Jak investovat do metaverse? 5 tipů na nejlepší metaverse akcie

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Meta Platforms
ISIN: US30303M1027
|
Symbol: META --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Meta Platforms Akcie

Technologický pokrok je nezastavitelný. Virtuální svět, ve kterém by se lidé mohli potkávat, se stále více stává realitou. Toho si všímá i mnoho společností, které v takovém globálním propojení vidí velké příležitosti. Investoři se také stále více začínají zajímat o metaverse akcie.

V tomto článku se seznámíme s tím, co je to metaverse. Prozradíme vám také tipy na akcie metaverse, které by mohly z virtuálního světa profitovat.

Co je metaverse?

Mnoho z vás se s tímto výrazem poslední dobou jistě setkalo zejména ve spojitosti se společností Facebook, která se přejmenovala na Meta Platforms. Zájem o virtuální svět metaverse ale roste i mezi dalšími firmami, které se snaží využít této příležitosti a přilákat investory.

V roce 2020 byl metaverse zmíněn ve čtvrtletních zprávách pouze 7krát, ale během roku 2021 to bylo už více než 100krát. Obrovský skok nastal zejména během 4. čtvrtletí roku 2021 s nárůstem o 135 %.

Metaverse se tak stává pojmem, který začíná mezi investory a firmami silně rezonovat. Ruku v ruce s metaverse se také často hovoří o virtuální realitě (VR), rozšířené realitě (AR) a umělé inteligenci (AI). A samozřejmě i o programech, hrách a příslušenství, které s tím souvisí.

Co je to metaverse? Existuje mnoho interpretací tohoto pojmu. V principu jde o virtuální svět, kde dochází k interakci uživatelů. Obvykle za využití 3D prostředí, které je dostupné například přes VR headsety. Metaverse tak přináší nový prostor a způsob, jak spolu lidé mohou komunikovat.

Již v 90. letech vyvíjely herní společnosti virtuální prostředí, která si uživatelé mohli částečně sami upravovat. Například Google experimentoval s virtuálními světem v podobě Google Lively. V roce 2015 společnost však zastavila projekt Google Glass, protože zájem o produkt se ukázal být nízký.

Vývoj metaverse

Technologické společnosti v posledních desetiletích několikrát investovaly do VR a AR, ale často bez úspěchu. Bylo to částečně způsobeno nedostatkem zajímavých aplikací pro spotřebitele, ale také nedostačujícím hardware. Kolem roku 2012 se o pozornost přihlásily VR brýle Oculus Rift. Jednalo se o jeden z prvních VR headsetů pro hraní videoher. O dva roky později tuto společnost koupil Facebook za 2 miliardy USD.

Od té chvíle se probudila i pozornost herních vývojářů. Sony oznámilo Project Morpheus, VR headset pro Playstation 4. Navzdory rychlému vývoji ale zájem o tyto technologie zatím trochu zaostával za očekáváními. To mohlo být do určité míry způsobeno nízkou kvalitou nabízených headsetů a brýlí. Zde je požadavek na rychlé čipy a také dlouhou životnost baterie.

Od roku 2019 se zdá, že trh dozrává. Brýle pro virtuální realitu Oculus Quest získaly velkou pozornost. Ve skutečnosti se tento VR headset od společnosti Facebook vyprodal na mnoha místech a vygeneroval během prvních dvou týdnů prodeje velké zisky. 

Na konci roku 2020 Facebook představil Oculus Quest 2. Nástupce prvního VR headsetu zaznamenal převážně pozitivní reakce a do konce roku 2021 společnost prodala více než 10 milionů kusů. K dnešnímu dni tak uživatelé utratili více než 1 miliardu USD za tyto produkty a příslušenství. 

Meta (Facebook) také aktuálně pracuje na novém špičkovém headsetu pro virtuální realitu, který by se měl objevit někdy v roce 2022. Dále postupuje i projekt Nazare. Jde o brýle, které by měly uživatelům nabízet i možnosti rozšířené reality. Microsoft v současné době prodává headset s názvem HoloLens. Brýle pro virtuální realitu chystá také Apple.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nedůvěra investorů k plánům Meta Platforms (Facebook)?

Na konci října Facebook oznámil, že změní svůj název na Meta Platforms. Generální ředitel Mark Zuckerberg se v rozsáhlé prezentaci rozpovídal o ambiciózních plánech společnosti pro sociální sítě a virtuální svět. Meta utratila v roce 2021 více než 10 miliard USD za VR hardware a software.

Tyto investice byly na úkor ziskovosti a byly i zřejmě příčinou poklesu akcií Meta po zveřejnění výsledků. Investoři jsou k metaverse zatím pravděpodobně trochu nedůvěřiví a nejsou o výhodách tohoto virtuálního světa dostatečně přesvědčeni. Samotný projekt má navíc před sebou ještě dlouhou cestu. Vedení společnosti Meta uvedlo, že úplné uskutečnění vize virtuálních světa může trvat až 15 let.

Walt Disney se připravuje na vstup do virtuálního světa

Společnost Disney nedávno oznámila, že jmenovala nového vedoucího pracovníka, který bude utvářet strategii společnosti pro metaverse. Toho se ujal Mike White, který dříve působil na Yahoo a LinkedIn. Disney se ale dle dostupných informací soustředí na přiblížení zážitků z virtuálního světa bez použití VR brýlí. Společnost zatím utajuje, jakým způsobem chce náš svět s tím virtuálním propojit. Stejně tak i rozpočet zatím není veřejně dostupný.

“Dnes máme příležitost tyto světy propojit a vytvořit zcela nové paradigma toho, jak diváci vnímají naše příběhy a jak se do nich zapojují.”

Bob Chapek, CEO Disney

Metaverse nabízí velkou příležitost a možnosti pro herní průmysl

V nedávné době několik technologických gigantů provedlo akvizice v herním průmyslu. Nejznámějším příkladem je samozřejmě akvizice Activision Blizzard společností Microsoft. Firmy tak zřejmě reagují na metaverse a obrovské možnosti, které tento virtuální svět pro hraní her nabízí. V budoucnosti lze tedy očekávat ještě více interaktivních her využívajících prostředí virtuálního světa.

Již dnes lze hraním her nejen díky kryptoměnám dokonce vydělávat peníze (Play-To-Earn). Ve hrách založených na technologii blockchain dostávají hráči příležitost vydělávat digitální mince. Virtuální svět se ale nemusí nutně týkat jen hraní videoher. Mark Zuckerberg i Bill Gates si představují budoucnost, ve které se lidé ve virtuálním světě věnují každodenním činnostem. Ať už jde o nakupování, sport, potkávání se s jinými lidmi atd. Vstupenkou do tohoto světa bude zřejmě zejména headset nebo speciální brýle.

Investování do Metaverse prostřednictvím ETF

S rostoucí popularitou virtuálního světa se začínají objevovat také metaverse ETF. Ty investorům umožňují obchodovat společnosti působící v oblasti VR a AR. Zajímavostí je, že metaverse ETF se objevují ve velkém zejména v Jižní Koreji. Nabídka amerických ETF je pro Evropu stále omezená. Pokud se však v blízké době objeví metaverse ETF, které půjde obchodovat i v Evropě, rádi vás o nich budeme informovat.

Metaverse akcie: 5 společností investujících do metaverse

Zpráva od Grayscale Research odhaduje, že digitální svět by se mohl v blízké budoucnosti rozrůst na trh v hodnotě 1 bilionu USD. Níže uvádíme pět akcií společností, které v současnosti intenzivně investují do metaverse.

1. Akcie Meta Platforms (META)

Facebook dal najevo své směřování již změnou názvu na Meta Platforms. V roce 2021 společnost Meta investovala více než 24,6 miliardy USD do výzkumu a vývoje. Není přesně jasné, kolik z toho šlo do aktivit metaverse. Meta v současné době již nabízí různé VR brýle pod divizí Reality Labs a prodeje zde rychle rostou.

