Americké volby 2024: Jak ovlivní akciové trhy?

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

S&P 500
ISIN: US78378X1072
|
Symbol: SPX --- %

---
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na S&P 500
USA volby a jejich dopad na finanční trhy
Prezidentské volby v USA v roce 2024 jsou jednou z celosvětově nejsledovanějších politických událostí. Tyto volby jsou nejen politicky důležité, ale mohou mít také významný dopad na finanční trhy.

Nedávno prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z boje o druhé funkční období. Na jeho místo nastoupila viceprezidentka Kamala Harrisová, která je demokratickou kandidátkou v boji proti Donaldu Trumpovi. V tomto článku se zabýváme tím, jak mohou volby v USA ovlivnit akciový trh. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Vezměte prosím na vědomí, že investování na potenciálně vysoce volatilních trzích zahrnuje specifická rizika, která mohou způsobit pokles hodnoty vašich investic. Výsledek amerických voleb může ovlivnit hospodářskou politiku a regulace, což může způsobit, že některé sektory a třídy aktiv budou citlivější. Doporučujeme vám zvážit, zda je obchodování na potenciálně vysoce volatilních trzích v souladu s vašimi individuálními investičními cíli a tolerancí k riziku.


Kamala Harrissová vystřídala Joea Bidena

5. listopadu 2024 se v USA budou konat 60. prezidentské volby. Rozhodnutí Joea Bidena odstoupit z volebního klání přišlo po měsících spekulací a obav uvnitř Demokratické strany, zda je stále schopen ucházet se o znovuzvolení. Kandidátkou demokratů se tak stala Kamala Harrisová, kterou Biden plně podporuje. To mělo vliv i na dynamiku probíhající kampaně, kdy se bude rozhodovat právě mezi Harrisovou a Trumpem.

Harrisová vs. Trump: Napínavý souboj až do konce?

Průzkumy prozatím ukazují na poměrně vyrovnaný souboj. Harrisová by se nyní měla pokusit přesvědčit svou stranu a voliče o svých vůdcovských schopnostech. Také to vypadá, že i přes veškeré kontroverze Donald Trump své příznivce ve velkém příliš neztrácí.

Z níže přiloženého grafu RealClear Politics ze dne 10. 9. 2024 to vypadá, že Kamala Harrisová má nyní o něco vyšší šanci na zvolení. Šance Donalda Trumpa se naopak začaly snižovat krátce poté, co z prezidentské kandidatury odstoupil Joe Biden. Rozdíl se ale snižuje a vypadá to, že se možná dočkáme napínavého souboje až do konce.

Prezidentské volby v USA: Průběžný vývoj preferencí voličů
Vývoj voličských preferencí u prezidentských kandidátů ke dni 10. 9. 2024. Zdroj: www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-harris (12. 9. 2024)

Politická nejistota může vést ke zvýšené volatilitě na trzích

Za jeden z přímých dopadů amerických voleb na akciový trh lze považovat zvýšenou volatilitu. Pokud je výsledek voleb nepředvídatelný nebo existuje vysoká pravděpodobnost, že vítězný kandidát výrazně změní dosavadní politické směřování, může to na trhu zvýšit nejistotu a obavy. Investoři se totiž obecně snaží riziku spíše vyhýbat a před volbami se tak mohou rozhodnout uzavřít některé své pozice či případně upravit svá portfolia, což může vést ke zmiňované zvýšené volatilitě na trzích. Pohybů na akciových trzích jsme v historii byli svědky i těsně po vyhlášení výsledků:

  • Joe Biden (2020): Po vítězství Bidena vzrostl index S&P 500 o 1,78 %. Vliv na to měl zřejmě i jeho plán ekonomické obnovy a očekávané stimuly během pandemie.
  • Donald Trump (2016): Den po jeho vítězství se trh po počátečním znepokojení vzpamatoval. S&P 500 vzrostl o 1,10 %, což byl jeden z nejlepších výsledků po volbách. Zpočátku ceny prudce klesly, ale investoři nakonec zřejmě pozitivně zareagovali na jeho sliby o snížení daní a deregulaci.
  • Barack Obama (2008): Reakce trhu byla negativní. Den po jeho vítězství v roce 2008 klesl S&P 500 o 5,27 %, což byl jeden z největších poklesů po volebním vítězství, a to uprostřed finanční krize a recese.

Index VIX, který měří volatilitu trhu, nedávno vzrostl nad průměrnou hodnotu 14,83. Může to značit, že se investoři možná již připravují na možné výkyvy trhů směrem k listopadu. To lze pravděpodobně vysvětlit nejistotou ohledně budoucí politiky a směru, kterým se země vydá. Historická data od CME Group ukazují, že vyšší volatilita přetrvává ještě přibližně dva týdny po volebním výsledku. Asi po měsíci se volatilita normalizuje, jakmile se povolební situace více stabilizuje a směřování politiky více vyjasní.

Jak si obvykle vede index S&P 500 před prezidentskými volbami?

Podle zprávy společnosti Wells Fargo dosahuje index S&P 500 v období před americkými prezidentskými volbami obvykle horších výsledků. Během posledních šesti volebních cyklů zaznamenal index v průměru negativní výnos -4,3 % (medián činil -1,9 %) ve dvou měsících před volebním dnem. Podobné ztráty byly zaznamenány také u akcií s malou a střední kapitalizací. Naopak defenzivní sektory, jako jsou spotřební zboží, veřejné služby a zdravotnictví, si vedly relativně dobře s výnosy 3,9 %, 3,4 % a 2,3 %. Nejhorší výkonnost zaznamenal sektor nemovitostí a informačních technologií s průměrnými poklesy -3,5 % a -3 %.

Hospodářská politika kandidátů a dopad na trhy

Dopad voleb na akciový trh bývá také ovlivněn ekonomickými programy kandidátů. Návrhy politik v oblastech, jako jsou daně, obchod, regulace a vládní výdaje, mohou mít dopad na některé společnosti a odvětví. Například oznámení o snížení daní nebo deregulačních opatřeních může trh přijmout pozitivně, zatímco návrhy na zvýšení daní nebo zpřísnění regulace mohou vyvolat obavy.

Harrisová se spíše zaměřuje na sociální spravedlnost, opatření v oblasti klimatu a ekonomické reformy. Trump dříve prosazoval politiku deregulace a snižování daní, Harrisová by pravděpodobně kladla větší důraz na regulaci a vládní výdaje, což by mohlo vyvolat odlišnou reakci na trzích.

Jaký bude dopad na konkrétní odvětví?

Výsledek nadcházejících prezidentských voleb bude mít zřejmě dopad na různá odvětví. Potenciální vliv může mít například politika Kamaly Harrisové, která se zaměřuje na klima a na odvětví obnovitelných zdrojů energie. U Trumpa může pak mít vliv například jeho očekávaná podpora fosilních paliv. V technologickém sektoru se také řeší regulační a antimonopolní otázky. I možný rozdílný přístup prezidentských kandidátů k tomuto tématu a celková nejistota, jakým směrem se situace bude dále vyvíjet, mohou způsobit výkyvy na trhu.

O konkrétních dopadech vítězství Harrisové nebo Trumpa na akciový trh a jednotlivé sektory budeme rozebírat v některém z nadcházejících článků, proto bedlivě sledujte náš Investiční portál.

LYNX Premium
Exkluzivní obsah pro odběratele

Otevřete si celý článek přihlášením se k odběru investičního obsahu LYNX.
Nové články, webináře nebo investiční analýzy od zkušených investorů každý týden ve vašem e-mailu.

Loading...

Volby v USA a jejich vliv na mezinárodní trhy

Volby v USA mohou ovlivnit i mezinárodní trhy. Zejména v zemích, které jsou do značné míry závislé na obchodu se Spojenými státy. Politické změny mohou ovlivnit vztahy, cla a obchodní dohody s ostatními státy. To bylo patrné během Trumpovy vlády, která zahájila obchodní válku mezi USA a Čínou a vzniklé napětí ovlivnilo globální akciové trhy. Obchodní politika tak může být v kampani klíčovým tématem, zejména vzhledem k napjatým vztahům mezi Spojenými státy a Čínou.

Co se děje na trzích během prezidentského období?

Vztah mezi prezidentskými volbami v USA a výnosy na akciových trzích je pro ekonomy, investory a analytiky zajímavým tématem. Bylo vypozorováno několik zákonitostí a existují teorie, které osvětlují, jak mohou různé fáze prezidentského cyklu ovlivnit finanční trhy.

Teorie prezidentského cyklu

Teorie prezidentského cyklu naznačuje, že výkonnost akciových trhů může být spojena s fázemi funkčního období amerického prezidenta. Vysvětluje, jak politické a ekonomické změny během jednotlivých let prezidentství ovlivňují trh. Tento cyklus se dělí na čtyři roky prezidentského období:

  • První rok: Akciové trhy se v tomto roce často vyznačují relativně nízkými výnosy. Nová administrativa často nastavuje změny v politice, které mohou být pro ekonomiku krátkodobě bolestivé (např. zvyšování daní nebo změny v regulaci).
  • Druhý rok: V druhém roce bývají výnosy spíše průměrné. To lze z části přičíst přetrvávající nejistotě ohledně vládních politik a přizpůsobování se těmto politikám.
  • Třetí rok: Historicky vykazuje nejsilnější výkonnost akciového trhu. Jde o dobu, kdy už se pomalu blíží další volby a úřadující vláda často zavádí stimulační opatření, aby posílila ekonomiku a získala přízeň voličů.
  • Čtvrtý rok: Ve čtvrtém roce bývají výnosy kladné, ale mohou se lišit v závislosti na očekávaném výsledku voleb a slibované politice kandidátů.
Průměrné roční výnosy S&P 500 za jednotlivé roky prezidentského období od roku 1928. Zdroj: www.gurufocus.com/market/presidential-cycle (12. 9. 2024)

Historické výnosy a očekávání

Od roku 1928 se průměrný roční výnos indexu S&P 500 během třetího roku prezidentského cyklu pohybuje kolem 14 %, což je více než v jiných letech. Jedná se pravděpodobně i o dopad stimulačních hospodářských politik, které se často provádějí v předvolebním období.

Výsledky voleb měly na dlouhodobé investiční výnosy historicky ale jen nepatrný nebo žádný vliv. Ekonom společnosti Capital Group Darrell Spence tvrdí, že za zdraví americké ekonomiky a finančních trhů bývá prezidentům přičítáno až příliš zásluh, stejně jako je jim kladena nadměrná vina za to, když se ekonomice nedaří. Existuje mnoho dalších faktorů, které určují hospodářský růst a výnosy trhů, přičemž prezidenti na ně mají jen velmi malý vliv.

Někteří investoři se snaží profitovat z krátkodobých výkyvů trhů. Takový přístup ale vyžaduje přesné načasování vstupů a výstupů. Výzkumy však ukazují, že klíč k dlouhodobému úspěchu nespočívá v dokonalém načasování trhu, ale v delším setrvání na trhu. Je totiž velmi složité důsledně předvídat správné okamžiky vrcholů a poklesů trhu a i malé chyby mohou mít velký vliv na vaše výnosy.

Studie společnosti Vanguard s názvem Three reasons why timing the market is so difficult, která byla publikována 3. května 2023, ukazuje, že investoři, kteří zůstávají na trhu delší dobu, dosahují v průměru mnohem lepších výsledků než ti, kteří se snaží trh načasovat. Pokud promeškáte klíčové dny růstu trhu, může to výrazně snížit vaše výnosy.

Hypotetický vývoj investice 1000 dolarů do indexu SPX
Hypotetický vývoj investice 1000 dolarů do indexu S&P 500. Zdroj: www.capitalgroup.com/advisor/ca/en/insights/articles/how-elections-move-markets-5-charts.html (12. 9. 2024)

Investice 1 000 USD do indexu S&P 500 v době nástupu Franklina D. Roosevelta do úřadu by dnes měla hodnotu téměř 22 milionů USD, a to bez ohledu na střídání osmi demokratických a sedmi republikánských prezidentů.

Jsou investoři před volbami opatrnější?

Dluhopisy jsou obecně méně volatilní než akcie, ale nejsou imunní vůči volebním vlivům, zejména pokud jde o změny politiky, které mohou ovlivnit úrokové sazby. Nová vláda, která se například výrazně zadluží nebo zavede expanzivní fiskální politiku, může těmito svými kroky přispět ke zvýšení úrokových sazeb, což může mít negativní vliv na ceny dluhopisů.

Prezidentští kandidáti často mohou pravidelně upozorňovat na problémy země a ve svých kampaních mohou zdůrazňovat spíše negativní sdělení. I to může být jednou z příčin, že investoři jsou se svými portfolii před volbami obvykle opatrnější. Od roku 1992 investoři vkládají svá aktiva do fondů peněžního trhu před volbami častěji. Naproti tomu akciové fondy zaznamenaly nejvyšší čistý příliv v roce bezprostředně po volbách. To naznačuje, že investoři se během volebního roku snaží minimalizovat riziko a čekají, až nejistota pomine, aby se poté opět zaměřili na rizikovější aktiva, jako jsou akcie.

Průměrný finanční tok před a po prezidentských volbách v letech 1992-2023
Průměrný finanční tok ve volebním roce a rok poté v období 1992-2023. Zdroj: www.capitalgroup.com/advisor/ca/en/insights/articles/how-elections-move-markets-5-charts.html (12. 9. 2024)

Pozor na zvýšenou volatilitu

S blížícími se volbami v roce 2024 by se investoři měli připravit na možné výkyvy na trhu. Index VIX a zvýšené požadavky na marže naznačují, že trhy budou s blížícím se datem voleb volatilní. Investoři by si toho měli být vědomi a přizpůsobit tomu své investiční strategie.

Index VIX je měřítkem očekávané volatility indexu S&P 500. Cena indexu VIX je odvozena od opcí na tento index. Pro výpočet indexu VIX se používají pouze opce SPX, které mají do páteční expirace SPX více než 23 dní a méně než 37 dní. Více o opcích na VIX naleznete v našem článku Opce na VIX: Jak si zajistit portfolio nákupem call opcí.

Pokud přidáme futures na VIX pro nadcházející období, skutečně vidíme, že očekávaná volatilita směrem k volbám roste. Ke dni 12. 9. 2024 se zářijový futures kontrakt na VIX nachází na úrovni 17,45, zatímco říjnový futures kontrakt na VIX je na úrovni 18,65. Futures se tedy až téměř do voleb nachází v contangu. Poté se opět dostane do backwardation, kdy budou ceny dlouhodobějších futures kontraktů nižší než ceny futures kontraktů s bližší expirací. Více se o těchto termínech dozvíte v našem článku Co je contango a backwardation?.

Příklad futures kontraktů na VIX před prezidentskými volbami v USA v roce 2024 v platformě TWS
Futures na VIX se do listopadu nacházejí v contangu. Zdroj: Trader Workstation (TWS) (12. 9. 2024)

Obchodujte akcie skrze LYNX

Online broker LYNX svým klientům umožňuje nákup a prodej akcií přímo na hlavních světových akciových trzích. Kromě amerických burz NYSE a Nasdaq máte přístup k evropským burzám jako jsou BCPP (Pražská burza cenných Papírů), Xetra, Frankfurtská burza a mnoho dalších. Můžete obchodovat i na burzách v Kanadě, Číně, Austrálii a celkem na více než 150 burzách ve 33 zemích.

Pro své klienty LYNX zajišťuje pokročilé platformy LYNX+ a TWS (Trader Workstation) s nástroji pro obchodování akcií i jiných instrumentů. Upozorňujeme, že investování není bez rizika. Pokud s akciemi nemáte ještě žádné zkušenosti, doporučujeme náš článek Investice do akcií v roce 2024: Jak investovat do akcií?.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Capital Group: How elections move markets in 5 charts (13. 9. 2024); www.capitalgroup.com/advisor/ca/en/insights/articles/how-elections-move-markets-5-charts.html

GuruFocus: Presidential Cycle, Political Parties and the Stock Market (13. 9. 2024); www.gurufocus.com/market/presidential-cycle

Investing.com: How do US elections affect the S&P 500 performance? (13. 9. 2024); in.investing.com/news/stock-market-news/mission-mausam-centre-to-install-wider-network-of-radars-wind-profilers-by-2026-4427570

LYNX: Impact van Amerikaanse verkiezingen op de beurs (13. 9. 2024); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/beursinfo/impact-amerikaanse-verkiezingen-beurs/

RealClear Polling: 2024 National: Trump vs. Harris (13. 9. 2024); www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-harris

Reuters: The relationship between elections and volatility (13. 9. 2024); www.reuters.com/plus/cme/the-relationship-between-elections-and-volatility

THE WRAP: How Stock Market Has Reacted Day After Presidential Elections – Including Today (Chart) (13. 9. 2024); www.thewrap.com/stock-market-presidential-election-donald-trump-obama

Vanguard: Three reasons why timing the market is so difficult (13. 9. 2024); www.vanguardinvestor.co.uk/articles/latest-thoughts/investing-success/three-reasons-why-timing-the-market-is-so-difficult

WEALTHMANAGEMENT: Presidential Election Cycle Theory (13. 9. 2024); www.wtwealthmanagement.com/documents/pdf/WTWealth_2019-06.pdf


[Form #4 could not be found]