V tomto článku probereme vývoj kolem koronaviru a jeho dopad na akciový trh a další instrumenty.
Následně vám představíme akcie 6 společností, které z koronaviru momentálně nejvíce profitují.
Vliv koronaviru na akciové trhy
Během posledních několika týdnů panika kolem koronaviru dorazila i na akciové trhy. Některé indexy již klesly o více než 10 %. Například index S&P 500 klesl již o více než 1000 bodů během jediného měsíce. 12. března 2020 se stal dnem, kdy po více než 11 letech spadl index S&P 500 do medvědího trendu (20% propad z maxima), kdy index odepsal 9,51 % a klesl na hodnotu 2 480,64 bodů a americké akcie zaznamenaly nejhlubší denní propad od finanční krize v roce 2008.
12.3.2020 propadly akciové indexy dokonce nejvíce od roku 1987.
Banka JP Morgan v pátek 13.3.2020 změnila výhled na rok 2020. Podle ní se v roce 2020 uskuteční globální recese. Důvodem jsou uzávěry velkých oblastí a celých států kvůli koronaviru, což se děje u USA, Francie či Itálie.
16.3.2020 propadly trhy opět nejhůře od roku 1987, S&P 500 klesl o 11,98 % na hodnotu 2386,13 bodu. Americký prezident Donald Trump podle agentury AP poprvé připustil, že koronavirus by mohl v USA vyvolat recesi.
Mnoho investorů začalo opět vyhledávat tzv. bezpečné přístavy, jakým je třeba zlato. Cena zlata vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2013. Naopak ceny ropy klesly na jedny z nejnižších úrovní za poslední dekády.
Celosvětově je již více než 2 700 000 nakažených, přes 190 000 nakažených viru podlehlo a uzdraveno bylo přes 750 000 pacientů. V Číně bylo virem infikováno více než 82 000 lidí a počet mrtvých je již více než 4 600. Zpočátku se zdálo, že se virus šíří pouze v asijském regionu, ale do Evropy se vir dostal během března 2020.
Mezi státy v Evropě s nejvíce nakaženými patří Španělsko (+213 000), za ním poté Itálie (+189 000) a Francie, Něměcko či UK, každá s počtem nakažených kolem 150 000.
Podle WHO se centrem pandemie po Evropě stává USA, kde je momentálně nejvíce nakažených (+886 000) a také zde zemřelo nejvíce nakažených (+50 000).
Pandemie neustává a neustále se šíří dále zatímco státy světa vyhlašují nouzové stavy, uzavírají své hranice a nařizují tisícovkám svým obyvatelům zůstat v domácí karanténě.
Evropská komise nyní zvažuje zavedení preventivních opatření pro celou eurozónu, ale tvrdí, že by měla být přiměřená, koordinovaná a založená na vědeckém poradenství. 11.3.2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) koronavirus za pandemii.
Z paniky ohledně koronaviru může však těžit řada společností. Čínská vláda již uvolnila více než 13 miliard EUR na boj proti koronaviru. Evropská unie uvolní na obdobný program v Evropě 232 milionů EUR. Přibližně 100 milionů EUR bude uvolněno na vývoj vakcíny proti koronaviru.
A právě farmaceutické společnosti, které se tímto vývojem zabývají, budou z této situace profitovat. Níže vám představíme nejzajímavější společnosti, které se vývojem vakcíny zabývají.
Kam investovat peníze v roce 2020?
S příchodem koronaviru se svět jak jsme znali otočil doslova o 180 stupňů. Většina předpovědí přestala poměrně rychle dávat smysl a miliony lidí začalo pokládat otázku kam investovat peníze v roce 2020? Spoléhat se na osvědčené strategie? Nebo hledat odpovědi v historii? Předpokládat, že se svět bude vyvýjet dále, jako před krizí? Nebo nás čeká opravdová hospodářská krize v roce 2020?
Nejlepší akcie profitující z koronaviru
1. Akcie Alpha Pro Tech (APT)
Alpha Pro Tech (ISIN: US0207721095 – APT – Měna: USD) je americký výrobce ústních masek s respirátory a jednorázových ochranných oděvů. Od vypuknutí epidemie koronaviru společnost exponenciálně zvýšila produkci svého respirátoru N-95. Poptávka po ochranných maskách je obrovská a společnost chce svými produkty zásobovat klienty po celém světě.
Masky společnosti splňují nejpřísnější požadavky stanovené Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Národním ústavem pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (NIOSH).
Respirátor N-95 filtruje nejméně 95 % částic ze vzduchu. Integrovaná technologie Magic Arch vytváří pohodlný dýchací prostor v obličejové masce N-95 tím, že udržuje dostatečnou vzdálenost od nosu a úst nositele.
Graf akcie Alpha Pro Tech (APT). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Alpha Pro Tech.
Podle generálního ředitele společnosti roste poptávka po různých typech ochrany obličeje a dalších osobních ochranných prostředcích, jako jsou bezpečnostní obleky. Společnost proto pečlivě sleduje úroveň zásob a přijímá vhodná opatření ke zvýšení produkce, aby uspokojila neustále rostoucí poptávku spotřebitelů.
2. Akcie Novavax (NVAX)
Novavax (ISIN: US6700024010 – NVAX – Měna: USD) je švédská vakcínová společnost, která se podílí na vývoji vakcíny proti koronaviru. Bill Gates v roce 2015 daroval společnosti 89 milionů USD, aby pomohla s globální zdravotnickou krizí. Tyto finance společnost využila k vývoji léku proti Ebole a RVS. Přestože jsou oba léky již v konečné fázi vývoje, nejsou stále veřejně dostupné.
Pomalý vývoj výzkumu vedl k tomu, že hodnota akcií NVAX v minulých letech prudce poklesla. Společnost v současné době pracuje na léku proti koronaviru. Je těžké říci, zda to bude nyní více úspěšná, než v minulých letech. Mnoho investorů tomu věří, jelikož hodnota akcií NVAX se za posledních několik týdnů více než zdvojnásobila.
Graf akcie Akcie Novavax (NVAX). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Novavax.
3. Akcie Novacyt (ALNOV)
Společnost Novacyt (ISIN: FR0010397232 – ALNOV– Měna: EUR), která je kótována na burze cenných papírů ve Francii, je specialistou na klinické diagnózy. Cena akcií této anglo-francouzské společnosti se dlouhou dobu pohybovala převážně do strany.
Společnost provozuje širokou škálu in vitro a molekulárních diagnostických testů po celém světě. Novacyt je asociována s koronavirem od samého začátku vypuknutí pandemie. Primární aktivitou společnosti však není vývoj vakcíny, ale poskytování testů na diagnostiku koronaviru.
Graf akcie Akcie Novacyt (ALNOV). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Novacyt.
Společnost již testy začala prodávat. Evropskou unií jsou schváleny teprve od 17. února 2020. Americký regulační úřad FDA nyní zvažuje schválení žádosti pro použití testů Novacyt v případě nouze v USA. Test je navržen tak, aby detekoval pouze novou variantu viru, která se objevila na konci loňského roku v Číně. Ostatní testy jsou méně specifické a mohou vést k falešným diagnózám.
Test funguje do dvou hodin, což může zabránit dalšímu šíření viru. Testovací zařízení také nemusí být chlazeno v tropickém podnebí, což snižuje náklady na dopravu. Společnost v minulých letech utrpěla těžké ztráty a byla na pokraji bankrotu. Akcie Novacyt se tak dostaly mezi tzv. penny stocks. Situace okolo koronaviru však může Novacyt vrátit zpět do hry.
4. Akcie Allied Healthcare (AHPI)
Allied Healthcare Products (Symbol: AHPI – ISIN: US0192222075 – měna: USD) vyrábí široké portfolio respirátorů. Výrobky společnosti se používají ve zdravotnictví a řadě průmyslových odvětví. S vypuknutím pandemie koronaviru se v posledních dnech prudce zvýšil zájem investorů o akcie společnosti.
Jedná se o vysoce spekulativní akcii. Zda bude společnost zajímavá z dlouhodobého hlediska nelze říci. Z krátkodobého hlediska zde však mohou vzniknout velmi zajímavé obchodní příležitosti. Poté, co akcie během dvou dnů posílila o neuvěřitelných 1000 %.
Graf akcie Allied Healthcare (AHPI). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Allied Healthcare.
5. Akcie Philips (PHIA)
Společnost Koninklijke Philips N.V. (ISIN: NL0000009538 – PHIA – Měna: EUR) může těžit ze zvýšené poptávky po lékařském vybavení. Čína se chystá do nového nemocničního vybavení investovat miliardy USD. Společnost vyrábí CT skenery, které pomáhají diagnostikovat virus.
Kromě toho společnost Philips celou řadu dalších technologií a dat, které jsou dnes ve zdravotnictví nezbytné – od měřících zařízení po integrované lékařské IT pro lepší péči o pacienty.
Graf akcie Koninklijke Philips N.V. Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Koninklijke Philips N.V.
6. Akcie Zoom Video Communications (ZM)
Zoom Video Communications Inc (Symbol: ZM – ISIN: US98980L1017 – měna: USD – burzy: NASDAQ, NMS, NYSE) je americká softwarová společnost se sídlem v San Jose v Kalifornii. Společnost založil v roce 2011 Eric Yuan, který předtím pracoval jako vedoucí inženýr ve společnosti Cisco Systems.
Primárním produktem společnosti je služba vzdálené konference kombinující komunikaci prostřednictvím videí, online schůzek, chatu a mobilní spolupráce, která byla spuštěna v roce 2013. Klientská základna společnosti rostla raketovým tempem a její služby nyní využívá více než 40 milionů registrovaných uživatelů po celém světě.
V důsledku koronavirové krize mnoho lidí pracuje z domova. Interní komunikace ve společnostech je samozřejmě nadále nezbytná, a proto jsou zapotřebí videokonferenční služby. Na trhu je poměrně velká konkurence – například služby Teams (Microsoft), Skype, Teamviewer & WebEx. Na rozdíl od většiny z nich lze software Zoom (po omezenou dobu) používat zdarma. Bezplatná licence je však uživatelsky i časově omezena.
Zoom nabízí společnostem možnost spojit lidi prostřednictvím videa, hlasu a chatu. Samozřejmě existuje také možnost sdílení obsahu. S programem Zoom můžete mít na schůzce v jeden moment až tisíc lidí. Prostřednictvím nativní cloudové platformy poskytuje společnost spolehlivý a vysoce kvalitní systém pro přenos videa, který je škálovatelný, snadno použitelný, upravovatelný a implementovatelný společnostmi i jedinci.
Graf Zoom Video Communications (ZM). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.
Jedná se o poměrně novou společnost na kapitálových trzích, která realizovala své IPO na americké technologické burze NASDAQ v roce 2019. Stále se tedy jedná o poměrně spekulativní akcii. Bezprostředně po svém IPO byla akcie vysoce volatilní. Akcie od začátku roku posílila o více než 100 % – také v důsledku pandemie koronaviru.
Společnost má v současné době tržní hodnotu přibližně 38 miliard USD a neustále roste. Zoom Video Communications vykázala v roce 2018 tržby 330,5 milionu USD, které se v roce 2019 téměř zdvojnásobily na hodnotu 622,7 milionu USD.
Zisky společnosti v roce 2019 činily více než 25 milionů USD a poměr cena / zisk byl pouhých 1,520. Vzhledem k významnému nárůstu nových uživatelů v posledních měsících bude silný růst v nejbližší době pravděpodobně pokračovat.
Na začátku března společnost oznámila své výsledky za poslední kvartál 2019. Společnost v tomto čtvrtletí vygenerovala tržby 188 milionů USD, což je o téměř 83 milionů USD více, než za poslední kvartál v roce 2018. Čistý zisk v tomto čtvrtletí zůstal 15,3 milionu USD.
Samotná společnost si klade za cíl generovat tržby přibližně 200 milionů USD. Volný peněžní tok za posledních 12 měsíců přesáhl 113 milionů USD, čímž se zvýšila hotovostní pozice na 855 milionů USD. To dává společnosti dostatečné finanční zdroje k investování do dalšího růstu.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter BreakoutTrader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
„Bezpečné přístavy“ jako alternativa k akciím během nejistoty na trzích
1. Vývoj ceny zlata
Další panickou reakcí, kterou v posledních měsících vidíme na akciovém trhu, je útěk investorů ke zlatu. V době nejistoty přesouvají investoři obrovské množství kapitálu do zlata, aby se chránili před možnou ekonomickou krizí, která by mohla vzniknout například při další eskalaci epidemie koronaviru. V Číně je již mnoho továren a dokonce i celých měst uzavřeno, stejně tak jako v Evropě.
Tato opatření dříve nebo později silně ovlivní ekonomiku. Pokud opatření budou trvat příliš dlouho, může na podporu hospodářství následovat možné snížení úrokových sazeb, což je pozitivní vývoj pro cenu zlata, což již skutečně proběhlo, např. ze strany Fedu.
Cena zlata posílila o více než 2,5 %, čímž se zlatý trend dostal na hodnotu cca. 1700 USD za trojskou unci. Na stříbrném trendu také nastartovala nová rally, když stříbrný trend posílil o více než 1,5 % na cenu 18,80 USD za trojskou unci.
Nicméně aktuálně je zlato na hodnotě 1727 USD za trojskou unci, spolu s pádem akciových trhů za poslední měsíce padalo rovněž i zlato, ovšem ne tak dramaticky a drasticky. Viz. níže přiložený graf.
Čtěte také: Koronavirus Covid-19 a dopad na finanční trhy
2. Bitcoin?
Může se investice do bitcoinu nyní také vyplatit? Během posledních 2 měsíců vzrostla cena bitcoinu o desítky procent. V porovnání se zlatem však bitcoin zaostává. Poslední dobou dokonce cena bitcoinu začala pomalu klesat.
Všechny naděje pominuly během “Černého čtvrtku” (12.3.2020), kdy bitcoin klesl z hodnot kolem 7 700 BTCUSD až na 4 850 BTCUSD, tedy téměř o 38 % ! Ovšem vypadá to, že se zvedá nahoru poměrně lehce, volatilita je obrovská, ale stále platí, že vnímat jej jako bezpečný přístav v době krize spíše nikoliv, bitcoin zůstává nadále velmi spekulativní volbou i v dobách korona krize. Samozřejmě ti odvážnější mohou riskovat a sázet na bitcoin.
Současná hodnota kryptoměny se dostala ze zmiňovaného dna zatím na hodnotu 7 562 BTCUSD, ke dni 24.4.2020.
Vývoj ceny bitcoinu od konce roku 2018 po současnost. Zdroj: TradingView.com.
3. Vývoj ceny dluhopisů
Přesun investorů do bezpečných přístavů je také velmi dobře vidět na největším trhu na světě. Dluhopisy jsou populární, zejména když úrokové sazby prudce klesají. Americká desetiletá úroková sazba byla před 2 měsíci téměř 2 % a od té doby klesla na 1,40 %.
Úrokové sazby například v Německu v případě desetiletých dluhopisů klesly dokonce do záporných čísel na -0,48 %. To je dobrá zpráva pro investory do dluhopisů, ale samozřejmě velmi špatná pro investory do akcií. Níže uvedený graf ukazuje futures na americký desetiletý dluhopis.
Graf futures na americký dluhopis US Treasury Note (ZN). Zdroj: LYNX Trading.
Zobrazit více informací o futures kontraktu na americký dluhopis US Treasury Note (ZN).
Obchodování koronavirových akcií prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers