15 nejznámějších pravidel, které musí znát každý investor

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

Sell in May and Go Away, But remember to come back in September” je jedna z nejznámějších vět na burze cenných papírů.

Ve světě investic často slyšíte různé moudrosti, které vám mají jednoduše poradit, jak se při investování chovat. Mnohé z těchto zažitých rad vycházejí z opakujících se trendů na burze. Jaké jsou tyto teze, které vás mají v kostce nasměrovat? A co si z těchto mouder můžete odnést právě vy?

V tomto článku s vámi probereme 15 známých investičních pravidel, které jsou mezi investory rozšířené. Jaký mají tyto hesla význam a z čeho vycházejí? A jsou skutečně pravdivé?

1. Sell in May and go away, but remember to come back in Septembe

Prodej v květnu a vrať se na trh v září.

Toto je pravděpodobně jedna z nejstarších a nejznámějších rad v investičním světě. Tato věta má původ v Londýně ve 30. letech minulého století. Původně zněla “Sell in May and go away, and come back on St. Army’s Day”. Vychází z faktu, že většina movitých subjektů jako například aristokrati, obchodníci, či bankéři opouštěli v horkých letních měsících hlavní město.

St. Leger’s Day bylo datum v polovině září, kdy tradičně byly pořádány koňské dostihy a tato událost signalizovala blížící se konec léta. Později se tradice přenesla i do USA, kde celá řada obchodníků koncem května (zpravidla na Memorial Day) odjížděla na venkov a vracela se až na Labour Day počátkem září.

Sdělení této myšlenky spočívá v tom, že v létě, kvůli snížené aktivitě profesionálních obchodníků, jsou výnosy a objemy znepokojující. Pravdivost tohoto prohlášení byla v historii mnohokrát testována. Pravdou je, že nejlepší výnosy na burze jsou vykazovány mezi říjnem a dubnem. V květnu mezi lety 1929 a 2010 byla průměrná výše výnosů -0,01 %.

V letních měsících jsme však zaznamenali kladné výnosy – v červnu +0,7 %, v červenci +1,5 % a v srpnu +0,7 %. Obecně je září nejhorším měsícem v roce z průměrnou ztrátou -1,1 %. Ze statistického hlediska je dobré v srpnu své obchody omezit a nastartovat opět začátkem října. Nicméně výsledky z minulosti nezaručují budoucnost

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

2. As goes January, so goes the year (January effect)

Jak jdou trhy v lednu, jdou po celý rok.

Lednový efekt byl poprvé objeven bankéřem Sidneym B. Warchelem v roce 1942. Sidney došel k závěru, že od roku 1925 jsou každý leden pravidelně menší akciové tituly výnosnější než ty velké. January efekt vychází z predikce, že akciový trh během ledna často roste, protože velcí institucionální investoři koncem roku zavírají ztrátové pozice, aby portfolia vypadala co nejpříznivěji. V lednu se tudíž uvolněný kapitál fondů vrací zpět na akciový trh.

Podle některých investorů leden také určí, jaký bude celý zbytek roku. Pokud akciové trhy během ledna zažijí silný nárůst, lze s velkou pravděpodobností očekávat i pozitivní nárůst během celého kalendářního roku. Sidney dále zjistil, že výnosy byly největší, pokud strategie byla uplatněna během třetího roku mandátu amerického prezidenta. V minulosti se zdá, že January efekt skutečně odpovídal realitě. Nicméně nedávný průzkum provedený společností Goldman Sachs ukazuje, že účinek se v posledních letech značně snížil a šance na ziskový leden jsou nyní jen 50/50.

3. I don’t like Mondays

Nemám rád pondělí.

V pondělí ráno, 29. ledna 1979, Brenda Spencerová zahájila palbu na základní škole v San Diegu. Jako důvod svého konání uvedla, že nemá ráda pondělí. Zpěvák Bob Geldof napsal píseň ” I don’t like Mondays”. V roce 1997 ekonomové poznamenali, že trhy mají často tendenci růst v pátek a pondělí padat zpět.

Novinky a události během víkendu se znatelně odrážejí na trzích při pondělním otevření burzy. Pondělí se stalo symbolem největších finančních krizí z let 1929 a 1987. V důsledku těchto událostí se tato věta stala jednou z obecně rozšířených rad ve světě akciových trhů.

4. Don’t try to catch a falling knife

Nesnažte se chytit padající nůž.

Není jasné, kdy se toto prohlášení rozšířilo mezi investory. Bylo to pravděpodobně v době, kdy akciový trh poprvé zasáhla vysoká míra volatility. Tato věta nám ve skutečnosti říká, že nemáte kupovat akcii, která prudce klesá. Akcie, jejíž cena zažila silný pokles, se může zdát levná. Pokles její ceny má však zpravidla celou řadu důvodů.

Rychle klesající akcii lze tudíž přirovnat k padajícímu noži – při pokusu ho chytit se můžete nepříjemně poranit. Proto je lepší nechat trh vychladnout, než bychom udělali unáhlená rozhodnutí

5. If you can’t stand the heat, stay out of the kitchen

Když nemůžete vydržet horko, nechoďte do kuchyně.

Toto prohlášení se objevilo v roce 1942 během druhé světové války. Nadcházející americký prezident Harry S. Truman použil podobné tvrzení v rozhovoru s místními novinami z amerického státu Idaho. Tato věta se stala jednou z Trumanových oblíbených a toto prohlášení použil ještě několikrát jako prezident USA v letech 1945-1953.

Truman měl touto větou na mysli, že se nemáte pouštět do projektu, u kterého nemáte jistotu, že vydržíte s ním související nátlak. Na akciových trzích má tato věta přeneseně význam, že byste neměli otevírat obchod, u kterého nemáte jistotu, že váš účet bude schopen ustát potenciální ztrátu.

6. Buy on the rumour, sell on the fact

Kupujte na základě fámy a prodávejte na základě faktu.

Právem se jedná o jednu z nejznámějších investičních rad. Tato věta nám říká, že je dobré kupovat na bázi spekulací a jakmile se fámy stanou skutečností, je dobré prodat. Často vidíme, že akciové trhy naberou silný pohyb jedním směrem, přestože je kolem nich stále mnoho neznámých. Jakmile jsou skutečnosti známy, ceny se zpravidla velmi rychle otočí.

7. The trend is your friend (paddle with the stream)

Trend je váš přítel (pádlujte ve směru proudu).

Pravděpodobně nejznámější investiční rada ve vztahu k technické analýze. Burzy mají tendenci pohybovat se v dlouhodobě nastavených trendech a obchodovat proti nim může být pro váš účet velmi bolestivé. Obchodování ve směru trendu značně zvyšuje vaše šance na úspěch.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

8. Stocks take the stairs up and the elevator down

Akcie stoupají po schodek a dolů jedou výtahem.

Toto rčení vychází ze skutečnosti, že ceny akcií zpravidla rostou pozvolna, ale klesají velmi rychle. Důvodem je, že většina investorů při nastavení downtrendu začne v panice zavírat své pozice. Připočteme-li fakt, že mnoho investorů obchoduje s marží, vytvoří se nám domino efekt, který pokles ještě více umocní.

Jako příklad si můžeme uvést americký index S&P 500, kterému trvalo více než rok vyrůst z hodnoty 2 400 bodů na hodnotu 2 900 bodů. Analogický pokles o přibližně stejnou hodnotu pak indexu trval necelé 3 měsíce. Extrémní situací byla i havárie z roku 2008, kdy akcie zrušily pětiletý nárůst za pouhých 1,5 roku.

9. Buy the dip

Kupujte při poklesu

BTD neboli Buy the dip je velmi známé investiční moudro, které nám říká, že bychom měli kupovat při každém poklesu. Z dlouhodobého hlediska se ceny akcií stále zvyšují. Historická průměrná návratnost akcií je ve skutečnosti kolem 6 % až 7 % včetně dividendy. Toto rčení je samozřejmě velmi zjednodušené.

Musíte vždy věnovat pozornost tomu, co a kdy koupíte. Ne všechny společnosti mají věčnou existenci. A z poklesu o 10 % se také může stát 50 %. Nejbezpečnějším způsobem stále zůstává měsíční nakupování ETF na indexy a vydělávání na poklesech jednotlivých akciových titulů využít pouze jako malý bonus.

10. Buy low, sell high (Fear, that’s the other guy’s problem)

Kupujte nízko, prodávejte vysoko.

Tato věta nám v zásadě připadá samozřejmá. Pochází z legendárního filmu z investičního světa – Trading places; ve filmu, kde si pouliční zloděj a úspěšný investor prohodí své role. Je to rada, kterou na začátku dostane kriminálník na otázku, co má dělat. Koneckonců je to skutečně to, v čem úspěšné investování spočívá – nakoupit za nízkou cenu a prodat za vysokou.

11. Cash is king

Hotovost je králem.

Tato věta pochází z období po krizi akciového trhu v roce 1987 a poprvé ji veřejně pronesl CEO společnosti Volvo. Cash is king se zpravidla používá, když trhy prudce padají. Pokud máte rezervní kapitál, můžete jej využít k nákupu akcií, jejichž cena se během krize signifikantně propadla a vydělat na její korekci. Přeneseně se též používá v podnikové terminologii, kde znamená, že kladný cash flow je důležitý pro kontinuitu podniku.

12. Don’t fight the Fed

Nebojujte s FEDem.

Toto stanovisko bylo obzvláště populární v roce 1994 poté, co Fed velmi rychle zvýšil úrokové sazby. V posledních několika letech opět stále více nabírá na popularitě, především v posledních měsících ovlivněných korona krizí. Neboť podle názoru mnoha analytiků je politika FEDu jediný způsob, jak zvýšit equity křivky. Kvantitativní uvolňování zajistilo extrémně nízké úrokové sazby a obrovské množství nového kapitálu v oběhu, které skončilo převážně na burzách cenných papírů.

13. TINA (There is no alternative)

Není jiná alternativa.

Toto rčení bylo proneseno již v Anglii v 19. století. Nicméně ve 21. století nabylo zcela jiného významu. V investičním světě nám tato věta říká, že neexistuje lepší investiční příležitost než akcie. Po úvěrové krizi klesly úrokové sazby na historicky nejnižší úrovně, což zapříčinilo, že skutečně neexistovala žádná alternativa k akciím.

Dluhopisy obecně poskytují velmi nízkou návratnost při nízkých úrokových sazbách. Investování do komodit v té době také nepřicházelo v úvahu, jelikož jejich ceny značně poklesly v důsledku nízké inflace.

14. If bull markets climb up a wall of worry, then bear markets slide down a slope of hope

Pokud býčí trhy překonají zeď strachu, pak medvědí trhy sklouznou po svahu naděje.

Neznepokojujte se negativními zprávami. Vždy existují důvody, proč by měly ceny akcií spadnout. Nicméně dlouhodobě mají akcie tendenci růst. Protože existuje stále mnoho obav ve světě, mnoho investorů stále teprve čeká, než své peníze vloží na burzu. Když se situace uklidní, dostanou se na trh nové peníze. Když trh začne opět klesat, mnoho investorů zůstane pozitivní a doufají, že každá menší korekce nastaví uptrend.

15. Let your profits run and cut your losses short

Nechte své zisky růst a ztráty držte zkrátka.

Toto je důležitá lekce pro téměř každého investora a obchodníka. Ujistěte se, že necháte své zisky růst, a naopak své ztráty zarazíte co nejdřív. Výzkum prokázal, že lidé jsou přirozeně nakloněni chovat se opačně. Člověk není v zásadě přirozeně rozumný tvor. Mnoho investorů má tendenci rychle vybrat zisky a domnívat se, že se věci znovu zadaří.

Nicméně, pokud necháte své ziskové obchody běžet a vaše ztrátové obchody uzavřete dříve, dosáhnete lepší návratnosti. Pokud uzavřete 5 ziskových obchodu se ziskem 10 % a 5 ztrátových obchodů se ztrátou 5 %, budete stále profitabilní, přestože pouze polovina vašich obchodů byla zisková.

Kvalitní informace zůstávají základem

Podobné rady úspěšných investorů vám mohou pomoci. Nicméně neexistuje žádná univerzální rada, jak uspět na burze. Základem jsou však kvalitní informace. Každý týden pro vás připravujeme kvalitní obsah od základů investování, po pokročilé tipy. Ať již jde o obchodní deník, money management, nebo třeba obchodování s opcemi, vždy je potřeba se dále vzdělávat.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX