IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO.

Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout koncem roku 2019 na burze NASDAQ. Společnost byla nedávno oceněná na přibližně 47 mld. USD.

V následujícím článku se dozvíte základní informace o připravovaném IPO WeWork a také o samotné společnosti.

Co je WeWork?

WeWork je americká společnost, která poskytuje sdílené pracovní prostory pro technologické startupy a služby pro podnikatele, živnostníky, začínající podniky, malé podniky i velké podniky. Společnost byla založena v roce 2010 a sídlí v New Yorku. Začátkem ledna 2019 měla společnost WeWork ocenění 47 miliard USD a spravovala 930,000 m2 kancelářských prostor.

WeWork navrhuje a staví fyzické i virtuální sdílené prostory pro podnikatele a společnosti. Společnost má více než 5 000 zaměstnanců ve více než 280 pobočkách, rozložených do 86 měst v 32 zemích včetně České republiky.

V lednu 2019 společnost WeWork oznámila, že provede rebranding na společnost We.

Historie WeWork

V roce 2008 založili společně Adam Neumann a Miguel McKelvey projekt GreenDesk – ekologicky šetrný pracovní prostor v americkém Brooklynu. Společnost o 2 roky později prodali a založili společnost WeWork v New Yorku.

Do roku 2014 byl WeWork považován za nejrychleji rostoucího nájemce nových kancelářských prostor v New Yorku a byl na dobré cestě, aby získal prvenství v celých USA.

Členové WeWork zahrnuli startupy jako Consumr, HackHands, Whole Whale, Coupon Follow, Turf, Fitocracy, Reddit a New York Tech Meetup. V roce 2001 umístila PepsiCo několik zaměstnanců do kanceláře WeWork v New Yorku, kteří působili jako poradci pro menší členské společnosti.

První WeWork labs byly otevřeny v SoHo v New Yorku v dubnu 2011. WeWork Labs funguje jako spouštěcí inkubátor v rámci WeWork. Zde společnost poskytuje otevřený prostor s cílem povzbudit spolupráci mezi členy, kteří nemají své podnikatelské nápady plně ucelené.

Mezi investory WeWork v roce 2014 patřili J.P. Morgan Chase & Co, T. Rowe Price Associates, Wellington Management, Goldman Sachs Group, Harvard Corp., Benchmark a Mortimer Zuckerman, bývalý CEO společnosti Boston Properties.

Promo video společnosti WeWork
Od ledna 2015 spravoval WeWork 51 sdílených kancelářských prostor v USA, Evropě a Izraeli, což je dvakrát více, než měl na konci roku 2014.

Společnost WeWork byla jmenována časopisem Fast Company mezi nejvíce inovativní společnosti roku 2015.

Od roku 2015 společnost průběžně získává stále nové soukromé investory, mezi kterými jsou jména jako Legend Holdings či Hony Capital Ltd.

V únoru 2018 společnost WeWork obnovila svou značku WeWork Labs, která byla navržena tak, aby podpořila mladé podniky, jako je akcelerátor spouštění. Od ledna 2019 provozují 37 poboček ve 22 městech a 12 zemích.

Koncem dubna 2019 společnost závazně potvrdila své přípravy na IPO, které by mělo proběhnout v nejbližší době.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Projekty společnosti We

Společnost We do budoucna plánuje své aktivity diverzifikovat, aby nebyla závislá pouze na 1 projektu. Již nyní jsou aktivní 2 další služby, které společnost provozuje a do budoucna plánují další projekty.

  1. WeWork – Služba pro sdílení kancelářských prostor.
  2. WeLive – Služba, kde si lidé mohou pronajímat plně zařízené obytné prostory. Na podobném principu funguje známější konkurenční společnost Airbnb, jejíž IPO se též očekává v roce 2019.
  3. WeGrow – moderní škola pro děti od 2-11 let.

Zakladatel společnosti WeWork – Adam Neumann

IPO WeWork

Společnost podala 6.5.2019 závaznou žádost o IPO. V soukromém fundraisingu byla společnost oceněna na hodnotu 47 miliard USD poté, co zainvestoval japonský gigant Softbank prostřednictvím svého Vision Fund. Avšak v náběhu na IPO se ocenění akcií firmy začalo snižovat, až se koncensus dostal k rozmezí 10 až 15 miliard USD, což měla být úroveň, na kterou by byl WeWork oceněn při IPO koncem září.

V půlce srpna zveřejnila firma prospekt k chystanému IPO. IPO se mělo začít obchodovat již koncem září, ale nakonec bylo odloženo. Očekává se, že s akciemi WeWork se začne obchodovat koncem roku 2019 na burze NASDAQ. Mohlo by se jednat o druhé největší IPO roku 2019 hned po IPO Uber.

WeWork získal významnou podporu některých největších světových investorů, včetně japonské SoftBank. Začátkem letošního roku společnost SoftBank zvýšila svůj podíl ve společnosti WeWork o 2 miliardy USD. Mimojiné SoftBank přesvědčil WeWork o odložení jejich IPO. Investoři byli totiž poměrně dost znepokojeni business plánem a celkovou organizací společnosti.

Společnost WeWork se totiž potýká s otázkou udržitelnosti svého obchodního modelu, který je založen na krátkodobých dohodách o příjmech a dlouhodobých úvěrových závazcích. Navíc v prvních třech čtvrtletích roku 2018 společnost WeWork vykázala čistou ztrátu ve výši přibližně 1,22 miliardy USD. Za první pololetí 2019 čistá ztráta činila více než 900 mil. USD, tržby se vyšplhaly k výši 1,54 mld. USD.

Mezi další změny u WeWorku patří snížení hlasovacího práva na high-vote stocks z 20 hlasů na 10. Navíc žádný člen rodiny Adam Neumanna (spoluzakladatele) nebude sedět v představenstvu společnosti.

Koncem října 2019 informoval list The Financial Times o tom, že SoftBank vloží 6,5 miliardy dolarů skrze půjčky a majetkový podíl do WeWork a převezme nad ní moc.

Adam Neumann dostane konzultační poplatek ve výši 185 milionů dolarů, SoftBank odkoupí část jeho akcií za miliardu dolarů a půjčí mu 500 milionů dolarů. Neumann za to odstoupí ze správní rady, z místa výkonného ředitele odešel na sklonku září. Věřitelům přitom musí splatit stovky milionů dolarů. Za finanční injekci upřednostnil SoftBank před konkurenční nabídkou banky JPMorgan Chase.

O dalším vývoji u IPO WeWork vás budeme informovat.

Obchodování s akciemi WeWork prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers


[Form #4 could not be found]
LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers