Krize na Ukrajině: Do jakých akcií investovat?

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Exxon Mobil
ISIN: US30231G1022
|
Symbol: XOM --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Exxon Mobil Akcie

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu pokračuje již pátým dnem. Přestože se dnes uskuteční jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, nikdo nedokáže odhadnout, jakého výsledku bude dosaženo. Rusko se také ocitá čím dál tím více v mezinárodní izolaci a dopadají na něj četné sankce.

Na světových trzích i mezi investory tak přirozeně panuje nejistota. Jak v současné situaci ochránit své portfolio? Do čeho se teď vyplatí investovat? Které akcie představují příležitost a jaké cenné papíry mohou být rizikové? V článku vám přinášíme pohledy analytiků a investorů na aktuální situaci. Rozebereme si některé možné dopady války na Ukrajině a podíváme se na akcie, které by mohly být zajímavou investiční příležitostí.

Konflikt na Ukrajině jako hrozba pro cenu ropy a zemního plynu?

Hrozí růst cen ropy a zemního plynu? V současné situaci se dokonce hovoří i o scénářích, kdy by Rusko mohlo přestat dodávat zásoby těchto komodit do Evropy. Situace je velmi nejistá. Vzhledem k tomu, že Rusko produkuje až 12 % světové ropy a 17 % zemního plynu, může se toto riziko zdát vysoké. Pokud bude distribuce plynu a ropy z Ruska zastavena (nebo snížena), lze očekávat růst ceny v Evropě.

Analytik JPMorgan Chase Michael Cembalest uvádí, že až 40 % zemního plynu a 27 % zásob ropy pochází z Ruska. Naproti tomu Spojené státy dovážejí z Ruska pouze 1-3 % své ropy a plynu. Ukrajina hrajé také důležitou roli v zemědělství. Konflikt může tento stát poškodit i na dlouhou dobu, což pro Evropu přináší riziko ve formě sníženého dovozu měkkých komodit (zejména obilovin).

Důsledky sankcí a odstřižení Ruska od systému SWIFT?

Západní země v čele s USA na Rusko seslali velmi tvrdé sankce a jedna z těch nejvýznamnějších je odříznutí Ruska od finančního systému SWIFT. Vybrané ruské banky tak nemohou provádět většinu mezinárodních transakcí, především těch se západem. Pro Rusko bude tento krok mít významný dopad a již nyní můžeme vidět drastický propad ruského rublu. Pro Evropu však tento krok není zadarmo. Ačkoliv tyto sankce zřejmě poškodí především Rusko, může dojít k negativnímu efektu i v západním světě.

Až 70 % zemního plynu z Ruska proudí přímo do Evropy a odloučení Ruska od SWIFTu pravděpodobně povede k výraznému poklesu jejich nabídky. To zřejmě Rusko donutí provádět většinu svého zbývajícího obchodu s Čínou, která z toho může profitovat.

Čína si již v roce 2015 vytvořila vlastní finanční systém CIPS (Cross-Border Interbank Payment System). Ten měl Číně přinést vyšší integraci juanu na mezinárodním trhu. Tento finanční systém využívá 30 bank z Japonska, 23 bank z Ruska a dalších 31 bank z afrických států. CIPS je pod záštitou People‘s Bank of China (PBOC). CIPS však není jedinou alternativou SWIFTu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Rusko samo využívá svůj finanční systém jménem SPFS (Systém for Transfer of Financial Messages). Tyto dva finanční systémy pomohou Rusko udržet v chodu i v případě sankcí. Rusko vyšší implementací čínského systému CIPS prohloubilo vzájemné vztahy a v roce 2020 bylo 17,5 % transakcí mezi těmito dvěma státy provedeno v juanech.

Z tohoto důvodu můžeme pouze očekávat posílení čínských bank a čínských akcií, jelikož ony jediné budou moci provádět obchod s Ruskem skrz juany a rubl. Mezi největší čínské banky patří: Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China (BOC) a Agricultural Bank of China (ABC bank).

Největší ruská banka Sberbank, která se v minulých letech řadila mezi nejziskovější na celém světě, zaznamenává obrovský propad. Akcie Sberbank k říjnu v roce 2021 vykazovaly hodnotu 380 rublů. Nyní se banka nachází v obrovských problémech. Sberbank ale není jediný příklad obrovského propadu ruské ekonomiky. V problémech jsou i akcie energetické společnosti Gazprom a dalších.

Konflikt na Ukrajině a zavedené sankce tak pravděpodobně povedou ke krátkodobému posílení čínských bank a střednědobému růstu cen komodit a inflaci. I zesílený obchod s Čínou však nedokáže zabránit problémům, které ruskou ekonomiku zřejmě čekají.

Mark Mobius a investování do zlata a asijských akcií

Investor a zakladatel společnosti Mobius Capital Partners LL Mark Mobius k aktuální situaci na Ukrajině poznamenal, že prudce rostoucí cena ropy zřejmě zvýší inflační tlak na řadu zemí závislých na ropě z Ruska. Dle něj by investování do zlata mohlo být v současné nejistotě na trzích vhodnou alternativou.

Také uvádí, že je dobré se zaměřit na trhy, kterých se přímo nedotknou uvalené sankce a dopady konfliktu na Ukrajině. Za celkem bezpečný přístav pak označil například Čínu, Vietnam a Thajsko. Druhým dechem ale dodává, že vzhledem k dynamičnosti celé situace a rostoucím úrokovým sazbám by investoři měli být obzvláště opatrní.

Obavy z hackerských útoků jako příležitost pro kybernetické akcie?

Dan Ives z investiční společnosti Wedbush říká, že invaze na Ukrajinu by mohla být zajímavou příležitostí pro akcie firem zabývajících se kybernetickou bezpečností. Rostoucí hrozba hackerských útoků zvyšuje poptávku po systémech, které by zajistily kybernetickým útokům dostatečnou ochranu.

5 akcií kybernetických společností:

Loading ...
Název společnosti Symbol ISIN Měna Zavírací cena předchozího dne
Zscaler Inc ZS US98980G1022 USD 204,47
Crowdstrike Holdings Inc CRWD US22788C1053 USD 377,37
Fortinet Inc FTNT US34959E1091 USD 59,90
Cyberark Software Ltd CYBR IL0011334468 USD 269,91
Palo Alto Networks Inc PANW US6974351057 USD 340,91

Dan Ives zároveň dodává, že podobné geopolitické krize mohou být využity k nákupu akcií, které jsou kvůli panice na trhu silně přeprodané. Hovoří zejména o technologickém sektoru a zmiňuje například akcie Microsoft, Apple, Oracle, Adobe a Salesforce.

Ruské krize a vývoj indexu S&P 500

Analytici také zkoumali různé konflikty a situace, kterými Rusko způsobilo nejistotu a otřesy na finančních trzích. Níže je vidět 6 takových případů. Až na konflikt v Gruzii v roce 2008 u všech ostatních zmiňovaných událostí došlo k tomu, že půl roku od počátku krize S&P 500 index zaznamenal růst. Je však nutné poznamenat, že předchozí vývoj není vůbec zárukou budoucích pohybů a vývoje. Každý konflikt má své specifikace a je třeba brát samozřejmě ohled i na další geopolitické a makroekonomické vlivy.

Dopady ruských krizí na index S&P 500
Vývoj indexu S&P 500 v reakci na ruské krize od roku 1979 do 2014 . Zdroj: J.P. Morgan (28.02.2022)

Je těžké předvídat, jaké budou politické i ekonomické dopady války na Ukrajině, stejně jako její délku a průběh. Zvýšená opatrnost je tedy rozhodně na místě. Nelze totiž vyloučit, že se konflikt ještě více rozroste a nějakým způsobem se do něj zapojí mnohem více zemí. Jisté vlastně není v tuto chvíli vůbec nic.

Dle analytiků JPMorgan válka na Ukrajině z krátkodobého hlediska přinese zvýšenou volatilitu na trzích. Vzhledem k nízké expozici amerických společností vůči Rusku jsou však důležitá zejména nepřímá rizika. Mezi ně patří například zpomalení ekonomiky kvůli rostoucím spotřebitelským výdajům v důsledku růstu ceny ropy a potravin. Dalšími riziky jsou dopady sankcí, narušení dodavatelských řetězců a kybernetické útoky.

Klíčovým rizikem dle nich ale nadále z dlouhodobého hlediska zůstává zejména zpřísnění měnové politiky ze strany centrálních bank a inflace.

Které akcie by mohly z aktuální situace profitovat?

Uvedené akcie vychází z nedávného výzkumu JPMorgan Chase a výběr je orientován zejména na komodity (energie + materiály) spolu s leteckým a obranným průmyslem.

Mějte prosím na paměti, že v žádném případě nejde o investiční doporučení a obchodníci by v současné chvíli měli být velmi opatrní, protože finanční trhy jsou kvůli probíhajícímu konfliktu značně nejisté a jen těžko lze odhadovat veškeré politické i ekonomické dopady. Obchodujte tedy na základě své strategie a stanoveného risku.

Energetický sektor:

Loading ...
Název společnosti Symbol ISIN Měna Zavírací cena předchozího dne
Pioneer Natural Resources Co. PXD US7237871071 USD 267,66
Diamondback Energy Inc FANG US25278X1090 USD 210,93
Hess Corp. HES US42809H1077 USD 150,61
Occidental Petroleum Corporation OXY US6745991058 USD 61,20
EOG Resources Inc. EOG US26875P1012 USD 132,65
Devon Energy Corp. DVN US25179M1036 USD 48,05
Exxon Mobil Corporation XOM US30231G1022 USD 113,27
Marathon Oil Corp. MRO US5658491064 USD 28,74
Cheniere Energy Inc. LNG US16411R2085 USD 177,66

Suroviny:

Loading ...
Název společnosti Symbol ISIN Měna Zavírací cena předchozího dne
Nutrien LTD NTR CA67077M1086 USD 49,68
United States Steel Corporation X US9129091081 USD 39,30
CF Industries Holdings Inc. CF US1252691001 USD 70,75
Mosaic Company MOS US61945C1036 USD 28,39
Alcoa Inc. AA US0138721065 USD 39,30

Průmysl:

Loading ...
Název společnosti Symbol ISIN Měna Zavírací cena předchozího dne
Northrop Grumman Corporation NOC US6668071029 USD 432,24

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje: 

REUTERS STAFF. Chinese banks urged to switch away from SWIFT as U.S. sanctions loom. REUTERS [online].  Vydáno 29.7.2020 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.reuters.com/article/us-china-banks-usa-sanctions-idUSKCN24U0SN 

REUTERS STAFF. Factbox: What is China´s onshore yuan clearing ad settlement systém CIPS?. REUTERS [online].  Vydáno 28.2.2022 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.reuters.com/markets/europe/what-is-chinas-onshore-yuan-clearing-settlement-system-cips-2022-02-28/ 

MINT STAFF. Unlike Russia, China can bypass SWIFT to escape ambit of US power. MINT [online].  Vydáno 28.2.2022 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.livemint.com/news/world/unlike-russia-china-can-bypass-swift-to-escape-ambit-of-us-power-11646006040962.html 

RAFFERTY, R. The 5 Biggest Banks in China. Statrys [online]. [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://statrys.com/blog/biggest-banks-china 

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers