se o druhého největšího nákladního železničního dopravce v ČR. Skupina PKP Cargo zajišťuje individuální dopravu zboží pro několik tisíc zákazníků v Polsku, Česku, Slovensku, Německu, Rakousku, Belgii, Nizozemí, Maďarsku a Litvě. Společnost loni přepravila 119 milionů tun nákladu a dosáhla tržeb 4,74 mld. zlotých. Společnost usiluje o vznik moderního železničního koridoru z jižní Evropy do Polska – cílem je přeprava zboží z jižních přístavů.
Akcie KGHM Polska Miedź SA
Vraťme se ještě na chvíli k těžebnímu sektoru, a sice k těžaři mědi známého pod zkratkou KGHM. Celý název zní KGHM Polska Miedź SA (KGH) a jedná se o holding s tržní valuací 18 mld. zlotých, aktivní na třech kontinentech – kromě Evropy jde o Jižní a Severní Ameriku. Výčet zemí je ještě zajímavější: kromě Polska se jedná o Chile, USA a Kanadu.
Společnost se zabývá těžbou a zpracováním mědi, niklu, kobaltu, molybdenu a drahých kovů. Nejvýznamnější akvizicí byly chilské doly Sierra Gorda, ve kterých vlastní 55 %. KGHM ročně vyprodukuje 700 tisíc tun mědi. Prostřednictvím podílu ve společnosti Nano Carbon Sp. zoo. se podílí na vývoji a produkci grafenu.
Akcie Orange
Orange (OPL) je jedním z největších polských telekomunikačních operátorů s velikostí 6,2 mld. zlotých. V roce 2017 měla 10,7 mobilních zákazníků, 3,7 pevných linek. Společnost je také největším vlastníkem síťové infrastruktury. To je dáno její historií, protože se jedná o původní Telekomunikacja Polska, obdobu SPT Telecom.
Nadpolovičním vlastníkem je Orange S.A. (ex-France Telecom). V loňském roce dosáhla společnost tržeb 11,38 mld. zlotých, EBITDA přesáhla 3 mld zlotých. Za loňský rok nebyly dividendy vyplaceny.
Obchodování akcií prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers