Pražská společnost Avast specializující se na kybernetickou bezpečnost potvrdila svůj záměr vstoupit na Londýnskou burzu cenných papírů. Management firmy uvedl, že akcie Avast by měly být k dispozici již na začátku května 2018. Firma plánuje zvýšit svou kapitalizaci na 4 miliardy dolarů a IPO Avast se velmi pravděpodobně stane největší veřejnou nabídkou akcií ve Spojeném království.
Avast, průkopník v internetové bezpečnosti
Firma Avast byla založena koncem 80. let a v České republice a byla průkopníkem v oboru internetového zabezpečení. Během třiceti let se společnost Avast rozrostla z vizionářského startu na přední počítačovou společnost s celosvětovým dosahem 435 milionů uživatelů.
Tato transformace jde ruku v ruce s dramatickým nárůstem počtu a typů hrozeb na celém světě, které jsou rostoucí obavou pro stále větší množství lidí pohybujících se online. Firma Avast je díky neustálým inovacím schopna zůstat o krok napřed a zajistit dostatečné bezpečí. Na celém světě zaměstnává přibližně 1 700 zaměstnanců a více než 600 zaměstnanců ve výzkumu a vývoji.
Společnosti působící v oblasti internetové ochrany aktuálně těží hlavně z nárůstu rizik pro spotřebitele. Po útoku na ransomware virů v loňském roce, který paralyzoval data stovek tisíc uživatelů po celém světě, i firma Apple uznala, že uživatelé iPhonů, iPadů a Maců jsou vystaveni riziku hackingu. To přidává oboru IT bezpečnosti na významnosti. Podle odhadů některých analytiků by tento trh měl růst o 10 % ročně a do roku 2021 dosáhnout 21 miliard dolarů.
Obchodní model Avast
Nejvíce choulostivou částí jakékoliv firmy, která plánuje IPO, je vysvětlit investorům, co dělá a jak hodlá vydělat peníze. Ačkoli kybernetická bezpečnost je evidentně horké téma, společnost Avast není úplně typickým podnikovým dodavatelem, který by uváděl do prodeje řadu sofistikovaných bezpečnostních produktů pro bohaté konglomeráty. Je to spíše firma zaměřená na retail klientelu, která svým zákazníkům nabízí bezplatný základní software a další nástavbové služby.
Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako nevýhodné, není to úplně špatné postavení. Avast má již dnes poměrně velký podíl na trhu a její produkty používá kolem půl miliardy aktivních uživatelů. Když si uvědomíme, že internetovou ochranu potřebuje praktický každý laptop, smartphone, tablet nebo osobní počítač napojený na internet, Avast se svým obchodním modelem postaveným na filosofii “základní služba zdarma” přichází ve většině případů na řadu jako první produkt, který uživatel získá. Je-li s ním spokojen, velmi pravděpodobně pak následuje upgrade na verzi placenou.
Navíc Avast používá anonymizovaná data zákazníků ke zdokonalení svých produktů a pro další monitoring. Výstupy z kumulativních datových analýz (kupř. počet eliminací hrozeb za poslední den) vypadají sice strašidelně, ale zdá se, že fungují z hlediska získávání uživatelů pro přechod na placenou verzi. Avast se ale nazaměřuje pouze na retail klientelu. Nabízí své služby také provozovatelům sítí a je podle tržeb druhou největší společností v oboru internetové bezpečnosti (hned za společností Symantic). V roce 2016 převzal konkurenční firmu AVG a rozhodně se řadí ke světové špičce.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
IPO Avast
Zahraniční média se IPO Avast zmiňují v pozitivním světle a staví ji jako určitou protiváhu typických Start-upů ze Silicon Valey, které zpravidla zatím nevydělaly ani cent a někdy ani nemají příliš jasno jakým způsobem to chtějí změnit. Firma Avast sice nemá tak sexy story jako mohou mít jiné technologické startupy v USA, ale zato je spolehlivá, funkční a prověřená časem.
Je to zralá společnost s osvědčeným business modelem a dostatečnou výší čistého peněžního tok. V loňském roce sice utrpěla ztrátu na nákladech spojených s fúzemi, ale její net cash-flow z obchodních operací činil 306,5 milionů dolarů. To je o téměř 100 milionů dolarů více než Spotify, které vstupovalo na burzu nedávno. Výnosy se v loňském roce téměř zdvojnásobily na 652,9 milionů dolarů a provozní zisk vzrostl zhruba čtyřikrát na 124,3 milionů dolarů. Většina jejích investic, které poháněly vývoj, zatím pocházela od větších soukromých investorů.
Avast plánoval IPO už v roce 2012. Tehdy měl být primární úpis proveden v USA na burze Nasdaq, ale kvůli nepříznivým podmínkám nakonec vedení vstup odložilo. Situace na akciových trzích je nyní příznivější, akcie jsou obecně více v oblibě a jejich ceny jsou vyšší. I nálada investorů kupovat nové firmy a investovat do nových IPO je vyšší. Trochu zarážející může být ale výběr primární burzy. Avast se tentokrát rozhodl pro výpis na Londýnské burze cenných papírů, což v době stále přetrvávajících jednání o Brexitu může být trochu nečekané.
Londýnská burza je samozřejmě velmi významná, ale firma se světovým dosahem jako je Avast by určitě mohla být primárně listována v USA. Důvodů proč se management Avastu rozhodl pro Londýn může být více. Roli určitě hraje regionální blízkost ale i stránka finanční, protože náklady na IPO na evropských trzích bývají obecně levnější než na těch amerických. Zapomenout bychom neměli ani na skutečnost, že britské trhy jsou nyní (z důvodu Brexitu) poměrně přehlížené a nepopulární a právě na takových vznikají dobré investiční příležitosti, protože akcie na nich obchodované mohou být relativně levné.
Akcie Avast
Akcie Avast bude možné obchodovat přes LYNX jak na primární burze, kterou je ta londýnská (LSE) za britské libry, tak na burze sekundární, kterou bude americký Nasdaq. V USA se bude akcie Avast obchodovat za americké dolary a titul najedete pod tickerem AVST:US.
Avast v IPO plánuje alokovat zhruba čtvrtinu svého kapitálu do akcií. V první vlně by firma ráda vybrala kolem 200 milionů dolarů. Prostřednictvím sekundárního prodeje chce Avast získat dalších 800 milionů dolarů a zvýšit tak svůj celkový kapitál na 4 miliardy. Pakliže by se takovýto debut povedl, představoval by největší technologické IPO, ke kterému kdy ve Velké Británii došlo.
Obchodování akcií prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker