Není fond jako fond
Investování do podílových fondů je v České republice oblíbené a řadí se spíše mezi konzervativní způsoby investování. Pro odvážnější investory, kteří se chtějí o své finance starat sami, je často efektivnější investovat do fondů obchodovaných na burze označovaných jako ETF (exchange traded fund). ETF jsou efektivnější v porovnání s podílovými fondy proto, že ETF je možné obchodovat v reálném čase, je možné zadávat inteligentní pokyny jako stop-loss na snížení ztráty a je možné nakupovat opce jako zajištění pro případ prudkých poklesů cen.
U konzervativních investorů jsou oblíbené garantované fondy. Tato “garance” ale něco stojí. Zpravidla jsou to vstupní nebo výstupní poplatky dané jako procento investované částky, poplatky za správu či nižší nebo omezený podíl na výnosech fondu. Často i doba zainvestování je přesně definována, a když by někdo chtěl vybrat prostředky dříve, pravděpodobně by zaplatil další poplatek a garance spojené s fondem by byly také omezené.
Tvorba fondu
Vraťme se k LYNX DOD High Yield USD zajištěnému fondu. Lákadlem je hned název fondu – zajištěný fond. Investoři v České republice jsou hodně konzervativní, a proto v rámci marketingu je vhodné působit i na psychologii. Další část – High Yield. Kdo umí trochu anglicky, ví, že jde o spojení “vysoký výnos”, kterého chceme dosáhnout. A nakonec DOD, abychom byli tajemní.
Nicméně jde o velice jednoduchou strategii DOD, tedy Dogs of the Dow. Tato strategie se zaměřuje na výběr 10 titulů z indexu Dow Jones Industrial Average s nejvyšší dividendovou výnosností k 31. 12. v daném roce. Investor nakoupí všech 10 titulů (se stejnou zainvestovanou částkou pro každý titul) a drží je do 31. 12. následujícího roku, kdy portfolio opět rebalancuje. Pokud vám to připadá jednoduché, je to v pořádku. Výběr titulů je vskutku jednoduchý.
Jak funguje zajištění fondu?
Samotné zajištění je velice jednoduché. Pro každých 100 kusů nakoupených akcií koupíme jednu put opci “na penězích” s expirací za rok, protože portfolio budeme držet přesně jeden rok.
Například akcie společnosti Verizon (VZ) koupíme 31. prosince 2015 za 46,22 USD a zároveň koupíme i put opci s expirací v lednu 2017 a realizační cenou 45 USD. Tato opce zajistí, že kdykoli do začátku ledna 2017 máme právo prodat tyto akcie za 45 USD bez ohledu na tržní cenu akcií, tedy i kdyby cena spadla například na 5 USD.
Za toto ochranné právo v podobě put opce je však nutné zaplatit cenu v podobě opční prémie. Náklady na zajištění portfolia jsou zobrazeny v tabulce ve sloupci “cena put”.
Například u akcií společnosti Chevron, které se 31. prosince 2015 obchodovaly za 89,96 USD, by byla investice do 100 akcií 8 996 USD. Tento titul v roce 2016 vyplácí čtyřikrát dividendu ve výši 1,07 USD, a proto celková očekávaná výše dividendy za rok 2016 dosáhne 4,28 USD na akcii. V procentuálním vyjádření se jedná o 4,76 % na akcii. V případě, že bychom neměli nakoupené k akciím put opce, je maximální ztráta rovna výši investice snížené o přijatou dividendu, tedy 8 568 USD.
Jelikož jsme konzervativní fond, primárním cílem je ochrana investice, až následně nás zajímá zisk. Proto si akcie Chevronu pojistíme put opcí s realizační cenou 90 USD. Cena této opce je 10,975 USD a celkové náklady na zajištění tedy 1 097,50 USD. V procentuálním vyjádření to bude náklad 12,20 %.
Obdržená dividenda snižuje náklady na zajištění opcemi. Proto celkové náklady na zajištění akcií Chevronu budou 7,44 %. V absolutním vyjádření se náklad rovná výši investice do akcií vynásobené relativní výší nákladů na zajištění v procentech, tedy 670 USD (8 996 USD krát 0,0744).
Jak funguje efekt zajištění?
Jaká je maximální ztráta při zajištění opcemi, pokud by akcie klesly na nulu a my bychom obdrželi celou dividendu?
Akcie jsme nakoupili za 8 996 USD a pojištění put opcí za 1 097,50 USD, což znamená celkovou výši investice 10 093,50 USD. Po odečtení přijaté dividendy 428 USD se celková výše investice sníží na 9 665,50 USD. I když by cena akcií Chevronu klesla na nulu, máme právo je prodat po 90 USD. Pro 100 akcií to tedy bude 9 000 USD.
Pokud by došlo k prudkému poklesu ceny akcií, stále by se nám je podařilo prodat za realizační cenu a naše maximální ztráta by dosáhla pouze 665,50 USD (9 665,50 – 9 000). Při porovnání s maximální potenciální ztrátou při nákupu akcií bez zajištění (8 889 USD) je to pouze necelých 7,5 %. Obdobná logika zajištění platí i pro ostatní akcie.
Výhody zajištění akcií opcemi
Jednou z výhod zajištění akcií opcemi je jejich variabilita. Pokud se vám uvedené opce zdají příliš drahé, můžete koupit opce s nižší realizační cenou nebo bližší expirací, které jsou levnější.
Druhou výhodou je to, že nákup put opce minimalizuje ztrátu při poklesu ceny akcií, na druhé straně ale neomezuje zisk. Pokud akcie v daném roku výrazně posílí, budete na ní samozřejmě vydělávat.
Optimalizace počtu akcií
Budeme uvažovat minimální investici do 100 kusů akcií u nejdražšího titulu. Do ostatních titulů budeme investovat stejný objem peněz. Minimální objem 100 akcií je zvolen proto, že jedna put opce zajišťuje přesně 100 akcií.
Pro naše portfolio je nejdražším titulem IBM, kde je investovaná částka do 100 akcií rovna 13 762 USD. Budeme se tedy snažit nakoupit takový počet akcií u každého titulu, aby investovaná částka byla co nejblíže 13 762 USD. Například u Verizonu, kde je cena jedné akcie 46,22 USD, nakoupíme 297 akcií, protože 13 762 / 46,22 = 297,75.
Čtěte také >> Investiční fond dle §15 ZISIF
Efektivní zajištění
Co se týče zajištění, počet nakoupených put opcí bude záviset na počtu nakoupených akcií. Protože nemáme u každého titulu nakoupeny celé stovky akcií, budeme se snažit nakoupit takový počet put opcí, aby zajištění bylo alespoň na 80 %. Pokud by bylo zajištění nižší, nebylo by dostatečně efektivní. Například u Pfizeru máme 426 akcií a zajišťujeme je 4 opcemi, což kryje 400 akcií. Toto zajištění je dostatečné, protože zbylých 26 akcií představuje pouze 6 % ze 426 akcií, zajištění je tedy na 94 %. Ovšem například u Procter & Gamble máme 173 akcií, a tak nemůžeme nakoupit pouze jednu opci, protože bychom neměli zajištěných 73 akcií ze 173, co představuje 42 % akcií tohoto titulu, zajištění by bylo pouze na 58 %.
Z tabulky je patrné, že se do každého titulu investovala přibližně stejná částka. Celková zainvestovaná částka do portfolia je 137 306 USD. Pokud bychom uvažovali maržový účet, kde je možné obchodovat s pákou 1 ku 2, tak by objem investovaných peněz byl poloviční (68 653 USD).
Trhy posilují. Portfolio také?
K 7. červenci 2016 byl celkový otevřený zisk na portfoliu 7 942 USD bez dividend. Pokud bychom měli hotovostní účet a investice by byla ve výši 137 306 USD, tak by tento zisk představoval zhodnocení 5,78 %. Při maržovém účtu by to bylo 11,57 % za období půl roku. Tento zisk je samozřejmě vyšší, protože jsme nezapočítali obdrženou dividendu za prvních 6 měsíců roku 2016.
Pokud sledujete aktuální dění na finančních trzích, víte, že se americký index S&P 500 nachází na úrovni svých maxim. Pro naše portfolio to není žádný problém, protože když akcie posílí, bude se hodnota portfolia zvyšovat, a pokud ceny akcií poklesnou, jsme zajištěni opcemi.
Bezrizikový obchod?
Protože akcie od nákupu posílily, je možné si trochu “pohrát” s opcemi a nakoupit opce s vyššími realizačními cenami. Je možné ještě více snížit riziko nebo dokonce mít bezrizikový obchod? Ano.
Opce výrazně snižují riziko
Pokud bychom nakoupili akciové portfolio z tabulky níže bez zajištění, celková investovaná částka by byla 137 306 USD. Tato částka představuje maximální ztrátu v případě, že ceny všech akcií klesnou na nulu. Pro nás je ale takové riziko nepřípustné, a proto jsme se zajistili put opcemi. Maximální ztráta z portfolia se snížila na 17 200 USD, tedy 12,53 % (zhruba na osminu). Nesmíme také zapomenout na příjem z dividend, který je u jednotlivých titulů v rozmezí 3-5 %, čímž se maximální možná ztráta dostává pod 10 %.
Jak stanovit ztrátu, když jsme se zajistili opcemi? Jednoduše. Například u Verizonu jsme nakoupili akcie v hodnotě 13 727 USD, k tomu jsme dokoupili opce za 1 074 USD. Celkové náklady na tento titul jsou tedy 14 801 USD. Pokud by cena akcií klesla na nulu, ztrácíme celou tuto investici do akcií, ale opce nám dává právo prodat akcie za realizační cenu 45 USD. Protože máme nakoupené 3 opce, z nichž každá “pokrývá” 100 akcií, bude hodnota opce 13 500 (3 × 100 × 45). I když tedy na akcích ztrácíme 14 801 USD, put opce tuto ztrátu sníží o 13 500 USD. Maximální ztráta pro Verizon (pokud cena jeho akcií klesne na nulu) je proto 1 301 USD.
Musíme si uvědomit, že u některých titulů (označených v tabulce červenou hvězdičkou) máme zajištění podstatně vyšší, než by odpovídalo přesnému počtu nakoupených akcií. Například u Chevronu je v portfoliu 152 akcií, ale dvě nakoupené put opce zajišťují 200 akcií. Proto při poklesu ceny akcií na nulu se nedosáhne ztráty, ale zisku. Konkrétně u 152 kusů akcií Chevronu jsou celkové náklady se zajištěním 15 870 USD. Opce umožní prodat 200 akcií po 90 USD, příjem z opcí bude tedy 18 000 USD. Jelikož ztráta u akcií je nižší než příjem z opcí, pokud se stanou akcie Chevronu bezcennými, bude dosaženo zisku 2 130 USD. V případě, že ceny všech akcií klesnou na nulu, bude maximální ztráta 6 760 USD. Opět zdůrazňuji, že tato ztráta bude podstatně nižší, pokud budou zahrnuty i dividendy.
Maximální ztráty 17 200 USD dosáhne portfolio v případě, že ceny akcií označených hvězdičkou budou při expiraci opcí při jejich realizačních cenách, zatímco ostatní akcie klesnou na nulu.
Jak je to s tím bezrizikovým obchodem?
Ceny akcií vzrostly za prvních sedm měsíců, a proto si můžeme trochu pohrát s opcemi. U opcí se kreativitě meze nekladou, ale abychom si situaci příliš nekomplikovali různými strategiemi, budeme put opce pouze “rolovat”. Rolování znamená prodej put opce a koupi nové opce na jiné realizační ceně, případně s jinou expirací. My budeme nakupovat opce s vyšší realizační cenou a stejnou expirací.
Druhá tabulka ukazuje změnu rizika při rolování put opcí na novou, vyšší realizační cenu. Například u Caterpillaru je cena akcií 80,06 USD (k 14. červenci 2016). Proto nakoupené put opce s realizační cenou 67,50 USD prodáme a nakoupíme nové s realizační cenou 77,50 USD. Volba realizační ceny je na každém investorovi, my si zvolíme takovou, která je pod aktuální tržní cenou akcií. Z prodeje opce obdržíme 209 USD a za novou opci zaplatíme 530 USD. Náklady na rolování dvou opcí tedy budou 642 USD. Nová put opce ale zaručuje právo prodat akcie za vyšší realizační cenu 77,50 USD. Pro výpočet maximální ztráty platí, že jsme akcie nakoupili za 13 728 USD, put opce za 1 656 USD a náklady na rolování jsou 642 USD. Celkový investovaný kapitál je tedy 16 026 USD. Pokud cena akcií Caterpillaru klesne na nulu, dvě put opce s realizační cenou 77,50 USD budou mít hodnotu 15 500 USD (77,50 × 100 × 2). Maximální ztráta klesne z 1 884 USD na 526 USD (15 500 – 16 026).
Rolováním opcí se snížila ztráta na portfoliu, pokud by všechny tituly klesly na nulu, na 3 549 USD, což je asi 2,5 % z ceny portfolia akcií. Při započtení očekávaných dividend na úrovni 3-5 % nebude portfolio ve ztrátě. Také při rolování opcí se dva tituly, Verizon a ExxonMobil, dostaly do situace, že nemohou být ztrátové.
Vytvořte si vlastní zajištěný fond ze svého portfolia
Jak vidíte, kombinace akcií a opcí Vám dávají možnost snadno a rychle si vytvořit vlastní zajištěný fond, u kterého máte pod kontrolou nejen své zisky, ale zejména také riziko portfolia. Pro lepší pochopení a seznámení se s obchodováním opcí a jejich mechanismem doporučujeme přečíst si opční knihu Úspěšné obchodování s opcemi, kterou Vám LYNX nabízí zcela zdarma zde.
Úspěšné obchodování s opcemi
Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí
Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.
Obchodování opcí prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.