V tomto článku si vysvětlíme, jak funguje kalendářní spread a uvedeme příklady, jak lze tuto strategii použít. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.
Co je kalendářní spread?
Kalendářní spread je také známý jako časový spread nebo horizontální spread. Ve finančním světě se kalendářní spread používá k obchodování s opcemi nebo futures se stejnou realizační cenou, ale s různým datem realizace. U bližšího termínu expirace vypíšeme opci a u vzdálenejšího nakoupíme opci. Obě na stejné realizační ceně (striku).
Tato strategie se používá, pokud se investoři domnívají, že hodnota určitého aktiva v budoucnu silně poroste nebo bude naopak silně klesat.
Úspěšné obchodování s opcemi
Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí
Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.
Jak vydělat na kalendářním spreadu?
Principem kalendářního spreadu je vydělat na tom, že časová hodnota se rozpadá rychleji u opce s dřívějším datem expirace. Pokud se cena podkladového aktiva během tohoto období nezmění, kalendářní spread vydělá.
Dlouhodobější opce je však dražší, a pokud se cena prudce pohne proti opci (v případě call opce cena klesne a v případě put opce cena vzroste), obchod bude ztrátový. Pokud se cena pomalu přibližuje k realizační ceně opcí, bude z rozdílu v expiraci vytvořen maximální zisk.
První opce v ideálním případě vyprší jako bezcenná, zatímco opce s pozdějším datem expirace má stále časovou hodnotu a může se dostat do zisku. V důsledku toho má opce vyšší hodnotu a zisk je tak maximalizován.
Kalendářní spread a jeho rizika
Dalším rizikem je, že ceny porostou příliš rychle. V takovém případě se opce s kratším termínem expirace může dostat “do peněz” a její zpětný odkup bude dražší. Navíc, pokud mají opce velkou vnitřní hodnotu, časová hodnota klesá rychleji, jelikož časový faktor není v tento moment pro danou opci pozitivní.
Pokud se trend opět pohne opačným směrem, může dojít také ke ztrátě vnitřní hodnoty. Ztráta však zůstává omezená, protože obě opce mají stejnou realizační cenu. Zisk nebo ztráta z kalendářních spreadů je proto změnou podkladového aktiva ovlivněna pouze nepřímo.
Méně obvyklým postupem, který je však možný i u opcí, je otevření reverzního spreadu. V tomto případě sázíte na krátkodobý a rychlý pohyb během krátkého období, což snižuje hodnotu opce s delší dobou expirace. Tuto reverzní konstrukci však komplikuje skutečnost, že větší pohyb výrazně zvyšuje hodnotu opce s pozdějším datem expirace.
Kalendářní spread – příklad
Nákupem kalendářního spreadu tedy využíváte rozdílu v rychlosti rozpadu časové hodnoty opcí. Opcím s delší dobou splatnosti se časová hodnota rozpadá pomaleji než opcím s kratší dobou splatnosti.
V principu koupíte a prodáte stejné množství kupních nebo prodejních opcí se stejnou strike cenou. U této formace platíte prémii, ale máte kladnou hodnotu theta. To znamená, že plynutí času je pro vás výhodné. Riziko je omezeno na výši zaplaceného opčního prémia.
Populární jsou opce na akcie, indexy a futures. Nabídka opcí se ale u brokerů liší. S online brokerem LYNX lze obchodovat opce na EU a US akcie (např. Tesla nebo Apple), indexy (např. S&P 500 nebo Nasdaq) nebo komodity. Zjistěte více o opční nabídce a poznejte nejobchodovanější opce.
V příkladu jsou provedeny následující transakce:
Nákup: call opce s realizační cenou 40 USD a datem expirace v červnu
Prodej: call opce s realizační cenou 40 USD a datem expirace v dubnu
Platnost opcí vyprší v různých časech. Pokud opce s kratší dobou splatnosti vyprší v dubnu, opce se splatností v červnu má stále vnitřní hodnotu. Můžete se rozhodnout tuto opci prodat a realizovat zisk, nebo vypsat novou opci s kratší dobou splatnosti.
Další použité zdroje:
BLEKEMOLEN, J. Calendar spread: inspelen op verschillende looptijden. LYNX [online]. Vydáno 30. 6. 2022 [cit. 5. 10. 2022]. Článek naleznete zde.