Bollingerova pásma neboli anglicky Bollinger Bands jsou široce používaným indikátorem v technické analýze a to jak u profesionálních, tak i soukromých investorů. Používání tohoto indikátoru je značně jednoduché, což je jeden z primárních důvodů jeho velké oblíbenosti. Poznejte jak použít Bollinger bands strategii.
Použitím Bollingerových pásem se investoři snaží určit trend a jeho cenové rozmezí. Bollingerova pásma jsou založena na 20denním klouzavém průměru. Avšak každý investor si je může přizpůsobit své potřebě zvolením délky periody a typu použitého průměru (exponenciální, vážený, jednoduchý apod.).
Následně je pomocí standardní odchylky vypočítána spodní i horní úroveň. Naštěstí nemusíte tyto výpočty provádět sami, platforma pro vás tyto úrovně automaticky vykreslí.
Co jsou Bollingerova pásma?
Bollingerova pásma jsou technický indikátor vyvinutý Johnem Bollingerem. Horní a spodní Bollingerovo pásmo je vypočíteno pomocí standartní odchylky. Tyto dvě linie (pásma) jsou umístěny do grafu a vytváří tak dynamický ukazatel trendu daného trhu. Jestliže je trh volatilní, jejich vzdálenost od středové linie je mnohem větší než v klidném prostředí.
Jak používat Bollingerova pásma?
Tento indikátor je dobrým nástrojem pro časování vstupů i výstupů. Nekvalifikovaný odhad je, že 80 % času trh netrenduje a nachází se tak uvnitř Bollingerových pásem.
Prvním způsobem, jak Bollingerovy pásma využívat, je prodávat či nakupovat na prolomení spodní nebo horní linie.
Pokud tedy cena klesne pod spodní hranu Bolligerových pásem, naznačuje to, že trh je mimo svojí standardní odchylku a má silné downtrendové momentum. Pokud tedy cena překoná horní hranu, je to signál k nákupu. Nicméně toto není jediný způsob, jakým využít tento indikátor pro obchodování.
Jak jsem uvedl výše, trh netrenduje zhruba 80 % času. Místo čekání na prolomení můžete rovněž spekulovat na návrat do středu, když je zasažena horní nebo spodní hrana.
V grafu výše vidíte graf ceny futures na index S&P 500 (SPX). Vidíte, že je pro tento instrument obvyklé, že při zasažení Bollingerových pásem dojde k jistému uklidnění na trhu. Z této skutečnosti můžete investor profitovat tím, že v takovou chvíli vstoupí do pozice. Předpokládat je takový, že v tento okamžik dojde spíše ke zklidnění než k pokračování trendu.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Rozhodující pro úspěch této strategie je správné nastavení poměru rizika k zisku. V této strategii působíte kontrariánsky – vyhledáváte potencionální obrácení trhu. Nnicméně pro případ, že signál bude falešný, je nutné vhodně umístit stop-loss. Ten nesmí být ani moc blízko trhu, ale ani moc daleko. Nastavení stop-loss není jednoznačné, jelikož každý trh je jedinečný – jeden může reagovat na dotyk s Bollingerovými pásmy téměř dokonale, druhému nějaký čas trvá, než zpomalí.
Na druhou stranu vaše cílová cena musí být dostatečně daleko. Můžete například pro výběr vašeho zisku použít 20denní klouzavý průměr. Ujistěte se, že váš potencionální zisk je vyšší než vaše potencionální ztráta. Pak můžete mluvit o tom, že poměr rizika k zisku funguje ve váš prospěch.
Kdy vstupovat a kdy nevstupovat do pozice?
V grafu uvedeném výše můžeme vidět několik případů, kdy by nebylo vhodné otevřít pozici. Jedná se především o situace s prudkým pohybem ceny dolů, protože v těchto momentech Bollingerova pásma vykazují silné momentum. Tedy když spodní linie míří dolů pod ostrým úhlem, je lépe signál odfiltrovat. V těchto případech je velmi obtížné určit velikost budoucího pohybu a případný protipohyb může být značný.
Obecně tento indikátor funguje nejlépe, pokud je spodní linie Bollingerových pásem stoupající a je zasažena pohybem ceny směrem dolů, což funguje samozřejmě i obráceně.
Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers