Začínající investoři si pravděpodobně nedokáží představit jinou formu obchodování na burze než současnou formu prostřednictvím platformy. Nicméně burza za svou historii urazila obrovskou cestu, než dorazila ke své současné podobě.
Jak to začalo? A co vše předcházelo tomu, abyste dnes mohli obchodovat jedním kliknutím myši?
Toto jsou zajímavé otázky, které bychom s vámi chtěli probrat v následujících odstavcích a ilustrovat si to na obecné historii burz v Evropě a následně burzy NYSE, která je dlouhodobě, co do objemu obchodovaného kapitálu, největší světovou burzou vůbec.
Historie moderního burzovního obchodování
Dnes již při obchodování nedochází k žádnému fyzickému kontaktu mezi kupujícím a prodávajícím. Pamětníci by vám však pravděpodobně na otázku, co potřebujete pro trading, odpověděli zcela jinak.
A není se čemu divit.
Aktuální forma obchodování na počítačových platformách je v podstatě záležitostí pouze 3. tisíciletí. Pokud chceme dohledat první regulovaný obchod, musíme však v historii zajít trochu dále. A sice o tisíc let nazpátek – do jedenáctého století. Touto dobou začaly první instituce dohlížet na obchodování s úvěry a dluhopisy.
Tito obchodníci jsou obecně považování za historicky první makléře. O 500 let později už stála alespoň jedna kamenná budova burzy prakticky v každém tehdejším evropském státě.
První akciové obchody
První evropská burza v takové formě, jak ji známe nyní, byla založena v Antverpách v roce 1531 a byla určena primárně k fyzickému obchodování s komoditami, které se tou dobou do Holandska stále více dovážely z kolonií. Obchodování s akciemi a akciovými deriváty chytlo svůj první velký impuls otevřením burzy cenných papírů v Amsterdamu o 100 let později.
První vypsané akcie v historii patřili “Nizozemské východoindické společnosti” VOC (Vereenigte Oost-Indische Compagnie) založené v roce 1602 formou první veřejné emise akcií, které se dnes označuje jako IPO. Ta proslula svým obchodováním s Orientem – východní Indií prostřednictvím mořeplaveb.
S jejími akciemi již probíhal fyzický obchod na tzv. obchodní ploše (na pitu) tak, jak ho známe ze starých filmů. Účastníci obchodu používali obecně přijímaná gesta a slovní spojení, přičemž celý obchod byl řízen „mužem v rohu“, jehož hlavní funkcí bylo adekvátně propojit nabídku s poptávkou a tím uskutečnit samotnou transakci.
Vzhledem k tomu, že celou transakci řídila zpravidla jedna pověřená osoba, ne všichni účastníci burzy měli rovné podmínky a byl zde mnohem větší prostor pro nekalé praktiky než je tomu dnes. Připočteme-li velmi pomalou rychlost exekuce jednotlivých obchodů, bylo zřejmé, že daná forma obchodování nemá v moderním, stále se zrychlujícím světě místo.
Uplynulo 400 let do roku 2000, kdy se v Amsterdamu obchod s akciemi zcela změnil na plně elektronické obchodování. Na tomto faktu vidíme, že ještě před 20 lety bylo jednoduché obchodování z domova prostřednictvím vašeho počítače nebo dokonce mobilního telefonu pro mnoho lidí zcela nepředstavitelné.
Historie NYSE a Wall Street
Slovní spojení Wall Street pravděpodobně slyšel alespoň jednou každý z nás. Jedná se o ulici na newyorském Manhattanu, kde se nachází největší americká burza NYSE. Můžeme zde také najít kanceláře velkých brokerských společností a investičních bank. Termín Wall Street je přeneseně vnímán jako synonymum pro americké finanční trhy.
Historie Wall Street se datuje do roku 1653. Tehdy byl ještě New York nizozemským koloniálním městem a nazýval se Nieuw Amsterdam (Nový Amsterdam). Právě Holanďané zde postavili novou nábřežní čtvrť, která měla město chránit v případě námořní ofenzivy.
Z tohoto důvodu dostala tato čtvrt holandské jméno „De Waal Straat“. Navzdory skutečnosti, že v roce 1667 převzali město Angličané, kteří ho následně přejmenovali na New York, název Waal Straat čtvrti zůstal. Angličané pak název úhledně přeložili na Wall Street, který čtvrti zůstal až dodnes.
V průběhu 18. století zde postupně vzniklo místo, kde probíhal obchod s otroky z Indie a z Afriky, z čehož město velmi profitovalo hlavně v důsledku velkého zdanění každé jednotlivé transakce.
Počátek samotné burzy datujeme do roku 1792. V tomto roce zdejší obchodníci podepsali Buttonwoodskou dohodu, nazvanou podle platanu na spodní části Wall Street, pod kterým se tradičně scházeli zdejší obchodníci při obchodních jednáních. Hlavním výstupem tohoto usnesení byl vznik více kontrolovaného trhu se strukturou poplatků, které museli účastníci obchodů uhradit a kde zbude menší prostor pro manipulativní praktiky v dražbách.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Počátky moderního obchodování na NYSE
Již koncem 19. století byla newyorská burza druhá největší na světě co do objemu obchodovaného kapitálu hned po Londýně a její vliv na celý svět neustále sílil.
Touto dobou začal Charles H. Dow sledovat vývoj 11 akciových titulů tehdy obchodovaných na NYSE. Výstupem byl index, který dodnes nese jeho jméno – Dow Jones Industrial Average (DJIA). Tímto položil základ pro obchodování moderních akciových indexů jako jsou dnešní S&P 500, Nasdaq a další.
Jak velký dopad má NYSE na svět ve 20. a 21. století si můžeme ilustroval na krachu burzy v roce 1929, který vyvolal finanční krizi v celém tehdejším civilizovaném světě a koneckonců ještě v živé paměti máme dopad krize z roku 2008 způsobené pádem americké banky Lehman Brothers.
Burzovní krachy
K modernímu burzovnímu obchodování neodmysletelně patří i velké pády a legendární burzovní krachy. Nicméně vzhledem k tomu, že jedná o rozsáhlejší (a i docela zábavné) téma, bude lepší se jim pověnovat v samostatném článku.
Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.