Warrenu Buffettovi se podařilo ve 43 ze 44 let překonat výkonností Berkshire index S&P 500. Předpokládejme, že je rok 1964, vy máte 1 000 dolarů a už nějaký čas sledujete Warrena Buffetta – kdybyste teď všechny tyto peníze investovali do Berkshire Hathaway a drželi je až do dnes, tak bych vám mohl pogratulovat k vašim milionům, protože hodnota vaší investice by vzrostla na 11,6 milionů dolarů.
Objevte, jaká kritéria sleduje Warren Buffett u akcií, do kterých investuje.
Benjamin Graham a Warren Buffett
Možná se divíte, proč nebyl nejznámější investiční guru Buffett diskutován jako první. Kdybychom se jej samotného zeptali tuto otázku, s vysokou pravděpodobností by sám byl rád, že se pozornost věnovala nejprve Benjaminu Grahamovi. Život těchto investičních legend je značně provázaný.
Dříve než se Buffett stal slavným investorem, vystudoval univerzitu, kde Graham přednášel a poté byl zaměstnán v Grahamově firmě. Jak jste se mohli dočíst v prvním článku o Grahamovi, Buffettův obdiv k tomuto investorovi byl tak hluboký, že svého syna pojmenoval Graham. Buffettova investiční filozofie je také v mnoha ohledech v souladu s tou Grahamovou.
Stěžejním bodem investičních strategií obou mužů je, že kupují akcie pouze, pokud je jejich čistá hodnota (hodnota společnosti vypočítaná diskontováním všech budoucích cash flow přepočtená na jednu akcii) nad aktuální tržní cenou. To znamená, že hodnota společnosti je vyšší než říká trh.
Oba se na míle distancují od termínu „spekulanti“. Spekulanti se honí za krátkodobými zisky ve světě rychlých peněz. Naopak Buffett zastává přesvědčení, že dosahování nadprůměrných výsledků je možné pouze po hloubkové analýze společnosti a také je zapotřebí pořádná dávka trpělivosti a disciplíny.
Skupina investorů okolo Grahama a Buffetta je proto nazývána jako hodnotoví investoři. Hledají vnitřní hodnotu společnosti a poté ji drží ve svém portfoliu po dlouhou dobu.
Dnes můžeme sedět ve stínu, protože na tom místě dávno předtím zasadil strom.
Warren Buffett
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Strategie Warrena Buffetta
Následovat strategii Benjamina Grahama je výrazně snadnější díky tomu, že napsal vlastní knihu se všemi svými investičními metodami. Co se týče Buffetta, můžeme si aspoň pročíst knihu „Buffettologie“, kterou sice nenapsal on, nýbrž jeho dcera Marry Buffettová. Níže je několik zajímavých bodů vypíchnutých z této knihy.
- Společnosti musí být předvídatelné a pochopitelné. Když Buffett nějaké společnosti nerozumí, tak ji zkrátka nekoupí. Znamená to, že neinvestuje např. do technologických firem, ale na druhou stranu se více zaměřuje na výrobce spotřebitelského zboží jako plenky, nealkoholické nápoje, zmrzliny a holicí strojky.
- Vyhněte se společnostem s velkými kapitálovými výdaji nebo velkými výdaji na výzkum a vývoj. Další důvod proč nezahrnout do portfolia technologické akcie.
- Nevyhýbá se ani finančním institucím, které jsou pro něj i přes vysoký dluh zajímavé, protože jsou téměř nedotknutelné trhem.
- Najděte společnosti, které mohou růst nákladů promítnout do cen za účelem zachování stejných ziskových marží.
- Společnosti by měly mít silný management, který není závislý na jedné osobě.
- Společnosti, které kupují zpět své akcie (buyback). Je to jasná známka toho, že společnost považuje své vlastní akcie jako skvělou investici do budoucna. Jinými slovy společnost dává signál, že akcie její akcie jsou aktuálně na trhu oceněny nízko.
- Buffett se drží dále od společností s negativním cash flow a od společností, které musí dělat velké investice, aby zůstaly nad vodou.
Jaké akcie byste měli kupovat podle Warrena Buffetta?
Pokud chcete investovat v souladu s pravidly nejznámějšího investora světa, bude pro Vás nezbytné se držet následujících kritérií:
Kritéria Warrena Buffetta | |
Zisk na akcii | > 0 |
Zisk na akcii za uplynulých deset let | stabilní růst |
Dlouhodobý dluh | Nejlépe < 2x zisk ; Nikdy > 5x zisk |
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) za uplynulých 10 let | > 15% |
Rentabilita aktiv (ROA) (cizí majetek + vlastní majetek) | > 12% |
Volný peněžní tok | > 0 |
(Zisk uplynulého roku po zdanění – zisk před 10ti lety po zdanění) / celkový nerozdělený zisk | > 15% |
Společnost nesmí být závislá na velkých kapitálových výdajích |
Financial Times vyvinul volně dostupný filtr akcií selektující firmy podle Buffettových kritérií. Vzhledem k aktuální situaci na trhu, vyhovuje kritériím v současnosti pouze 24 firem a z toho jsou pouze 2 americké!
Pokud se například podíváme na graf indexu S&P 500, vidíme, že se jeho aktuální hodnota nachází na maximálně nejvyšší historické úrovni. Existuje v současnosti vůbec nějaká vhodná investice?
Buffett obyčejně čeká, dokud cena akcií dlouhodobě klesá a pak ji nakoupí na jejím dnu. I přes nárůst ceny jsou tyto akcie podle Buffettových kritérií stále atraktivní. V aktuální tržní situaci není pro hodnotové investory snadné začít budovat svá portfolia.
V současnosti se jako nejlepší a nejrozumnější investicí jeví investování do vzdělání o podnicích a o světě hodnotového investování. Důležitá je trpělivost, která bude po zásluze odměněna.
Snažím se kupovat akcie firem, které jsou natolik skvělé, že je dokáže vést i idiot. Protože dříve či později se k jejich vedení nějaké dostane.
Warren Buffett
Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.