Tomáš Hykel školí tradery ke konzistentní ziskovosti mimojiné i prostřednictvím live trading roomu.
“Osobně si myslím, že moje nejsilnější stránka v tradingu je, že jsem schopen dívat se na každý obchod, aniž bych byl ovlivněn tím, jak dopadly předchozí obchody.” uvádí tento zkušený trader.
Právě zvládání emocí v tradingu je jedním z klíčových prvků úspěchu.
Ať už ve sportu nebo podnikání, vždy jsem byl nějakým způsobem na někom závislý. Ve sportu to byl trenér, spoluhráči, klub, zdraví. V podnikání zas odběratelé, dodavatelé, zaměstnanci, IT oddělení. Vždy se našel někdo, na kom závisel můj zisk a celkové fungování. Právě touha po nezávislostí byla tím faktorem, který mě přivedl k tradingu a donutil mě se o něj začít zajímat. Umožnil mi být sám sobě pánem. To bylo pro mě nejdůležitější.
Kdy jste začal obchodovat s reálnými prostředky?
Je to už asi 10 let, tedy kolem roku 2007. Samozřejmě byl to postupný vývoj a ten skutečný trading přisel až v roce 2010, kdy jsem se seznámil s mým pozdějším mentorem, panem Romanem Dvořákem.
Co jste obchodoval ve Vašich začátcích?
Z dnešního pohledu jsem na začátku zkoušel úplné šílenosti. Neměl jsem informace, vzdělání, zkušenosti. Obchodoval jsem snad všechno, co se hýbalo. Ty strategie, co jsem měl snad ani nebudu prezentovat. Paradoxně některé i vycházely. Samozřejmě žádná nebyla dlouhodobě použitelná. To byly ty divoké začátky, které zná asi každý. Když si na to dnes vzpomenu, už se tomu spíše jen směju.
Jaká je Vaše dlouhodobá cílená ziskovost?
Ziskovostí se snažím dostat na nějakých 20 až 40 % ročně. To cílení ziskovosti se vždy odvíjí od rizika a tím, že se převážně věnuji intradennímu tradingu, tak si nemyslím, že by to byl nějaký zázračný výnos. Osobně se spíše snažím vyvarovat větším výkyvům. Tím, že cílíte na vyšší čísla tak to riziko se přirozeně zvyšuje. Jsem spíše konzervativnější, než abych absolvoval a prožíval ty výkyvy nahoru, dolu a cílil na stovky procent ročně, tak je pro mě prioritou konzistence, a ne maximalizace výkonů.
Které tradingové období bylo pro Vás nejziskovější?
Vzhledem k mé předchozí odpovědi, tak nemám období kdy bych byl výrazněji ziskovější. Co se týče sezónnosti, tak skrz nižší volatilitu jsou období červen až srpen spíše slabší. Nejziskovější bývám v období září až prosinec.
V čem spočívá Váš přistup k trhu a k lidem, které školíte?
Osobně si myslím, že moje nejsilnější stránka v tradingu je, že jsem schopen dívat se na každý obchod, aniž bych byl ovlivněn tím, jak dopadly předchozí obchody. V tom vidím zásadní problém u většiny lidi. V případě, že se jim povede více obchodů, tak se ztrácí pokora a je tam větší neopatrnost. Zase v případě delší série neúspěšných trejdů se projevují emoce, strach, obavy. Až několikaletým vývojem se mi podařilo tyto psychologické věci odbourat a u každého obchodu tedy začínám od nuly.
Co se týče přístupu k lidem, které školím, tak vycházím z toho, co jsem kdysi sám potřeboval od mého mentora pana Dvořáka. Je to trpělivost, dostatek času na otázky, projíždět tržní situace pořád dokola a zpětná vazba k různým situacím. Důležitá je dlouhodobá spolupráce s tím člověkem do doby, než je samostatný. Snažím se lidem předat to, co pro mě samotného kdysi byla priorita.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
U mě to není o velkém množství, ale o dlouhodobé spolupráci. Ten počet skutečných traderů, se kterými v stále i po letech zůstávám v kontaktu je mezi 20 až 30. Nikdy to nebudou stovky, to by nebylo v mých silách, abych dokázal své zkušenosti předat tak kvalitně, jak bych si představoval a věnoval se každému individuálně.
Myslíte si, že každý může být na trhu úspěšný a odnášet si z něho peníze?
Na to je jednoduchá odpověď. Nemyslím si. Úspěšným traderem se může stát jenom ten kdo zvládne dvě základní dovednosti, a to je trpělivost a disciplína. V začátcích prakticky ani nic jiného nehraje roli. Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti je to dřina a běh na dlouhou trať. Říct si, teď budu dodržovat pravidla, teď se budu chovat tak a tak je jednoduché. Ale když člověk pak reálně obchoduje, je tam tolik faktorů, které na něj působí a je velice těžké to skutečně dodržet. Něco si říct je jedna věc ale zachovat se tak pak v rámci pár sekund je věc cviku, dlouhodobé zkušenosti a času prosezeného u trhu.
Za jak dlouho si myslíte, že je možné, aby se začínající trader dostal do fáze, kdy je konzistentně ziskový a za jakých předpokladů?
Rozdělil bych to na dvě fáze. První fáze konzistentní ziskovosti. Se správným způsobem myšlení a získáváním zkušeností je reálné se do ní dostat za 6 až 9 měsíců. Další věc je proměnit konzistentní ziskovost v zajímavé příjmy. Jinak se obchoduje s hodnotou 0,1 lotů a jinak s hodnotou 5 lotů. Druhá fáze je už otázkou zkušenosti, postupného zvětšovaní pozic a dalšího času stráveného na trhu. Dohromady řekl bych, že je to otázka dvou let, aby se člověk stal traderem, který se obchodováním už může živit.
Jaké tři rady byste dal začínajícím traderům?
Nechtějte rychle zbohatnout na trzích. Buďte trpěliví a disciplinování. Druha rada, zaměřte se na výkonnost v procentech či pipech (bodech). Nedělá dobrotu se zaměřit hned na začátku na peníze, protože ty pak hýbou s psychikou. Za třetí, spolupracujte s lidmi, kteří vám pomohou posunout se dál. Stejně jako jsem kdysi já měl tu možnost spolupracovat s panem Dvořákem.
S ohledem na vlastní zkušenosti a vývoj co byste dnes udělal jinak pokud byste měl začít s tradingem?
Bylo by toho samozřejmě více. Místo snahy najít svatý grál, pokud možno co nejrychlejší a nejvíce výdělečný, bych se mnohem dřív snažil najít si člověka, který si mě vezme pod křídla jako mentor a pomohl mi pochopit podstatu trhů, jejich fungování a principy. Tím bych reálně ušetřil dva až tři roky času. To by byly asi hlavní věci, co bych změnil a udělal jinak.
Na co musí začínající trader myslet, když to myslí s tradingem vážně?
Neměl by uspěchat vývoj a vzdělávaní. Chce to potlačit touhu po výdělcích rychle a hned. Jít krok po kroku a posunovat se postupně dál. Živit se tradingem je lákavé, ale nestačí jenom mít systém. Chce to zkušenosti a vyrovnanou psychiku. V oblasti tradingu se tomu člověk nevyhne, ten čas u toho musí strávit a ty znalosti získat. Buď se naučí fungovat na trhu i po psychické stránce, nebo se to nenaučí a žádný systém mu nepomůže.
Určitě je také důležité najit si vhodného a seriózního partnera (brokera) k obchodovaní, který mu bude oporou a bude se na něj moci kdykoli obrátit.
Na webinář s Tomášem Hykelem se můžete podívat níže.
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker