Co je medvědí trh (bear market) a býčí trh (bull market)?

Autor: Ondřej Likeš

V tomto článku:

S pojmy býčí trh a medvědí trh jste se již nepochybně setkali. Investoři a obchodníci tyto výrazy často používají. Se sochou býka nebo medvěda se také můžete setkat před budovami mnoha světových burz. Co ale tyto výrazy vlastně znamenají? V článku se podíváme na význam a původ těchto termínů.

Nebude chybět ani aktuální pohled na medvědí trh v roce 2022. Zjistěte, jak dlouho v průměru medvědí trh trvá a k jakému propadu u něj dochází.

Co je medvědí trh (bear market)?

Medvědí trh znamená klesající trh. Investoři jsou často pesimističtí ohledně budoucího vývoje cen. Obvykle se o medvědím trhu mluví tehdy, když ceny klesly o více než 20 %. Odkaz na medvěda pochází ze skutečnosti, že medvěd při útoku sráží tlapami.

Medvědí trh bývá doprovázen strachem a nejistotou

Období déle trvajícího poklesu cen akcií je často doprovázeno slabou ekonomikou (recesí) nebo strachem ze zpomalení ekonomického růstu. Investoři jsou opatrní. Nejistota na trhu roste a ti obchodníci, kteří utrpěli značné ztráty, jsou obvykle připraveni uzavřít své pozice.

Negativní očekávání a pesimismus pak mohou vést k tomu, že některé společnosti mohou být podhodnocené. Pokud pak taková firma svými kvartálními výsledky překvapí, cena akcie může alespoň krátkodobě výrazně vzrůst.

Burza pamatuje mnoho medvědích trhů. Mezi nejznámější se řadí ten ze 30. let. Americký akciový trh se tehdy zhroutil o více než 80 %. Znamenalo to začátek velké deprese. Za zmínku stojí také bear market na japonských akciových trzích v 90. letech. Jistě jste také slyšeli o tzv. dotcom bublině a o krizi v roce 2008.

Přečtěte si také: Největší investiční bubliny v historii


Medvědí trh jako příležitost pro dlouhodobé investory?

Při poklesu akciových trhů mnoho investorů neunese propady v jejich investičním portfoliu a rozhodnou se některé pozice uzavřít. Profesorka ekonomie z Kolumbijské univerzity Laura Veldkamp však upozorňuje na to, že takový krok může být v některých případech spíše kontraproduktivní.

„Není důvod hned vše okamžitě prodávat. Pokud jste mladý člověk, který bere investice do akcií jako způsob zajištění se na důchod, pokračujte v tom, co děláte. Nenechte se zneklidnit.“

Laura Veldkamp, profesorka ekonomie z Kolumbijské univerzity

Portfolio manažer Matt Stucky z Northwestern Mutual Wealth Management k tomu dodává, že medvědí trh může být velkou příležitostí zejména pro dlouhodobé investory. V investičním horizontu 20 až 30 let je medvědí trh šancí, jak nakoupit akcie za nižší ceny. Na místo toho, aby obchodníci neustále kupovali cenné papíry, které jsou na svých cenových maximech.

Matt Stucky ale také říká, že investoři by rozhodně měli být opatrní. A investovat jen takovou část peněz, aby byli schopni ustát i výrazné cenové poklesy a zvýšenou volatilitu.

Každý obchodník a trader by se však měl v prvé řadě řídit svým vlastním obchodním plánem a zvolenou investiční strategií. Samozřejmě ruku v ruce se správně nastaveným money managementem. Vždy je nutné počítat s tím, že býčí trh i medvědí trh jsou přirozenou součástí vývoje na trzích. A pamatujte na to, že trhy mohou vždy růst a klesat o mnohem více, než si mnoho lidí myslí.

„Trhy mohou zůstat iracionální déle, než vy můžete zůstat solventní.“

John Maynard Keynes

Co je býčí trh (bull market)?

Termín býčí trh označuje rostoucí trh. Býčí trh je takový, kterému investoři hodně důvěřují a doufají v další růst cen. Někteří obchodníci a finanční instituce mluví o býčím trhu tehdy, když ceny vzrostou o více než 20 %.

Odkaz na býka pochází ze skutečnosti, že býk při svém útoku nabírá svou oběť na rohy. Stejně tak se býčí investoři snaží posunout cenu akcie (nebo jiného finančního instrumentu) nahoru.

Býčí trh je doprovázen pozitivním očekáváním investorů

Bull market je často doprovázen optimistickou náladou a pozitivními očekáváními. To vede navíc také k tomu, že zájem o investování zpravidla během tohoto období vzrůstá. Obvykle se stává, že se nezkušení investoři zaměřují zejména na známé a populární akcie. Případně na společnosti, jejichž cenné papíry aktuálně zažívají silný růst. To pak může vést ke špatné alokaci kapitálu.

Méně známé společnosti a akcie, jejichž cena aktuálně tolik neroste, mohou být často přehlíženy. Přitom se může jednat o zajímavou příležitost například pro hodnotové investory, kteří si poctivě provádí vlastní fundamentální analýzy a průzkum trhu.

Čím déle býčí trh trvá, tím iracionálnější cenové pohyby mohou být. Zkušení a úspěšní investoři jsou často schopni zachytit bull market v jeho počátku, zatímco nezkušení investoři mnohdy vstupují tehdy, když se býčí trh blíží téměř ke svému konci. Pokud dojde k poklesu již tak vysoké ceny, často následuje panika a výprodeje. To je často doprovázeno silnými propady cen a rostoucí trh je definitivně u konce.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Býčí a medvědí trh: Sentiment na trhu a chování investorů

Klasické býčí a medvědí trhy mají několik společných prvků. Jsou často způsobeny nahromaděním dobrých nebo špatných zpráv. Vzniklý sentiment a nálada pak hromadně ovlivňují jednání investorů.

Mnoho obchodníků a traderů má navíc tendenci nakupovat akcie, jejichž cena prudce roste. Cena pak často vystoupá výše, než investoři a analytici původně předpokládali. Extrémy v sentimentu (pozitivní i negativní) mohou naznačovat bod zlomu v probíhajícím trendu.

Kdy je býčí trh u konce?

Pokud je trh překoupený a již není zájem o to kupovat nakupovat více, často dochází k obratu trendu. Býčí trend dosáhl své maximální hodnoty a u investorů již není vůle kupovat za tak vysoké ceny. Někteří obchodníci navíc mohou vybírat své zisky. To vše nakonec může spustit cenový pokles. Ten může být rychlý a prudký.

Kdy je medvědí trh u konce?

U medvědího trhu to funguje naopak. Cena klesla již tak nízko, že investoři nebo producenti již nejsou ochotni prodávat. Na trhu se také stále více začínají objevovat obchodníci, kteří chtějí za nízké ceny nakoupit a doufají v budoucí růst ceny.

Stanley Druckenmiller a jeho metoda pro odhalení konce býčího nebo medvědího trhu

Kromě extrémního sentimentu existují i další signály, které naznačují býčí nebo medvědí trh. Světoznámý investor Stanley Druckenmiller například sleduje korelaci mezi cyklickými akciemi a celkovým trhem. Pokud ceny těchto akcií klesnou, zatímco trh zůstane, je to negativní signál. Celá strategie je založená na předpokladu, že cyklické akcie jsou v případě ekonomického poklesu zasaženy jako jedny z prvních.

Medvědí trh v roce 2022: Jde již o 22. bear market od roku 1929

Snem mnoha investorů je včas odhalit počátek bull marketu nebo bear marketu. Případně alespoň včas identifikovat, že se býčí trh nebo medvědí trh blíží ke svému konci. Aby včas mohli vybrat případné zisky a připravit se na změnu nálady na trhu. Toto téma je aktuální i v roce 2022.

Na začátku roku 2020 se svět vyrovnával s nástupem globální pandemie. Akcie se propadly o více než 33 % za pouhý měsíc. Došlo však k rychlému zotavení zejména díky bezprecedentnímu množství federálních stimulačních výdajů, které pomohly udržet ekonomiku nad vodou.

Rok 2022 přichystal investorům nejhorší začátek roku od 1970. Index S&P 500 se v první polovině roku 2022 propadl o 21 %. Dne 13. června 2022 akciový index uzavřel více než 20 % pod svým lednovým maximem a znamenalo to počátek medvědího trhu. Rostoucí úrokové sazby, vysoká inflace, válka na Ukrajině a obavy z recese. To jsou jen některé z rizik, které investorům přidělávají starosti.

Nikdo nemá křišťálovou kouli, aby mohl určit, kdy se pokles na akciových trzích zastaví. A zda už máme to nejhorší za sebou. Určité vodítko nám ale může poskytnout pohled do minulosti. Mějme však prosím na paměti, že každý medvědí trh je jiný. Údaje o předchozím vývoji nám rozhodně nedávají žádnou jistotu pro vývoj medvědího trhu v roce 2022.

Od roku 1929 aktuálně zažíváme už 22. medvědí trh. Z historického pohledu průměrný medvědí trh od roku 1929 vedl k poklesu indexu S&P 500 zhruba o 37 % a trvalo v průměru 344 dní, než trh dosáhl svého medvědího dna. Pokud bychom tento průměr aplikovali na situaci v roce 2022, investoři by mohli očekávat pokles indexu S&P 500 na úroveň zhruba 3 017.

Průměrná doba trvání předchozích medvědích trhů (od vrcholu ke dnu) nám napovídá, že by bear market mohl dosáhnout dna v polovině prosince 2022. Opět je ale třeba zdůraznit, že tyto údaje jsou čistě orientační a v žádném případě to neznamená, že aktuální medvědí trh bude naplňovat znaky těch předchozích a nebude se svým vývojem radikálně lišit.

Investujte na burze prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Wat is een bear market? En wat is een bull market? Uitleg en betekenis. LYNX [online]. Vydáno 13. 7. 2022 [cit. 20. 7. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/trading/fundamentele-analyse/bull-en-bear-markten__trashed/

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.