Jak investovat do metaverse
Denní graf akcie FB od červen 2019 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (24. 11. 2022)

2. Akcie Roblox (RBLX)

Roblox byl založen v roce 2006. Po IPO na začátku roku 2021 cena vzrostla ze zhruba 70 USD na nejvyšších 141 USD v listopadu 2021. Americký vývojář videoher nabízí uživatelům nástroje pro designování vlastních her a možnost sdílet je s ostatními. Roblox prodává hráčům virtuální mince, které se používají k nákupu digitálních předmětů ve hře. Společnost také uzavřela dohody s několika významnými značkami v posledních měsících, jako je NFL a Nike.

Jak investovat do metaverse
Denní graf akcie RBLX od dubna 2021 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.11.2022)

Obrat společnosti vzrostl v posledních letech dvouciferně. Roblox je ale i nadále ztrátový. Jde tedy o metaverse akcii spíše pro investory, kteří se nebojí více riskovat.

3. Akcie NVIDIA (NVDA)

Metaverse znamená příležitost také pro společnosti vyrábějící čipy a grafické karty. Zakladatel a generální ředitel společnosti Jensen Huang nedávno řekl, že metaverse bude „mnohem větší než fyzický svět“. NVIDIA má svůj projekt Omniverse, který má pomoci že vytvářet a propojovat virtuální světy navzájem. Díky tomu mohou designéři, výzkumníci a inženýři spolupracovat na projektech a experimentovat ve sdíleném virtuálním prostoru. NVIDIA se zaměřuje konkrétně na 3D pracovní postupy při vytváření virtuálních světů. Jak je známo, NVIDIA roste velmi rychle a analytici očekávají solidní čísla i pro nadcházející roky.

Jak investovat do metaverse
Týdenní graf akcie NVDA od března 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.11.2022)

4. Akcie Microsoft (MSFT)

Microsoft má ambiciózní plány, pokud jde o metaverse. Akvizice společnosti Activision Blizzard má být dalším krokem ke světům ve virtuální realitě. Spíše než o získání nějaké převratné technologie, která by ulehčila vstup do virtuálního světa, jde ale zřejmě spíše o vlastnictví populárních herních titulů a rozšíření know how o herním průmyslu.

Jak investovat do metaverse
Týdenní graf akcie MSFT od března 2017 do listopad 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.11.2022)

Microsoft již na konci roku 2021 oznámil, že pracuje na virtuální interakci mezi uživateli aplikace Teams. V roce 2017 také koupil AltspaceVR. Získaná technologie byla použita pro platformu Microsoft Mesh. S touto platformou společnost doufá, že sjednotí holografickou virtuální spolupráci napříč více zařízeními. Ať už jde o VR headsety, AR, notebooky nebo smartphony. V současné době Microsoft také prodává HoloLens 2. 

Analýzu nejnovějších výsledků společnosti Microsoft naleznete zde: Akcie Microsoft a aktuální výsledky. Co můžeme očekávat v roce 2022?

5. Akcie Snap Inc. (SNAP)

Minulý rok se objevily zprávy, že Niantic a Snapchat spolupracují na tvorbě metaverse. Niantic je tvůrcem hry Pokemon Go, kterou si před několika lety oblíbily miliony hráčů. Tyto společnosti tedy vidí především potenciál v kombinaci reálného světa s virtuálními zážitky, tedy rozšířenou realitou. Společnost investuje miliony do vývoje nových nástrojů AR. Zajímavé je, že akcie na začátku února vzrostly o 58 % poté, co uzavřely své první ziskové čtvrtletí.

Jak investovat do metaverse
Týdenní graf akcie SNAP od března 2017 do listopad 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.11.2022)

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste metaverse aandelen – Beleggen in de metaverse. LYNX [online]. Vydáno 18.2.2022 [cit. 24.2.2022]. Dostupné zde.

PROBST, W. Die besten Metaverse-Aktien 2022 LYNX [online]. Vydáno 27.10.2022 [cit. 5.12.2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX