Tvůrci měnové politiky v čele s ECB, FED a Bank of Japan mají na akciový trh mimořádný vliv, což bylo zřetelně vidět v nedávné minulosti.
Rozeberme si nyní podrobněji všechny tyto politické vlivy. Jakým způsobem mohou centrální banky hýbat akciovými trhy ke svému obrazu? A jak se mohou investoři poučit z minulosti
Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují světovou ekonomiku?
Centrální banka je instituce, která mimo jiné provádí měnovou politiku, podporuje platební transakce a dohlíží na finanční instituce. Nejznámějšími jsou Evropská centrální banka (ECB), Federální rezervní banka (FED), Bank of England (BOE) a Bank of Japan (BOJ).
Pro investory je měnová politika centrální banky velmi důležitá. Tato politika se provádí za účelem zajištění cenové stability v regionu. Konkrétně to znamená, že centrální banka obecně usiluje o roční míru inflace okolo 2 %.
Příliš nízká inflace nebo dokonce deflace jsou pro ekonomiku špatnou zprávou, protože v tomto případě obecně spotřebitelé odkládají nákupy v naději, že ceny budou v budoucnu klesat. Příliš vysoká inflace také není žádoucí, protože vytváří obrovskou devalvaci měny, což může vést k panice mezi spotřebiteli.
Devalvace
Devalvace je termín označení oficiálního znehodnocení měny. Jinými slovy se jedná o oslabení domácí měny vůči zahraničním měnám. Díky devalvaci se zdraží import (dovoz) a zvýhodní export (vývoz). Stát provádí devalvaci zpravidla tehdy, když je jeho platební bilance pasivní.
Úrokové sazby centrální banky
Nejpoužívanějšími a nejdůležitějšími politickými nástroji jsou úrokové sazby centrální banky, které platí pro celou eurozónu:
- Refinanční sazba: Úroková míra, za kterou si úvěrové instituce vypůjčí peníze od ECB na jeden týden. Banky, které o půjčku žádají, musí proti penězům garantovat ECB zajištění (např. cennými papíry).
- Sazba mezní zápůjční facility: Úroková míra, za kterou si úvěrové instituce vypůjčují peníze od ECB na jeden den, přičemž tato úroková sazba obvykle stanovuje horní limit u krátkodobých úrokových sazeb peněžního trhu.
- Sazba depozitní facility: Úroková míra, za kterou banky mohou kdykoli vkládat jednodenní likvidity do centrální banky. Tato úroková sazba obvykle stanovuje spodní limit u krátkodobých úrokových sazeb peněžního trhu.
Jak lze vidět z výše uvedené definice, centrální banky mají přímý vliv na krátkodobé sazby peněžního trhu. Prostřednictvím těchto sazeb můžou centrální banky provádět jejich primární úkol, totiž zajistit cenovou stabilitu. V případě nízké inflace jsou tyto klíčové úrokové sazby obecně snižovány, a naopak se obecně navyšují v případě vysoké inflace.
K vyrovnání nízké inflace po poslední finanční krizi nestačilo ani snížení úrokových sazeb na 0 %. Centrální banky po celém světě zahájily rozsáhlé nákupní programy státních dluhopisů, aby dále stimulovaly hospodářství a zatraktivnily investice. Cílem tohoto kvantitativního uvolňování (QE) je zvýšit inflační očekávání.
Fed byl první velkou centrální bankou, která tento program zahájila a velmi brzy se přidalo mnoho dalším centrálních bank na celém světě. Mezitím Fed začal znovu normalizovat měnovou politiku. Ostatní velcí hráči typu ECB a BoJ na tento krok však ještě nejsou připraveni, což v důsledku znamená, že stále pumpují každý měsíc miliardové objemy čerstvého kapitálu do oběhu.
Co je akciový trh?
Pod pojmem akciový trh je myšlena část kapitálového trhu; jedná se o burzovní či mimoburzovní trh. Lze na něm obchodovat s cennými papíry a to hlavně s akciemi, dále pak s dluhopisy či deriváty.
Jaké jsou hlavní politické vlivy?
Investoři se v posledních letech často potýkali s politickými vlivy, které měly velký dopad na finanční trhy. V živé paměti máme významné politické události jako je Brexit či vítězství Donalda Trumpa v prezidentské volbě USA.
V těchto situacích obvykle dochází ke krátkodobému krachu cen akcií, které se velmi rychle vrátí na předchozí hladinu. Tento pohyb je vcelku přirozený, protože ekonomické dopady podobných událostí se projeví až v dlouhodobém měřítku, a tudíž nenadálý a rychlý propad není logický.
Skutečnost, že tyto události mohou způsobit škody v dlouhodobém horizontu, je evidentní, avšak v tomto časovém měřítku v řádu měsíců a let bude cena akcií ovlivněna pozvolna a spíše než o jednorázový, signifikantní propad se jedná o nastavení budoucího trendu.
Geopolitické napětí může také mít velký dopad na ceny akcií po celém světě. Nedávno to byl severokorejský vůdce Kim Jong-un, který způsobil paniku mezi investory svými jadernými testy. Dalším příkladem je stále pokračující konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem.
Co tedy tyto události znamenají pro akciový trh a ceny na něm?
Takovéto geopolitické napětí má obecně negativní dopad na ceny. Vytváří rizikovou averzi mezi investory, což vyústí ve vznik “bezpečných útočišť”, což jsou tradičně aktiva jako zlato či švýcarský frank.
Zkušenosti z historie však ukazují, že v případě podobných lokálních konfliktů se dopady na akciové trhy z nich vyplývající v průběhu konfliktu postupně zmenšují. Tento fakt můžeme ilustrovat na nedávné krizi ohledně raketových testů v Severní Koreji, které zpočátku způsobily na mezinárodní politické scéně obrovský šok. Dnes si drtivá většina investorů na tuto událost ani nevzpomene. Vývoj této krize a dopady s ní spojené zmizely do pozadí světových událostí.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Nedávné politické události s velkými dopady na akciové trhy
Snížení úrokových sazeb na prakticky 0 % a související nákupní programy měly zásadně ovlivnit akciové trhy na celém světě. Vzhledem k nedostatku alternativ k dosažení výnosů se ceny akcií výrazně zvýšily. Také hodnota vládních dluhopisů se vyvíjela v duchu nízké úrokové sazby. Koneckonců, klesající výnos na dluhopisu logicky negativně koreluje s cenou dluhopisu.
Navzdory skutečnosti, že centrální banky čelí spoustě kritiky po celém světě, jejich nedávná politika měla řadu vedlejších pozitivních účinků. Například zlepšení situace na trhu s nemovitostmi, což vedlo ke zvýšení důvěry spotřebitelů a stimulaci hospodářské aktivity.
Analytici však varují před nadcházející hyperinflací a vznikem cenových bublin na akciových trzích.
Dosavadní inflační očekávání jsou stále pod požadovanou úrovní ECB. Posuzování bublin na akciových trzích je však mnohem složitější, než se na první pohled může zdát a velmi často si jich široká veřejnost všimne až těsně předtím, než cenová bublina praskne.
10 největších akciových trhů na světě
Pro úspěch na kapitálových trzích je důležité, abyste mohli obchodovat kdekoli a kdykoli budete chtít. Koneckonců každá významná událost na určitém trhu s sebou přináší řadu investičních příležitostí.
U LYNX najdete největší výběr produktů a trhů po celém světě.
Proč obchodovat na různých akciových trzích?
V době obchodování na fyzickém akciovém trhu bylo poměrně obtížné investovat peníze mimo státní hranice. Toto období je však již řadu let pryč a každý investor má nyní možnost že svého počítače obchodovat prakticky kdekoliv na světě.
To poskytuje investorům řadu možností. Pokud se na určitém trhu zrovna nic neděje, můžete se podívat na jiný třeba na opačné straně světa.
Obecně je dlouhodobě americký akciový trh nejvýznamnější na světě z hlediska popularity a denního objemu obchodů.
Ze třech největších burz na světě, dvě sídlí v USA. To však neznamená, že bychom měli opomíjet i jiné trhy, na kterých může vznikat mnoho investičních příležitostí.
Pojďme se podívat na 10 největších burz na světě, na kterých můžete obchodovat u LYNX.
10. Korea Exchange (KRX)
Korea Exchange je na 10. místě v seznamu největších burz na základě obchodovaného objemu. Jihokorejská burza se sídlem v Soulu má měsíční obchodovaný objem kolem 135 miliard USD. Index KOSPI je nejdůležitější a největší index v Jižní Koreji.
9. Deutsche Börse (DTB)
Deváté místo míří do Evropy. Německá burza se nachází ve Frankfurtu. Německé burzy Xetra a Eurex mimo jiné spadají pod tento trh. Nejdůležitějším indexem je německý index DAX. Každý měsíc se obchoduje s akciemi v hodnotě zhruba 140 miliard USD.
Toto deváté místo však není zcela opodstatněné, protože obchod s deriváty na Deutsche Börse je extrémně velký.
8. Hong Kong Stock Exchange (SEHK)
Na asijské burze SEHK v Hong Kongu naleznete akcie z Číny, Hongkongu a dalších asijských zemí. Měsíční obchodovaný objem je kolem 155 miliard USD.
7. London Stock Exchange Group (LSE)
Londýnskou burzu najdete na sedmém místě. V roce 2007 se britská burza sloučila s italskou burzou, Borsa Italiana. Britský index FTSE 100 a italský index FTSE MIB jsou největšími indexy obchodovanými na této burze.
Budova burzy se nachází v Londýně. S měsíčním obchodovaným objemem 165 miliard USD je tato burza pouze o něco málo menší než následující Euronext.
6. Euronext (ENX)
Poslední evropský akciový trh s názvem Euronext je na šestém místě. To znamená, že žádná evropská burza cenných papírů se nenachází v top 5 tohoto seznamu. Na Euronext lze obchodovat akcie z různých evropských zemí – například z Nizozemska, Francie, Portugalska a dalších.
Objem obchodovaný na této burze je mnohokrát nižší než na největších burzách v USA a v Asii. Na burze Euronext se každý měsíc obchoduje s hodnotou přibližně 185 miliard USD.
5. Tokyo Stock Exchange (TSE)
Tokijská burza TSE je na pátém místě a zahrnuje dvě burzy z Číny na základě obchodovaného objemu. Tato burza je součástí Japan Exchange Group. Nejdůležitějšími indexy na tomto akciovém trhu jsou japonský index Topix a index Nikkei 225. Měsíční obchodovaný objem se pohybuje kolem 400 miliard USD.
4. Shenzhen Stock Exchange (SZSE)
Čtvrtá v pořadí největších burz světa je čínská burza SZSE se sídlem ve městě Shenzhen. Na této burze cenných papírů jsou kótovány zejména čínské státní společnosti. S měsíčním objemem 800 miliard USD se jedná o druhý největší asijský akciový trh.
3. NASDAQ (Nasdaq)
Druhou největší americkou burzou je NASDAQ. Nejdůležitějším indexem uvedeným na této burze je Nasdaq 100, který obsahuje 100 největších technologických společností. S měsíční obchodovanou hodnotou kolem 1180 miliard USD se jedná o jednu ze tří burz, kde se každý měsíc obchoduje s hodnotou vyšší než 1 000 miliard USD.
2. Shanghai Stock Exchange (SSE)
Na elegantním druhém místě je další čínská burza – SSE, konkrétně ze Šanghaje. Na tomto akciovém trhu je z popudu čínské vlády pro zahraniční investory stále velmi obtížné obchodovat.
Přesto se každý měsíc obchoduje s hodnotou téměř 1280 miliard USD. Pokud by se tento akciový trh plně otevřel zahraničním investorům, je pravděpodobně pouze otázkou času, kdy by se dostal na první místo.
1. New York Stock Exchange (NYSE)
A konečně největší burza na světě, New York Stock Exchange, se nachází ve Spojených státech. Když mluvíme o akciovém trhu v USA, často se používá notoricky známý termín Wall Street, což je ulice, ve které tato burza sídlí. V USA existuje mnoho různých burz, z nichž je New York Stock Exchange (NYSE) největší.
Po akvizici Americké burzy cenných papírů (AMEX) v roce 2008 je NYSE absolutní jedničkou na světě s měsíčním obchodovaným objemem kolem 1520 miliard USD. Obchodují se zde 2 nejdůležitější indexy na světě – index Dow Jones a index S&P 500.
Proč obchodovat na amerických burzách?
Výše uvedený seznam světových akciových burz skutečně odpovídá na otázku, co dělá investice v USA tak zvláštními. Tři nejoblíbenější burzy stojí vysoko nad hlavami ostatními burz, pokud jde o obchodovaný objem. Jak americká NYSE, tak Nasdaq se nacházejí v top 3 seznamu. Na základě těchto údajů lze tedy dojít k závěru, že objem i likvidita v USA jsou mnohonásobně větší, než u jiných burz na celém světě.
U LYNX dobře víme, že příležitosti pro investory na amerických trzích jsou obrovské. Proto má LYNX nejrozsáhlejší sortiment amerických produktů ve srovnání s ostatními brokery. Kromě nejslavnějších futures je možné obchodovat americké akcie na více než 10 různých burzách. Tímto způsobem máte vždy zaručenou nejnižší cenu.
Obchodování akcií prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker