Poznejte nejlepší knihy o investování. Pokud hledáte brokera pro obchodování na burze, klikněte zde.
- Proč číst knihy o investování?
- Na co si dát při čtení investiční knihy pozor?
- Inteligentní investor (Benjamin Graham)
- Náhodná procházka po Wall Street (Burton Malkiel)
- Eseje Warrena Buffetta: Lekce pro korporátní Ameriku (Warren Buffett)
- Zrádná nahodilost (Nassim Nicholas Taleb)
- Tentokrát je to jinak (Ken Rogoff, Carmen Reinhart)
- Flash Boys (Michael Lewis)
- Market Wizards (Jack Schwager)
- Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefèvre)
- Beating the Street (Peter Lynch)
- Narrative and Numbers: The Value of Stories in Business (Aswath Damodaran)
- Myšlením k bohatství (Napoleon Hill)
- Investování na kapitálových trzích (Jitka Veselá)
- Jesse Livermore – World’s Greatest Stock Trader (Richard Smitten)
- Die Kunst, über Geld nachzudenken (André Kostolany)
- Japanese Candlestick Charting Techniques (Steve Nison)
- Technical Analysis of the Financial Markets (John Murphy)
- Behavioural Finance (Jochen Goldberg & Rüdiger von Nitzsch)
- Crisis Economics: A Crash Course in the Future of Finance (Nouriel Roubini & Stephen Mihm)
- The Great Crash 1929 (John K. Galbraith)
- Irrational Exuberance (prof. Robert Shiller)
- Nástroje Titánů (Tim Ferriss)
- Curyšské axiomy (Max Gunther)
Proč číst knihy o investování?
Sám Warren Buffett tvrdí, že jeho zvyk číst několik set stran denně, je hlavním pilířem jeho úspěchu. Benjamin Graham, učitel Buffetta, četl klasická díla v latině a řečtině a řadu knih i sám přeložil. Číst může být opravdu užitečné a zábavné, ovšem v aktuální záplavě knih a informací z internetu nemusí být snadné vybrat dobrou publikaci, zvláště pokud začínáte. Ty nejlepší knihy o investování toho ale svým čtenářům mají co nabídnout a jsou často prověřeny časem.
Investiční knihy jsou cenným zdrojem informací
Zejména pro začínající obchodníky může být dobrá trading kniha přínosem, jelikož se díky ní může seznámit se základními pojmy, investičními instrumenty a tím, jak funguje burza.
Pokročilým obchodníkům mohou investiční knihy nabídnout vhled do používaných obchodních strategií a důkladně je seznámit například s pravidly money managementu a jak si sestavit obchodní plán.
Knihy o tradingu: Poučte se z chyb ostatních
Investiční knihy často obsahují reálné příběhy obchodníků a jejich zkušeností s obchodováním na burze. A to obvykle i včetně detailních analýz jak jejich úspěchů, tak i nezdarů. Trading kniha je tak často nástroj, který vám umožňuje poučit se z chyb ostatních a vyvarovat se podobných chyb při vašem investování.
Investiční knihy jsou obvykle plné citací a užitečných odkazů na jiné autory a obchodníky. Při čtení jedné knihy tak můžete získat přístup k dalším relevantním autorům, o kterých jste předtím neměli ani tušení, případně se dozvědět o užitečných internetových stránkách a nástrojích, které mohou pomoci vylepšit vaše obchodování.
Na co si dát při čtení investiční knihy pozor?
Na úvod je třeba říci, že i ty nejlepší knihy o investování z vás samy o sobě lepšího obchodníka neudělají. Pouhé čtení knih sice poskytuje cenné znalosti, ale není samo o sobě dostatečné k tomu, aby člověka automaticky proměnilo v lepšího investora. Pro trading je totiž důležitá praxe a reálná zkušenost s obchodováním na burze.
Investiční literatura sice může sice poskytnout vhled do psychologie trhů, ale kontrola vlastních emocí a disciplína při rozhodování jsou dovednosti, které lze rozvíjet pouze v praxi. Navíc, finanční trhy jsou dynamické a neustále se vyvíjejí. Knihy o tradingu tak mohou popisovat strategie a přístupy, které v minulosti fungovaly, ale nyní již nemusí být efektivní.
Je také dobré zmínit, že ne všechny investiční knihy jsou psány odborníky s relevantními zkušenostmi. Nekvalitní tipy a rady tak mohou vést k chybným rozhodnutím a finančním ztrátám.
Mějte také na paměti, že každý investor má své vlastní cíle, toleranci k riziku a finanční možnosti. To, co funguje pro jednoho investora, nemusí fungovat pro druhého. Trading kniha může poskytnout obecné informace a strategie, ale každý investor musí tyto znalosti upravit a přizpůsobit svým individuálním potřebám a cílům.
Nyní si pojďme představit některé nejlepší knihy o investování:
Inteligentní investor (Benjamin Graham)
Klasická publikace od otce hodnotového investování. Benjamin Graham byl učitel Warrena Buffeta, který knihu sám označil za „nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána“.
Graham publikoval první vydání této knihy v roce 1949 a popisuje v ní dlouhodobě platné principy a úspěšné strategie.
Řada lidí ji označuje za nejdůležitější knihu ve které se můžete dočíst o tom, jak dosáhnout finančních cílů. Je určena pro dlouhodobé investory, není vhodná pro krátkodobé spekulanty.
Náhodná procházka po Wall Street (Burton Malkiel)
Jako studovaný ekonom, finanční poradce a investor, Malkiel ukazuje, že i malí investoři, kteří se drží logických úvah a postupů, mohou být úspěšnější než portfolia vybraná profesionály.
Kniha o investování obsahuje některé praktické definice investičních podmínek a aplikuje je na různé investiční strategie. Velmi oblíbená knížka, která se hodí pro začátečníky a je vhodná pro získání pevných základů v oblasti investování. Zdůrazňuje se v ní opět dlouhodobý pohled na investice spíše než krátkodobé spekulace.
Eseje Warrena Buffetta: Lekce pro korporátní Ameriku (Warren Buffett)
Ve svých esejích Warren Buffett, široce považovaný za nejúspěšnějšího investora moderní historie, poskytuje své názory na řadu otázek důležitých pro korporátní Ameriku a pro akcionáře.
Mladí investoři mohou získat pohled na rozhraní mezi vedením společnosti a jejími akcionáři, stejně jako s procesy spojené s posílením podnikové hodnoty.
Eseje zahrnují diskuse o řízení společnosti, financích, investicích, fúzích a akvizicích, účetnictví, oceňování i daňových záležitostech. Buffett nastiňuje své základní obchodní principy a jako správce společnosti Berkshire Hathaway informuje akcionáře společnosti, že jejich zájmy jsou stejné.
Warren Buffett obhajuje nákup akcií podniků v době, kdy se tyto akcie obchodují se slevou z jejich vlastní hodnoty, ale je skeptický k viditelným investičním trendům.
Zrádná nahodilost (Nassim Nicholas Taleb)
Kniha o štěstí, neštěstí a skryté roli náhody ve světě finančních trhů (i jinde) poskytuje podmanivý pohled na jeden z nejméně pochopených faktorů našich životů – nahodilosti. Poměrně komplikovanou, ale zábavnou formou se Taleb zabývá otázkami souvisejícími s podceněním vlivu náhody na náš život a na finanční úspěch.
Umíme rozlišit šťastného šarlatána od skutečného vizionáře? Proč se stále snažíme vidět neexistující vzory v hromadě náhodného šumu? Jak to, že máme tendenci vnímat svět mnohem vysvětlitelnější, než ve skutečnosti je?
Taleb je silně intelektuálský, filozofický, provokativní a nekorektní. Zato ale vlivný a jeho myšlenky dokážou rozbourat náš zažitý pohled na věc. Jako přední odborník na rizika, finanční matematiku a jako bývalý derivátový trader má určitě hodně co říct. Osobně doporučujeme.
Tentokrát je to jinak (Ken Rogoff, Carmen Reinhart)
Během historie si bohaté i chudé země půjčovaly, zadlužovaly se, krachovaly a znovu se zotavovaly a pokaždé, když přišlo na lámání chleba, se rada odborníků sešla a řekla, že „tentokrát je to jinak“, protože stará pravidla oceňování již neplatí a nová situace má jen malou podobnost s minulými katastrofami.
Průlomová studie vedoucích ekonomů ukázala, že neměli pravdu. Nejrozsáhlejší studie tržních bublin, která pokrývá šedesát šest zemí na pěti kontinentech a představuje komplexní pohled na rozmanitost finančních krizí.
Kniha popisuje osm staletí vládních selhání, bankovních panik a inflačních špiček – od středověkých měnových výpadů až po nedávnou katastrofu „subprime“ hypoték.
Flash Boys (Michael Lewis)
Kniha popisující zrod a rozvoj vysokofrekvenčních obchodníků a ukazuje, jak elektronické obchodování nahradilo obchodování na pitu. Jde o poměrně syrový a sugestivní pohled do nitra samotného burzovního dění, který rozhodně není příjemným čtením, zvláště když se snažíte být poctiví.
Michael Lewis ukazuje, jak byl akciový trh Spojených států zmanipulován ve prospěch insiderů, když si jen malá skupinka ikonoklastů uvědomila, že je možné generovat obrovské zisky jednoduše tím, že získají rychlejší přístup k burzovním datům.
Market Wizards (Jack Schwager)
Tato kniha o tradingu patří mezi klasiku, kterou napsal Jack D. Schwager a publikoval již v roce 1989. Obsahuje rozhovory s celou řadou obchodníků, kteří stabilně a dlouhodobě vykazovali vynikající výsledky. Rozhovory obsahují směs různých faktů o obchodních kariérách respondentů, o jejich obchodní filozofii a celkovém nastavení.
Po každém z rozhovorů Schwarger shrnuje to, co považuje za klíčové věci, které je třeba se od konkrétního obchodníka naučit. Jedná se o poměrně nenáročné a přínosné čtení. Mezi dotazovanými je Ed Seykota, Bruce Kovner, Paul Tudor Jones, Michael Steinhardt, Van K. Tharp a James B. Rogers a další.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefèvre)
Příběh o legendárním spekulantovi Jesse Livermorovi je jednou z nejstarších knih o tradingu s velkým přesahem do dneška. Napsána byla v roce 1923 a jedná se o další klasické dílo. Hlavní postavou je zde Jesse Lauriston Livermore, známý americký investor a akciový spekulant, který proslul hlavně díky opakovanému shortování cenných papírů v letech 1907 a 1929 při burzovním krachu.
I proto si vysloužil přízvisko „velký medvěd z Wall Street“. Tato kniha je ceněna díky poznatkům o investování, spekulaci a povaze samotného trhu, které Lefèvre zaznamenává.
Beating the Street (Peter Lynch)
Peter Lynch je jedním z nejúspěšnějších investorů na akciových trzích a manažerů hedgeových fondů minulého století. V polovině 60. let začal pracovat jako stážista na Fidelity Investments. Téměř o 11 let později byl pověřen řízením magellanského fondu, který měl v té době téměř 18 milionů dolarů aktiv.
Do roku 1990 se fond rozrostl na neuvěřitelných 18 miliard dolarů v aktivech s téměř 1 000 akciovými pozicemi. Během této doby se fond chlubil průměrným výnosem více než 29 % ročně. Kniha o investování Beating the Street umožňuje čtenáři nahlédnout do Lynchovy mysli a poznat jeho myšlenkové procesy, pokud jde o rozhodování, zda koupit nebo prodat akcie.
Lynch se domnívá, že individuální investor by mohl využít tržních příležitostí lépe než Wall Street a povzbuzuje investory, aby investovali do toho, čemu rozumí.
Narrative and Numbers: The Value of Stories in Business (Aswath Damodaran)
Jak to, že společnost, která nikdy nevydělala ani cent, má hodnotu několika miliard dolarů? Proč některé začínající start-upy přitahují velké investice, zatímco jiné ne? Aswath Damodaran, profesor financí a zkušený investor, tvrdí, že síla příběhu pohání podnikovou hodnotu a přesvědčuje i opatrné investory, aby zariskovali.
Silný a strhující příběh může být kolikrát více než dobrá čísla na výsledovce. Zajímavá publikace pro někoho, kdo rád nakupuje nové a neokoukané investiční knihy nebo kdo investuje do IPO.
Myšlením k bohatství (Napoleon Hill)
Nejedná se úplně o klasickou podobu investiční knihy, ale o další „klasiku“. Kniha byla napsána během velké hospodářské krize (1929) a od té doby prodalo více než 30 milionů kopií po celém světě. Hill provedl rozsáhlý výzkum založený na jeho sdružování s bohatými jedinci během jeho života.
Na návrh Andrewa Carnegie Hill zveřejnil 13 principů úspěchu a osobního úspěchu z jeho pozorování a výzkumu. Patří sem touha, víra, specializované znalosti, organizované plánování, vytrvalost a „šestý smysl“.
Hill také věřil v brainstorming s podobně smýšlejícími lidmi, jejichž úsilí může vytvořit synergickou energii. Tato kniha o investování přináší cenné poznatky o psychologii úspěchu a hojnosti a je dobré si ji obstarat už jen s ohledem na aktuální převahu negativních zpráv, které aktuálně všude převažují.
Investování na kapitálových trzích (Jitka Veselá)
Tato kniha o tradingu přináší ucelený pohled na problematiku kapitálových trhů. Poměrně podrobně rozebírá jednotlivé investiční nástroje a jejich charakteristiky, popisuje základní principy technické i fundamentální analýzy cenných papírů a velkou část věnuje i portfoliu.
Mimo to autorka popisuje řadu burzovních institucí, jejich infrastrukturu, historii a klíčové rysy. Publikace je učebnicí či encyklopedií, není to vždy úplně oddychové čtení, ale pro každého, kdo má zájem dozvědět se více, jak burzy a jednotlivé investiční instrumenty fungují, je to dobrá volba.
Jako jediná z uvedených knih o investování na seznamu je původně v češtině.
Jesse Livermore – World’s Greatest Stock Trader (Richard Smitten)
Tato kniha je také o jedné z nejúžasnějších postav na akciovém trhu z přelomu minulého století. Životopis od Richarda Smittena však pochází z roku 1999 a zachycuje více, než co se nachází ve výše zmíněné Reminiscences of a Stock Operator, jelikož Livermoreova kariéra neskončila v roce 1923, kdy byla 1. kniha napsána.
V knize naleznete mnoho věcí, které si jeden z nejúspěšnějších investorů v historii nechtěl nechat pro sebe. Dokonce i velcí obchodníci mají temné kapitoly života a zažívají špatné časy. Livermoore nakonec spáchal v roce 1940 sebevraždu a v této knize si můžete přečíst vše o jeho životě.
Die Kunst, über Geld nachzudenken (André Kostolany)
Pokud se zeptáte, co byste si měli přečíst od André Kostolanyho, může existovat pouze jedna odpověď: všechno! „Umění přemýšlet o penězích“ je úžasná kniha, stejně jako všechny ostatní od jednoho z největších investorů v historii. V každé jeho knize o tradingu naleznete mnoho informací, které investor potřebuje znát, a které nenajdete v učebnicích ekonomie.
Kostolany, který se pohyboval na akciovém trhu téměř celé 20. století zemřel v roce 1999. Kostolany v knize mluví jeho typickým humorným tónem. Uvádím zde jednu z nejznámějších citací investičního velikána: „Nemůžu vám říct, jak rychle zbohatnout; Ale mohu vám říci, jak rychle zchudnout: pokusit se rychle zbohatnout.“
Japanese Candlestick Charting Techniques (Steve Nison)
Opravdu víte všechno o svíčkových grafech? Staleté svíčky původem z Japonska se staly standardní formou reprezentace v technické analýze. Ze svícnového grafu lze vyčíst mnohem více, než se na první pohled může zdát.
„Velmistr svící“ Steve Nison v této knize o tradingu popisuje vše, co potřebujete vědět. Toto je kniha, kterou by si každý investor pracující s technickou analýzou měl přečíst.
Technical Analysis of the Financial Markets (John Murphy)
Dá se najít vše, co potřebujete vědět o technické analýze v jedné knize? Ano – právě v této. Zde si můžete přečíst všechny důležité informace o různých formách prezentace grafu, o nejdůležitějších graficko-technických formacích, o tržně technických ukazatelích a, co je důležité, také o psychologii akcií a řízení rizik.
Behavioural Finance (Jochen Goldberg & Rüdiger von Nitzsch)
Proč se burzy často chovají tak iracionálně? Existuje vlastně v pohybu cen nějaká logika? Jakou roli v tom hrajeme? Co nás pohání?
Přestože psychologie hraje na burze absolutně klíčovou roli, je její studium mnohými investory často opomíjeno. Tuto knihu o tradingu bychom doporučili k přečtení každému investorovi.
Crisis Economics: A Crash Course in the Future of Finance (Nouriel Roubini & Stephen Mihm)
Nouriel Roubini jako jeden z mála přesně předpověděl krizi na finančních trzích v letech 2008/2009. V této knize ukazuje, co se pokazilo a proč problém zdaleka není u konce. Roubini ve své knize pokládá otázku: „Jsme už ohrožení příští velkou finanční krizí?“
Roubini ve své knize o investování popisuje, na jak tenkém ledě se na burze pohybujeme.
The Great Crash 1929 (John K. Galbraith)
Černý pátek se odehrál přesně před 90 lety – v roce 1929. Někteří se mohou domnívat, že pro dnešní dobu již toto téma nebude relevantní. Ale opak je pravdou. Příčiny, které k takovým katastrofám vedou, jsou vždy stejné. Autor nejen vrhá světlo na průběh kolapsu na akciovém trhu, také se dívá za oponu a ukazuje příčiny.
A existuje mnoho faktorů, které se dodnes nezměnily. Tato kniha o tradingu je tedy spíše než pohledem do minulosti zamyšlením nad tím, jaká nebezpečí na trzích existují, která musíte jako investor umět rozpoznat.
Irrational Exuberance (prof. Robert Shiller)
Profesor Robert Shiller je právem držitelem Nobelovy ceny za ekonomiku. Ve světě akciových trhů se pohybuje několik desítek let a jeho teze patří k těm, kterým jsou pozorně nasloucháno širokou veřejností. Schiller zná velká nebezpečí na trzích a úskalí lidské psychiky při jednání s penězi a ve své knize dané aspekty popisuje srozumitelně pro všechny.
Pokud vás tento muž před něčím varuje, měli byste tomu věnovat pozornost. Shiller předpověděl prasknutí internetové bubliny v roce 2000 a varoval také před nebezpečím bubliny na trhu s bydlením v roce 2008. A dnes varuje znovu. Kniha pochází z roku 2015 a již vyšla ve 3. vydání. Rizika, která zde Shiller popisuje, jsou samozřejmě aktuální jako vždy!
Nástroje Titánů (Tim Ferriss)
Tim Ferris dva roky zpovídal osobnosti, které ve svých branžích dosahují špičkových výkonů, ať už jde o světoznámé herce, olympijské vítěze či legendy z investorského a podnikatelského prostředí. Z těchto rozhovorů se pak vykrystalizovala sbírka praktických a aplikovatelných lifehacků, které nenajdete nikde jinde k přečtení.
V této knize o tradingu se mimo jiné dozvíte, jakou nejlepší investici peněz titáni udělali, proč jen lůzři mají životní cíle a proč mají vítězové raději „systém“, proč fungují afirmační rituály a kdo je s úspěchem používá či jak nervově labilní titáni překonávají stres, nervozitu či pesimismus.
Curyšské axiomy (Max Gunther)
Pokud chcete zbohatnout, bez ohledu na to, jak zkušený jste v investování, může vám tato kniha velmi pomoci. Její poselstvím je, že se musíte naučit vyhýbat rizikům a řídit je – a také si to užívat.
12 hlavních a 16 menších curyšských axiomů obsažených v této knize je soubor zásad poskytujících praktickou filozofii pro realistické řízení rizik, které může úspěšně sledovat kdokoli, nejen „odborníci“.
Švýcarští spekulanti, kteří axiomy vymýšleli, zbohatli, zatímco mnohým investorům, kteří se vydali konvenční cestou, se to nepodařilo.
Max Gunther, jehož otec byl jedním z původních spekulantů, kteří vymysleli axiomy, dosáhl svého prvního kapitálového zisku na akciovém trhu ve věku 13 let. Nyní jej můžeme my ostatní v jeho stopách následovat.
Překvapivě jednoduché jsou axiomy vysvětleny v knize, která je nejen nesmírně zábavná, ale ukáže se také jako neocenitelná pro každého investora, ať už investujete do akcií, komodit, umění, starožitností nebo nemovitostí.
Další použité zdroje:
LYNX: Diese 10 Börsenbücher sollten Sie gelesen haben! (5. 12. 2019); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/boerseninfo/boerse-news-tipps/diese-10-boersenbuecher-sollten-sie-gelesen-haben/
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker