Nikdy nelze předem určit nejlepší ETF pro daný rok, ale přinášíme vám alespoň 2 ETF kterými se můžete inspirovat. Pokud hledáte brokera pro obchodování ETF, klikněte zde.
DŮLEŽITÉ: Jelikož z legislativních důvodů bylo všem obyvatelům Evropské unie (v ČR dne 18. 6. 2018) omezeno obchodování amerických ETF, zveřejnili jsme článek „Jak i nadále obchodovat US ETF?“ Americké ETF nejsou ale jedinou možností. Lze obchodovat i vybrané evropské Exchange Traded Funds. Tipy na tyto fondy naleznete v článku Jaká ETF obchodovat v Evropě?.
Co je ETF?
ETF (Exchange Traded Fund) je jiné slovo pro tracker. Tyto produkty kopírují ceny vybraného podkladového aktiva. Tím mohou být komodity, dluhopisy, akciové indexy nebo koš jiných aktiv, Jedná se o kótované investiční fondy.
Tento produkt byl navržen pro investory v 90. letech, zpočátku k přesnému sledování indexu. První ETF bylo uvedeno na americký trh v roce 1993. Jeho účelem bylo sledovat výkonnost indexu S&P 500.
Další ETF rychle následovaly například pro indexy jako Dow Jones a Nasdaq, ale teprve koncem 90. let se na trhu objevily první sektorové ETF. Během posledních dvou desetiletí se ETF hojně rozšířily. Od roku 2003 je trh s ETF větší než tradiční trh aktivně spravovaných podílových fondů.
V posledních letech se se celkový investovaný kapitál do ETF zvyšoval a také rapidně vzrostl počet poskytovatelů ETF. Rozsah je velmi velký, ačkoliv mnoho poskytovatelů nabízí různé trackery na stejné indexy. ETF se však mohou výrazně lišit ve struktuře, ceně a výkonu.
Jaké typy ETF existují?
Mezi některými investory jsou oblíbené ETF fondy mapující akciové indexy, jako jsou například S&P 500 nebo DAX. Ale také průmyslové ETF fondy, které se zaměřují na jednotlivá odvětví, jakými mohou být například technologie, spotřební zboží, solární průmysl, software nebo biotechnologie.
Existují také ETF fondy, které se zaměřují na regionální či státní ekonomiky, se kterými tak můžete investovat třeba do čínské, brazilské nebo indické ekonomiky. Komoditní ETF fondy sledují například cenu zlata nebo stříbra.
Dluhopisové ETF fondy investují do státních nebo firemních dluhopisů. Existují i tzv. strategické ETF fondy, které sledují konkrétní investiční nápad – například obnovitelné energie.
U pákových ETF je pohyb ceny znásoben multiplikátorem. Inverzní ETF se vyvíjí opačným směrem než hodnota podkladového aktiva. Tyto exotické produkty však nejsou vhodné pro začínající investory.
ETF fondy se také liší z hlediska způsobu replikace indexů. V případě úplné replikace indexu (full replication) jsou z disponibilního kapitálu nakoupeny veškeré složky indexu v příslušné váze. V případě částečné replikace indexu je však ve fondu držena pouze část složek indexu. Zpravidla se jedná o akcie s nejvyšší váhou v indexu.
Proč investovat do ETF fondů?
Indexové trackery jsou dnes stavebními kameny portfolií mnoha retailových investorů. ETF fondy mohou být pro mnohé atraktivní díky své jednoduché struktuře, relativně nízkým nákladům a diverzifikaci. Výhodou investování do ETF je, že pro přesné sledování konkrétního indexu nemusíte neustále obchodovat. Nakupování a prodávání akcií za účelem udržení dobré rovnováhy ve vašem portfoliu vás může stát mnoho času a transakčních nákladů.
Investování do ETF proto může zaujmout obchodníky, kteří rádi investují do investičních fondů, ale zároveň chtějí nízké náklady. U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním obvykle pohybují v řádech vyšších jednotek procent.
V porovnání s analýzou akcií se může analýza ETF zdát podstatně jednodušší. Při investování do akcií obvykle musí člověk zvážit velké množství proměnných. Fundamentální a technická analýza jednotlivých cenných papírů pak obvykle zabírá také mnohem více času.
Hlavní výhody ETF:
- Nízké náklady
- Vysoká likvidita
- Diverzifikace
Nevýhody ETF:
- Riziko ztráty v důsledku kolísání cen nebo selhání akciového trhu
- Riziko protistrany u syntetických ETF
- Lze dosáhnout pouze průměrných výnosů
- Možná kurzová rizika pro ETF z jiných měnových oblastí (např. USD)
Pokud se o obchodování ETF chcete dozvědět více, doporučujeme náš článek: Co je ETF? Rady a tipy, jak investovat do ETF v roce 2025.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
ETF fondy v roce 2025
Je důležité říci že ETF existuje opravdu nespočet. Je na každém, aby si vybral takové ETF, které bude odpovídat jeho očekáváním a strategii. Pro lepší orientaci si pro každé ETF investoři mohou dohledat tzv. Key Identification Document (KID). Klíčový informační dokument, je stručný dokument určený pro retailové investory, který obsahuje základní informace o finančním produktu. Je navržen tak, aby investorům poskytl srozumitelné a transparentní informace o povaze, rizicích, nákladech a potenciálních výnosech konkrétního finančního nástroje, jako jsou investiční fondy, deriváty, pojištění s investiční složkou a další produkty.
Tyto dokumenty by obvykle měly být k nalezení na stránkách emitenta ETF. Níže vám pro inspiraci představíme 2 ETF, pro které najdete klíčové informační dokumenty v produktových informacích na konci článku. Mějte ale na paměti, že se rozhodně nejedná o investiční doporučení a ETF fondy nebyly vybrány na základě žádné strategie. Každý investor si musí udělat vlastní analýzu, na základě které se rozhodne investovat.
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)
V kalendářním roce 2024 dosáhl celkový výnos iShares Core S&P 500 UCITS ETF +24,7 %.
Fond iShares Core S&P 500 UCITS ETF se snaží sledovat index S&P 500, který je složen z 500 největších amerických akcií. ETF kopíruje výkonnost podkladového indexu prostřednictvím úplné replikace (nakupovány jsou všechny složky indexu). Dividendy v ETF se akumulují a reinvestují do ETF. To bylo spuštěno dne 19. května 2010.
S indexem S&P 500 se stále pohybujete v technologickému sektoru, ale často v zaběhlých společnostech s malým zadlužením. Zároveň investujete do sektorů, které mohou těžit i z rostoucích úrokových sazeb a vysoké inflace. Příkladem může být spotřební zboží, finanční sektor nebo zdravotnictví.
ETF iShares Core S&P 500 UCITS (CSPX) vám nabízí diverzifikované portfolio v předních amerických firmách. S&P 500 je index vážený podle tržní kapitalizace, což znamená, že společnosti s nejvyšší tržní kapitalizací mají největší váhu. Své zastoupení má sektor informačních technologií se společnostmi jako Apple, Microsoft a NVIDIA. Další kategorií je například zdravotnictví, ve kterém získáte expozici vůči společnostem jako UnitedHealth Group, Johnson & Johnson a Pfizer. V sektoru spotřebního zboží jde například o Amazon, Tesla, Home Depot a Nike.
ETF iShares Core S&P 500 UCITS (CSPX) vydává společnost BlackRock. ISIN je IE00B5BMR087.
iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)
iShares Global Clean Energy UCITS ETF se snaží sledovat výkonnost indexu S&P Global Clean Energy, který zahrnuje více než 100 světových společností působících v sektoru obnovitelných zdrojů energie. ETF replikuje výkon základního indexu úplnou replikací (zakoupením všech složek indexu). Dividendy v ETF se každý půlrok rozdělují mezi investory. ETF bylo spuštěno 6. července 2007. ISIN je IE00B1XNHC34.
ETF je tvořeno firmami zabývajícími se veřejnými službami, technologiemi, průmyslem a dalšími odvětvími. Za zmínku stojí například energetické společnosti Enphase Energy a Plug Power,
Obnovitelná energie byla v roce 2020 horkým tématem, ale v roce 2021 výkonnost tohoto ETF výrazně zaostávala za širším trhem. Cena ETF na obnovitelné zdroje energie vzrostla v letech 2018 až 2021 zhruba čtyřikrát, ale v roce 2021 toto tempo výrazně zpomalilo.
Toto ETF od roku 2020 zakončilo čtvrtý kalendářní rok za sebou ztrátou. Za rok 2024 celkový výnos ETF činil -26,1 %.
ETF lze obchodovat prostřednictvím LYNX
Online broker LYNX svým klientům umožňuje nákup a prodej akcií přímo na hlavních světových akciových trzích. Kromě amerických burz NYSE a Nasdaq máte přístup k evropským burzám jako jsou BCPP (Pražská burza cenných Papírů), Xetra, Frankfurtská burza a mnoho dalších. Můžete obchodovat i na burzách v Kanadě, Číně, Austrálii a celkem na 150 burzách ve 33 zemích.
Pro své klienty LYNX zajišťuje pokročilé platformy LYNX+ a TWS (Trader Workstation) s nástroji pro obchodování futures i jiných instrumentů. Upozorňujeme, že investování není bez rizika. Pokud s akciemi nemáte ještě žádné zkušenosti, doporučujeme náš článek Investice do akcií v roce 2025: Jak investovat do akcií?.
Další použité zdroje:
BlackRock: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (8. 1. 2025); www.blackrock.com/cz/profesionalni-investori/produkty/253743/ishares-sp-500-b-ucits-etf-acc-fund
BlackRock: iShares Global Clean Energy UCITS ETF (8. 1. 2025); www.blackrock.com/cz/profesionalni-investori/produkty/251911/ishares-global-clean-energy-ucits-etf
ETF Stream: Clean energy ETFs: Rough ride set to continue in 2024 (8. 1. 2025); www.etfstream.com/articles/clean-energy-2024
LYNX: De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s (8. 1. 2025); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs
Produktové informace:
iShares Core S&P 500 UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (8. 1. 2025); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/253743/
iShares Global Clean Energy UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (8. 1. 2025); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/251911/
Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker