Martin Zweig, investiční guru a milovník “hraček”

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

V předchozích článcích jsme se podívali na investiční strategie Benjamina Grahama a Warrena Buffetta. Zatímco Graham a Buffet se již svým strategiím “růstu akcií” tolik nevěnují, Martin Zweig se naopak v nedávné minulosti velice zabýval hledáním akcií s nejlepším potenciálem růstu. Tento investiční guru nazývá svou strategii “růst s konzervativními výkyvy.”
Navzdory riziku, které je s investováním neodmyslitelně spjato, věří, že pečlivá a důkladná analýza trhu může toto riziko značně eliminovat. Výnosy z investičních tipů Martina Zweiga dosahovaly v průměru 15,9% ročně. Jeho tipy byly jasnou jedničkou mezi tipy publikovanými Hulbert Financial Digest.

Velkým rozdílem mezi dvojicí Buffett a Graham a Martinem Zweigem je způsob, jakým nakládali s vydělanými prostředky. Zatímco Buffett a Graham své peníze reinvestovali do trhu, Zweig měl zalíbení v pořizování nejrůznějších a vzácností a vychytávek. Koupil si např. kytaru Buddy Holly, motorku Dirty Harry nebo dres Michaela Jordana z jeho první sezóny. Ve své době koupil za 70 milionů dolarů nejdražší byt v New Yourku v nejvyšším patře nóbl hotelu Pierre. Ve dvou základních aspektech se však Zweig, Buffet a Graham shodují: jejich ambice prorazit na akciovém trhu od útlého věku a jejich neúnavné úsilí směřující k dosažení tohoto cíle.

Martinova kariéra akciového investora začala ve třinácti letech, kdy od svého strýce dostal jako dárek 6 akcií General Motors. Po zakončení svých studií na ekonomické fakultě Michiganské university získal titul Ph.D. a začal psát bulletin pro časopis Barron, který si během krátké doby získal mnoho příznivců díký investičním tipům, které byly nebývale přesné.

Mimo svého bulletinu Zweig vyučoval na několika univerzitách, v roce 1986 založil investiční fond, ve steném roce vydal knihu Winning on Wall Street (Vítězství na Wall Street), založil vlastní poradenskou firmu Zweig Consulting a ve výčtu jeho činností bychom mohli dále pokračovat… zkrátka, Martin Zweig je jasným představitelem pořekadla “work hard, play hard” (pracuj tvrdě, hraj tvrdě).

Hodnocení akcií

Jak již bylo řečeno, Zweig se zaměřoval na hledání akcií s vysokým potenciálem růstu. Při jeho hledání se úzce zaměřoval na vývoj zisků dané společnosti. Pokud je P/E ukazatel (cena/zisk) nižší než 5, Zweig by o daný titul s největší pravděpodobností ani nezavadil. Tento poměr by však dle jeho kritérií neměl být vyšší nežli trojnásobek tržního průměru. Možná ještě důležitější je pro něj ukazatel zrychlení tržeb / růst zisku, který se nesmí v žádném případě zastavit. Ohledně zadlužení firmy je jeho filozofie taková, že pokud je zadlužení pod průměrem odvětví, není se čeho obávat.

Správné načasování je základ

Kromě zmíněných ukazatelů z finanční analýzy podniku, je taktéž správné načasování jedním z hlavních důvodů jeho úspěchu. To dokázal svým televizním vystoupením několik týdnů před tím, než přišlo v roce 1987 černé pondělí. Že svým slovům věří, stvrdil včasnou akcí, díky které zhodnotil své portfolio o 9% za jediný den. Zweig rozpoznával tržní sentiment pomocí technických indikátorů.

Důležité ukazatele, které Zweig bedlivě sledoval:

  • Diskotní sazby, minimální povinné rezervy a celková politika Fedu vůbec. Jeho slavným výrokem je: “Nikdy nebojuj proti Fedu!”
  • Takzvaná “primární míra” je úroková míra, kterou banky účtují svým nejbonitnějším zákazníkům. Zweig využívá následující strategie: snížení této sazby značí nákupní signal v případě, že byla původní míra nižší než 8%. Pokud byla původní primární míra vyšší než 8%, je zapotřebí ještě druhého snížení, aby byl platný nákupní signál.
  • Pokud tato primární míra prudce stoupá, trh se s největší pravděpodobností nachází v poslední fázi vzestupného trendu. Značí to tedy negativní signál.
  • Naopak, pokles spotřebitelských úvěrů věstí příchod rostoucího trendu, jelikož je často vyhlašován, když se hospodářský cyklus nachází u svého dna.

Kromě monetárního modelu využívá Zweig ve svých analýzách taktéž model založený na indikátorech ukazujících momentum trhu. Při konfliktu dvou uvedených modelů je preferován právě tento model.

Výsledky Martina Zweiga

V období od roku 1976 do roku 1995 se Zweigovi podařilo dosáhnout průměrného ročního zhodnocení 25%, což dohromady představuje impozantní 6793% zhodnocení. Během posledních let svého života se fondu Martin Dimenna Partners podařilo opět zhodnotit kapitál o 90% v období od roku 2006 do roku 2010. Nicméně tyto zisky byly dosaženy především během prvních let. V roce 2008 byla dokonce vykázána ztráta 6%. Sice byla tato ztráta mnohem nižší nežli průměrná ztráta celkového trhu, nicméně fond vykázal ztráty i v letech 2009 (-3,5%) a 2010 (-3%), kdy byl již trh v obnovovací fázi. Tyto ztráty vznikly kvůli tomu, že měl fond otevřen jak dlouhé, tak krátké pozice zároveň.

Příští článek se bude stejně jako u Buffetta a Grahama věnovat konkrétním ukazatelům, podle kterých Martin Zweig vybíral akcie pro své investice. Součástí bude taktéž představení jednoho titulu, který aktuálně splňuje Zweigova kritéria.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.


Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.