Wheat futures: Odhalte specifika kontraktu Chicago SRW Wheat (ZW)

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Wheat futures: Specifika Chicago SRW Wheat (ZW)
Poznejte, jak lze investovat do pšenice a výhody i rizika wheat futures. Odhalte, co hýbe cenou této komodity, jak fungují sezónní cykly a které reporty sledovat.

Poznejte specifika kontraktu Chicago SRW Wheat (ZW). Pokud hledáte brokera pro obchodování futures, klikněte zde.

Historie futures na pšenici

Historie wheat futures začíná v polovině 19. století ve Spojených státech v době, kdy zemědělská produkce komodity rychle rostla. Zejména Chicago hrálo klíčovou roli kvůli své strategické poloze mezi pšeničnými poli na středozápadě a trhy východního pobřeží. V roce 1848 byla založena Chicago Board of Trade (CBOT), původně určená k tomu, aby obchodníkům s obilím poskytla prostor pro jejich transakce. To znamenalo začátek organizovaného obchodování s obilím.

V roce 1851 zavedl CBOT první futures kontrakt, kdy se strany dohodly na nákupu nebo prodeji konkrétního množství obilí za stanovenou cenu k budoucímu datu. Byl to revoluční krok, protože farmářům a obchodníkům poskytl příležitost zajistit se proti kolísání cen. Koncept futures se rychle rozšířil na další trhy a plodiny.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

V následujících letech došlo k dalšímu zdokonalování systému. Na počátku 20. století byla zavedena standardizace a regulace, aby byla zajištěna integrita trhů. Vytvoření Commodity Futures Trading Commission (CFTC) v roce 1974 přineslo federální regulaci a dohled, což posílilo stabilitu a důvěru ve futures trhy.

Se vzestupem technologie na konci 20. a na počátku 21. století se obchodování s futures na pšenici dramaticky změnilo. Díky elektronickým obchodním platformám je obchodování rychlejší a dostupnější.

Faktory ovlivňující cenu pšenice

Cenu pšenice je ovlivněna mnoha faktory. Pro úspěšné obchodování s pšenicí je nezbytné, aby investor dobře chápal vzájemné vztahy mezi nimi. Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňující cenu pšenice je počasí. Sucho, povodně, mráz a další extrémní výkyvy počasí mohou výrazně ovlivnit sklizeň, a tedy i nabídku. Špatná sklizeň v hlavních zemích produkujících pšenici, jako jsou Spojené státy americké, Rusko nebo Kanada, může vést ke snížení nabídky a vyšším cenám.

Na trhu s pšenicí také hrají roli základní principy nabídky a poptávky. Zvýšení poptávky po pšenici, například kvůli populačnímu růstu nebo rostoucí popularitě pšeničných produktů, může vyhnat cenu nahoru. A naopak, zvýšení nabídky, například díky povedené sklizni, může cenu snížit.

Politická rozhodnutí, jako jsou dotace, obchodní omezení a dovozní a vývozní daně, mohou silně ovlivnit cenu pšenice. Obchodní války mezi velkými ekonomikami mohou mít také dopad na pšenici, stejně jako síla dolaru. Pšenice se totiž obchoduje v dolarech a silný dolar prodražuje pšenici pro kupce v jiných měnách.

Sezonní cyklus pšenice a jeho dopad na cenu komodity

Nabídka je v USA obvykle největší v době sklizně jarní pšenice, což je počátkem září. Poté přichází období, kdy se poptávka po pšenici (export) zpravidla zvyšuje, což vede obvykle i k růstu cen. V tu samou dobu se sází zimní pšenice a trhy tak mohou začít odhadovat, jaká bude úroda příští rok. V tomto časovém úseku zpravidla dochází k tomu, že úroda ze staré sklizně (prosincový kontrakt) je ceněna více, než sklizeň nová (červencový kontrakt).

Po příchodu zimy hraje nejdůležitější úlohu počasí.  Sníh musí přikrýt naklíčené pšeničné zrno ochrannou dekou, jinak hrozí pšenici zmrznutí a tím pádem úhyn. V dřívějších letech bylo běžné, že v tomto období takzvané „únorové pauzy“ získávala na ceně nová úroda (červencový kontrakt), protože ta stará se potýkala s logistickými problémy a rostoucí konkurencí z jižní polokoule.

Navíc počátek nového roku znamená pro US zemědělce i počátek nového zdaňovacího období. Bylo tedy běžné, že se snažili dostat kontrakty na dodání staré úrody na trh za jakoukoliv cenu. Sezónní cykly ale nelze brát jako samozřejmost a neměli byste se na ně plně spoléhat. Jde však o faktor, na který je při tvorbé vaší obchodní strategie brát také ohled.

Investice do pšenice

Investoři, kteří chtějí vydělat na kolísání cen pšenice, tak mohou učinit několika způsoby. Mohou například nakupovat akcie společností, které mají expozici na trhu s pšenicí. Jde například o producenty této komodity. Kromě toho mohou investoři investovat do společností, které poskytují služby nebo stroje producentům pšenice.

V tomto článku se však zaměříme na investování do pšenice prostřednictvím futures. Jedná se o forwardové smlouvy, které specifikují určité množství pšenice, které má být v budoucnu dodáno za předem stanovenou cenu. Pokud jste o futures doposud neslyšeli, doporučujeme náš článek Obchodování futures: Průvodce & odpovědi na 10 zásadních otázek.

Jednou z dalších možností, jak lze pšenici obchodovat, jsou komoditní spready. Kromě menších nároků na marži je jejich výhoda v tom, že jejich obchodování je zpravidla klidnější než obchodování jen jednoho futures kontraktu. O komoditních spreadech se můžete dozvědět více zde: Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování.

Wheat futures a jejich výhody

Níže si uvedeme některé z výhod investování do futures na pšenici.

Diverzifikace portfolia

Obchodování futures na pšenici umožňuje investorům diverzifikovat jejich investiční portfolia mimo tradiční aktiva jako akcie, dluhopisy a hotovost. Pšenice jako komodita má své specifické faktory ovlivňující nabídku a poptávku (například počasí, zemědělská politika, globální produkce), které ne vždy přímo korelují s vývojem na finančních trzích. Tato diverzifikace tak může pomoci snížit celkové riziko portfolia, protože komodity mohou mít jinou dynamiku než akcie a dluhopisy.

Zajištění proti inflaci

Inflace často vede k růstu cen komodit, včetně pšenice. Důvodem je, že výrobní náklady, jako jsou náklady na energii, hnojiva, dopravu a práci, stoupají, což zvyšuje celkové náklady na výrobu pšenice. Tento růst výrobních nákladů se obvykle promítá do vyšších cen konečného produktu. Investováním do wheat futures mohou investoři těžit z tohoto růstu cen, což může kompenzovat ztráty způsobené inflací v jiných částech jejich portfolia.

Možnost využití páky

Futures kontrakty umožňují využít finanční páku, což znamená, že obchodníci mohou kontrolovat velké pozice s relativně malým kapitálem. To může výrazně zvýšit návratnost investic, pokud jsou tržní pohyby příznivé. Online broker LYNX umožňuje obchodování na páku těm klientům, kteří vlastní maržový účet.

Futures na pšenici: Na co si dát pozor?

Obchodování na burze nikdy není bez rizika a jinak tomu není ani u wheat futures. Obchodníci by si měli být vědomi zejména těchto rizik.

Vysoká volatilita

Ceny pšenice mohou být velmi volatilní kvůli různým faktorům, jako jsou změny počasí, geopolitické události, ekonomické podmínky, změny v poptávce a nabídce, a další neočekávané události. Tato volatilita může vést k rychlým a značným ztrátám, pokud trh půjde proti vaší pozici.

Riziko pákového Efektu

Obchodování na páku jsme uvedli jako výhodu, ale musíme ho zařadit také mezi rizika. Pákový efekt totiž výrazně zvyšuje potenciální ztráty. Pokud jde trh proti pozici investora, mohou být ztráty značné a rychlé. Investoři by měli být opatrní při používání pákového efektu a plně si uvědomit riziko potenciálních ztrát.

Maržové požadavky

Pro obchodování futures na pšenici je vyžadován margin, což může zahrnovat pravidelné doplňování prostředků v případě nepříznivých tržních pohybů. Nesplnění maržových požadavků může vést k nucené likvidaci pozic ve vašem portfoliu. Na naší stránce Maržové obchodování nabízíme jednoduchý příklad, který tento styl obchodování vysvětluje a najdete zde také odpovědi na nejčastější otázky spojené s marginem.

Wheat futures: Specifika Chicago SRW Wheat (ZW)

CME Group nabízí futures na tyto 2 typy pšenice: Chicago Soft Red Winter Wheat (ZW) a Kansas City Hard Red Winter Wheat (KE). Oba druhy se vysévají začátkem října a sklízejí se mezi květnem a červencem po období zimního spánku. Přibližně dvě třetiny veškeré pšenice se používají pro lidskou spotřebu, zbytek je určen pro krmivo pro hospodářská zvířata a průmyslové využití.

Soft Red Winter pšenice je pěstována převážně na středozápadě a v jižních regionech USA. V platformě Trader Workstation můžete najít tento kontrakt pod symbolem ZW.

Detaily kontraktu Wheat futures (ZW) v platformě TWS. Zdroj: Trader Workstation (15. 7. 2024)

Každý kontrakt představuje 5 000 bušlů pšenice, což odpovídá přibližně 136 metrickým tunám. To umožňuje relativně snadné obchodování i s velkými objemy této komodity. Cena se uvádí v amerických dolarech za bušl, přičemž jeden bušl odpovídá přibližně 27 kilogramům pšenice.

Minimální cenový pohyb (tick) představuje jednu čtvrtinu centu za bušl, což odpovídá 12,50 USD (0,0025*5000). Hodnota jednoho bodu tedy je 50 USD.

Obchodovatelné měsíce zahrnují březen, květen, červenec, září a prosinec. Díky tomu mohou zemědělci a investoři volit různé kontrakty podle svých potřeb a tržních očekávání.

U online brokera LYNX máte zajištěné, že obchodované futures kontrakty na pšenici jsou před vypršením kontraktu automaticky uzavřeny. Tím pádem nikdy nedojde k fyzické dodávce nebo převzetí závazku.

Futures na pšenici: Které reporty sledovat?

Co se týče fundamentálních reportů pro obchodování pšenice, z těch nejdůležitějších můžeme jmenovat WASDE report a COT.

Co je WASDE report?

WASDE je měsíční zpráva vydávaná USDA (United States Department of Agriculture), která poskytuje aktuální odhady nabídky a poptávky po zemědělských produktech, včetně pšenice. WASDE obsahuje kompletní bilanci pro pšenici, rýži, vybrané obiloviny, olejniny (soja, řepka, palmový olej) a bavlnu na úrovni USA i celosvětově.

V USA zpráva zahrnuje také cukr, maso, drůbež, vejce a mléko. Uvádí odhady nabídky (počáteční zásoby, dovozy a produkce) a poptávky (domácí využití, vývozy a konečné zásoby). WASDE také uvádí prognózy průměrných farmářských cen pro většinu položek.

Co je COT (Commitments of Traders)?

COT je týdenní zpráva vydávaná CFTC (Commodity Futures Trading Commission), která ukazuje pozice různých účastníků trhu s futures kontrakty. Report poskytuje investorům aktuální informace o situaci na trhu s futures a zvyšuje tak transparentnost.

Informace, které jsou součástí zprávy, jsou shromážděny v úterý a ověřeny ve středu. Zveřejněny jsou v pátek. Zpráva poskytuje data, která jsou vizualizována graficky. Je určena k tomu, aby pomohla lidem porozumět dynamice trhu. Zpráva uvádí open interest futures a opcí za každé úterý. A to u obchodníků, kteří drží pozice rovnající se nebo vyšší než úrovně stanovené CFTC pro vykazování.

Obchodujte futures skrze LYNX

Online broker LYNX umožňuje svým klientům obchodovat futures na akciové indexy, komodity i měny. Zajišťuje přístup na desítky světových burz a díky tomu můžete obchodovat i výše zmíněné futures na cukr. Pro své klienty LYNX zajišťuje pokročilé platformy LYNX+ a TWS (Trader Workstation) s nástroji pro obchodování futures i jiných instrumentů.

Upozorňujeme, že investování není bez rizika a obchodování futures kontraktů má svá specifika.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

CFTC: Commitments of Traders (15. 7. 2024); www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/index.htm

CME: Wheat Product Overview (15. 7. 2024); www.cmegroup.com/education/lessons/wheat-product-overview.html

CME: Chicago SRW Wheat (15. 7. 2024); www.cmegroup.com/markets/agriculture/grains/wheat.contractSpecs.html

Investopedia: How a Commitments of Traders (COT) Report Works, Types, Example (15. 7. 2024); www.investopedia.com/terms/c/cot.asp

LYNX: Tarwe future (ZW): handelen in de wheat future (15. 7. 2024); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/futures/futuresmarkten-nieuws-tips/tarwe-future-handelen-wheat-future/

USDA: WASDE Report (15. 7. 2024); www.usda.gov/oce/commodity/wasde

Yahoo finance: Can Investing in Wheat Help Me Hedge Against Inflation? (15. 7. 2024); finance.yahoo.com/news/investing-wheat-help-hedge-against-140023434.html

Produktové informace:

CME: PRIIPs Futures Products (15. 7. 2024); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/priips-futures-products.html

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Zemědělské Komodity s Fyzickým Dodáním (15. 7. 2024); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


[Form #4 could not be found]
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX