V článku si vysvětlíme jak shortovat akcie. A seznámíme vás s jevem, který je noční můrou mnoha obchodníků na krátko – Short Squeeze. Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.
Co je shortování a jak funguje Short selling?
Při shortování investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Prodej na krátko je tedy založen na tom, že prodáváme za vyšší cenu, abychom následně mohli za nižší cenu nakoupit. Shortovat lze akcie, indexy, komodity, měnové páry i dluhopisy.
Co znamená shortovat?
Jak je možné prodávat něco, co nevlastníme ve svém portfoliu? Vše si vysvětlíme na zjednodušeném příkladu. Představte si, například situaci, že se jako jeden z mála náhodou dozvíte, že váš oblíbený obchod s produkty Apple se chystá v příštích několika dnech výrazně zlevnit telefony iPhone. Je po nich stále velká poptávka, avšak vy žádný zrovna nevlastníte. Rozhodnete se tedy daný telefon za poplatek vypůjčit od přítele a následně ho prodat.
Po pár dnech cena iPhone telefonů opravdu klesne o desítky procent. Vy takto zlevněný telefon koupíte, vrátíte ho příteli a dáte mu za to domluvený poplatek. Váš přítel tak stále bude mít iPhone, přičemž navíc vydělal na poplatku za půjčení. Vy jste vydělali na tom, že jste prodali daný telefon za mnohem vyšší cenu, než jste jej následně nakoupili, takže i s poplatkem za vypůjčení jste pořád v zisku.
Samozřejmě však může nastat i situace, že vaše informace byla špatná a telefony iPhone naopak mohly navíc ještě zdražit. V takovém případě budete muset ale dodržet své slovo a svému příteli koupit telefon za vyšší cenu, než jste ho prodali. A navíc mu stále zaplatit slíbený poplatek.
Jak shortovat akcie?
Podobně jako ve výše popsaném příkladu funguje i shortování akcií (někdy také označované za krátký prodej). Vypůjčíte si akcie, které prodáte za určitou cenu. Spekulujete na to, že je následně nakoupíte levněji.
Je třeba také zmínit, že ne všechny akcie je možné shortovat. Akcií k shortování je totiž velmi často jen omezené množství. U některých brokerů si můžete akcie na daný den za poplatek „zarezervovat“. Budete mít tedy jistotu, že daný den můžete shortovat určité množství akcií vybrané společnosti. Prostřednictvím LYNX je short selling možný pro klienty s maržovým účtem. Pokud jsou akcie k shortování dostupné, klient si je nemusí rezervovat a může jich využít.
Jaká rizika shortování přináší?
Prodej na krátko (Short selling) zpravidla představuje vyšší risk než obchodování na stranu long. Pokud například spekulujeme na růst ceny akcie Tesla, víme, že přinejhorším cenné papíry této společnosti mohou klesnou až na nulu. Ztráta je tedy omezená.
Cena akcií společnosti ale může teoreticky růst až do nekonečna a při shortování tak zpravidla hrozí neomezená ztráta. Pro Short selling bychom tedy měli vždy mít jasně definovaný risk a strategii pro případ, že cena aktiva začne růst proti nám. U akcií se také může stát, že ne vždy budou k shortování dostupné a potenciálně zajímavý obchod tak nebudeme schopni realizovat.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Co je Short Squeeze?
V překladu se doslova jedná o „zmáčknutí“ obchodníků, kteří jsou v short pozici. Pokud se obchodník rozhodne pro shortování, znamená to, že spekuluje na pohyb ceny směrem dolů. Pozici tedy otevírá sell příkazem. Pro ukončení obchodu pak používá nákupní příkaz.
Nyní si představme, že většina obchodníků spekuluje na pokles ceny vybrané akcie a cena znenadání začne růst. Tito obchodníci se ocitnou ve ztrátě a jsou nuceni uzavírat své pozice. Masivní uzavírání pozic za pomocí nákupních příkazů tak spustí lavinový efekt, a ještě větší tlak na růst ceny. Cena akcie v takových situacích obvykle rychle a dramaticky roste. Všichni spekulanti na pokles ceny se mýlili a nyní jsou vymačkáni jako citrón. To je princip Short Squeezu. Mnoho obchodníků se s ním při shortování již mnohokrát potkalo.
Jak odhalit potenciální Short Squeeze?
Když už víme, co je to Short Squeeze, naskýtá se otázka, jak takovým situacím předcházet, případně kdy je možné takovou událost očekávat. K tomuto účelu je důležité seznámit se s pojmem Short Interest.
Short Interest představuje počet akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly pokryty. Jinými slovy nám to udává počet akcií, které jsou aktuálně short.
Díky Short Interestu tak lze do určité míry odhadovat sentiment na trhu nebo náladu obchodníků u jednotlivých akcií. Pokud je Short Interest vysoký, znamená to, že mnoho obchodníků se zřejmě na Short selling zaměřuje.
Často se také používá Short Interest Ratio. To nám udává, kolik z veřejně dostupných akcií (Float) bylo prodáno, ve vztahu k celkovému počtu akcií v oběhu (Outstanding shares).
Float vyjadřuje počet akcií dané společnosti, které veřejnost může volně na trhu obchodovat. Počet takto dostupných akcií se u různých společností často liší.
Pokud je na trhu velká poptávka po akciích společnosti s malým počtem veřejně dostupných akcií, cena těchto akcií může prudce vzrůst. Short Squeeze nelze nikdy předem přesně odhadnout, ale právě u akcií, kde je vysoký Short Interest a nízký Float, je třeba opatrnosti. A té není u shortování nikdy dost.
Výhody a nevýhody shortování akcií
Krátký prodej má své výhody i nevýhody.
Výhody shortování
- Flexibilita: Můžete nejen těžit z rostoucích cen, ale také dosáhnout výnosů, když ceny klesají.
- Zajištění: Short selling také umožňuje zajištění proti finančním rizikům. Můžete shortovat akcie proti vašim nakoupeným akciovým pozicím a částečně tak snižovat riziko.
- Rychlost: Zatímco růst ceny akcií často probíhá postupně, propady na akciovém trhu mohou být velmi rychlé. Mějte však na paměti, že právě Short Squeeze může obchodníky v krátké pozici zaskočit také velmi rychle.
Short selling a jeho nevýhody
- Riziko ztráty: Jak už bylo řečeno, při nákupu akcií nemůže cena klesnout níže než na nulu. U prodeje nakrátko je vaše ztráta teoreticky neomezená. Cena akcií totiž může teoreticky růst až do nekonečna.
- Úrok: Za shortování se platí úrok. V průběhu krátkého prodeje nabíhá úrok, který se může značně lišit v závislosti na podkladovém aktivu a může nepříznivě ovlivnit možný výnos. Cena za vypůjčení akcií pro shortování je v obchodní platformě k dispozici pod označením SLB (Stock Load Borrow) úrok.
- Dividendy: Můžete mít povinnost platit dividendy. Pokud během shortování akcií dojde k výplatě dividend, je trader povinen odškodnit majitele akcií, od kterého si cenné papíry vypůjčil.
- Short Squeeze: Vaše short pozice se může rychle obrátit proti vám. Stává se tak, pokud tradeři začnou ve velkém uzavírat své krátké pozice ve stejnou chvíli. Důvodem mohou být například pozitivní zprávy nebo dosažení cílových cen. Poté může cena akcií prudce vzrůst.
Mějte prosím na paměti, že shortování akcií zahrnuje rizika a vyžaduje mnoho investičních znalostí. Také připomínáme, že Short selling je možný pouze pro maržové účty. Pokud se chcete dozvědět více o výhodách maržového účtu prostřednictvím online brokera LYNX, pokračujte prosím zde.
Pokud se zajímáte o možnosti, jak lze shortovat prostřednictvím LYNX, pokračujte prosím zde.
Další použité zdroje:
LYNX: Wat is short gaan? Hoe werkt short gaan precies? Wat zijn de voordelen en de risico’s? (24. 5. 2023); www.lynx.nl/beurs/trading/leren-beleggen-traden/short-gaan/
CNBC. Short selling: What it is, why it’s risky and how the ‘squeeze’ happens (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2021/01/29/short-selling-what-it-is-why-its-risky-and-how-a-squeeze-happens.html
Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling